فرمول یک ایران – خبرهای ضد و نقیض زیادی از نمایشگاه خودرو تهران در رسانه ها منتشر می‌شود که می‌توان مهم‌ترین آن خبرها را با تیترهایی مانند دروغ بزرگ رنو، گاف بزرگ رنو و امثال این مشاهده کرد. تیترهایی که اذهان را به سمت غرفه رنو در نمایشگاه خودرو تهران سوق می‌دهد.

رنو در این نمایشگاه چه کرده؟ چه کلاهی بر سر ما گذاشته؟ چرا این اتفاق افتاده؟ و چرا هیچ عذرخواهی از طرف نمایندگی رنو در ایران دیده نمی‌شود؟ همه این سوال‌ها سوالاتی بود که ما هم داشتیم.

حال همراه ما باشید تا تمام این اتفاق را از تمام زوایا بررسی کنیم.

نپذیرفتیم و فراموش نکردیم، تحقیق کردیم

شاید آخرین کسی که این خبر را بازگو می‌کند سایت ما باشد و برای چندمین بار در اینترنت آن را ببنید و حتی فکر کرده باشید که ما این موضوع را پذیرفته‌ایم که این خودرو همانی است که اشاره شد یا اینکه این موضوع را به فراموشی سپرده‌ایم و از کنار آن رد شده‌ایم.

اما ما به خودمان اجازه ندادیم بدون مدرک و سند و کپی کردن حرف این و آن این مطلب را منتشر کنیم و با استفاده از حرف چند نفر این را تایید یا تکذیب کنیم. ما در محل نمایشگاه حضور پیدا کرده و با مسئولین غرفه رنو صحبت‌هایی را کردیم و بررسی‌هایی از نزدیک از ماشینی که به نمایش گذاشته شده بود انجام دادیم.

نتایج مطالبی را که تهیه کرده‌‌ایم را میتوانید در ادامه مطالعه و مشاهده فرمایید.

شروع داستان ورود خودرو فرمول یک به ایران

شایعاتی در فضای مجازی در حدود تاریخ 20 آبان ماه منتشر شد مبنی بر اینکه قرار است در نمایشگاه آینده خودرو تهران که آذرماه برگزار می‌شود خودروی فرمول یک در آن حضور داشته باشد.

خبری که اعتبار این نمایشگاه را نزد بسیاری از علاقه مندان و رسانه‌ها بسیار پر رنگ می‌کرد. خبری که به دست ما هم رسید اما سعی کردیم با توجه به مدارک و سند قطعی در مورد انتشار اخبار آن تصمیم بگیریم. حدود یک روز بعد از انتشار خبر، این خبر از طرف پیج رسمی رنو ایران در اینستاگرام تایید شد.

خبری بسیار خوشحال کننده که رویای حضور و نمایش عمومی خودروی فرمول یک رنو R.S.17 را آن هم در جهان و برای اولین بار بعد از مسابقات فصل، در ایران محقق شده نشان می‌داد.

متن خبر این بود:

رنوآراِس ١٧ در نمايشگاه خودروتهران
جديدترين خودرو مسابقات فرمولا وان شركت رنو به نام Renault R.S.17 در نمايشگاه خودرويى تهران در آذر ماه به نمايش گذاشته خواهد شد.?

خودرو فرمول یک رنو در نمایشگاه خودرو تهران

خبر حضور خودروی فرمول یک رنو در ایران در وبسایت ما بنا بر اعلام این صفحه رسمی اینستاگرامی درج شد.

همه چیز به خوبی پیش می‌رفت و گمانه زنی‌ها اینگونه بود که به دلیل حضور رنو در مسابقه ابوظبی و بعد از اتمام فصل فرمول یک 2017 این شرکت قصد به نمایش گذاشتن این خودرو را تقریبا یک روز بعد از اتمام آن در نمایشگاه خودرو تهران دارد.
ایده‌ای که بسیار هوشمندانه بود و در ابتدا بسیار تصمیم خوبی از طرف این شرکت برآورد می‌شد. اما حدودا یک هفته بعد و در حالی که به زمان برگزاری این نمایشگاه نزدیک و نزدیک تر می‌شدیم شایعه‌ای عجیب منتشر شد که این خودرو R.S.17 نیست و R.S.16 است.

