فرمول یک ایران – لوئیس همیلتون گفت که سباستین فتل به طرز شگفت انگیزی باعث شد تا او به سادگی در مراحل اولیه مسابقه یکشنبه گرندپری آمریکا مجدداً پیشتاز شود.

همیلتون از رده اول استارت زد، اما فراری بهتر مسابقه را شروع کرد و قبل از ورود به پیچ اول مرسدس را به سمت بیرون هدایت کرد. در ابتدا فتل پیشتازی را از همیلتون گرفت، اما بعد از 6 دور آن را از دست داد و همیلتون توانست ان را دوباره از آن خود کند.

همیلتون گفت:

یکی از سرگرم کننده‌ترین مسابقاتی بود که تا به حال داشتم.

من نتوانستم شروع خوبی داشته باشم. سب عالی استارت زد اما من نسبت به او خونسرد بودم چون که می‌دانستم توان عبور از او را در این پیست دارم.

همیلتون ادامه داد:

مبارزه بسیار خوبی بود. تلاش برای بالا ماندن و نزدیک بودن و بدست آوردن آن در خلال دی آر اس (DRS). این مسئله مرا یاد سال 2012 در همین پیست انداخت، جای که سب پیشرو بود و خواهان یک نبرد واقعی بود.

این چیزی بود که دنبالش بودم و بیشترین لذت را از آن می‌بردم.

وقتی که سباستین بهتر از من استارت زد نمی‌دانستم شرایط چگونه پیش خواهد رفت اما من هرگز به عقب ماندنم در شرایطی که جا ماندم فکر نمی‌کنم.

رو به جلو گام بردارید و شرایط جدیدی را ایجاد کنید.

لحظه عبور فتل از همیلتون در پیچ اول

لحظه عبور فتل از همیلتون در پیچ اول

او خاطر نشان کرد:

من متوجه بودم که توانسته‌ام نزدیک او بمانم. آیا می‌دانستم که توانایی سبقت از او را هم دارم؟ ابتدا فکر می‌کردم امکانش هست، باید نزدیکش بمانم و برای زمان توقف(پیت استاپ) صبر کنم.

اما پس از ان دیدم که می‌توانم به او فشار بیاورم. فکر کردم که لاستیک‌های من وضعیت خوبی دارد. او خیلی سریع از آن پیچ عبور کرد و لاستیک‌هایش را از بین ‌برد و این همه کاری بود که او انجام داد. او با سرعت زیادی از خیلی از پیچها گذشت در حالیکه اصلا نیاز نداشت اینگونه عمل کند.

دمای لاستیکها بالا رفت. اگر او بدین شکل پیچها را رد نمی‌کرد، می‌توانست مرا عقب نگهدارد، من مطمئنم. اما ا این کار را نکرد.

او چند اشتباه انجام داد. روی آن حالت قفل شده بود اما من کسی بودم که می‌خواستم آن را بدست آورم. حس خوبی است که آدم هم مثبت فکر کند و هم اینکه اعتماد به نفس داشته باشد.

او در انتهای این مبحث گفت:

من کمی سب را غافلگیر کردم و او نتوانست بیشتر دفاع کند. اما با این وجود جوانمردانه عمل کردم.

لحظه سبقت همیلتون از فتل در دور ششم

لحظه سبقت همیلتون از فتل در دور ششم

اگر در لحظات پایانی همیلتون برای بار دوم به پیت استاپ می‌آمد، پیشتازی خود را از دست می‌داد و فتل این شانس را داشت که با لاستیکهای نو موفق شود.همیلتون گفت:

این عجیب بود چون من فکر می‌کردم که در حدود شش و نیم ثانیه یا زمانی شبیه به آن باید پیشرو باشم، چون تصورم این بود که بچه‌ها باید عقبتر از فاصله‌ای که پشتم بود قرار داشته باشند.

وقتی از پیت بیرون آمدم و دیدم سباستین دقیقاً آنجا هست، با خودم گفتم اینجا چه خبر شده است؟ چرا او انقدر به من نزدیک است؟

فکر می‌کنم در پیت استاپ اول او کمی بیش از اندازه به من نزدیک بود. اگر او عبور می‌کرد جالب می‌شد زیرا من باید نبرد جالب دیگری با سب می‌داشتم تا از او سبقت بگیرم.

در حالیکه از نظر ریاضی هنوز همیلتون موفق به کسب عنوان چهارمین قهرمانی جهان رانندگان نشده است، پیروزی او در آستین، افتخار دیگری را برای مرسدس رقم زد.

