فرمول یک ایران – گرندپری برزیل در روز یکشنبه، درام دور اول و تنش دورهای پایانی را با هیجانات فراوانی بین این دو، به نمایش گذاشت. اما چه کسی سائوپائولو را در صدر تمام کرد، و چه کسی آخر هفته ای برای فراموش کردن، داشت؟

برندگان

فتل دوباره طعم پیروزی را چشید

بعد از سلسله مصائبی که بر سر فراری نازل شد و اینکه آخرین پیروزی او به ماه آگوست در مجارستان بر می گشت، سباستین فتل اعتراف کرد که سرانجام پیروزی مجدد او یک تسلی خاطر بزرگی است.

قهرمان چهار دوره رقابت های فرمول یک، کار را در همان استارت تمام کرد، جایی که خارج از مسیر مسابقه والتری بوتاس را شکست داد. استارت مجدد بعد از سیفتی کار را به خوبی مدیریت کرد، و بعد از آن و علی‌رغم فشارهای مرد فنلاندی مسابقه را کنترل کرد و با اختلاف زمان 2.7 ثانیه پیروز شد.

فتل چنین بیان داشت:

من فکر می کنم در این آخر هفته سرعت ما در قسمت کفی پیست کمتر از مرسدس بود و این مشکل ساز بود. در تمام مدت مسابقه والتری را در آینه می دیدم و می دیدم که او مخصوصاً در سکتورهای 1 و 3 نزدیک می شود. بنابراین مجبور بودم در سکتور 2 هر چه در توان دارم، انجام بدهم. در پایان فکر کنم چیزی از لاستیک هایم نمانده بود. به طور مشخص، من سعی کردم اختلاف فاصله را مدیریت کنم اما صادقانه بگویم در تمام مدت، این کار خیلی خسته کننده بود و من مجبور بودم برای اول ماندن فشار بیاورم و سعی کنم و در پایان با فاصله 1 یا 2 یا 3 ثانیه ای کنترل را حفظ کنم. چند هفته برای ما خیلی سخت گذشت، اما در نهایت واقعاً برای تمام بچه های تیم و مارانلو خوشحالم، و این خیلی خوب است که در نهایت پیروز شدیم و هر دو خودرو اینجا هستند.

سکوی گرندپری برزیل - 2017

سکوی گرندپری برزیل – 2017

ماسای احساساتی

البته این آخرین حضور راننده محبوب برزیلی در مسابقه خانگی اش بود، نه واقعاً این آخرین بار است. و او می خواست در برابر هموطنانش بهترین را انجام دهد، و خب توانست. او در دور 6 ام مسابقه از فرناندو آلونسو مکلارن سوار سبقت گرفت، برای مدتی در رده 5 ام مسابقه را پیش برد و بعد از آن فقط مغلوب لوئیس همیلتون و دنیل ریکاردو شد و جایگاهش را از دست داد. و زمانی که هم تیمی سابق اش در فراری؛ فرناندو آلونسو؛ در دورهای پایانی با تعقیب او مترصد انجام ضد حمله بود، مقاومت کرد. او تحت فشار تسلیم نشد و زمانی که آنها به خط پایان رسیدند هنوز 0.4 ثانیه جلو بود. اگر گذشته آنها را به عنوان هم تیمی در فراری در نظر بیاوریم، مخصوصاً هوکنهایم سال 2010، این پایان بایستی بسیار راضی کننده بوده باشد.

مردی که 9 سال پیش در اینجا اشکش را فرو برده بود؛ زمانی که برای مدت 38 ثانیه گمان کرد که قهرمان جهان شده است، ولی بعد متوجه شد که همیلتون فقط با اختلاف یک امتیاز جلوتر از او قهرمان است؛ اما این بار در حالی که از طرفدارانش تمجید می کرد این کار را نکرد.

فیلیپه ماسا پس از مسابقه گفت:

رفقا من امروز به خاطر شما واقعاً خیلی هیجان زده هستم. و برای هر چیزی که با هم انجام دادیم متشکرم. بابت تمام حمایت هایتان.

او ادامه داد:

تمام انرژی که امروز وجودش را احساس کردم برای انجام بهترین مسابقه ای که می توانستم. صادقانه بگویم از مسابقه ام خیلی راضی هستم؛ با آنچه که خودرو می توانست انجام دهد، بهترین را انجام دادم، حتی با افرادی که با آنها کار نکردم، دوستتان دارم بچه ها، خیلی ممنون.