زمان پیش رفت و پیش رفت تا به زمان برگزاری نمایشگاه و بازدید رسانه‌ها و خبرنگاران رسید. در حالی که خودرو فرمول یک رنو در ابوظبی در حال طی کردن مسابقه نهایی بود خودرویی در تهران نمایش داده شد که فقط از نظر رنگ آمیزی و استیکر شبیه به خودروی R.S.17 بود و ماجرا آغاز شد.

نکته اینجاست که طبق قوانین تمام تیم‌های فرمول یک اجازه نمایش خودرو فصل جاری را در هیچ نمایشگاهی از جمله نمایشگاه های مرتبط با شرکت سازنده در همان سال را نمی دهند، تا آنجایی که مرسدس در مراسم رونمایی از خودرو پروژه یک آ ام اگ از خودروی سال 2016 خود و یا همان W07 استفاده کرد و از خودروی فصل جاری (W08) هیچ خبری نبود.

اولین گمان که چرا خودرو RS17 نیست

اگر شما هم فقط چند مسابقه از فصل 2017 فرمول یک را مشاهده کرده باشید قطعا به یقین خواهید رسید که خودرویی که به نمایش گذاشته شده است، تفاوت‌های بسیار فاحشی دارد و اولین چیزی که اکثر هواداران فرمول یک در زمان رونمایی از ماشین های سال 2017 به آن اشاره می‌کردند بزرگتر بودن ابعاد خودرو نسبت به سال 2016 و بزرگ تر شدن حجم و ابعاد تایرها بود.

نشانه‌ای بسیار ساده که همین ابتدا کاملا تایید می‌کند این خودرو خودرو R.S.17 نیست.

از جمله نشانه‌های دیگر آن می‌توان به نداشتن بال کوسه‌ای (shark Fin) و غیره که نیازی به بازگو کردن آن نیست، اشاره کرد و فقط با یک نگاه می‌توان تمام آنها را تشخیص داد. به عنوان مثال می‌توانید با مشاهده کردن تصویر زیر فقط از یک نما کاملا به این اطمینان برسید که خودرو فرمول یک نمایش داده شده به هیچ وجه R.S.17 نیست.

خودرو فرمول یک رنو در نمایشگاه خودرو ایران

R.S.17 و R.S.16

تصاویر خودرو فرمول یک R.S.16 در نمایشگاه خودرو تهران

عوام فریبی و توهین آشکار به مردم

به نظر تمام دوستان و همکاران من در تیم فرمول یک ایران فقط از طریق عکسی که در بالا مشاهده کردید می‌توان به راحتی و در یک نگاه هر دو ماشین را از هم تشخیص داد، اما واکنش غرفه رنو و نمایندگی رنو در ایران (نگین خودرو) چه بود؟!

قطعاً برایتان جالب است که بدانید هیچ فردی از اعضای غرفه رنو اطلاعی در مورد آن نداشته است و فقط یک توضیح کوتاه توسط یک مانیتور کوچک در کنار محل نمایش خودرو بود که روی آن با وقاحت تمام متن ذیل درج شده بود :

1977-2017

چهل سال اشتیاق برای فرمول وان

از سال 1977 رنو در مسابقات فرمول وان شرکت داشته است جایی که همیشه نقش مهمی را ایفا کرده است.و اشتیاقش را اظهار داشته است و با طراحی متمایز در مسابقات جاه طلبی و دوراندیشی در تکنولوژی را به نمایش گذاشته است.

…… ادامه این متن اطلاع خاصی به ما نمی‌دهد، اما در همین متن هم ماشین R.S.17 معرفی شده است.

خودرو فرمول یک رنو در نمایشگاه خودرو تهران

توضیحات ارائه شده با خوردویی که در حال نمایش است

در کنار خودرو و در همان محیطی که خودرو در آن به نمایش گذاشته شده است، هم می‌توانید ببینید که چگونه با وقاحت تمام توهین به شعور مردم اتفاق افتاده و این خودرو با نام R.S.17 معرفی شده است.

