فرمول یک ایران – فقط چند ثانیه از شروع گرندپری سنگاپور در روز یکشنبه می گذشت که مسابقه برخی راننده ها زیر روشنایی چراغ ها تیره و تار شد و لذت عصر بارانی مارینا بی از آنها گرفته شد. بودند افرادی که بخت خوش خود را باور نداشتند و تعدادی نیز بختشان را خود رقم زدند.

برندگان

آتش افروختن همیلتون و مرسدس در زیر باران

هر دو طرف می دانستند که به لطف برتری در داون فورس، فراری و ردبول در این آخر هفته شانس اول کسب سکو هستند. و این عملاً در تمرینات و روز تایم گیری اثبات شد. اما با این وجود همیلتون بسیار تلاش کرد، مخصوصاً در Q3، و تا جایی که راه داشت، هرآنچه در توان مرسدسش بود را عرضه کرد و توانست هم تیمی اش را در تایم گیری شکست دهد.

در ادامه او در شرایط خیس یک استارت عالی زد و بعد از برخورد چشمگیر فتل، ورشتپن و رایکونن خود را درست پشت فتل مصدوم در حال ورود به پیچ شماره 1 یافت. دو پیچ بعد او پیشتاز مسابقه بود. شرایط مستعدی برای انجام اشتباه وجود داشت، ولی او انجام نداد. و علارغم این که سیفتی کار سه بار برتری قاطع را از همیلتون گرفت ولی او هر بار پیشتاز رقابت باقی ماند.

60 امین پیروزی او در شرایط خاص؛ برای اولین بار یک مسابقه شبانه در زیر باران؛ و به شکل فوق العاده ای که او کاملاً مستحقش بود، کسب شد و شاید این پیروزی، منجر به چهارمین عنوان قهرمانی راننده بریتانیایی شود.

با وجود این که بوتاس با اختلاف سوم شد، ولی برای مرسدس نیز مسابقه عالی بود. حالا مرد فنلاندی متواضع در یک فاصله شایان توجه ای با فتل برای رقابت بر سر جایگاه دوم قرار دارد.

لوئیس همیلتون پیشتاز گرندپری سنگاپور - 2017

لوئیس همیلتون پیشتاز گرندپری سنگاپور – 2017

شما می توانید به ریکاردو اعتماد کنید

بار دیگر، دنیل ریکاردو وظیفه اش برای ردبول را به نحو احسن انجام داد.

بعد از برتری ردبول و صحبت او مبنی بر یک آخر هفته قوی در تمرینات روز جمعه، کارها آن طور که او می خواست یا باور داشت که می تواند انجام دهد، پیش نرفت. اما او نیز مانند همیلتون از خطا دوری کرد و از جنگ مغلوبه در خط استارت نهایت سود را برد و علارغم بروز مشکل در جعبه دنده اش چندین فستست لپ را ثبت کرد و مانند همیشه با تمام توان به مرد انگلیسی فشار آورد.

رده دوم دنیل ریکاردو در سنگاپور - 2017

رده دوم دنیل ریکاردو در سنگاپور – 2017

فراخوان های درست در زمان های درست

برای فیا خیلی آسان بود که به بهانه مسائل ایمنی، به تعهدش مبنی بر استارت مناسب در شرایط خیس پای بند بماند. اگر استارت در پشت سیفتی کار داده می شد به احتمال زیاد فراری الان به راحتی برنده گرندپری سنگاپور شده بود. اما به جای این، یکی از دراماتیک ترین مسابقات سال را شاهد بودیم.

سه بار فراخواندن سیفتی کار به پیست انتقادات زیادی را از طرف کسانی که اعتقاد داشتند این ها باعث از بین رفتن هیجان مسابقه می شود، در پی داشت. اما در حقیقت هر سه بار خروج سیفتی کار لازم بود و شرایط در هر سه بار طوری پیش آمد که چیزی بیشتر از یک ویرچوآل سیفتی کار را می طلبید.

و این با درایت داورها در جریمه نکردن سه قربانی حادثه پیچ شماره 1، جبران شد. این حادثه یک تصادف مسابقه ای محض بود و داورها نیز این را به درستی تشخیص دادند.

سیفتی کار در پیست - گرندپری سنگاپور 2017

سیفتی کار در پیست – گرندپری سنگاپور 2017

ساینز خوشحال

اگر فرصت کوچکی به کارلوس ساینز داده شود او می تواند آن را تبدیل به یک موفقیت کند. با انعقاد قرارداد جدید برای سال 2018 با تیم رنو، جوان 23 سال اسپانیایی در Q3 هوسمند ظاهر شد و با یک رانندگی عالی در مسابقه که یک مقام چهارمی با ارزش و شیرین برای توروروسو به همراه داشت، کار خود را تکمیل کرد.