فلیپه ماسا - برزیل 2017

فلیپه ماسا – برزیل 2017

همیلتون جبران می کند

به نوعی، شما می توانید قهرمان جدید فرمول یک را در برزیل یک بازنده بنامید. او در تمام فصل اشتباه مهمی انجام نداده بود؛ تا این که در دور اول Q1 زمانی که فقط کمی بیشتر در پیچ شماره 6 فشار آورد، و بهای این کار را گزاف پرادخت کرد و با محکوم کردن او به یک استارت از پیت لین باعث شد دومین مسابقه پی در پی او باشد که از آخر مسابقه، وارد مبارزه می شود؛ البته این فرصتی بود تا مرسدس بتواند پنجمین موتور و متعلقاتش را در شرایط مسابقه استفاده کند.

اینجا جایی بود که برنده درونش درخشید. او به ترتیب از رقبا عبور کرد و برای کسب آخرین جایگاه پودیوم به کیمی رایکونن رسید. اما برای او که با لاستیک های سوپرسافت رانندگی می کرد، شانس یار نبود و او فقط با 0.8 ثانیه اختلاف نسبت به کیمی از سکو بازماند.

همیلتون اعتراف کرد:

زمانی که شما اشتباه می کنید، شرایط دشوار می شود. شما کار را هم برای خودتان و هم برای تیم مشکل می کنید. اما من امروز از همه سریعتر بودم! این نکته مثبتی است و من آن را با خود به مسابقه بعد می برم. برای رقابت با سباستین بی صبرانه منتظر مسابقه بعد هستم.

او افزود:

من یک جفت تغییر در خودرو دادم، اما نه تغییرات خیلی زیاد. من دورهای زیادی نزده بودم. تغییرات دما متفاوت بود. من بالانس خودرو را تغییر دادم. روز جمعه سرعت خوبی در رانندگی طولانی داشتم، مخصوصاً با لاستیک های سافت. فکر می کنم نیم ثانیه ای سریعتر بودم. بسته آیرودینامیکی متفاوتی داشتم. سریع بودم. اما امروز در کل مسابقه آمادگی ام 110 درصد بود.

همیلتون ادامه داد:

مسابقه لذت بخشی بود. مثل زمانی که بچه بودم و ماشین گوکارت خوبی نداشتم و از عقب شروع می کردم. قطعاً خودرو خوبی داشتم و می توانستم کار ویژه ای انجام بدم. اما زمانی که به کیمی رسیدم مراقبت از لاستیک ها را رها کردم. چیزی برای از دست دادن نداشتم.

همیلتون بعد از مسابقه برزیل - 2017

همیلتون بعد از مسابقه برزیل – 2017

سائوبر، ورلاین فوق ستاره بود

پاسکال ورلاین 8.8 ثانیه عقب تر از هم تیمی اش مارکوس اریکسون 14 ام شد. اما این آمار نمی تواند داستان مسابقه او را به درستی روایت کند.

او در دور اول مسابقه پیت استاپ انجام داد و لاستیک های سوپرسافت پیرلی را با لاستیک های سافت جایگزین کرد، و سپس 69 دور باقی مانده را با همان دست لاستیک دور زد. با هر معیاری، این یک دستاورد فوق العاده است.

او متواضعانه گفت:

این مایه شرمساری است که ما نتوانستیم امروز مسابقه را در جایگاه بهتری تمام کنیم. ما اخیراً پیشرفت کردیم، و می توانستیم در انتهای گروه میانی رقابت را شروع کنیم. متأسفانه، امروز شرایط مجال کسب نتیجه بهتری را برای من نداد، چون که من با لاستیک ها درگیر بودم، به ویژه در انتهای مسابقه.

حتی او  هم داستان را به طور کامل به زبان نیاورد.

پاسکال ورلاین - برزیل 2017

پاسکال ورلاین – برزیل 2017

بازندگان

بوتاس و مرسدس در استارت شکست خوردند

والتری بوتاس احتمالاً با یک فرار مناسب در استارت می توانست فتل را پشت سرش نگه دارد، اما این اتفاق نیافتاد.

هر دو راننده با اسپین چرخ ها درگیر شدند، اما این راننده فراری بود که تهاجمی تر ظاهر شد و پیچ اول را از آن خود کرد. بوتاس محتاطانه گزینه تسلیم شدن را به تلاش برای مبارزه و سبقت از بیرون ترجیح داد.

این لحظه تعیین کننده بود، و فنلاندی می توانست خودش را برای این که چرا بی رحم تر نبود، سرزنش کند. بعد از آن او فتل را دنبال کرد و برای چندین بار اختلاف را به زیر 2 ثانیه رساند، اما هرگز فرصت کسب نتیجه کسی را که استارت بهتری زده بود، پیدا نکرد.