سوالی که پیش می‌آید این است، آیا رنو و یا هر فردی که مسئولیت انتقال و به نمایش گذاشتن این خودرو در نمایشگاه را داشته با خود فکر نکرده است چه دلیلی دارد به دروغ بگوییم که این خودرو R.S.17 است؟

آیا رنو و یا همان جناب مسئول با خودش فکر نکرده فرمول یک در ایران در دو سال گذشته به قدر کافی رشد کرده است و مردم می‌توانند به راحتی آنرا تشخیص بدهند؟

آیا فقط رنگ آمیزی و درج شماره یکی از رانندگان فصل جاری رنو برای متقاعد کردن مردم که این خودرو RS17 است کافی است؟

سوالاتی که برای همه ما پیش می‌آید در همین محدوده است و این یک توهین بزرگ به شعور و درک مردمی است که برای تماشای خودرو به نمایشگاه خودرو تهران مراجعه کرده‌اند.

واکنش مسئولین رنو و بازی رسانه‌ای!

ما در این مرحله تمام تلاشمان را کردیم که با یکی از مسئولین یا فردی که اطلاعات کافی در مورد این خودرو دارد مصاحبه ای انجام دهیم که خب بنظر می‌رسید بیشتر در حال پاسکاری بین مسئولین این غرفه هستیم. از چند نفر از مسئولین سوالاتی کوتاهی در این رابطه حتی در فضای مجازی پرسیدیم

نظر شما را به یکی از گفتگو‌های کوتاهی که داشتیم جلب می‌کنیم تا شما هم تمام ماجرا رو متوجه بشید.

سلام دوست عزیز در مورد خودرو فرمول یک نمایش داده شده در نمایشگاه خودرو تهران، این خودرو آر اس شانزده هست که شما به اشتباه آر اس هفده معرفی کردید، حالا به هر دلیلی دانسته یا ندانسته، بهتر هست هرچه زودتر معرفی شماره شاسی خودرو رو به آر اس شانزده تغییر بدید، البته دیدن خودرو فرمول یک رنو شاسی آر اس شانزده خالی از لذت نیست.

رنو: بل سلام نخیر RS17 هست

ببینید این شاسی با این هندسه، طبق قوانین 2017 نیست که بخواد آر اس هفده باشه، به هر حال خودرو فرمول یک قابل افتخار هست و بهتره معرفی خودرو رو اصلاح کنید

رنو: شما چه میدونی خودرو فرمول یک چی هست و قوانین چیه؟

بنده یکی از اعضای تحریریه سایت فرمول یک ایران و مهندس مکانیک و مدرس دانشگاه هستم.

رنو:  خــــــب. شماره خودرو هالکنبرگ هست، پارسال یعنی سال 2016 هالنبرگ راننده رنو نبود، پالمر و مگنوسن راننده های رنو بودن. این خودرو شماره هالکنبرگ رو داره و این خودرو 2017 هست، جلو خودرو هم نوشته RS17

ببنید به هر کی میخوایید بگید این آر اس هفده هست بگید، ولی خواهش می کنم به من این حرفو نزنید،فق و فقط جهت اطلاع شما میگم، فقط و فقط جهت اطلاع خود خود شما، این خودرو طبق ابعاد و هندسه خودرو سال 2017 نیست، و آر اس شانزده هست نه هفده، نمیدونم چه اتفاقی بین رنو و نمایندگی رنو در ایران افتاده که به نماینده رنو در ایران آر اس هفده گفته شده، من باید به شما اطلاع میدادم که آر اس هفده نیست و آر اس شانزده است، بهتر هست اصلاح کنید تا به مردم غیر راست گفته نشه.

