فرمول یک ایران – در این گرندپری ژاپن، اختلاف امتیاز بین رقبای اصلی قهرمانی بیشتر شد، مشکلات مکانیکی فراری به شکل دراماتیکی تکرار شد، برخی از رانندگان جوان شایستگی های خود را نشان دادند و برخی ها مسابقه کم تنشی داشتند. اما واقعاً چه کسانی پیروز میدان بودند و چه کسانی با آخرین امیدهایشان راهی ینگه دنیا شدند؟

برندگان

همیلتون و مرسدس عملکرد ضعیف مالزی را جبران کردند

پیش از گرندپری ژاپن لوئیس همیلتون مرسدس اش را به یک خانم هنرمند برجستۀ لوس و لجوج تشبیه کرده بود. اما در مدت این آخر هفته در سوزوکا او مانند یک بانو رفتار کرد.

بعد از مشکلات مالزی، این آخر هفته علارغم سرشت نابسامان تمرینات، ست آپ مرسدس دقیقاً از استارت به خوبی عمل کرد و برای تیم، کار کردن آخرین به روزرسانی آیرودینامیکی در سوزوکا، تسلای بزرگی بود.

لوئیس همیلتون بعد از 61 امین پیروزی خود در فرمول یک و 8 امین پیرزوی فصل بیان کرد:

آخر کار نزدیک است.

مثل همیشه، او کاری کرده بود که این قضیه نسبتاً آسان به نظر برسد، اما هنوز بایستی برای رسیدن به هدف تلاش بکند.

خودرو F1 WO8 با لاستیک های سوپر سافت نسبت به ردبول مکس ورشتپن با همان لاستیک ها، برتری داشت. اما زمانی که آنها در دورهای 21 و 22  لاستیک های سافت را جایگزین کردند، این ماشین تیم شهر میلتون کینس بود که صاحب برتری شد.

همیلتون گفت:

من تا زمان پیت استاپ فاصله بی دردسری داشتم، سپس مکس آندرکات انجام داد و با توقف قبل از من، زمان کسب کرد. در دور خروج از پیت به راحتی او را گرفتم. او قبل از آنکه دوباره فاصله را به 3 ثانیه برسانم، به فاصله 1/2 ثانیه ای من رسیده بود. سپس سرعت را کنترل می کردم، اما دومین ویرچوآل سیفتی کار باعث شد دمای لاستیک هایم به شدت افت کند و به دما رساندن مجدد آنها کار راحتی نبود. بنابراین، زمان زیادی را از دست دادم. ماشین او در آینه ها خیلی بزرگ دیده می شد! زمانی که از فرناندو آلونسو و فیلیپه ماسا عبور کردم، خوب بود، اما نه به راحتی قدم زدن در پارک، ما بایستی خیلی سخت کار کنیم.

با در نظر گرفتن پیشتازی با اختلاف او؛ به اندازه ای که امکان اعلام قهرمانی جهان در مسابقه بعدی(آستین) را دارد؛ او توپ را به زمین تیم انداخت.

لوئیس در ادامه افزود:

من فقط می توانستم رویای چنین اختلاف امتیازی را داشته باشم. فراری تمام طول سال مبارزه خیلی خوبی داشت. تمام چیزی که من می توانم بگویم این است که مجبورم کارها را به عهده تیم بگذارم. آنها کار فوق العاده ای انجام داده اند. پایایی خودرو واقعاً عالی است. آنها خیلی دقیق هستند و به همین دلیل است که خودروی پایایی داریم و نتایج گواه بر این موضوع است.

خوشحالی همیلتون بعد از مسابقه ژاپن 2017

خوشحالی همیلتون بعد از مسابقه ژاپن 2017

ردبول ادامه می دهد…

اگر شما وضعیت ردبول در ابتدای فصل را به یاد داشته باشید، نتایج اخیر آنها نشان دهنده یک پیشرفت بزرگ است. آنها در تمام مدت بعد از ظهر در سوزوکا به دنبال شکار بودند، و رده دوم و سوم برای آنها امتیازات ارزشمند دیگری را به ارمغان آورد. این از سال 2013 به بعد اولین باری است که ردبول در دو مسابقه پی در پی، دوبله سکو دارد.

