فرمول یک ایران – گرندپری مکزیک برای یک راننده جشن بزرگی بود؛ و برای دیگری در نهایت زمان قبول شکست قهرمانی. اما چه کسانی در رویداد روز یکشنبه در مکزیک تجربه تلخ و شیرینی داشتند؟

برندگان

رده نهم برای قهرمانی همیلتون کافی بود

علی رغم تصادف با سباستین فتل در دور شروع مسابقه، که هر دو راننده را به انجام بازی تعقیب و گریز در برابر فرصت ها محکوم کرد، شانس همیلتون در تمام این مدت بهتر از مرد آلمانی به نظر می رسید. فتل یا بایستی پیروز می شد، و یا در صورت عدم کسب امتیاز همیلتون، حداقل 16 امتیاز بدست می آورد.

اما همیلتون یک مبارز است و می خواست که برنده باشد، و بودن در رده آخر به معنی تسلیم شدن او نبود. او در شرایط بسیار سخت یک راننده قهرمان است، و مبارزه او با فرناندو آلونسو برای جایگاه نهم از لحظات درخشان مراحل پایانی مسابقه بود.

حالا او در این جایگاه نمی تواند مغرور باشد و قول داده است که در دو مسابقه باقی مانده فصل چرخ به چرخ با فتل و ورشتپن ستیز کند.

قهرمان دو دوره فرمول یک امرسون فیتیپالدی در مورد او گفته است:

او قطعاً یک قهرمان فوق العاده و بزرگ است. انگلستان برای داشتن او باید به خود افتخار کند.

دور قهرمانی لوئیس همیلتون - مکزیک 2017

دور قهرمانی لوئیس همیلتون – مکزیک 2017

ورشتپن فاتح

مرد هلندی مسابقه را در لحظاتی پیروز شد که بغل به بغل سباستین فتل در استارت آمد و از بیرون پیچ شماره 1 وارد و به سمت پیچ شماره 2 از او سبقت گرفت.

درحالی که دو مدعی قهرمانی در پشت او سر در کار خویش بودند، او به راحتی فاصله را باز کرد، و با بی اثر کردن تلاش های والتری بوتاس در تحت فشار قرار دادن او، به یک پیروزی بزرگ دست یافت. پس از آن روشن بود که او کار سختی پیش رو ندارد.

اما او با مشاهده خودرو هم تیمی اش دنیل ریکاردو و سپس توروروسو برندون هارتلی که با موتورهای نو مشکل داشتند و از مسابقه کنار رفتند، کمی دلواپس شد.

ردبول و رنو از توان موتور کم کردند و از او خواستند تا برای محافظت از خودرو و پیشگیری از خطرات احتمالی سرعتش را بکاهد، اما با این وجود او سرعت کافی برای مبارزه با هر راننده ای در پیست را داشت.

او بعد از کسب سومین پیروزی در دوران کوتاه کاری اش چنین بیان داشت:

وقتی دیدم که خودروهای زیادی در حال کناره گیری از مسابقه هستند واقعاً کمی نگران شدم. ما موتور را چک کردیم و به نظر همه چیز خیلی خوب کار می کرد. من در صفحه تلویزیون کناره گیری دنیل را دیدم و بعدش یک توروروسو را در آتش رویت کردم.

او ادامه داد:

با خودم گفتم: وای خدا، این بلا سر من نیاید و از توان موتور کم کردیم. من موتور جدیدی داشتم و شاید این کمک کرد، اما با این حال دنیل هم موتورش جدید بود. بدشانسی های من اوایل فصل زیاد بود و خیلی خوشحالم که امروز اتفاق خاصی برای من رخ نداد. می دانستم که خودرو خیلی خوب است اما نمی دانستم، این خوب بودن ادامه خواهد داشت. بعد از آن که هفته قبل از پودیوم اخراج شدم، انگیزه پیدا کردم، و بعد از دیروز هر چه در توان داشتم، گذاشتم.

او در دور 65 ام سریعترین دور مسابقه را زد و دقیقاً به همین دلیل او مکس ورشتپن است چون توانایی اش را دارد. و برایش مهم نبود که سه دور بعد فتل سریعترین دور را از آن خود خواهد کرد. ورشتپن موضوعی را ثابت می کرد که از توجه تیم های رقیب به دور نخواهد ماند. با دومین پیروزی اش در 4 رقابت اخیر، مرد هلندی نشان داد که بسیار آماده است.

