فرمول یک ایران – اولین تیمی که در محدوده بالای جدول آن را بررسی می کنیم، ردبول است. آنها پیش از شروع فصل سودای قهرمانی در سر داشتند و مرسدس را به رقابت خواندند، اما در نهایت خیلی با صدر جدول فاصله داشتند.

مشکلات RB13 خیلی زود و در پیش فصل نمایان شد و همه در استرالیا به یقین رسیدند چیزی که ردبول برای فصل 2017 به میدان آورده، بیشتر به فورس ایندیا و میانه جدول نزدیک است تا فراری، مرسدس و صدر جدول. اصلاح شاسی درمانده تیمی که به شاسی های بی نظیرش معروف است دو ماه طول کشید تا با شروع رقابت های اروپایی و رسیدن به موناکو، بالاخره ردبول خودرویی رو کند که برای صدر جدول تهیه شده.

اما تمام مشکلات ردبول به شاسی مربوط نمی شد. مشکلات پاوریونیت رنو درست وقتی یقه مکس ورشتپن با انگیزه را گرفتند که به امتیازات نیاز داشت. رنو با نزدیک کردن قدرت خود به فراری و مرسدس، از دوام موتور هایش غافل شد تا با تمام نکردن 13 مسابقه از 40 مسابقه ممکن برای راننده های تیم اتریشی، رقابت قهرمانی برایشان خیلی زود به پایان برسد.

با وجود از دست رفتن قهرمانی، تیم ردبول نیم فصل دوم را بسیار قدرتمندانه دنبال کرد تا ردبول برای رقابت قهرمانی در سال 2018 برنامه ریزی کند. آنها به گفته خودشان بهترین شاسی را دارند، موتور رنو هم از لحاظ قدرت تا حد زیادی به فراری و مرسدس نزدیک شده و حالا تنها چیزی که ردبول می خواهد، دوام است.

 عملکرد تیم ردبول در سال 2017
نمره8/10
رتبه3
امتیاز368
بهترین رتبه در مسابقهاول(ورشتپن 2 x ، ریکاردو x 1)
بهترین رتبه در تعیین خطدوم(ورشتپن 3 x)
تعداد سریعترین دور2(ورشتپن 1 x ، ریکاردو x 1)
نتایج تعیین خط رانندگانورشتپن 13-7 ریکاردو
میانگین اختلاف نتایج تعیین خط رانندگان0.142 به نفع ورشتپن
بیشترین اختلاف در تعیین خط4.054 در انگلیس به نفع ورشتپن
کمترین اختلاف در تعیین خط0.021 در مجارستان به نفع ورشتپن
نتایج مسابقه رانندگانورشتپن 5-2 ریکاردو

دنیل ریکاردو:

دنیل ریکاردو - گرندپری آمریکا 2017

دنیل ریکاردو – گرندپری آمریکا 2017

دنیل ریکاردو برای چهارمین سال متوالی است که به امید خودرویی قهرمان برای ردبول مسابقه می دهد، اما باز هم تیم او را ناامید می کند. نیم فصل اول به جز خودرو، همه چیز برای استرالیایی عالی بود و سکو های متوالی که او شکار می کرد، همه را وادار به تحسین کرده بود.

در نقطه اوج گرندپری آذربایجان قرار داشت، جایی که در یک مسابقه عجیب و غریب، تمام رقبای گورکن کنار رفتند تا او در یک پیچ، پرونده لنس استرول، فیلیپه ماسا و نیکو هالکنبرگ را ببندد و تنها قهرمانی اش را در باکو، آن هم با سومین خودروی سریع بدست آورد.

اما مقایسه ریکاردو با مکس ورشتپن چندان به مذاق وی خوش نمی آید. به گفته خودش، مکس سخت ترین هم تیمی او بوده و حرفش وقتی ثابت می شود که بفهمیم این اولین سال دنیل است که در جدال تعیین خط ها از هم تیمی اش شکست می خورد. حالا ریکاردو می داند که چه ضعف هایی دارد، و باید خود را آماده خودروی سریعتر ردبول و هم تیمی چالش برانگیزش بکند.

مهم ترین نکته مثبت: مسابقه باکو!