رنو: نمیتونیم اصلاح کنیم چون از اول RS17 گفته شده، و مردم هم RS17 میدونن، بخاطر امثال کمی از جمله شما که متوجه شدید اسم خودرو رو، همه خبرنگاران و کانال و صفحات اینستاگرامی هم RS17 معرفی کردن و متوجه نشدن، برچسبس رو هم نداریم که عوض کنیم، اجازشو هم از رنو نداریم که عوض کنیم و یعنی نمیشه عوض کنیم مردم هم قبول کردن RS17 است.

واقعا ناراحت و متاسفم، نمایندگی رنو در ایران به من و مردم گفته آر اس هفده هست

رنو: از شما عذرخواهی می کنیم اما این امکان وجود نداره، دست من هم نیست

نمیتونم این عذرخواهی شما رو قبول کنم و نمیتونم این کار شما رو درک کنم، حاضرید با تیم فرمول یک ایران در این مورد مصاحبه کنید؟

رنو: نه اصلا چنین امکانی وجود نداره

با این معیارها مسئولین غرفه رنو چه فکری در مورد هواداران فرمول یک کرده‌اند و با چه معیار و منطقی این کار را انجام داده اند جای بحث دارد.

اما در هر صورت به هیچ وجه این شرکت زیر بار به زبان آوردن اینکه این خودرو R.S.16 است، نمی رود و ترسی هم از اینکه برایشان گران تمام خواهد شد، ندارد.

تبلیغات و بازی رسانه‌ای رنو هم بسیار قابل توجه است. به گونه‌ای که در سرتاسر تهران شما بیلبورد خودرو R.S.17 رنو را مشاهده می‌کنید و در تمام بروشور‌ها این خودرو R.S.17 معرفی شده است.

حتی امکانی فراهم شده که شما در همان غرفه رنو در صفی طولانی منتظر بمانید تا واقعیت مجازی یک دور با خودرو RS17 را تجربه کنید به این صورت که روی صندلی می‌نشینید، یک عینک واقعیت مجازی که یک تصویر 360 درجه آنبرد از یکی از خودرو های رنو را از طریق موبایل پخش می‌کند، میبینید و حسی جالب به شما القا میشود!!!! و شما قانع میشوید که بله این خودرو R.S.17 است.

ماکت یا واقعیت

با نگاهی گذرا به تایرها و نمای نزدیک و دور این شایعه بین خبرگزاری‌ها رواج پیدا کرد که این خودرو ماکت هست. حتی وقتی از مسئولی در غرفه پرسیدیم که این خودرو ماکت یا واقعی است، وی با حالتی خیلی سرسری گفت که این ماکت است! به دلیل عدم قابل استناد بودن این صحبت به بررسی اجزای این خودرو پرداختیم.

با بررسی تصاویری که از این خودرو از زوایا مختلف تهیه کردیم، مشخص شد که این خودرو ماکت نیست و دارای بخش ICE و حتی رادیاتور و اینترکولر هست.

جزئیات روی پولوس و … همه صحه بر این دارند که این خودرو کامل است. پس این فرضیه هم رد می‌شود که این خودرو مدل یا ماکت با مقیاس یک به یک است.

فرضیه دیگری که مطرح می‌شود محدودیت اسپانسرهای رنو است و اینکه آن‌ها این تیم را محدود می‌کنند که خودروی سال قبل را به همان صورت 2016 نمایش دهند. سوالی که مطرح می‌شود این است که پس چرا برچسب R.S.17 بر روی آن و بر روی کف محیط نمایش خودرو در سالن چسبانده شده است؟!

اگرچه همچین فرضی اشتباه است چون خودروهای سال قبل با همان ظاهر در موزه‌ها وجود دارند.

پس چه اتفاقی رخ داده است؟

جمع بندی

با همه‌ی این شواهد و بررسی‌ها مشخص است که این حرکت توهین آشکار و فاحش به شعور افراد دنبال کننده‌ی فرمول یک و طرفداران آن و افراد علاقمند به خودرو بوده است. این به این معناست که متولی این حرکت با خودش به این نتیجه رسیده است که افراد همگی افرادی معمولی و ناآگاه و عوام در ایران هستند.