مکس ورشتپن - برنده مسابقه مکزیک 2017

مکس ورشتپن – برنده مسابقه مکزیک 2017

مگنوسن قدرتمند

با در نظر گرفتن دل درد روز جمعه، این یک معجزه بود که کوین مگنوسن به اندازه ای آماده باشد که بتواند زمام خودرو هاس اش را تا کسب مقام 8 ام در دست بگیرد. خصوصاً این که در راه رسیدن به پرچم شطرنجی مجبور بود در برابر حملات فرناندو آلونسو و لوئیس همیلتون دفاع کند.

همچنین او یک رانندگی فوق العاده ای انجام داد چون قطعاً کندترین ماشین گرید را هدایت می کرد، حداقل براساس مقایسه زمان های رده بندی این طور بود.

مگنوسن دانمارکی شانسش را در دور شروع مسابقه جایی که از رده 14 ام به رده 10 ام صعود کرد، رقم زد، در هنگام پیت استاپ ها برای اندک زمانی در رده ششم دور زد، و در مسیر منتهی به خط پایان، تمام تلاشش را کرد و نهایتاً با 0/6 ثانیه اختلاف جلوتر از قهرمان جدید فرمول یک از آن گذر کرد و 4 امتیاز را برای هاس به ارمغان آورد و تیم را وارد یک جدال با رنو برای کسب جایگاه هفتم کرد.

کوین بیان داشت:

این دست کمی از یک ظفر نداشت. باورکردنی نیست، و بهترین راه پاداش دادن به بچه های تیم بابت زحماتشان است. مسابقه بی نقصی بود و بهتر از این نمی شد. دیروز روز بسیار سختی برای همگی ما بود، می توانستیم به سادگی تسلیم شویم و سر فرود آوریم. هیچ کسی دست از تلاش برنداشت، و بر کسی پوشیده نبود که ما بدترین تیم نیستیم. هدف ما مبارزه برای بودن در 10 نفر اول و کسب امتیاز بود. ما سخت کوش بودیم و به تیم بابت آن افتخار می کنم. ما به مبارزه ادامه می دهیم. البته می توان حدس زد که این کار آسان نخواهد بود اما ما تلاشمان را در جدال قهرمانی سازندگان، استمرار خواهیم داد.

کوین مگنوسن - مکزیک 2017

کوین مگنوسن – مکزیک 2017

مکزیک شگفت انگیز

بار دیگر، مکزیکی ها شوی محشری را با حضور 337/043 هزار تماشاچی اجرا کردند.

این آخر هفته، جشن روز مردگان (dia de los muertos) بخش مهمی از مراسم قبل از مسابقه بود و جُنگ فرهنگی بزرگی را با خود به گرید آورد. این جشن باور به بازگشت مردگان از مرگ، دیدن مجدد زندگی زمینی، چشیدن غذاهای باب میل و استراحت، قبل از رجعت مجدد به حیات دیگر است. جدا از حمایت یکپارچه مکزیکی ها از متضرران زمین لرزه اخیر به شکل نمادین و با مشت های گره کرده در دور 19 ام مسابقه، وجد و سرور جمعیت هیجان مضاعفی به مسابقه داد.

هواداران مکزیکی - 2017

هواداران مکزیکی – 2017

بازندگان

فتل دلیر، فروتن در شکست

سباستین فتل بار دیگر معمار سقوط خویش بود. او واقعاً به این برد نیاز داشت و با یک دور درخشان پول پوزیشن را تصاحب کرد. اما کارها آن طور که باید پیش نرفت. او بعد از استارت و در پیچ شماره 1 فاصله مویی با مکس ورشتپن داشت و درحالی که برای کنترل افسار اسب فراری در کشمکش بود، مکس دیوانه از او عبور کرد و در پی آن و در خروجی پیچ شماره 3 با لاستیک عقب- راست لوئیس همیلتون برخورد کرد که با فرصت طلبی و به درستی از او رد شده و به جایگاه دوم رسیده بود.

پس از آن بود که از سر ناچاری به بازی تعقیب و شکار تن داد، و بر این علم داشت که تقریباً هیچ شانسی برای کسب رده دوم ندارد، ولی لازم بود که امیدهای قهرمانی اش را زنده نگه دارد؛ البته با فرض این که همیلتون نتواند جایگاهی بهتر از 9 ام را کسب کند.