مهم ترین نکته منفی: خروج از مسابقه مکزیک و عدم کسب سکوی احتمالی

 عملکرد دنیل ریکاردو در سال 2017
نمره8/10
رتبه5
امتیاز200
بهترین رتبه در مسابقهاول(1 x)
بهترین رتبه در تعیین خطسوم(2 x)
میانگین رتبه در تعیین خط6.10
تعداد DNF6

مکس ورشتپن:

مکس ورشتپن - مسابقه گرندپری برزیل 2017

مکس ورشتپن – مسابقه گرندپری برزیل 2017

پیش از شروع فصل 2017، همه به ورشتپن به دید کودکی نگاه می کردند که بی توجه به همه چیز، وحشی گرایانه به خودرویش و دیگران حمله خواهد کرد و موجب تصادفات بسیار خواهد شد. با ادامه فصل و با مشکلات عجیب موتور رنو که بیشتر هم برای او پیش می آمد، این سوال مطرح شد که آیا مشکل از نوع رانندگی مکس است یا خیر.

اما باید گفت ورشتپن انسانی خویشتن دار و راننده ای فوق العاده بود. او در اوج مشکلات در مسابقات کانادا و آذربایجان که دو سکوی متوالی به خاطر مشکلات پاوریونیتش از او گرفته شد، صبر پیشه کرد و به قول هلموت مارکو، بزرگ شد.

تنها نیمه دوم فصل بود که به مکس روی خوش نشان داد و او با دیکته کردن سبک رانندگی اش به دیگران، توانست دو برد را با رانندگی عالی در مالزی و مکزیک بدست آورد. همچنین در ژاپن لوییس همیلتون را تا رسیدن به پرچم شطرنجی دنبال کرد و بازگشت او در آستین فراموش نشدنی بود.

باید گفت با رسیدن او به رده ششم، عدالت به درستی اجرا نشد، اما مکس را به چهره ای دوست داشتنی تر از قبل تبدیل کرد.

مهم ترین نکته مثبت: رانندگی فوق العاده در مالزی

مهم ترین نکته منفی: مشکلات موتوری در گرندپری باکو

 عملکرد مکس ورشتپن در سال 2017
نمره8.5/10
رتبه6
امتیاز168
بهترین رتبه در مسابقهاول(2 x)
بهترین رتبه در تعیین خطدوم(3 x)
میانگین رتبه در تعیین خط5.35
تعداد DNF7

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

6 دیدگاه

 1. max verstapen

  9

  7

  خداروشکر که هم نویسنده مقاله هم کارشناسان و هم اکثر دوستداران منطقیه فرمول یک به شجاعت و جسارتو توانایی مکس ایمان پیداکردن همینکه تعداد برد های مکس نسبت به ۲۰۱۶ بیشترشده خودش نشوندهنده ی پیشرفت این راننده ی خوب هستش واعتقاد دارم حداقل ۵برد در ۲۰۱۸ کسب میکنه ردبول هم با تجربه ای که از تغییر قوانین در۲۰۱۷ کسب کرده مطمعنم درطراحی بدنه و شاسی RB14 خیلی موفق تر از RB13 خواهد بود منکه حقیقتا خسته شدم از دو قطبی بود فرمول یک دلم میخواد هرسال یک راننده و یک سازنده متفاوت قهرمان بشن نه اینکه….. هی??? واقعا حال این روزای فرمول یک خوب نیس مرسدسم که فکرکنم همچنان تخته گازداره میره واین 1200متر کفی تمومی نداره!!!!

  • HeiSenBerg

   1

   2

   دوست عزیز شما اگه منطقی باشی بقیه هم منطقی صحبت میکنن باهات
   مطمئنا ردبول فصل بعد قوی تر از این فصل خواهد بود واحتمالا بتونه فراری
   رو به چالش بکشه اگه مقداری خوشبین باشیم شاید بتونه با مرسدس هم رقابت
   کنه به امید موفقیت برای ردبول وریکاردو وکمی هم برا ورشتپن تو فصل اینده …

 2. REZA.M

  5

  1

  متاسفانه این موارد در خصوص مکس ثبت نشده1-دوبار و اونم وقتی که شک ندارم ماشینش از فراری (تو سنگاپور و مکزیک)سریع تر بود فتل نزاشت پول رو بگیره و به همه نشون داد سریع ترین کیه2-تمام برد هاش به خاطر مشکل رقبا بوده.

دیدگاه خود را بیان کنید