در این فضای آشوب زده در موتوراسپرت ایران و این فضای بسیار سردرگم بازار و بستن ثبت سفارشات و سودجویی‌ها از این فرصت‌ها، تنها قشری که متضرر می‌شوند همیشه مردم هستند و این پول فدراسیون و سرمایه ملی است که از بین می‌رود. پس این آگاهی و تلاش‌ها در این زمینه می‌تواند از اتفاقات بعدی پیش‌گیری کند و پایان دهنده به این حرف باشد که اینجا این موضوع عادی است.

در نظر داشته باشید اگر حتی با استیکر سال 2017 اما به اسم R.S.16 این خودرو به نمایش گذاشته می‌شد چه ایرادی داشت؟ هیچ ایرادی.

پس چرا عذرخواهی رسمی به مردم صورت نپذیرفته است چون اسم شرکتی خراب می‌شود؟ آیا با عذرخواهی‌های تویوتا و فولکس واگن جلوی تخریب این شرکت‌ها گرفته نشد؟ آیا حقوق مشتریان رعایت نشد؟ پس چرا این کار صورت نمی‌پذیرد و حاضر به مصاحبه برای طرفداران هم حتی نیستند؟

در نهایت ما عمیقاً به خاطر این اتفاقات افتاده بسیار ناراحت و متاسفیم و امیدواریم این رویه  ورود خودروهای فرمول یک و موتوراسپرت و کانسپت ‌ها و هایپرکارها ادامه داشته باشد اما به صورت مناسب و با حضور افراد متخصص و حرفه‌ای این کار.

در آخر از همه‌ی کسانی که در این فصل با ما بودند و به ما در نمایشگاه لطف داشته‌اند صمیمانه سپاس‌گذاریم.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

20 دیدگاه

 1. benota

  22

  0

  من هم امروز به نمایشگاه رفتم فقط برای دیدن RS17 با توحه به اعلام رسمی رنو ایران ، در بدو خروج از ایستگاه مترو هم با پوستر RS17 مواجهه شدیم ، و مطمئن شدیم ، اما در اولین نگاه متوجه اختلاف بال شدم و ای مسئله رو با مسئولی که اونجا حضور داشت در میان گذاشتم ، و سوال را اینطور مطرح کردم این ماشین 2016 هستش درسته ؟! اما مسئول جواب جالب تری داد ، خیر این ماکات هستش بین ماکت و واقعیت !!!! حسابی جا خوردم و برای محک زدن اطلاعات ایشان از خودرو فرمول وان ،پرسید م این ماشین ها چطوری روشن میشن ؟ گفت یک دکمه استارت رو میزنن روشن میشه ، اما براشون توضیح دادم که استارت نداره و پروسه رو… و بسیار نا امید بدون سر زدن به غرفه های دیگه محل نمایشگاه رو ترک کردم. نمیدونستم به مشاهدت خودم اطمینان کنم یا به تبلیغات و اخبار رنو ایران در خصوص حضور RS17 (حتی گاهی به سخن مسئول فکر میکردم در خصوص ماکات خنده ام میگرفت) اما بسیار نا امید کننده بود.

 2. علی

  7

  2

  بنده دیروز نمایشگاه بودم و به نظرم فرضیه ماکت بودن خودرو بسیار درسته چون خودرو فرمول یک ساخت هر سالی که باشه میلیون ها دلار ارزش داره و ماشین با ارزش اینچنینی انقد راحت در دسترس عموم قرار نمیگیره این نکته رو فراموش نکنید تو همین غرفه رنو حداقل یک نفر مواظب خودرو های 60 -70 میلیون تومانی رنو بود … اما یک نفر هم برای مراقبت و توضیح در مورد خودرو چند میلیون دلاری حاضر نبود…