بوتاس گفت:

بعد از آن، فکر کنم فاصله خیلی خیلی نزدیک بود. ما سعی کردیم فشار زیادی را به سب بیاوریم و این کار را ادامه بدهیم و نزدیک بمانیم، به خصوص در زمان قبل از پیت استاپ. زمانی که کمی بیشتر نزدیک او شده بودم تصمیم گرفتیم که پیت استاپ انجام بدیم و او را آندرکات کنیم اما این اختلاف فاصله کافی نبود. زمانی که او از پیت خارج شد من خیلی نزدیک بودم اما برای سبقت گرفتن کافی نبود.

او در ادامه چنین بیان داشت:

خوب قطعاً بعد از روز خوب تایم گیری، امروز دل سرد کننده بود، و خب این برای من که در نبرد برای کسب جایگاه دوم جدول قهرمانی هستم خبر خوبی نیست. او حالا خیلی قوی جلوی من است و ما در ابوظبی به یک معجزه نیاز داریم.

بوتاس و فتل بعد از مسابقه برزیل - 2017

بوتاس و فتل بعد از مسابقه برزیل – 2017

پایان استقرار اکون

این یک واقعیت است: که تا این آخر هفته، استبان اکون تمام گرندپری های امسال را به پایان رسانده بود. و در واقع، آخرین کناره گیری ستاره فورس ایندیا در سری مسابقات فرمولا به سال 2014 بر می گشت. اما تصادف در پیچ شماره 6 با رومن گروژان در دور شروع مسابقه؛ که در آن راننده تیم هاس 10 ثانیه جریمه شد؛ او را از دور رقابت خارج کرد.

اکون که هم تیمی اش سرجیو پرز در رده 9 ام مسابقه را تمام کرد، بعد از تصادف بیان داشت:

من از کناره گیری خوشحال نیستم. می دانستم که چنین روزی بالاخره فرا می رسد، اما امروز منتظرش نبودم. کاری از دستم برنمی آمد. رومن کنترل ماشین را از دست داد و به من برخورد کرد. اشتباه را او انجام داد ولی دودش به چشم من رفت. رینگ چرخ جلو آسیب دید و من حتی نمی توانستم دوباره به پیست برگردم. این آزار دهنده بود، چون سرعت خودرو خوب بود و ما سرعت لازم برای مبارزه با چکو را داشتیم. چنین روزهایی پیش می آیند، اما من امیداورم اگر دوباره اتفاق افتد بعد از گذشت سه سال باشد.

برخورد گروژان و اکون در پیچ شماره 6 - برزیل 2017

برخورد گروژان و اکون در پیچ شماره 6 – برزیل 2017

باران مصیبت برای هاس ها

بعد از ظهر خوبی برای تیم هاس نبود. اول، کوین مگنوسن به طور بحث برانگیزی با استافل وندورن برخورد کرد که داوران تصمیم گرفتند هیچ یک از راننده ها را جریمه نکنند، اما با این حال یک DNF را برای راننده دانمارکی به همراه داشت.

سپس چند ثانیه بعد رومن گروژان در پیچ شماره 6 با اکون تصادف کرد، و باعث خروج هموطنش از دور رقابت شد.

گروژان عنوان کرد:

تنها مطلبی که می توانم در مورد دور شروع مسابقه بگویم این است که در پیچ شماره 1 ضربه سنگینی دریافت کردم. اعتقاد داشتم که لاستیک عقب-چپ پنجر شده است. وقتی وارد پیچ شماره 6 شدم کنترل خودرو را از دست دادم که فکر می کنم علتش پنچری بود.

تیم تصمیم گرفت جریمه 10 ثانیه ای را که به دلیل تصادفش با اکون بود، دیرتر به او اعلام کند و وقتی او این خبر را شنید خیلی خوشحال نشد و واکنشش این بود که آیا با من شوخی می کنید!

تنها تسلی تیم هاس عملکرد قوی گروژان با خودرو آسیب دیده اش در بخش پایانی مسابقه بود.

رومن ادامه داد:

در بخش آخر که لاستیک های سوپر سافت داشتم، خودرو فوق العاده بود. با این که سینی کف خودرو شدیداً آسیب دیده بود، ولی باز رانندگی با آن احساس خوبی داشت. حالا ما نیاز داریم که بفهمیم چرا اینطور بود و سپس راهی رقابت ابوظبی بشویم.