ورشتپن دوم چنین اظهار داشت:

استارت برای من خیلی حیاتی بود. از آن به بعد می توانستم مسابقه خودم را انجام بدم. من از سب در پیچ هیرپین(Hairpin) سبقت گرفتم. بخش اول مسابقه خوب بود. من فکر کنم لوئیس کمی سریعتر بود و سپس بعد از پیت استاپ ما با لاستیک های سافت بالانس خوبی داشتیم و من برای نگه داشتن فاصله در حدود 2/5 تا 3 ثانیه سرعتم را مدیریت کردم. من نمی خواستم نزدیکتر شوم چون با این کار لاستیک های جلو از بین می رفتند.

در پایان، او و همیلتون با اختلاف 1/2 ثانیه از هم فاصله داشتند که در مرحله ای حتی از این خیلی کمتر بود.

مکس ادامه داد:

فکر کنم خودرو در اوخر مسابقه واقعاً رقابتی شده بود. ما بال بیشتری داریم، و در پیچ ها کاملاً رقابتی هستیم. البته، در مستقیمی هنوز کمبود بزرگتری داریم ولی در مجموع به نظر می رسد که این تاکنون برای ما کار کرده است. البته من برای بودن دوباره در سکو خوشحال هستم. به نظر می رسد سوزوکا برای من خیلی خوب بود.

مکس ورشتپن نفر دوم گرندپری ژاپن 2017

مکس ورشتپن نفر دوم گرندپری ژاپن 2017

مأموریت برای ریکاردو تمام شد

بعد از آنکه در استارت به هم تیمی اش باخت، دنیل ریکاردو برای کسب سکو سوزوکا که بیش از همیشه می خواست، سماجت ورزید و در برابر حملات والتری بوتاس در پایان رقابت که مسابقه را با لاستیک های سافت شروع و در پیت استاپ دیرتر با لاستیک های سوپر سافت جایگزین کرده و در پایان به اختلاف 2 ثانیه ای او رسیده بود، مقاومت کرد.

ریکاردو اقرار کرد:

بعد از استارت، مسابقه تنهایی داشتم. و تقریباً مانند هفته پیش نتوانستم مکس و لوئیس را بگیرم و فقط سعی کردم مسابقه خودم را انجام بدم. مسابقه خلوتی داشتم، تا این که در پایان رقابت والتری به من رسید و کمی چاشنی هیجان به آن داد. اما قطعاً برای بودن در سکو خوشحال هستم. من از زمان شروع آخر هفته گفتم که اولین سکوی سوزوکا رو می خواهم و در نهایت آن را کسب کردم.

حالا ریکاردو 9 سکو در این فصل دارد. بیشترین امتیازی که او در دوران کاری اش در یک فصل کسب کرده است.

دنیل ریکاردو در گرید - گرندپری ژاپن 2017

دنیل ریکاردو در گرید – گرندپری ژاپن 2017

آخر هفته فوق العاده برای اکون

او در گرید پنجم بود، یک استارت محشر داشت، و در شروع دور دوم مسابقه با عبور از فتل آسیب دیده سوم شد. او در برابر فشارهای ریکاردو و بوتاس دوام آورد و در مدت مداخله سیفتی کار برای تصادف ساینز کارش را با موفقیت انجام داد، اما پس از ویرچوآل سیفتی کار برای تصادف مارکوس اریکسون به سرعت جایگاهش را در دورهای 11 ام و 12 ام و در پیچ شماره 1 به دو تعقیب کننده اش (ریکاردو و بوتاس) از دست داد.

با این حال، او با یک رانندگی عالی تحسین ها را برانگیخت و مابقی مسابقه را در جلوی هم تیمی اش سرجیو پرز که برای مبارزه با او از تیم کسب اجازه کرده بود، گذراند. البته تیم به پرز اجازه مبارزه برای رده ششم را نداد. بار دیگر، فورس ایندیا 14 امتیاز شیرین را به جیب زد.