 3. پرهام تحصیلی

  10

  0

  اون مسئول بنده خدایی که اونجا ایستاده بود(داخل تصویر اصلی مطلب کنار یکی از دوستان سایت ایستادن) دائم به مردم میگفت آقا دست نزن، وقتی سر صحبت و باز کردم گفت به خدا من هیچی نمیدونم فقط به من گفتن وایسا اینجا نزار کسی بهش دست بزنه و به شوخی به این نتیجه رسیدیم که ایشون مسئول آقا دست نزن هستن، این نهایت اطلاع مسئولین رنو بود، البته لازم به ذکر هست ایشون از همه خوش برخورد تر بودن، باقی مسئولین همان‌طور که تو گزارش هم هست تازه طلب کارمون هم بودن

  • Juve

   7

   0

   بااين توضيحات كاملا معلومه كه مسئولين نگين خودرو نه تنهاازماجراخبرنداشتن بلكه كلا از فرمولا وان چيزي نميدونن كه البته خيلي هم نميشه ازشون توقعي داشت. بالاخره ماداريم جايي زندگي ميكنيم كه معيارانتخاب مديران بابقيه دنيافرق داره. ولي چيزي كه متاسفانه مشهوده اين نگاه ازبالا و…فرض كردنه ماازجانبه فرانسوي هاس كه ايكاش بشه يه جوري صداي اعتراضمون رو به گوششون برسونيد. ممنون

 4. tajer

  4

  0

  روز اول فقط بخاطر این ماشین رفتم نمایشگاه. سالها بود با نمایشگاه ماشین و بخاطر اتفاقاتی که توش می افتاد قهر بودم. وقتی ماشین رو دیدم اونقدر عصبانی شدم که تا درب خروجی نمایشگاه فقط فحش می دادم، نه بخاطر این ماشین که اصلن معلوم نبود چی بود!!!!! بلکه بخاطر اینکه چطور یه نفر یا یه کارخانه به خودش اجازه داده که فکر کنه من میتونم اینقدر احمق باشم که باور کنم این ماشین rs17 که هیچ اطلن یه ماشین فرمول یکه، انگار ماشین لمینیت شده بود. من فراری ورد رو دیدم و فرق یه ماشین فرمول یک رو با یک ماشین RD می دونم چیه.

 5. علی

  8

  5

  حقیقتا من میخاستم برم نمایشگاه ولی با این حرفو حدیث ها ک ب پا شود ترجیح میدم ک نرم. یا اگه برم نظر دارم برم پیش مسئول نمایشگاه و اعتراض خدمو نشون بدم و بخام ک هرچه سریعتر این افتضاح رو جمع کنند .
  به نظر من 2 راه داره 1 اینکه ب صورت محترمانه از این کاری ک انجام دادن عذرخواهی کنن 2 اینکه کاملا این افتضاح رو جمع کنن
  از بچه‌های زحمتکش سایت f1 میخام ی نظر سنجی انجام بدن و ب مسئولین بگن و بخان این افتضاح هر چه سریعتر تموم بشه .
  واقعا چی فکر کردن ما ایرانیا جزو باهوشترین کشور ها در دنیا هستیم ی کاری نکنن ک بلایی ک بر سر پهباد اوردیم سر ماشین فرمول یک بیاریم
  و ساله دیگه ی تیم بدیم.

 6. king soltan

  10

  0

  با سلام
  اول از سایت فرمول یک تشکر می کنم که اینقدر ریزبینانه به واکاوی موضع پرداختند گرچه اینقدر این دروغ تابلو بود که …. متاسفانه از قدیم گفتن دروغ هر چی بزرگتر باور کردنش راحتره ولی دیگه به این قضایا عادت کردیم .متاسفانه مسئولین غرفه رنو و هر کسی هست کوچکترین اطلاعی از ماشینهای فرمول یک نداره ای کاش موقع سرچ اسم راننده ها حد اقل مدل ماشین رو هم می دیدن که فرق می کنه و از جهل و نا آگاهی مردم ببینید چه طور دارن استفاده می کنند که حدقال با ارائه این همه اسناد و مدارک باز هم حاضر به قبول اشتباه نیستند .این منو آزار می ده که چرا کسی که مسئول هر چیزی می شه کوچکترین اطلاعی از جنس و یا کارکرد زیرش نداره یادم نمی ره چند سال پیش می خاستم جی پی اس بخرم تو سایت فیلیپس دیدم داره (البته گلوبال سایتش) یه دفعه رفتم نمایندگی فیلیپس گفتم شما جی پی اس هم دارید؟گفت ما اینجا فقط محصولات فیلیپس را می فروشیم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!وقتی اینجوریه دیگه حرفی میومنه؟؟؟؟؟

