فرمول یک ایران – مدیر تیم مرسدس، توتو ولف معتقد است خلق و خوی سباستین فتل باعث شکست خوردن او در رقابت قهرمانی سال 2017 شد. او می گوید پشت چهره خونسرد فتل باطنی بسیار احساساتی تر از آنچه مردم تصور می کنند قرار گرفته:

این موضوع باعث قهرمانی های او در گذشته شد، و امسال، باعث شکست او شد.

او به لحظاتی در باکو اشاره کرد که راننده فراری عمداً با چرخ هایش به مرسدس لوییس همیلتون زد. در آن زمان فتل باور داشت همیلتون در پشت ماشین ایمنی پیش از شروع او را ‘brake test’ کرده. اما نتایج تله متری این را نشان نمی داد. ولف گفت:

در آن لحظه احساسات و عصبانیت سباستین فوران کرد. اگر می دانست چطور زمان را به عقب برگرداند، این کار را تکرار نمی کرد.

ما بلافاصله در دیتا هایمان دنبال چیزی مانند ‘brake test’ گشتیم، ولی آن را پیدا نکردیم.

ولف همچنین گفت که عصبانیت فتل وقتی بیشتر شد که وسط تصادف سه خودروی اول در گرندپری سنگاپور قرار گرفت. دفاع فتل در مقابل مکس ورشتپن در ورودی پیچ اول با ورود کیمی رایکونن به برخورد منجر شد. وی ادامه داد:

من نمی دانم او تحت فشار بود یا نه. او به پیشتازی مسابقه درست پس از استارت نیاز داشت. پس خواست قدرتمندانه وارد شود، و به علت کمبود دید در یک واکنش زنجیره ای درگیر شد.

تصادف گرندپری سنگاپور 2017

تصادف گرندپری سنگاپور 2017

در برابر تصمیمات شتاب زده فتل، ولف گفت همیلتون این فصل بهترین رانندگی تمام عمرش را به نمایش گذاشت:

در مقابل شخصیت لوییس رشد کرد. چه به عنوان یک راننده و چه در بیرون از ماشین او بسیار قدرتمند شد.

مرسدس برای تکرار قهرمانی تیمی و راننده به این امتیازات نیاز دارد و ولف توضیح می دهد:

برای من در بسیاری از مسابقات رقابت سختی بود(در سال 2017)!

سال بعد رقابت مقابل فراری و ردبول حتی سخت تر هم خواهد شد. هر خودرو DNA مشخصی دارد و من فکر نمی کنم شما بتوانید در 21 مسابقه سال بعد خودروی قدرتمندی داشته باشید. ولی باید در آخر در بیشتر پیست ها قدرتمند باشید.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

6 دیدگاه

 1. Red revolution

  15

  11

  حالا که هیجان ها تموم شود و فقط نتایج مونده خیلی بهتر می شه تحلیلش کرد ،حق با ولف،ه
  و البته بزنگاه کل فصل دور های بعد از سیفتی کار در بلژیک بود. جایی که سب هیجان زده و لوئیس خونسردانه باهاش کنار ماندند.

 2. S5

  29

  12

  مرسدس و رسانه ها انگلیسی، هنوز فصل جدید شروع نشده، جنگ روانی شروع کردند و جالبه که همش هم رو باکو مانور میدند و سنگاپور و هیچ حرفی از مشکلات فنی فراری تو مالزی و ژاپن و برتری مطلق مرسدس تو پیستهای سرعتی نمیگن.