اکون در مصاحبه اش چنین گفت:

مسابقه عالی بود، مخصوصاً استارت و دورهای اول، و من برای مدت طولانی در رده سوم رانندگی کردم. ما هنوز سرعت کافی برای نگه داشتن تیم های بزرگ در پشت سرمان نداریم. اما مبارزه در قسمت جلو بسیار سرگرم کننده بود. من بهترین رانندگی ام را برای نگه داشتن ریکاردو و بوتاس پشت سرم انجام دادم اما آنها خیلی سریع بودند که مجبور شدم به آنها اجازه عبور بدهم و به مسابقه خودم تمرکز کنم.

او در ادامه اظهار داشت:

امروز چالش اصلی، مدیریت سرعتم بود چون در این مسابقۀ تک پیت استاپی خیلی مهم بود که از تایرها محافظت کنیم به طوری که آنها برای بخش پایانی رقابت سالم بمانند. من جلوی چکو رانندگی می کردم و ما چیزی برای کسب امتیاز از ماشین های جلویی نداشتیم و فاصله بی دردسری نیز با ماشین های عقبی داشتیم. بنابراین اولویت، آوردن ماشین به خانه و کسب امتیازات زیاد بود. آخر هفته فوق العاده ای سپری کردیم. احساسی بود که انگار ماکزیمم را کسب کردیم، که شاید دلیل خیلی لذت بخش بودن امتیازات نیز همین باشد. همچنین در مورد خودرو مسائل زیادی را یاد گرفتیم که ما را در آستین قوی تر خواهد کرد.

به طور غیر قابل باوری، اکون در این فصل رکورد کسب امتیاز در تمام مسابقات را که در اختیارش بود، حفظ کرد به استثنای فقط یک مسابقه. همچنین از زمان شروع دوران کاری اش در هر مسابقه، رانندگی برجسته او برای رسیدن به پرچم شطرنجی ادامه دارد.

استبان اکون - گرندپری ژاپن 2017

استبان اکون – گرندپری ژاپن 2017

مگنوسن برای هاس انجامش داد

هاس در دو مسابقه اخیر که در آن رومن گروژان دو تصادف سنگین کرد، شرایط سختی داشت. اما آنها در سوزوکا روز محشری داشتند و با رده هشتم کوین مگنوسن؛ که در این آخر هفته تولد 25 سالگی اش را جشن گرفت؛ و رتبه نهم گروژان، 6 امتیاز ارزشمند را کسب کردند که آنها را در رتبه بندی تیمی تا جایگاه هفتم، یک امتیاز بیشتر از رنو و 9 امتیاز کمتر از توروروسو، بالا برد.

لحظه سرنوشت ساز در دور 42 ام رقم خورد جایی که مگنوسن دانمارکی با یک حرکت عالی و فرصت جویانه از داخل به فلیپه ماسا برزیلی در ورود به پیچ شماره 2 فشار آورد و سبقت گرفت. هر دو ماشین خاکستری پشت سر ویلیامز گیر کرده بودند، اما حالا نه یکی بلکه هر دو یعنی گروژان نیز با تعقیب مگنوسن، آزاد شدند.

جشن تولد 25 سالگی مگنوسن در گاراژ هاس - ژاپن 2017

جشن تولد 25 سالگی مگنوسن در گاراژ هاس – ژاپن 2017

بازندگان

دژاوو مصیبت بار فراری

در پژواک دلهره آور سپانگ در هفته گذشته، که کیمی رایکونن قبل از شروع مسابقه دچار مشکل شد، این بار مکانیک های فراری در حال بازرسی موتور فتل در گرید بودند. از این همه چیز، یک شمع جرقه ای خراب شده بود.