او پس از مسابقه اعتراف کرد:

واقعیت این است که من شکست خوردم. این خیلی سخت است که از خط پایان عبور کنید و بفهمید که دیگر شما مبارزه بیشتری نخواهید داشت. اصل مطلب این است. بقیه چیزهایی که امروز رخ داد، مهم نیستند، آنچه که مهم است این است که امروز روز لوئیس است، او تاج قهرمانی را بر سر گذاشت و کاملاً شایسته آن بود. دوست داشتم که بالاتر از او باشم، اما امسال سال او و امروز روز او است.

سباستین در ادامه عنوان کرد:

برای ما، در واقع گذشته در گذشته ماند و اینک مأیوس کننده است. سال آتی، داستان متفاوتی خواهد بود و ما همه از نو شروع خواهیم کرد. اما حالا و در این لحظه ما باید بهترین مرد سال را تشویق کنیم. در کل، او راننده بهتری بود و بهتر از عهده کارها برآمد، به همین سادگی.

سبقت ورشتپن از فتل - مکزیک 2017

سبقت ورشتپن از فتل – مکزیک 2017

رنو در آستانه شکست

برای اکثر رنو رانان روز بدی بود؛ کارلوس ساینز در اوایل مسابقه یک اسپین با سرعت بالا داشت که مجبور شد برای تعویض تایرهای آسیب دیده اش، پیت استاپ زودهنگام انجام دهد و پس از آن دیگر نتوانست قامتی راست کند و مدت طولانی جلوتر از همیلتون رانندگی کرد تا اینکه بالاخره به دلیل مشکل مکانیکی در فرمان از مسابقه کنار کشید.

یکی از سخت ترین شکست ها برای هم تیمی اش نیکو هالکنبرگ رخ داد. او در دور شروع 4 ام بود اما بعد به دلیل مشکلات الکتریکی به رده 7 ام سقوط کرد. به او گفته شد که به دلیل مشکل الکتریکی، خودرو امن نیست و سریعاً باید آن را متوقف کند. همچنین دستور داده شد که به جای بیرون پریدن از ماشین به سمت جلو و دماغه خودرو به حالت راه رفتن خارج شود.

هالک گفت:

امروز مسابقه خیلی آزار دهنده بود، ناامید شدم. داشتیم خوب پیش می رفتیم اما یک نتیجه خیلی خوب از چنگمان دررفت. ما باید برای موضوع پایداری خودرو فکری بکنیم چون امروز امتیازات ارزشمندی را دور ریختیم. این باعث شرمندگی است اما مسابقه یعنی همین.

برندون هارتلی نیز به دلیل آتش گرفتن موتور جدید رنو به شکل دراماتیکی در دور 31 ام و در حالی که در جایگاه خوب 11 ام بود از مسابقه بیرون رفت.

با از بین رفتن یکی از توربوهای موتور جدید خودرو ردبول دنیل ریکاردو آن هم در دور 5 ام مسابقه، تأمین کننده فرانسوی یک مسابقه تلخ و شیرین را تجربه کرد. اگرچه، پیروزی عالی مکس ورشتپن یک تسلای خاطر بزرگی برای آنها بود.

نیکو هالکنبرگ - مکزیک 2017

نیکو هالکنبرگ – مکزیک 2017

اریکسون بد شانس

گرندپری مکزیک برای مارکوس اریکسون و سائوبر مسابقه ناامید کننده ای بود. اریکسون از دور 5 ام تا 24 ام در رده 9 ام بسیار عالی رانندگی کرد و سپس در زمان پیت استاپ ها؛ و قبل از انجام پیت استاپ خودش در دور 28 ام؛ به رده 8 ام نیز رسید. پس از آن تا رده 13 ام پس رفت تا اینکه سرانجام به دلیل مشکل سیستم تعلیق جلو که منجر به ایجاد آتش در خودرو اش شد، در دور 56 ام از مسابقه خارج شد.

با در نظر داشتن این که او در تایم گیری هم تیمی اش و رانندگان هاس را شکست داده بود، مرد سوئدی قطعاً لیاقت نتیجه بهتری را داشت.

مارکوس اریکسون - مکزیک 2017

مارکوس اریکسون – مکزیک 2017

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

3 دیدگاه

دیدگاه خود را بیان کنید