فرمول یک ایران:

گرندپری کانادا همیشه از جذابترین مسابقات فصل بوده. اما بخشی از این جذابیت مدیون آمار و اعداد جالبی است که فقط از فرمول مونترآل میتوانیم به آن ها برسیم! در ادامه بخشی از این اطلاعات را مرور میکنیم.

3

میزبان گرندپری کانادا تا کنون سه بار تغییر کرده. پیست فعلی مونترآل از سال 1978 تا کنون استفاده شده. اما پیش از آن این مسابقه در پیست موسپورت پارک  اونتاریو هشت بار و مونت ترامبلان واقع در  کبک دوبار برگزار شده.

 

235

بیشترین دور رهبری توسط راننده های فعال .این آمار به لوئیس همیلتون تعلق دارد.البته بین کل رانندگان  مایکل شوماخر افسانه ی رکوردار رهبری در کانادا است با 433 دور.نزدیک ترین رقیب به مرد بریتانیایی سباستین فتل با 157 دور است.

 

7

بیشترین برد در کانادا که رکورد دیگری است از شوماخر آلمانی.نزدیک ترین رقیب او لوئیس همیلتون با چهار برد است.

 

3.4

بیشترین نیروی گرانش یا ( G-force) که رانندگان هنگام عبور از پیچ پنج تحمل می کنند.

 

6

شش راننده ی فعال گرید تا کنون موفق به برد در مونترآل شده اند.علاوه بر همیلتون که قبلا نام او ذکر شد, کیمی رایکونن , فرناندو آلونسو , جنسن باتن ,سباستین فتل و دنیل ریکاردو هم این مسابقه را برده اند.

 

45

رانندگان چهل و پنج درصد مسیر پیست را شتاب حداکثری طی میکنند.

گرندپری کانادا مونترال فرمول یک

 

4

بیشترین سریعترین دور یا ( fastest lap) که به طور مشترک به مرد یخی و اسطوره ی آلمانی شوماخر تعلق دارد.

 

2004

آخرین باری که یک فراری توانست کانادا را فتح کند.اگر میخواهید از نام او مطلع شوید سری به آمار های بالا بزنید!

شوماخر در مسابقه ی کانادا

 

10

پایین ترین خط شروعی که یک راننده توانسته از آن مسابقه را  ببرد.ژاک لفیته از تیم لیگیر در سال 1981 این رکورد را از خود به جای گذاشت.سال 2005 هم رایکونن فنلاندی و باتن در سال 2011 هر دو از جایگاه هفتمی مسابقه را پیروز شدند.

 

2.36

سریعترین پیت استاپ  گرندپری کانادا. تیم تورو روسو برای مکس ورشتپن جوان در مسابقه ی پارسال این شاهکار را به یادگار گذاشت.

 

253.284

کوتاه ترین مسابقه ی کانادا در سال 1997 رقم خورد.مسابقه به علت تصادف شدید اولیور پانیس از تیم پراست از 69 دور به 54 دور کاهش یافت و رانندگان چیزی حدود 253 کیلومتر را پیمودند.

 

4:04:39.537

طولانی ترین مسابقه ی تاریخ فرمول یک در پیست زیبای ویلنوو برگزار شد.در سال 2011 باران  شدید وقفه ای دو ساعته ایجاد کرد و باعث شد این مسابقه حدود چهار ساعت طول بکشد!

 

13

بیشترین برد به عنوان سازنده که مشترکا به فراری و مک لارن تعلق دارد

 

1

تنها یک بار ژیل ویلنوو توانست در پیست خانگی خود پیروز شود

 

341.9

پارسال رومن گروژان با ماشین لوتوس خود توانست در تله سرعت بالاترین سرعت را به نام خود ثبت کند.

 

1792

از کل 6396 دور فصل 2016 , رانندگان 1792 دور را برای رسیدن به کانادا زده اند!

 

7

از سال 1978 که ویلنوو در تقویم رسمی فرمول یک جای گرفت تا کنون هفت بار طرح پیست دچار تغییرات شده.آخرین تغییر مربوط به سال 2002 است که طول پیت لین را برای جلوگیری از تصادفات پیچ یک بیشتر کردند و همچنین پیچ سنجاق سری (hairpin) دوم را کمی عقب تر بردند.

پیست ژیل ویلنوو

پیست ژیل ویلنوو

 

منبع:f1.com

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

2 دیدگاه

دیدگاه خود را بیان کنید