او گفت:

یک تبریک به بزرگ به تیم. من افتخار می‌کنم که توانسته‌ام قسمتی از امتیازات کسب شده برای قهرمانی تیم را بدست آورم.

هرکسی در تیم پشتیبانی در کارخانه به شدت کار می‌کند. از یک دوره به دوره دیگر(از مقررات). مبارزه با یک تیم مانند فراری و قوی‌تر شدن در طی سال.

آه، مرد، چه حس فوق‌العاده‌ای است. امیدوارم همه کسانی که در تیم پشتیبانی هم هستند همین حس را داشته باشند.

در مکزیک، همیلتون هر مقامی که بهتر از پنجمی باشد کسب نماید، صرفنظر ار اینکه چه کسی چه مقامی بدست آورد، قهرمان جهان خواهد شد.

وی به اینکه مرسدس عامل برتری او نسبت به رقبا است اعتقادی ندارد و گفت:

من برای قهرمانی نقشه کشیده‌ام.

فکر می‌کنم که فراری در مکزیک بسیار سریع خواهد بود. دقیقاً مطمئن نیستم که ما در ان پیست چه عملکردی خواهیم داشت. فکر می‌کنم ممکن است که آنها دست بالا را داشته باشند. خواهیم دید.

تمام تلاشم را برای گرفتن بهترین عملکرد از ماشین جهت کسب بهترین جایگاه انجام خواهم داد و با انرژی زیاد مثبتی به آنجا خواهم رفت. من مشتاق رفتن به مکزیک هستم.

 

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

34 دیدگاه

  • S5

   28

   18

   این صحبتهاش بخاطر اینه که ارزش کار خودش بالا ببره و بگه پیروزیهای من ربطی به ماشین نداره. تعیین خط سنگاپور و مسابقه موناکو یادش رفته

  • sinao

   12

   12

   واقعا نبوغ همیلتون رو توی این مسابقه دیدیم
   مخصوصا اون جا که حالت موتور رو گذاشت رو مجیک مود w08
   پاشو تا ته روی گاز فشار داد
   و با استفاده از DRS و اختلاف سرعت سی کیلومتری سبقت گرفت

 1. ffan

  39

  14

  فتل بیشترین فشار رو میاورده و سوخت و لاستیک هاشو به فنا داده و همیلتون خیلی راحت بدون فشار تو drs پشت فتل مونده
  بعد اعتقاد داره مرسدس عامل برتریش نیست:)))
  راننده بسایر عالی و بزرگیه ولی امان از مصاحبه هاش

  • cfz

   26

   32

   چرا پس بوتاس نتونست بمونه پشت اینا؟ اگه مرسدس سریعتر بود چرا بوتاس جا موند گلم؟
   پادشاه آستین وقتی پشت سرت باشه بایدم دست و پاهاتو گم کنی اره عزیزم اینجوریاست?

   • ffan

    7

    8

    با یه fanboy بحث کردن وقت تلف کردنه ولی اینو بدون بوتاس با ترمزهاش مشکل داشت
    وگرنه مرسدس اونقدر ضعیف نیست که ورشتپن از 15ام استارت بزنه و بگیرتش
    هرچند ستاپ ماشین و قدرت موتور اصلا مهم نیست از نظر امثال تو همیلتون پشت فرغونم باشه همرو میگیره.خوبه خودش داره اعتراف میکنه هیچ فشاری نیاوردم و چسبیده بودم به فتلی که داشت ماشینو جر میداد
    درسته راننده ها با هم فرق دارن و اصلا نمیشه همیلتون رو با بوتاس مقایسه کرد به همین دلیل هم هست که 20-25 میلیون حقوق میگیره ولی اینو بدون پشت ماشین همیلتون اگر الونسو،فتل،مکس یا دنیل بودن بازم نتیجه همین بود.
    مشکل من با نوع مصاحبه اش بود همین

 2. cfz

  24

  38

  به این میگن هوش مسابقه ای اره عزیزم.
  فتل مشخصه ترسیده بوده ازینکه لوییس مث جن دنبالش بوده و به همین خاطر نتونسته تایراشو مدیریت کنه. ولی لوییس خونسرد و با اعتماد ب نفس تونسته فتل رو وادار به اشتباه کنه. امسال هیچ راننده ای نمیتونست قهرمانی رو از چنگ لوییس دراره. بی نقص رانندگی کرد
  .
  .
  من نتوانستم شروع خوبی داشته باشم. سب عالی استارت زد اما من نسبت به او خونسرد بودم چون که می‌دانستم توان عبور از او را در این پیست دارم.
  عشقی پسر?????