 7. Ramin.alo

  10

  0

  من ۹۰۰ کیلومتر راه رو کوبیدم ماشین فولاوان رو ببینم.وقتی ازشون به خاطر دروغشون گلایه کردم کلی هم بدهکارم کردن و اونا طلب کار بودن!بازم از دیدنش خوشحالم ولی نمیدونم تاکی باید به هر عنوانی به شعور ما توهین بشه از بس هر توهینی کردن گفتیم بی خیال برا همه عادی شده که شعور مارو ببرن زیر سؤال.فک میکنن اگه دروغ نگن ازشون گلایه میشه

 8. Ssj 110

  10

  3

  ممنون خیلی جامع و مفصل توضیح داده شده بود.

  من خودم حدود 2 سال که مسابقات فرمول 1 دنبال میکنم.
  سال اول مداوم نبود ولی امسال همه مراحل دیدم و تقریبا مسابقه ای نبود که از زیر دستم در بره.
  از اول فصل همراه شما بودم تشکر ویژه خدمت سایت F1 iran که انصافا هرچقدر از خوبی و حرفه ای بودم شما بگم کمه‌، که چقدر زحمت کشیدید و می کشید که این رشته موتور اسپرت به من و خیلی از هوادارا معرفی کنید.
  فوق العاده اید.

  و اما نمایشگاه شهر آفتاب:
  من و البته خیلیای‌ دیگه این نمایشگاه رو به عنوان نمایشگاه کتاب میشناختیم جایی که بتونیم کتابای کنکور رو با تخفیف بخریم‌، بیشتر به این شناخته شده بود؛ اما دریغ از اینکه من بخوام حتی یک بار پام رو اونجا بزارم ( میگفتم حالا هر کتابی باشه میشه از شهر خودمون بگیری و لازم نیست تا اونجا بری ).
  ولی وقتی از حدود 1 ماه پیش که خبر حضور خوردو فرمول 1 رنو در نمایشگاه تهران اعلام شد از ذوق و علاقه ای که داشتم تصمیم گرفتم هر طور شده برای دیدن برم.
  من ساکن اراک هستم واسه رسیدم به نمایشگاه باید صبح زود حرکت میکردم سخت بود ولی اشکالی نداشت( به هر حال تو کشور ما که مسابقات برگزار نمیشه و دیدن یه جایزه بزرگ از تلویزیون کلی دردسر داره دیدن ماشین فرمول 1 به خودی خود تجربه اعجاب انگیزی بود و ارزشش رو داشت. )

  به نمایشگاه که رسیدم فقط دنبال غرفه شرکت رنو گشتم وقتی به اصطلاح Rs 17 رسیدم خشکم زد به عنوان یه مهندس زیبا ترین چیزی بود که تا حالا تو عمرم دیدم( البته ناگفته نماند بنده خودم دانشجوی مهندسی شیمی هستم).
  به عنوان یه طرفدار پروپاقرص و نیمه حرفه ای با نگاه اول متوجه شدم که این Rs 17 نیست بلکه مدل سال 2016 با رنگ امسال ماشیناست ولی دیدنش خالی از لطف نبود ولی هرچی جلوتر می رفت و زمان می گذشت…
  وقتی این موضوع رو با گارد اونجا در میون گذاشتم اولین پاسخی که با کنایه داد این بود که: همینش کلی هزینه داشت. شرکت رنو اینو با یه مهندس با کلی منت فرستاد. بیشتر دلم از این موضوع میشکست که حالا که این قدر هماهنگی شده حداقل کسی اونجا می بود که کمی اطلاعات داشت و به مردمی که برای سلفی انداختن میومدن اونجا میگفت: این ماشین رالی نیست!!!
  در مورد این که بحث میشد ماشین ماکت یا نه خود افراد غرفه رنو گفتن که این مدل تست که از شرکت اومده بدنه کاملا شبیه بود و ولی من خودم فکر میکنم موتور روی ماشین نبود چون دوستی که اول صبح برای تمیزکردن ماشین اومده بود با کشیدن دستمال روی تایرها کاملا ماشین رو حرکت میداد. فکر نمیکنم با موتور این قدر سبک باشه!
  به هر حال با همه خوب و بدش این بود تجربه من از نمایشگاه. امیدوارم در آینده باز از این اتفاق ها والبته خیلی بهتر در کشور بیوفته.
  ببخشید اگه طولانی شد،
  این نشون از ارادت من نسبت به دوستان و سایت F1 iran هست. ممنون
  یا علی مدد.
  اینم بگم به امید قهرمانی لوویس همیلتون در فصل 2018
  # fast boy ?