در ابتدا به نظر می رسید که مشکل حل شده است. فتل پشت همیلتون دوم بود، اما در هیرپین ورشتپن سبقت گرفت و به رده دوم رفت. یک دور بعد در پیچ شماره 1 اکون و ریکاردو بودند که فراری را به رده 5 ام عقب راندند و در پی آن بوتاس نیز از فتل عبور کرد.

بعد از دو دور و در رده 6 ام، فتل برای کناره گیری از مسابقه به پیت فراخوانده شد.

اظهارت فتل چنین بود:

البته که این قضیه ما را رنجاند و مأیوس کرد.

او با ناراحتی زیاد ناشی از مسابقه کابوسی خود، از آنچه که به طور منطقی انتظار می رفت، خیلی بهتر کنار آمد.

او در ادامه افزود:

اما حالا ما نیاز داریم برگردیم، کمی استراحت کنیم و سپس با عزم برای چهار مسابقه باقی مانده عازم شویم و ببینیم چه اتفاقاتی می افتد. ما هنوز شانس داریم، اما واضح است که این شانس که دوست داشتیم در کنترل ما باشد، دیگر در اختیار ما نیست. در کل تیم در مسیر خوبی است و ما مسابقه به مسابقه بهتر می شویم. ما از آنچه بقیه فکر می کنند بسیار بیشتر پیشرفت کردیم. بنابراین، هنوز نکات مثبتی هست. اما حالا کسی به نکات مثبت نگاه نمی کند چون روزی نیست که به آنها نگاه کنید.

در سه مسابقه اخیر، قدرت رقابتی همیلتون و مرسدس افزایش یافته در صورتی که از قدرت مبارزه فراری کم شده است. حالا چهار رویداد باقی مانده، برای فراری مانند کوهی است که باید بالا بروند. و توبیخ فتل به دلیل حاضر نشدن در زمان پخش سرود ملی که خطری است برای دریافت گرید پنالتی؛ در صورت دریافت یک اخطار دیگر، پاشیدن نمک بر روی زخم فراری و فتل است.

اوه، و حالا او 59 امتیاز عقب تر از همیلتون است؛ در حالی که 6 هفته پیش جلو بود؛ و از سویی بوتاس در فاصله 15 امتیازی او قرار دارد. این بدین معنا است که اگر همیلتون در مسابقه بعدی در آستین پیروز شود، فتل بایستی حداقل 5 ام شود تا امیدهایش برای قهرمانی زنده بماند.

فتل در حال صحبت با مهندس اش قبل از مسابقه - ژاپن 2017

فتل در حال صحبت با مهندس اش قبل از مسابقه – ژاپن 2017

پایان بدشانس ساینز

بعد از آنکه اخبار مربوط به پیوستن او به تیم رنو پیش از پایان فصل، تمام شد، کارلوس ساینز واقعاً می خواست آخرین مسابقه اش برای توروروسو را با اشتیاق رانندگی کند. اما در عوض او در دور ابتدایی و در پیچ شماره 7 به دیوار کوبید.

او با پشیمانی گفت:

این واقعاً پایانی نبود که می خواستم با تیم توروروسو داشته باشم. من دوست دارم از همه تیم بابت کناره گیری در دور اول عذرخواهی کنم. من سعی می کردم برای بدست آوردن موقعیت بهتر در استارت همه چیز را به خطر بیاندازم، بنابراین پیچ شماره 6 را از بیرون دور زدم که گرد و خاک زیادی از آنچه که انتظار داشتم، آنجا بود، و باختم؛ به همین سادگی.

او ادامه داد:

شرمنده ام، چون اینجا  با تیم واقعاً به دنبال تمام کردن مسابقه در رده های بالا بودیم. اما این سه سال قطعاً بی نظیر بود. این مدت به جهت آماده سازی، برای من آرمانی بود؛ ساینز امروز در مقایسه با ساینز سال 2015، راننده کامل تر و بهتری است، و این به لطف توروروسو ممکن شد.

ساینز که در تاریخ توروروسو دومین راننده با بیشترین استارت است، تیم ایتالیایی را با عنوان امتیازآورترین راننده تاریخ تیم، ترک می کند.