  • mojtaba

   29

   0

   به عبارت ” در این پست ” دقت کن آستین پیست مناسب مرسدسه و همیلتون اینو میدونست فتل هم همینطور پس آلمانی باید از روزنه ی به وجود اومده حداکثر استفاده رو میکرد ولی لوییز نیازی به فشار آوردن نمیدید هر دو حرفه ای هستن و ممتاز رانندگی میکنن کدوم بهتره ? تا پشت یه ماشین نشینن نمیشه نظر قطعی داد ولی اینکه فتل ضعیفه یا لوییز فقط تخته گاز بلده یه حرف بی حسابه

  • Behnam380

   4

   6

   چرا توان عبور داره استاد؟یعنی اگه کسی اینو قبول نداشته باشه که مرسدس سریعتره بهتره بره کلاس استاندارد پراید و تیبا رو نگاه کنه و دست از سره فرمول یک برداره.

  • Svettel46

   0

   0

   Cfzداداش من خودت رو نکشی یکوقت خون به گردن ما بیوفته,خدایی همیلتون خدای فرمول یک قهرمانی حقش بود.. شما مثل سفسطه گرای یونانی زمان افلاطونی…..با همین روش هم فرستادنش زندان بعدم مرگ…..چون توان شنیدن سخن حق رو نداشتن.هر چی شما بگی همونه دمت گرم

 3. Farid

  46

  24

  طرف دست پیش رو گرفته که پس نیفته!!! خودش میدونه و همه هم میدونن که بخاطر ماشین مرسدس تونست با دی ار اس سبقت بگیره. ولی برای اینکه بگه همش بخاطر ماشین نیست و من خودمم فلان و بهمان کردم شروع کرده به بلغور کردن خزعبلات و چرت و پرت گفتن!!. اگه سب فشار نمیاورد مطمئنن تو همون دور اول همیلتون تو مستقیمی و با دی ار اس ازش عبور میکرد. همیلتون میدونه که کسی واسه این سبقت براش دست نمیزنه و اینو بحساب قدرت ماشین میزارن . بازم شروع کرده بقول سر جکی مث یه رقاصه کوچولو گربه رقصونی کردن. هر وقت با ماشین برابر تونستی از وتل سبقت بگیری اونوقت نظر تلاوت کن!!! گرچه این از سبقت ابتدایی سباستین وتل میسوزه. بدجور سوسکش کرد وتل!! فورزا وتل فورزا کیمی فورزا فرراری

  • Yasiin

   12

   7

   farid:همون امریکا ۲۰۱۲ که لویس هم بهش اشاره کرد رو برو ببین.تو اون ریس نزدیک بیست سی دور جنگ داشتن و لویس وقتی ازش سبقت گرفت فتل سایه به سایه دنبالش اومد و مدام فستست لپ میزد ولی سبقت نتونست بگیره اخر مسابقه هم فتل ماشینو جفت کرد و دستشو اورد بالا و برای لویس دست زد.

  • cfz

   13

   11

   اره با دو درجه لاستیک نرم تر نتونی سبقت بگیری همش بخاطر هیولا مرسدسه. اصن اگ لوییس هم نباشه ماشین خودش هم میتونه اینحوری بره. چقد باحالین شما???

  • Jigsa

   16

   17

   تنفری که از همیلتون داری خیلی زیباست.
   سبقت کیمی از بوتاس : انتهای مستقیمی سرعت بوتاس 309، سرعت کیمی با دی آر اس 328.
   دی آر اس در نهایت 20 کیلومتر سرعت رو زیاد میکنه و این یعنی ماشین شما نهایتا 1 تا 2 کیلومتر در ساعت از ماشین مرسدس کند تره اون هم در ماکزیمم سرعت.
   اگر اپلیکیشن فرمولا وان رو روی گوشی دارین برید و قسمت Speed Trap ها رو ببینید که دوربین کنترل کننده سرعته. سرعت فراری همیشه از مرسدس بیشتره چون شتابگیری بهتری داره اما وقتی به ماکزیمم سرعت میرسیم ماشین مرسدس 2-3 کیلومتر بیشتر از فراری میره، مگه چند جای پیست سرعت به ماکزیمم میرسه ؟
   این بهانه غول مرسدس و هیولای مرسدس و …. خیلی کودکانه است، برتری همیلتون بر فتل فقط اینه که در شرایط استرس دار فتل اصلا قابل اعتماد نیست اما همیلتون بسیار آرومه.
   خیلی راحت نگاه کنیم به زمانی که فتل زمانگیری یا مسابقه رو میبره، صداش میلرزه، نفس نفس میزنه و هیجان بسیار بالایی داره، اما همیلتون بسیار آرومه.
   چیزی که باعث شد فتل نتونه از مقامش دفاع کنه این بود که استرس داشت

