فرمول یک ایران – در ادامه مقالات مرور فصل، می رسیم به پر افتخار ترین تیم فرمول یک؛ فراری که در ادامه پروژه بازگشت خود به صدر جدول، امسال توانست به رقابت قهرمانی سال وارد شود، اما در پایان مغلوب کامل ترین تیم حال حاضر فرمول یک، مرسدس شد.

فراری خیلی زود و در تست های پیش فصل به همگان اعلام کرد که سال 2017 برای بدست آوردن قهرمانی خواهد جنگید. و در مسابقه اول در استرالیا بود که فراری توانست قدرتمند تر از مرسدس ظاهر شده و در جدول تیمی و رانندگان رتبه اول را به خود اختصاص دهد.

در ابتدا این طور به نظر می رسید که کامل ترین پکیج امسال در اختیار فراری است و SF70-H با سرعت خوب در مستقیمی ها و داون فورس بی نظیر در پیچ ها، خودروی قهرمان خواهد بود. اما در ادامه و در مسابقاتی چون سیلوراستون بود که مرسدس نشان داد همچنان می تواند اقتدار سابق را بروز دهد. ضمن آنکه در انگلیس ثابت شد فراری هم می تواند در انتخاب و استفاده از تایر دچار مشکل شود.

در نیمه دوم فصل وضع بدتر شد؛ مشکلات دوام بالاخره دامن فراری را هم گرفت تا مسابقات شرق آسیا مانند اژدهایی گرسنه امتیازات فراری را ببلعد. با اینکه فراری هنوز خودرویی قابل رقابت با مرسدس داشت، اما زودتر از آنچه همه انتظارش را داشتند قافیه را به مرسدس باخت. قطعاً اگر آنها بتوانند مشکلات دوام را حل کنند و اشتباهات اندک رانندگانشان را به هیچ برسانند، دلیلی برای قهرمان نشدنشان باقی نمی ماند.

 عملکرد تیم فراری در سال 2017
نمره8.5/10
رتبه2
امتیاز522
بهترین رتبه در مسابقهاول(فتل 5 x)
بهترین رتبه در تعیین خطاول(فتل 4 x ، رایکونن 1 x)
تعداد سریعترین دور7(فتل 5 x ، رایکونن 2 x)
نتایج تعیین خط رانندگانفتل 15-5 رایکونن
میانگین اختلاف نتایج تعیین خط رانندگان0.276 به نفع فتل
بیشترین اختلاف در تعیین خط0.750 در مکزیک به نفع فتل
کمترین اختلاف در تعیین خط0.043 در موناکو به نفع رایکونن
نتایج مسابقه رانندگانفتل 14-2 رایکونن

سباستین فتل:

سباستین فتل - مسابقه گرندپری برزیل 2017

سباستین فتل – مسابقه گرندپری برزیل 2017

پس از سال 2013، این اولین بار بود که قهرمان چهار دوره رقابت های فرمول یک برای قهرمانی رقابت می کرد. سباستین فتل با برد در مسابقات استرالیا، بحرین و موناکو، خیلی زود خود را به عنوان بخت اول قهرمانی معرفی کرد و ریکاروی خوب او در کانادا از یادمان نمی رود.

اما اولین نقطه تاریک فصل فتل در آذربایجان رخ داد، او نتوانست بر اعصاب خود مسلط باشد و  بی دلیل برد را از دست داد. با وجود پنچری تایر هایش در سیلوراستون، در مجارستان بار دیگر به کمک کیمی رایکونن به پیروزی رسید.

نیم فصل دوم شروع بدی برای فتل نبود و در پیستی که همه انتظار اقتدار مرسدس را داشتند، خوب ظاهر شد و سکوی دوم را کسب کرد. اما مشکلات فتل از سنگاپور آغاز شد، پول پوزیشن او بی نظیر بود، اما مسابقه اش آغاز پایان قهرمانی بود. مشکلات دوام فراری در مالزی و ژاپن کار را برای او سخت تر کرد تا در نهایت پیروزی او در برزیل هم مانع کسب قهرمانی توسط لوییس همیلتون نشود.

فتل در فصل 2017 خیلی خوب ظاهر شد، اما برای قهرمانی نیاز به نمایشی بی نظیر داشت. اشتباهات او 40، 50 امتیاز را از او گرفت، و دوام خودرویش هم همین قدر نقش داشت. و در نهایت او لغزید، در شرایطی که همیلتون نلغزید!