  • DR.ARDALAN

   3

   5

   شما چقدر احساساتتان لطیف اســت.
   شمـــا حتـــی متــــن را درســــت نخــــواندید.
   اولا در بلژیک فراری نشان داد که در پیست سرعتی هم همپـــای مـرســـدس است. حالا اگر راننـــده و مهندسیــن فـــرارۍ نمیتواننـــد تنظیــم درســـت را قبــــل از مسابقه بدست بیاورند اون ربطی به ماشین ندارد.
   توتو دارد درســــت میگویــــد ، قبــــل از توتو ولف مدیریت خوده فــــرارے اخطار و تذکر را به فتل داد. بعدشم فتل در آذربایجان کاری کرد که خودش را اولا مورد انتقاد فروان قرار داد، آبروی خودش را برد، جالبه در کل تاریخ این ورزش را بگردید طبق نظر کارشناس برنامه شبکه sky اصلا همچین چیزی که یک راننده بیاد یکبار از پشت بزنه و چند ثانیه بعدش بیاد از بغل دوباره بزنه، و جالبه طلبکارم باشه.وجود ندارد.
   این اولین فشارهای رسانه ها و کلا همه را برایش به ارمغان اورد. و جالبه ادعایی را هم کرد که بعد از بررسی دیدند دروغی بیش نیست. درسته عذر خواهی کرد اما همیلتونی که ازاون جلوتر بود با اون سرعتی هم که داشت را کاری کرد ماشینش مشکل پیدا کرد. دفعه بعدی امد بهانه استارت مسابقه بوتــــاس را اورد، بازهم بررسی شد ، دوباره مجبور شد بگه ببخشید، مرتبه بعدی در سنگاپور بود که دیگه شاهکار زد. اون رایکونن بیچاره را هم نابود کرد. مکس را هم همینطور، که خودش همان موقع به تیمش میگفت شرمنده ام ، ببخشید. فتـــل دیگه براش عادی شده بگه مدام ببخشید. در بلژیک هم به گفته خودش مشکلی با رفتن پا به پای مرسدس گفت ندارم،اما با اینکه حدود یک ثانیه هم لاستیک هایش نسبت به لوییس سریعتر هم بود،و از نرم ترین لاستیک در مقابل سفت ترین لاستیک لوییس هم نتوانست کاری کند. شما فکر میکنید اینهمه اتفاق روی روحیه تیم اثر نمیگذارد، اخرش میشود ژاپن که یک تیمی چون فراری در مورد شمع به مشکل میخورد. اما جناب فتل دست از این سیاست زشت خودش برنداشت، مکزیک اوج ابرو ریزی فتل بود، تصادفی که اینجا درالمان بارها و بارها کارشناسان مرسدس نشان دادند ، که جایی که سمت راستش جای بسبار زیادتری داشت دقیقا به سمت چپ که لوییس نزدیک به سه چهارم ماشینش رد شده بود گرفت و زد. خوب اینو به بچه هم میگفتی میفهمید که سعی داشت لوییس را از مسابقه بیرون بیاندازد. اما در نهایت لوییس با اینکه لپ هم شد ، اما قهرمان شد. فتل بااینکه از اخلاق زشتش استفاده کرد ولی روی سکو هم نرفت. دقیقا دو نفری را که خیلی سعی داشت کنار بزنه به انچه میخواستند رسیدند جز خودش.
   سریع بودن مرسدس روحیه تیم را خراب نمیکند ، اما این کارها ابروی تیم و روحیه تیم را نابود میکند.چرا همیلتون بهترین راننده شد؟ و چرا فتل جایگاه سوم را بدست اورد. اینرا مدیران تیم ها امتیاز میدهند، به این فکر کنید. خدا را شکر هیچکدام از مدیران هم قرار نیست بیاد در مرسدس یا ردبول . ?
   براتون ارزوی موفقیت میکنم.
   مهارت رانندگی یکی از معیارهای حرفه ای بودن یک راننده است،فقط یکی از معیارها اســت. مابقی را جستجو کنیم ببینیم فتل کجا پنهان کرده؟
   بدرود . . .

   • Akbar (Ghasemi)

    2

    1

    شما احیانا همون هیتر فتل، ‘ کودکی به نام فتل ‘ یا همون ‘ من تو المانم ‘ نیستی که ایدیت نخ نما میشه و حداقل سومین بارهباه که واسه کامتنای کلیشه آیت عوضش میکنی؟!

   • Akbar (Ghasemi)

    3

    1

    طرفدارای فتل همه ی این چیزا که گفتی رو دیدن بازم میدونن بهتر از راننده ی مورد علاقه اته زیاد خودتو خسته میکنی واسه خراب کردنش

دیدگاه خود را بیان کنید