   • Javad f1

    9

    7

    جان؟!شتاب فراری بیشتره؟!برعکس تنها دلیلی که میگن مرسدس غوله همین شتابه.لوئیس تقریبا بعد مکان آغاز دی آر اس سرعتش با فتل برابر بود.و چهارصد متر مونده به پیچ کنار فتل بود.درحالی که‌وقتی کیمی پشت بوتاس بود تو خود پیچ تازه به بوتاس میرسید.اگه دقت کنید اکثر اوقات تو تعیین خط فورس ایندیا با موتور مرسدس بیشترین سرعت ماکسو داره و فراری بالاتر از مرسدسه.اگه دقت کنید مرسدس بعد طی کردن دو سوم کفی به ماکسیمم سرعت میرسه.وبعدش تقریبا یکم سرعتش زیاد میشه.در حالی که فراری تا آخر کفی گاز میده و در آخر کفی تازه سرعتش با مرسدسی که یک سوم مسیرو هنوز نرفته برابر میشه

   • Jigsa

    5

    0

    مهندس جان، به دلیل آیرودینامیک بهتر فراری، خروجی های بهتری از پیچا میگیره و زودتر اقدام به شتابگیری میکنه

  • mike-delta24

   10

   8

   چرا حرف خنده دار میزنید.!
   اگه بخاطر ماشین هست چرا بوتاس ۵ شد، چرا همه ازش رد شدن.؟
   چطوریه وتل تونست با ردبول‌۴ بار قهرمان بشه.؟ اگه بخاطر ماشین نبود چرا الان قهرمان نمیشه.! اگه بخاطر ماشین نیست جایگاه امسال و‌ پارسالش فرق میکنه.؟!
   ماشین قسمتی از کار هست.

 4. Meysam..LaFerrari

  19

  3

  یکم برام عجیب بود که چرا رایکونن تو این مسابقه از فتل سریعتره در صورتی که تو شرایط معمول فتل راننده ی سریعتریه واقعا ، تو مسابقه حدس میزدن مشکل ستاپ ماشین فتل باشه ؛
  اما احتمالا حق با همیلتون باشه چون فتل یک دفعه بشدت کند شد و حتی مقاطعی بوتاس هم از فتل سریعتر بود. محتمل ترین سناریو همین تموم کردن لاستیک هاش تو مسابقه ست.

  • Javad f1

   6

   2

   بابا تمرینات برای فتل بخاطر ثبت نکردن زمان و دور نزدن فاجعه بود.بخاطر همین نمیدونست که باید چه میزان فشار بیاره.تو هر سه دست لاستیکش به مشکل خورده بود.مارتین برندل و کراففتم همینو گفتن

  • S5

   8

   7

   فرض بگیریم تو بخش اول لاستیکهای فتل تموم شده باشه، بخش دوم چی؟ مگه ندیدی همیلتون وقتی از پیت اومد بیرون، چجوری سریع فاصله باز کرد؟

   • Meysam..LaFerrari

    3

    0

    حالا هر چی بوده قطعا به لاستیک ها هم ربط داشته.
    تو مسابقه همیلتون دوری نیم ثانیه از فتل سریعتر بود ، با لاستیک های مشابه کیمی و بوتاس از فتل سریعتر بودن و قطعا یه مشکلی بوده.
    کیمی 14-15 تا مسابقه از فتل کندتر بود اما تو آمریکا سریعتر بود.
    اون تمرین دوم هم که شبیه سازی مسابقه رو نتونستن به خوبی انجام بدن ضربه زد جواد جان ولی میتونستن از اطلاعات کیمی استفاده کنن. تو بلژیک هم ستاپ ماشین رو بر اساس دیتای کیمی انجام داده بودن و این مسابقه هم میتونستن از اون اطلاعات استفاده کنن.
    این ها بیشتر بهونه ست ، مشکل اصلی تو مسابقه اتفاق افتاده.