کارلوس ساینز بعد از تصادف - ژاپن 2017

کارلوس ساینز بعد از تصادف – ژاپن 2017

کناره گیری زودهنگام پالمر

در شنبه شب خبر کناره گیری راننده بریتانیایی از تیم رنو بعد از مسابقه ژاپن، بسیاری را شگفت زده کرد. براساس منطق مورد قبول در پادوک، احتمالاً توافق بر سر پرداخت غرامت مالی تحقق پیدا کرده و در نتیجه این، تغییرات انجام گرفته بود.

در یک روز بسیار بد برای تیم فرانسوی که در جدول سازندگان رتبه اش در نتیجه صعود هاس، از 7 ام به 8 ام تنزل یافت، و نیکو هالکنبرگ به دلیل مشکل DRS از مسابقه کناره گیری کرد و از کسب امتیاز بازماند، پالمر خودش را از جایگاه 18 ام به 12 ام که آنجا  1/4 ثانیه و 0/6 ثانیه به ترتیب با ماسا و آلونسو فاصله داشت، رسانده بود.

او در ارتباط با مسابقه بیان داشت:

آخرین مسابقه ما قوی بود، ما از عقب و با یک دور بیشتر مسابقه را شروع کردیم، فکر کنم می توانستیم 10 ام بشویم. فصل سختی بود اما تیم و من خیلی تلاش کردیم، من از زمان شروع دوران جدید اینجا بودم. ما راه درازی را طی کرده ایم و من از آن لذت برده ام. من برای آینده تیم بهترین ها را آرزو می کنم.

با توجه به این که برای فصل 2018 صندلی های کمی باقی مانده است؛ و بازار آنها نیز به شدت داغ است؛ این طور به نظر می رسد که دوران فرمول یک او به پایان آمده است.

آخرین مسابقه پالمر برای رنو - ژاپن 2017

آخرین مسابقه پالمر برای رنو – ژاپن 2017

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

7 دیدگاه

 1. Saeedsl1

  28

  22

  بنظر من ک برنده مطلق فقط و فقط فتل بود…

  چون درسته ک قهرمانی رو از دست داد ولی با رفتار فراموش نشدنی خودش جواب آقای صباغ و هر کس دیگ ای ک میگف فتل غر زن ترینه و دری وری میگ رو داد و ب همه ثابت کرد ک کی با معرفت ترین و خوش اخلاق ترین و دوست داشتنی ترینه…

  زنده باد ۵ افسانه ای?✌?

 2. TRANS AM

  12

  17

  من نمیدونم چرا فراری در این چند سال انقدر نزول کرده یکی از بهترین رانندگان حال حاضر دنیا در اثر بی دقتی این کمپانی به ظاهر معتبر قهرمانی فصل را از دست داد یا حداقل به جایی رسید که جبران آن بسیار مشکل است البته کمپانی فراری باید مدیون رانندگی فوق حرفه ای فتل و رایکونن باشد که در جدول تا اینجا هم رسیده. و اگر masterdrive این دو راننده نبود جایگاه تیم فراری در جدول سازندگان امسال اندکی بالاتر از هاس و ساوبر بود.

  • miad

   6

   7

   چی میگی عمو؟فراری معتبر نیست؟??
   فراری در حد ساوبره؟?رایکونن امسال مستر درایو کرده؟والله اکون بود امتیاز بیشتری میاورد
   اینها رو جدی میگی یا چون چند مسابقس فراری خوب نبوده احساسی میگی؟
   یکم منطقی تر باش اخه فراری و ساوبر؟?

 3. Farhan

  5

  2

  برنده بلامناظر ژاپن مرسدس بود
  مرسدس نشون داد بهترین مهندسارو داره
  بهترین ماشینو داره
  فاصلشو تو جدول سازندگان وحشتناک زیاد کرد
  و همیلتون تقریبا قهرمان شد

دیدگاه خود را بیان کنید