مهم ترین نکته مثبت: برد حماسی در بحرین

مهم ترین نکته منفی: عصبانیت بی دلیل و از دست رفتن سکوی اول در آذربایجان

 عملکرد سباستین فتل در سال 2017
نمره8.5/10
رتبه2
امتیاز317
بهترین رتبه در مسابقهاول(5 x)
بهترین رتبه در تعیین خطاول(4 x)
میانگین رتبه در تعیین خط3.3
تعداد DNF2

کیمی رایکونن:

کیمی رایکونن - گرندپری مکزیک 2017

کیمی رایکونن – گرندپری مکزیک 2017

سال هاست از آن رایکونن که برای قهرمانی رقابت می کرد فاصله گرفته ایم. او سالی دیگر را زیر سایه سباستین فتل گذراند تا نه با هم تیمی و رانندگان حریف، که با رانندگان بدشانس ردبول رقابت کند.

فنلاندی فراری فصل خوبی را سپری نکرد؛ پول پوزیشن را در موناکو کسب کرد، اما برد را به سرعت بیشتر فتل و استراتژی تیم باخت. در سنگاپور درگیر تصادف دور اول شد و در سپانگ در خودرویی که بی شک سریعترین بود، مشکل توربو به او اجازه شروع مسابقه را نداد.

البته این که خودروی سال 2017 فراری بیشتر با استایل فتل همخوان است تا رایکونن در این امر بی تأثیر نبوده، اما او غالباً در Q3 مغلوب فتل میشد، در مقابل 13 بار استارت فتل از ردیف اول، تنها 5 بار از ردیف اول استارت زد و بارها در مسابقه جایی در بین مدعیان قهرمانی نداشت.

مهم ترین نکته مثبت: کسب پول پوزیشن در موناکو

مهم ترین نکته منفی: نمایش ناامید کننده در کانادا

 عملکرد کیمی رایکونن در سال 2017
نمره7.5/10
رتبه4
امتیاز205
بهترین رتبه در مسابقهدوم(2 x)
بهترین رتبه در تعیین خطاول(1 x)
میانگین رتبه در تعیین خط3.8
تعداد DNF3

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

3 دیدگاه

 1. max verstapen

  10

  3

  تاریخ فرمول یک رو اگه مطالعه کنید ویا اگه صحبت بزرگان این رشته رو شنیده باشید وازشون بپرسید بهترین دوران فرمول یک چه زمانی بوده اشاره میکنن به سالهای ۱۹۷۵تا۱۹۸۰ و۱۹۸۵تا۱۹۹۰ و۱۹۹۵تا۲۰۰۰ . این دقیقا زمان هایی بوده که چند تیم باهم برسرکسب عنوان قهرمانی رقابت داشتن دهه هفتاد مکلارن و فراری دهه هشتاد ویلیامز وفراری دهه نود مکلارن مرسدس و فراری. اما حقیقت مطلب اینه که این چندسال مرسدس بدون رقیب بوده من امیدوارم هرچه سریعتر فراری و ردبول و حتی تیمهای ویلیامزو ملارن هم به جمع رقابت کنندگان اضافه بشن طوریکه تا مسابقه مکزیک کسی از سرنوشت قهرمان سازندگان وقهرمان رانندگان مطلع نشه . به امید قویترشدن فراری و ردبول.

  • Mehrdad

   4

   2

   ارزوی منم همینه
   برخلاف مرسدس فن ها و لویس فن ها که از رقابت خوششون نمیاد (برداشت من از کامنت های دوستان این بوده)
   من که عاشق فراریم دوس دارم یه رقابت برابر بین تیم ها ببینم
   شبیه به موتو جی پی
   چقد جذاب میشه وقتی مثلا فتل تو سنگاپور بی رقیب باشه
   همیلتون تو سیلوراستون
   ورشتپن تو بارون
   و…
   اما چند ساله ما از قبل مسابقه میدونیم کی اول میشه…

 2. TRANS AM

  6

  2

  توجه برانگیز ترین سالهای F1 بین سالهای ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۵ بود. ۱- بازنشستگی نایجل منسل و آلن پرست ۲- مرگ آیرتون سنا و رولاند راتزن برگر ۳- ظهور اسطوره ای به نام مایکل شوماخر و کسب دو قهرمانی پی در پی با تیم نه چندان مطرحی مانند بنتون.

دیدگاه خود را بیان کنید