فرمول یک ایران – نیکی لائودا قهرمان سه دوره فرمول یک اعلام کرد آینده فرمول یک زیر نظر صاحبان جدید خود با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد.

همانطور که می دانیم فرمول یک از سال 2020 به بعد دچار تغییرات اساسی بخصوص در قسمت موتور خواهد شد، با این حال لائودا از آینده فرمول یک بسیار نگران است.

من نگرانم. درست است که صاحبان آمریکایی فرمول یک به زمان برای درک فرمول یک نیاز دارند اما در حال حاضر طرز فکر آن ها برای آینده فرمول یک من را نگران کرده است. FIA چیس کری و براون به دنبال نزدیک کردن سطح تیم ها به همدیگر هستند ولی ذات فرمول یک چنین نیست. شما باید واقعا احمق باشید که فکر کنید اگر در هر مسابقه یک نفر برنده شود مسابقات جایزه بزرگ جذاب تر خواهد شد. فرمول یک به دنبال رقابت است. توسعه خودرو ها یک امر اساسی است اما شجاعت رانندگان چه؟ شما می خواهید تیم های بزرگ را اینگونه جریمه کنید و می خواهید از راننده ها مثل بچه ها محافظت کنید به عنوان مثال همین هالو.

گروه فرمول یک هفته گذشته تراز مالی خود را ارائه داد که با توجه به کم شدن یک مسابقه از تقویم مسابقات ( جایزه بزرگ آلمان ) با کمبود درآمد نسبت به سال قبل مواجه هستند. در پایان ماه سپتامبر جایزه تعیین شده برای تیم ها به 273 میلیون یورو رسیده که نسبت به سال قبل 13 درصد کاهش داشته است. لائودا در ادامه گفت:

با توجه به افزایش 70 میلیونی هزینه های هر سال نسبت به سال بعد، درآمد ها کاهش یافته است. ما واقعا به کجا می رویم؟ اینجا ایده های زیادی برای تولید پول است که من نمی بینم. از شان براتسچ شنیدم دوست دارد راننده ها را همراه بچه ها در خط شروع مسابقه ببیند. ما برای ایده های جدید باید از فوتبال تقلید کنیم؟

نیکی لائودا - توتو ولف - چیس کری

نیکی لائودا – توتو ولف – چیس کری

لائودا از کاهش هزینه های تیم ها در مورد موتور حمایت می کند اما معتقد است فرمول یک نیاز به برنامه ای گسترده تر دارد اما با جزئیات مشخص برای تیم ها:

این نیاز به چیزی بیشتر از یک طرح دارد. برای مثال در مورد بودجه همه چیز منطقی به نظر می رسد اما برای تحقق آن به یک برنامه سه ساله نیاز داریم. ما کلیات را می دانیم اما باید با آن چه کرد؟ آیا باید آن را رها کنیم و در جاده پرتاب کنیم. در حال حاضر لیبرتی مدیا اعلام کرده که برنامه خود را معرفی خواهد کرد اما از اینکه چگونه آن را اجرائی خواهد کرد هنوز خبری نیست.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

5 دیدگاه

 1. شاهین

  13

  1

  به نظرم هم سطح کردن تیمها خیلی هم بد نیست.اینجوری تمام راننده ها میتونن سطح واقعی رانندگی خودشون رو نشون بدن. الان توی این فصل نمیشه گفت آلنسو بهتره یا همیلتون یا مثلا ورشتپن بهتره یا اکون. این زمانی مشخص میشه که ماشین ها یه قدرت داشته باشن و راننده ها با هم مبارزه کنن نه ماشین ها. اگه قدرت ماشین ها برابر باشن هر راننده ای توی فرمول 1 شانس این رو داره که توی کورس قهرمانی رقابت کنه اما الان خیلی دست بالا بگیریم فقط 6 راننده از 3 تیم میتونن برای قهرمانی مبارزه کنن بقیه حتی به زور میتونن به پودیوم برسن چه برسه قهرمانی. البته طرز فکر و سیاست مدیران و بزرگان فرمول 1 با منی که توی خونه نشستم و نظر میدم زمین تا آسمون فرق داره ? باید ببینیم چه پیش میاد

  • makan mohsenpour

   2

   2

   متاسفانه این مسیر اگه شروع بشه تهش از الان مشخصه که چی میخواد بشه.
   الان میگن موتور باید یکی باشه، 2سال بعدش میگن شاسی باید یکی باشه و الی آخر…
   فرمول 1 از اولش فقط در مورد راننده ها نبوده، پکیجی بوده از تیم،ماشین،راننده و…
   اینکه سعی کنیم بزور همه شرایط برابر داشته باشن تا بتونیم راننده ها بهتر مشخص کنیم اصلا با ذات فرمول 1 جور در نمیاد.
   کلی از هیجان مسابقات به این هست که ببینیم فلان تیم ماشین سال بعدش چه قدرتی و تو چه زمینه ای داره، این تفاوت ماشینها تو پیستهای مختلف نسبت به هم، استراتژی هائی که انتخاب میکنن، دستشون برا هم رو نمی کنن و… همه وهمه تو قرار دادن فرمول 1 در جایگاهی که الان هست مهم بودن.
   متاسفانه این آمریکائی ها میخوان دنباله رو ناسکار، ایندی و… بشن.
   کاش یک تیم اروپائی پایبند به ذات فرمول 1 صاحب جدید این رشته میشد.

 2. makan mohsenpour

  6

  1

  حالا حرفهای مارکیونه بیشتر داره رنگ واقعیت میگیره.
  واقعا این تغییراتی که در حال شکل گیری هست آنچنان که فکرش میکنن اصلا برازنده فرمول 1 نیست.
  یادمون بیاد اکلستون هم بعد خرید لیبتری مدیا اصلا به آینده فرمول 1 خوشبین نبود.

 3. امید نورمحمدی

  8

  2

  ای بابا! مثل اینکه موضوع خیلی جدیه. زمانیکه حرفهای مدیر فراری اومد بیرون و بعدش توتو نظر مثبتشو داد من یکم امیدوار شدم که مدیر فراری زود قضاوت کرده! ولی با این صحبتهای لائودا میشه نتیجه گرفت که رییس فراری خیلی هم بیراه نمیگفته.
  همیلتون هم که شاکیه . امیدوارم یه فکر اساسی بکنن.

 4. Farhan

  1

  0

  اگه همینطور بخواد پیش بره مرسدس هم کنار فراری تهدید ب رفتن از فرمول یک میکنه
  و خواهند رفت همانطور ک تیم های کارخونه ای قبلی بخاطر قوانین از فرمول یک رفتن

دیدگاه خود را بیان کنید