او در مقطعی از مسابقه، زمانی که با سرجیو پرز لاستیک به لاستیک در رقابت بود، آرامش خودش را حفظ کرد و کاملاً شایستگی کسب بهترین نتیجه دوران فرمول یک خود را داشت.

کارلوس ساینز - گرندپری سنگاپور 2017

کارلوس ساینز – گرندپری سنگاپور 2017

پالمر ارزش خودش را اثبات کرد

بعد از مدت طولانی که پالمر از وضعیتش در این فصل ناامید شده بود، بالاخره این آخر هفته برای او درخشان بود. این بار او نتوانست با هم تیمی اش نیکو هالکنبرگ حریف شود، اما به تیم ها و به طور ویژه به ویلیامز؛ که ممکن است در لیست رانندگان فصل آینده اش باشد؛ نشان داد که اگر همه چیز درست باشد، چه کار می تواند بکند.

او زمانی که داشت لاستیک های جدید لیزش را به دما می رساند، مدت کوتاهی جایگاهش را به وندورن واگذار کرد اما با حفظ آرامش دوباره از راننده بلژیکی مکلارن سبقت گرفت. بهترین رده دوران ورزشی فرمول یک؛ رده 6 ام؛ یک نتیجه خوب بود. دیدن او در این جایگاه بعد از سلسله ای از بد شانسی ها خوشحال کننده بود. و خبر این که او صندلی اش در تیم رنو را برای سال 2018 از دست داد.

پالمر در حال سلام کردن تماشاچیان - گرندپری سنگاپور2017

پالمر در حال سلام کردن تماشاچیان – گرندپری سنگاپور2017

بازندگان

فراری مصیبت زده

گرندپری سنگاپور می توانست بزرگترین شانس فراری و سباستین فتل، برای افزایش اختلاف امتیاز قهرمانی با همیلتون باشد، به ویژه، اگر کیمی رایکونن می توانست راننده مرسدس را در رده پنجم تا پایان مسابقه نگه دارد و فتل نیز برنده مسابقه شود. در این صورت راننده آلمانی با برتری 12 امتیازی نسبت به حریفش مارینا بی را ترک می کرد.

اما برعکس شد و همه چیز برای هر دو خودرو فراری در استارت، زمانی که به ورشتپن به صورت گاز انبری فشار آوردند و باعث آشوب شدند، بد پیش رفت.

برخی بر این عقیده هستند که چهار دوره قهرمان فرمول یک، بعد از یک استارت متوسط، با حرکت برای تصاحب مسیر منتهی به پیچ شماره 1، معمار سقوط خود بود. در نتیجه این حرکت، ورشتپن هر چه بیشتر به رایکونن نزدیک شد. اما این واقعاً فقط یکی از اتفاقاتی بود که رخ داد.

اما هر چه باشد این واقعیت را که او الان 28 امتیاز پشت همیلتون قرار دارد، تغییر نخواهد داد. و این بدان معناست که حتی اگر او در 4 مسابقه پیش رو اول شود و همیلتون رده دوم را کسب کند، فقط امتیازات برابر می شود.

هنوز راه درازی؛ شش مسابقه؛ تا پایان فصل باقی مانده است، اما با این حال فتل هنوز می تواند از این گرندپری به عنوان مسابقه ای که در آن 5 امین قهرمانی اش را از دست داد، احساس ندامت و پشیمانی کند.

تصادف جنجالی فتل؛ ورشتپن و رایکونن - استارت مسابقه سنگاپور 2017

تصادف جنجالی فتل؛ ورشتپن و رایکونن – استارت مسابقه سنگاپور 2017

ورشتپن در تنگنا

برخی منتقدین اصرار دارند که مکس ورشتپن زود از کوره در می رود و در نتیجه آن عامل تصادفات زیادی می شود. اما در این اینجا، و درحالی که نقش یک تکه گوشت را برای ساندویج فراری های داشت، کار زیادی نمی توانست برای جلوگیری از وقوع تصادف در استارت انجام بدهد. داورها اعلام کردند که این، یک تصادف مسابقه ای بود، که بدون شک عاملش یا فتل بود یا ورشتپن، چون هیچ کدام استارت قوی نداشتند ولی استارت رایکونن عالی بود.

نتیجه این بود که او هیچ نقشی در مسابقه نداشت در صورتی که می توانست پیروز آن باشد.

