فرمول یک ایران – اندی کاول، سرمهندس مرسدس می‌گوید که حرکت فرمول یک به سمت داشتن تنها 3 موتور در یک فصل کامل در 2018، لازمه داشتن دانش جدیدی نیست!

امسال رانندگان جریمه‌های زیادی بیش از 4 فصل گذشته، دریافت خواهند کرد زیرا که خیلی زود آنها باید قطعات داخلی موتورها، MGU-Hها و یا توربو شارژرها را بیش از سه بار تعویض نمایند.

اندی کاول، سرپرست اجرائی مرسدس در تولید موتورهای با کارایی بالا، کسی که 4 فصل گذشته را با قهرمانی در مجموعه سازندگان به پایان برده است، گفت که تیمها نیازی ندارند که در نحوه پرداخت مالیاتشان تغییری ایجاد نمایند زیرا که این قانون به نوعی ساده شده قانون یک موتور برای هر مسابقه در هر هفته 2004 است.

کاول به موتور-اسپورت گفت:

استفاده از 3 موتور در سال به این معنی است که شما نیازمند اتمام 7 مسابقه تنها با یک موتور بجای استفاده از 5 موتور هستید.

این یک گام منطقی رو به جلو است اما طی 10 سال گذشته، هر مهندس موتور، در همه جهات نیازمندیهای روزمره‌اش افزایش پیدا کرده است لذا بر روی این مورد کار کرده است و بنابراین نیاز به دانش جدیدی ندارد و فقط تفاوت در تعداد موتورهاست.

وقتی مسئولین به ما مجوز دادند، ما موتورهای تائید شده داشتیم اما بعد از آن دیدیم که این مسخره است که موتور مجاز داشته باشی و بعد بخواهی آن را به موتور اصلی متصل کنید. این شبیه به همان موتورهایی است که در طول مسابقات آخر هفته‌ها به قسمت اصلی متصل می‌شود. منتها این باید در ابتدا انجام شود.

سپس دیدیم این اتفاق برای 2 مسابقه بود و بعد از آن 8 موتور به ازای هر راننده و سپس 5 موتور برای هر راننده، زیرا KERS (کنتیک انرژی ریکاوری سیستم) کاملا مجانی بود و همه هزینه‌ها برای آن قبلا پرداخت شده بود.

اندی کاول - سرمهندس مرسدس

اندی کاول – سرمهندس مرسدس

اجزای الکترونیکی موتورها بیشترین محدودیت را دارند. تنها دو MGU-K، کنترل الکترونیکی و ذخیره انرژی برای هر راننده در یک فصل مجاز می‌باشد.

کاول گفت:

تمام توجهات بر روی این جزئیات کوچک است. شما خواهید دید که امسال رانندگان چه وسیله‌ای را بیشتر استفاده خواهند کرد – کنترلهای الکترونیکی کمترین تعداد را نسبت به سایر قطعات دارند بنابراین بیشترین احتمال را برای بهبود بخشیدن طول عمر و قابلیت استفاده را خواهند داشت – اغلب اجزای الکترونیک، مادام که به درجه حرارت بالایی نرسند، با توجه به طراحی قطعات مکانیکی که آنها را پشتیبانی می‌کنند تا قوی‌تر عمل نمایند، زمان طولانی‌تری عمر خواهند کرد.

اگر شما لرزش را کنترل کرده باشید، این قطعات زمان طولانی‌تری عمر خواهند کرد.

کاول معتقد است که موتورهای 2018 همچون مدل قبلی، علی‌رغم  افزایش طول عمر همچنان قدرتمند خواهند بود . او اضافه کرد:

این همان نکاتی است که مهندسین به مدیریت آن عادت کرده‌اند و جاه‌ طلبی همیشه در رسیدن به بیشترین سرعت نیست، نه تنها سرعت مسابقه، بلکه نداشتن DNF و عدم دریافت پنالتی هم جزئی از آن است.

در برخی مواقع باید تعادلی بین قدرت غیر قابل انکار موتور و دوامش ایجاد شود و در مواقع دیگر هم بین قدرت موتور و وزنش رقابت باید ایجاد شود.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

3 دیدگاه

 1. king soltan

  8

  1

  با سلام
  آقا من معنی این جمله رو نفهمیدم کسی میتونه واضح تر توضیح بده :استفاده از 3 موتور در سال به این معنی است که شما نیازمند اتمام 7 مسابقه تنها با یک موتور بجای استفاده از 5 موتور هستید.
  البته به نظرم امسال هم مرسدس با این موتوری که داره باز برنده بشه و مطمعن هستم که تو پیستهایی که نقطه ضعف داشت می تونه اسب سرخ رو اذیت کنه و حتی ازش ببره .البته باید صبر کرد و دید

  • max verstapen

   2

   0

   این قانون تا سال ۲۰۲۱ مناسب مرسدس ها هسنش چون پول دارن وبهترین تکنولوژی و دانش رو بخدمت میگیرن تا موتوربادوام تری مهیا کنن واقعا سخته شکست دادن مرسدس تواین شرایط.

 2. TRANS AM

  8

  1

  با این طراحی و مهندسی پیشرفته ای که موتور مرسدس داره + دوام موتور در طول مسابقات و مدیریت درجه یک تیمی ، بعیده که تیم دیگه ای امسال هم بتونه جلوش قد علم کنه.
  بقول آلمانی‌ها Alles ist ok

دیدگاه خود را بیان کنید