کوین مگنوسن - برزیل 2017

کوین مگنوسن – برزیل 2017

مصائب استرول در سائو پائولو

برزیل که از چندین پیست ناآشنای او بود، ثابت کرد که برای راننده تازه کار ویلیامز مسابقه سختی است. بعد از یک جمعه متوسط، در صبح شنبه که جعبه دنده اش خیلی زود و در تمرین سوم مشکل پیدا کرد، کارها رو به سختی گذاشت. تیم تصمیم گرفت جعبه دنده و موتور را تعویض کند، که او را در موقعیت پایین تری نسبت به سایرین که به موقع برای تایم گیری آماده شده بودند، قرار داد. در تایم گیری عملکرد خوبی نداشت و بالاتر از Q1 نرفت. البته تعویض موتورش با یک مدل قدیمی تر و با عملکرد پایین تر اصلاً کمک حال او نبود.

در استارت مسابقه، در حالت عدم توقف آنی موتور گیر کرد و به یک باره به رده 16 ام سقوط کرد. سپس در تلاشش برای عبور از گروژان نه چندان موفق در استارت، لاستیک جلو-چپ را به شکل بسیار بدی دچار ساییدگی کرد و مجبور شد یک توقف خارج از برنامه انجام دهد.

در پایان تمام این اتفاقات، او بالاخره خودرو را در رده 9 ام و دو دور عقب تر از هم تیمی اش ماسا، از خط پایان عبور داد که باعث شد جایگاه 10 امش در جدول قهرمانی را به راننده برزیلی واگذار کند.

در مجموع، برای کانادایی جوان یک آخر هفته که دوست دارد فراموشش کند.

لنس استرول - برزیل 2017

لانس استرول – برزیل 2017

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

10 دیدگاه

 1. HeiSenBerg

  29

  5

  فتل عالی بود
  بوتاس هم نا امید کننده
  همیلتون هم که عملا داشت پرواز میکرد با ماشین
  مدیریت لاستیک ورلاین عالی بود من اخر مسابقه
  فهمیدم کل مسابقه رو با یه لاستیک رفته هنگ کردم
  وضعیت لاستیک ها خیلی بده به نظرم باید عمرش
  کمتر باشه لاستیک سافت رو میشه باهاش کل مسابقه
  رو رفت.دیگه جذابیتی باقی نمیمونه فک کن دیگه مدیوم یا هارد
  چیه؟؟:| با هارد فک کنم بتونی یه فصل ریس بدی 🙂

  • SP7779

   19

   2

   پاسکال عالیه
   جای تاسف داره ک پول توی این دوره داره حرف میزنه وگرنه لیاقتش بیشتر از اینهاس
   امیدوارم بره ی تیم خوب تا بتونه رقابت کنه

  • saeedsl1

   15

   4

   کاری رو ک همیلتون با drs انجام داده کینگ بار ها و بار ها و جاهایی مث سنگاپور انجام داده اونم بدون سیفتی و تصادف های زنجیره ای و اختلاف سرعت 40 کیلومتری تو کفی?

  • REZA.M

   3

   2

   آره تو راس میگی جناب cfz باید مثل همیلتون فشار بیارن بقیه هم تا تو q1اسپین بشن و بخورن به دیوار.یا تو دور دقیقا هم یه جا لاستیک رو قفل کنن و ریسینگ لاین رو اشتباه برن تا نتونن از راننده جلویی سبقت بگیرن.(اشتباه همیلتون پشت رایکونن).

 2. Omid

  23

  8

  بوتاس وقتی میگه در ابوظبی به یک معجزه نیاز داریم… منظورش دقیقا چیه؟ یعنی منتظر بدشانسی و اتفاق غیر منتظره برای فراریه؟!
  چون تا الان “معجزه” برای مرسدس و همیلتون فقط همین معنی رو میداده.

 3. Rexa25

  15

  1

  عجب سیوی کرد ورلاین
  حیف که سال دیگه نمی تونه بره تو یه تیم بهتر
  تنها گزینه ویلیامز بود که ظاهرا تو قراردادشون با مارتینی ذکر شده فقط حق دارند یک راننده زیر 25 سال داشته باشند ?

 4. McLaren F1

  13

  7

  همیلتون حالا که موتور جدید نصب کرده منتظره رقابت با بقیس!
  البته تغییر زیادی نداده به قول خودش!
  راست میگه واقعا مسابقه ی قبل واقعا ماشینش راه نمیرفت
  اینم از حرفای قهرمانه متکی به موتور

دیدگاه خود را بیان کنید