 9. hoseinhh61

  7

  0

  سلام به همه شما بچه ها .. من هم مثل شما خیلی ناراحت شدم و خونم به جوش اومد برا همین دیروز 3 ساعت صرف کردم و به همه شرکت های فورمول یک ایمیل زدم همچنین به سایت اف یک و به لیبرتی مدیا هم گفتم اینو و به سایت اصلی رنو فرانسه و چندین نمایندگی .. ولی راستش هنوز هم اعصابم خورده اونم زیاد . ظاهرا باید قبول کنیم اینجا ایرانه . من خودم طراحی خودرو میخونم خارج از ایران و اگه بدونین این شرکتا با چه چشم تمسخر امیز به ایرانیا نگاه میکنن و واقعا فک میکنن ما از پشت کوه اومدیم .

 10. Red revolution

  8

  0

  «شما چه میدونی خودرو فرمول یک چی هست»
  در کشوری که پژو 206+ رو با نام 207 به ملت قالب می کنند از رنو یا نماینده ایرانی،ش توقع بیشتری نمیره!
  واقعا مصرف کننده تو بازار ایران یتیم،ه

 11. Omid

  8

  0

  احتمالا با خودشون گفتن اینجا پیست فرمول یک که هیچی یه پیست ساده هم ندارن، تلویزیون هم که درست حسابی مسابقات رو پخش نمی کنه، پس حتما با دیدن همین ماشین کلی هم هیجان زده میشن!
  دیگه نمی دونستن کسانی هستن که تفاوت واضح این ماشین ها رو تشخیص میدن.

  به شرکت اصلی موضوع گفته بشه یا ایمیل فرستاده بشه شاید یه توجهی بشه.
  اینجا مدیران و مسئولین به کسی توجه نمیکنن چون فکر میکنن خودشون همه چیز رو میفهمن و مردم بازدید کننده چیزی حالیشون نیست.

 12. ffan

  7

  0

  کسی کوچکترین آشنایی قبلی با روش کاری نگین خودرو داشته باشه اصلا از این عملکرد تعجب نمی کنه
  به جرات میشه گفت آماتورترین و کلاه بردارترین نمایندگی یک کمپانی خارجیه که کار اصلیش سرکار گذاشتن مردمه
  یعنی من یه نفر ندیدم خودم از نزدیک که یه نکته مثبت از نگین خودرو بگه
  این حرکتم که دروغ گفتن و بدون عذرخواهی خیلی cool دارن ادامه میدن هم آخرین شاهکارشونه

 13. Hamed

  5

  2

  دوستان علاقه مند باید حدس میزدن که ماشین 2017 رو قطعاً نمیتونن بیارن تو نمایشگاه چه نمایشگاه تهران باشه چه شیکاگو چون همین الانم درگیر تست های آخر فصل تو ابوظبی هستن
  البته حتی بودن ماشین 2016 هم کلی ارزش میداد به نمایشگاه چون به هرحال ماشین F1 مال هرسالی باشه شاهکار مهندسیه
  ولی اگر واقعاً ماکت آورده باشن که کار کثیفی کردن

دیدگاه خود را بیان کنید