ورشتپن و رایکونن بعد از تصادف - گرندپری سنگاپور 2017

ورشتپن و رایکونن بعد از تصادف – گرندپری سنگاپور 2017

هالکنبرگ دل شکسته

زمانی که نیکو هالکنبرگ به راحتی در رده 4 ام رانندگی می کرد؛ و حتی بر بوتاس که شرایط خوبی نداشت، فشار می آورد؛ این فقط تیم رنو مملو از جمعیت نبود که اعتقاد داشت هر دو راننده کاملاً مستحق این نتیجه هستند. نیکو هالکنبرگ علارغم این که خودرو R.S.17 در برخی زمان ها بد قلق بود، داشت مثل همیشه بهترینش را انجام می داد و در تمام مدت مسابقه خوب به نظر می رسید تا این که نفرین عدم پایداری رنو او را متوقف کرد. مشکل ناشی از نشت روغن بود. و نکته بیشتر این که او حالا رکوردار بیشترین استارت مسابقه بدون کسب سکو است.

نیکو هالکنبرگ - گرندپری سنگاپور 2017

نیکو هالکنبرگ – گرندپری سنگاپور 2017

کابوس استراتژیک سائوبر

در این فصل دیدن سائوبر در انتهای رقابت ها محل شگفتی نیست، اما در یک مسابقه که شرایط غیرقابل پیش بینی باعث می شود که حتی تیم هایی با شانس کم، در بین 10 تای برتر قرار بگیرند، تیم سوئیسی به نظر نمی رسید که هوای خودش را دارد. هر دو راننده؛ پاسکال ورلاین و مارکوس اریکسن مسابقه را با لاستیک های بارانی شروع کردند اما زمانی که اکثر راننده ها در موقعیت آنها و با بهبود شرایط پیست به لاستیک های اینترمدیت روی آورند تیم سائوبر به شکل غیرقابل توضیحی با یک بخش اول طولانی با لاستیک های آبی نشان، ورلاین را از رقابت بازداشت. با گذشت زمان بالاخره راننده آلمانی پیت استاپ انجام داد ولی دیگر کار از کار گذشته بود و او در جایگاهی بود که حتی ورود یک سیفتی کار هم نتوانست به او برای کسب امتیاز کمک کند. در این بین، اریکسن به لاستیک های اینترمدیت روی آورد، اما در شرایط خشک و در میان تعجب همگان زمانی که تمام راننده ها به غیر از ساینز از لاستیک های اولتراسافت استفاده کردند، اریکسن لاستیک های سافت را انتخاب کرد. همچنین راننده سوئدی از یک خطای سیستمی در خودرواش رنج می برد که در نهایت باعث خروج او از مسابقه شد تا برای تیم شهر هینویل سوئیس مارینا بی یک آخر هفته تیره ای باشد.

اریکسون بعد از برخورد به دیوار پیست - گرندپری سنگاپور 2017

اریکسون بعد از برخورد به دیوار پیست – گرندپری سنگاپور 2017

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

7 دیدگاه

 1. S5

  15

  9

  بعد از مسابقه سنگاپور، همه نگاهها متوجه فتل کیمی و وشتپن شد و نکته ای که فراموش شد استارت مسابقه در شرایط بارونی و بدون سیفتی کار بود اونم تو پیستی که فاصله خط استارت تا پیچ یک زیاد نیست. حساسیت زیاد پیروزی تو این پیست برای فراری و ردبولم اضافه کنید.
  آیا اگر جای فتل و همیلتون تو پول پوزیشن عوض میشد بازم بدون سیفتی کار استارت میزدن؟؟

  • Mohammad

   8

   6

   بله که اگه لوییس هم پول پوزیشن بود استارت بدون سیفتی کار بود. چون بارون اینقدر شدید نبود که بخوان با سیفتی کار استارت بدن.
   اگه بخواییم با منطق شما حرف بزنیم، آیا اگه لوییس تو بارون مشکل داشت تعیین خط مونزا رو اینقدر طول میدادن که پیست خشک بشه؟!!!
   شما دعا کن که مالزی بارون نیاد که احتمال بارون زیاده که در این صورت فتل باید از قهرمانی خداحافظی کنه.
   تازه فتل یه پرچم مشکی به فرمول یک بدهکاره(باکو) که با مافیای فراری کار به جایی نرسید. آیا راننده دیگه ای به جای فتل بود پرچم مشکی نمیگرفت؟ مکزیک پارسالم که پدر مادر چارلی رو جلوی چشماش آورد. و با مافیای فراری با یه عذرخواهی عمومی ختم به خیرش شد و چند امتیاز منفی تو سوپرلایسنس

 2. nohead

  4

  2

  اصلا دوستان همیلتون در حد واندازه ریکاردو هم نیست چه برسه. که برسه به حد واندازه فتل. تمام دنیا دوستت دارن پسر هوفنهایم. همیلتون هر موقع تونست جایزه لاورس رو بگیره اون موقع بیاد خودشه با فتل مقایسه کنه

دیدگاه خود را بیان کنید