فرمول یک ایران – نوبت به تیم پر تلاش و قابل تحسین فورس ایندیا می رسد. این تیم امسال با ترکیبی عالی پا به رقابت گذاشت و به کمک سلاح جدیدی به نام استبان اکون و سرجیو پرز با تجربه، رقیب سال قبل خود ویلیامز را با اختلاف مغلوب کرد.

پیش از آغاز سال 2017 همه انتظار رقابتی سخت را در میانه جدول داشتند؛ اما رقبا از مکلارن هوندای ناامید کننده تا رنوی کند و بی دوام و ویلیامزی که اثری از پیشرفت نداشت، یکی یکی از میدان به در شدند تا فورس ایندیا برای رسیدن به رده چهارمی هیچ دشواری نداشته باشد.

البته در این میان نمی توان عملکرد این تیم را تحسین نکرد، آنها 16 مسابقه را با امتیازگیری هر دو راننده به اتمام رساندند و در تحقیق و توسعه هم با توجه به بودجه خود کم نگذاشتند تا فاصله را نسبت به ویلیامز بیشتر و بیشتر کنند.

تنها نکته منفی که درباره فورس ایندیا به یاد می آوریم، تنش های رانندگان فرصت طلبش بود که امکان گرفتن امتیازات بیشتر را در کانادا، بلژیک و به خصوص آذربایجان از تیم گرفت. البته این هم می تواند نکته مثبتی باشد، تیمی که هیچ رقیبی ندارد، رقابت راننده هایش می تواند جذابیت ایجاد کند؛ مخصوصاً رقابت پرزی که به همگان ثابت شده و اکون که به عنوان اسلحه ای سریع شناخته می شود.

 عملکرد تیم فورس ایندیا در سال 2017
نمره8/10
رتبه4
امتیاز187
بهترین رتبه در مسابقهچهارم(پرز 1 x)
بهترین رتبه در تعیین خطپنجم(اکون 1 x)
تعداد سریعترین دور1
نتایج تعیین خط رانندگانپرز 13-7 اکون
میانگین اختلاف نتایج تعیین خط رانندگان0.070 به نفع پرز
بیشترین اختلاف در تعیین خط0.839 در چین به نفع پرز
نتایج مسابقه رانندگانپرز 11-6 اکون

سرجیو پرز:

سرجیو پرز - تعیین خط گرندپری مجارستان 2017

سرجیو پرز – تعیین خط گرندپری مجارستان 2017

پرز که حالا با داشتن ترکیبی از انگیزه و تجربه در دوران طلایی رانندگی خود به سر می برد، پس از مغلوب کردن نیکو هالکنبرگ در سال گذشته، این بار به سد استبان اکون جوان رسید.

این موضوع که پرز نمی تواند برتری اکون بر خودش را تحمل کند، در گرندپری های کانادا، آذربایجان و بلژیک بر همه ثابت شد. او که هنوز کمی از هم تیمی اش سریعتر احساس می شود، موفق شد این برتری را در روز های مسابقه هم حفظ کند تا به عنوان راننده نخست تیم باقی بماند.

بر خلاف سال های قبل، سرجیو پرز امسال موفق به کسب سکو نشد، اما همچنان سریعترین راننده میانه جدولی باقی ماند تا قهرمانی کوچک خود را جشن بگیرد.

مهم ترین نکته مثبت: چهارمی در اسپانیا

مهم ترین نکته منفی: تصادف با اکون در آذربایجان و بلژیک

 عملکرد سرجیو پرز در سال 2017
نمره8/10
رتبه7
امتیاز100
بهترین رتبه در مسابقهچهارم(1 x)
بهترین رتبه در تعیین خطششم(2 x)
میانگین رتبه در تعیین خط9.3
تعداد DNF1

استبان اکون:

استبان اکون - گرندپری بلژیک 2017

استبان اکون – گرندپری بلژیک 2017

جوان فرانسوی امسال نشان داد که چرا در GP3 لقب ” Oconsistency”(اکون هماهنگ) را به خود اختصاص داده. او در فصل 2017 از 20 مسابقه، در 18 تای آنها موفق به کسب امتیاز شد و تنها یک بار از مسابقه خارج شد که در آن هم بی تقصیر بود. او که فصل پیش از این در مانور را تنها در آموزش و کسب تجربه گذراند، از گرندپری اسپانیا به بعد پرز را در امتیازات به چالش کشید.

به کمک همان تجربیات، او نیمه دوم فصل را بسیار قدرتمند سپری کرد(در تعیین خط ها در نیمه اول فصل 9-2 از پرز شکست خورد و در نیمه دوم 5-4 او را شکست داد.) و در نقطه اوج یک آخر هفته بی نقص را در آستین سپری کرد.

با اینکه در نهایت او مغلوب شد، اما فراموش نکنیم هنوز در حال کسب تجربه است و مرد مکزیکی سال آینده سخت تری را تجربه خواهد کرد. با این نتایج باید دید صندلی خالی مرسدس در سال 2019 جایی برای اکون خواهد داشت یا خیر.

مهم ترین نکته مثبت: آخر هفته بی نقص در آمریکا

مهم ترین نکته منفی: تصادف با پرز در آذربایجان و بلژیک

 عملکرد استبان اکون در سال 2017
نمره7.5/10
رتبه8
امتیاز87
بهترین رتبه در مسابقهپنجم(2 x)
بهترین رتبه در تعیین خطپنجم(1 x)
میانگین رتبه در تعیین خط10.15
تعداد DNF1

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

2 دیدگاه

دیدگاه خود را بیان کنید