 5. محسن

  17

  8

  سب اشتباه کرد
  اون قسمت که ریکاردو از بوتاس سبقت گرفت با یه نیش گاز دوباره بوتاس از بیرون پیست اومد رفت 5 مترجلوتر ! بعدم فاصله گرفت اونجا هم ریکاردو اشتباه کرد ؟
  باو موتورت تو این پیست 90 درصد کار رو برات کرده بود اگه سب هم موتورش توی این پیست تخته جواب میداد معلومه اونجوری رانندگی نمیکرد علم غیب داری !!

 6. Nima

  9

  10

  خوب شده یک راننده آماتور تری در کنار همیلتون هست که آخرش بگین چرا اون نتونست پا به پای بقیه و هملیتون بیاد پس نتیجه میگیرید ازش ماشین ها یکسانه ولی راننده مهم تره ? :))

  بعد جالب تر بود گفتید همیلتون خونسرده.
  کدوم مسابقه بود همیلتون به نفس نفس زدن افتاده بود. این مسابقه همیلتون ۳ ۴ هم میشد انچنان فرقی براش نداشت فقط اگر out میشد باید کمی نگران میشد. چون اختلاف زیادی ایجاد شده بعد از تصادفات فتل و خارج شدنش که حالا دوم میشد یا اول اصلا استرس نداره.
  نکته بعدی هم فتل به ماشینش فشار آورده چون میخواسته اولیشو از اول با توان موتور کمتر و فشار بیشتر حفظ کنه ولی خب ماشین مسطحلک میشه و غیر قابل جبرانه.
  تشیف ببرید قهرمان ۳ فصل اخیرو ببینید از مرسدس هست.
  رزبرگ هم خداحافظی نمیکرد میرفت از تیم چون سیاستشون در حال حاظر گذاشتن بوتاس در کنار همیلتونه که سطحش از بوتاس بالاتره. دو تا راننده هم سطح بیاد تو تیم قهرمانی تیمیشون هم ممکنه به خطر میوفته.

  • soroush_sh_11

   2

   1

   توی دنیا ۲۰ تا راننده پشت این ماشینا میشینه و اینو بدون هیچکس هیچکس نمیتونه بهتر از اینا رانندگی کنه بوتاس پارسال هشتم شده و فتل پارسال چهارم
   دو نوع بازنده داریم کسایی که توجیه میکنن و کسایی که تلاششونو بیشتر میکنن

 7. امید نورمحمدی

  7

  2

  من تازه وارد اینجا شدم و فکر کنم این سومین یا چهارمین پستم باشه. خیلی خوشحالم که جایی هست که میتونم در کمال احترام و ادب نظر شخصیمو با دوستان درمیون بزارم. برای اینکه سوتفاهم نشه ترجیح میدم پارادوکسی که توی نظرم هست بهتون بگم. من طرفدار مرسدس و سباستین فتل هستم! اصلا از ماشین فراری و مدیریت فراری خوشم نمیاد ولی بخاطر فتل یه جورایی طرفدار حساب میشم!!! آرزوم اینه که سباستین بیاد مرسدس حالا چه همیلتون باشه چه نباشه خیلی مهم نیست. درباره تفاوت همیلتون و بوتاس بخصوص توی این مسابقه این گاراژ مرسدسه که تعیین کننده تفاوتها است. هرچند که بوتاس هم راننده خوبیه .

 8. mamad

  3

  1

  واقعا جالبه اگه تو مرسدس فقط باید گازداد وتموم چرا بوتاس بااین همه سابقه نمی تونه اون پدال لعنتیو فشاربده وای این فتل فن ها حالا حالا باید همیلتون اون بالا ببینید عادت کنید عزیزان

 9. امید نورمحمدی

  3

  1

  مسابقه هایی هم توی همین فصل بوده که بوتاس اون پدال لعنتیو فشار داده و همیلتونم جا گذاشته! حتی بوتاس بزرگترین فداکاریهارو برای همیلتون انجام داده . شبیه کیمی که خیلی به فتل کمک کرده. شما یکم از استراتژی تیمی و ست آپ ماشینها و دستوذات تیمی اطلاعات جمع کنی متوجه میشی. بخدا قصد تمسخر یا هر چیز منفی ندارم و قصدم فقط راهنمایی برادرانه است. شعار نمیخوام بدم و راستشو میگم. من یک تار موی هموطن خودمو با هزارتا ماشین و راننده خارجی عوض نمیکنم که بخوام مسخره کنم یا … امیدوارم سوتفاهم نشه. من با کل کل کردن و لذت بردن از بحثهای دوستانه مشکلی ندارم ولی توهین و تحقیر اصلا و ابدا. دم همه هم گرم.

دیدگاه خود را بیان کنید