فرمول یک ایران – 10 ثانیه آغازین گرندپری سنگاپور، تمام این مسابقه را تحت تاثیر قرار داد. سباستین فتل که مسابقه را از رده نخست شروع می کرد سعی بر آن داشت تا کاملا جلوتر از مکس ورشتپن راننده تیم ردبول که از رده دوم مسابقه را آغاز کرده بود قرار بگیرد.

کیمی رایکونن از رده چهارم، شروعی به مراتب سریعتر از دو راننده فوق داشت و تلاش هر سه این راننده ها برای از دست ندادن جایگاه، باعث شد تصادفی عجیب و تاثیر گذار در ابتدای مسابقه رخ دهد.

تصادف راکونن، فتل و ورشتپن

تصادف راکونن، فتل و ورشتپن

پس از پایان مسابقه، علیرغم اینکه فراری و ردبول نظرهای متفاوتی در مورد مقصر این حادثه داشتند، داوران مسابقه تمام اتهامات را پاک کرده و گفتند این حادثه فقط یک تصادف رقابتی بود، چیزی که مارک وبر هم با آن موافق است و دلیلش را سرعت بسیار بالا می داند.

بدون شک سباستین به هیچگونه ای نمی توانست حتی حدس بزند کیمی چنین شروع فوق العاده ای داشته است. پس حواسش فقط معطوف به مکس بود. کیمی بهترین استارت ممکن را داشت و اینکه ببینیم این 3 راننده به چنین شکل دلخراشی با هم برخورد کرده اند ناراحت کننده است.

مکس کاملا بی تقصیر است. فتل داشت سعی می کرد سمت چپ را کاملا ببندد و کیمی بیشترین جریمه را برای بهترین شروعش گرفت، شروعی که تمام مسابقه را تحت تاثیر قرار داد.

در سال 2010 و طی گرندپری ترکیه، برخوردی بین مارک وبر و سباستین فتل، که آن ازمان از رقبای اصلی هم بودند، اتفاق افتاد. در طی آن برخورد، فتل در آخرین سکتور پیست، از مارک وبر سبقت گرفت اما احتمالا زودتر از آنچه باید فرمان را می پیچانده، اقدام به این کار کرده است و تصادف به وقوع پیوست و سباستین مجبور به کناره گیری از مسابقه شد.

وبر که در سالهای 2009 تا 2013 هم تیمی فتل در تیم ردبول بود، با اشاره به لوئیس همیلتون که با پیروزی در گرندپری سنگاپور اختلاف امتیازش با فتل در جدول قهرمانی را به 28 امتیاز رساند و صدرنشین ماند، گفت، این همیلتون بود که بخاطر پیروزش اش در گرندپری 2010 ترکیه مورد توجه قرار گرفت.

سباستین فتل و مارک وبر

سباستین فتل و مارک وبر

مارک وبر پس از بازبینی تصادفش با فتل گفت:

مشخص است که سرعت های متفاوتی داریم، بالاتر از 310 کیلومتر بر ساعت. فکر می کنم سباستین بعضی وقتها فراموش می کند پشت ماشینش کجاست. او باید بداند پشت کلاه محافظش، ماشینش تمام نمی شود. باید پس از سبقت گیری کمی جلوتر برود چون هنوز تمام بدنه ماشین عبور نکرده است. همه این اتفاق ها رخ داد و لوئیس دور از تصادف ها، فقط نگاه کرد و بهترین بهره را برد.

هرچند در نهایت، داروان هر سه راننده را بدون تقصیر دانستند، چیزی که وبر را ناراحت می کرد این بودکه راننده ها با چنین شراطی سنگاپور را ترک کردند.

مضحک است! تمام شد! سباستین سنگاپور را ترک کرد و فراری صفر امتیاز گرفته است. مکس صفر امتیاز گرفته است و همگی از رقابت قهرمانی دور مانده است. واقعا عصبانی هستم، مسابقه ای که می توانست فوق العاده باشد اینگونه تمام شد. اکنون که به چهره این راننده ها نگاه می کنم درک می کنم چه غوغایی درونشان به پاست. اما مجبور هستند به حرفای تحلیلگران گوش دهند و هیچ حرفی نزنند.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

12 دیدگاه

 1. nohead

  28

  24

  ???? واقعا که!!! داوران فرمول ۱ هم مثل داوران مسابقه فوتبال پارسال بین ریال مادرید و بایرن مونیخ هستند که دوتا گل افساید نگرفتن . واقعا متاسفم واسه این انگلیسیها

 2. Seb

  23

  18

  به نظر میرسه نویسنده ی محترم این مقاله هم قصد داره غیر مستقیم و ضمنی از فتل خورده بگیره و تو این جدال فتل و همیلتون توی فرمول ۱ و بین هوادارها وزنه رو به نفع همیلتون سنگین کنه!
  به هر حال با تفاوتهای آشکار sf70h فراری و w08 مرسدس و سطح کلاسی که فتل از خودش توی این فصل نمایش داد،با دوم شدن های محالش توی پیست های سرعت بالا،با پول پوزیشن بعید توی مارینابی که ردبول ها فوق العاده سریع بودن و چهارم شدن هم تیمی اش و با فاصله ی بسیار زیادش از رایکونن در جدول کلی رانندگان ،رقابت در توان رانندگی رو مدت ها قبل از پایان فصل از همیلتون برده و این عامل وجود این تعداد هواداره.
  طرفداری مدیران سایت و آقای صباغ از همیلتون هم تاثیری در این واقعیت نداره

  • رضا عظیم

   18

   10

   قبل از درج دیدگاهتون کمی فکر کنید، خدا این نعمت رو به همه انسان های روی زمین، داده مطلب ترجمه شده دوست عزیز!!!!
   نظرات کارشناسی برخی از دوستان اینقدر زیاد هست که ما جرات نمی کنیم از خودمون مطلب بنویسیم!

 3. Svettel46

  19

  6

  مسابقه تموم شد همشم تقصیر فتل بود ,برادرای مرسدسی بیخیال شید دیگه.
  اگه توانایی شو دارید یک زنگم بزنید بگید کلا فتل رو محرومش کنن تا اخرین مسابقه…….

  • Jigsa

   6

   10

   اگر به توانایی باشه هیچکس یارای مقابله با مافیای فراری رو نداره.
   1- تو داستان باکو رفیقتون باید مادام العمر از فرمول یک خداحافظی میکرد
   2- تو ماجرای روغن سوزوندن اگر هر تیم دیگه ای بود از مسابقات پرتش میکردن بیرون.
   3- در زمانهای قدیم هم ماجراهای زیادی بوده اما همیشه این مافیای فراری و دون کورلئونه شما لاپوشونی کردنش.
   4- الان هم راننده شما دو تا شانس سکو رو ترکوند گفتن کسی مقصر نبوده، لابد خرزو خان فرمون گرفته رو بقیه

   • S5

    5

    2

    خیلی دوست داشتی فتل مادام العمر محروم بشه که یه نفس راحت بکشید؟!!!
    آخی، درکتون میکنم.

   • Jigsa

    2

    2

    ما همیشه رقابت رو دوست داریم. رفیق شما همش تو در و دیواره و فوق فوقش رقیب بوتاسه.

 4. Behnam380

  13

  5

  من متوجه نمیشم چطور کسی که نفر اول وجلوتر از همست مقصره، تو مونزا لوییس کاملا پیچید جلوی استرول و اون هم عاقلانه سرعت رو کم کرد و کسی نگفت لوییس کار بدی کرده.

 5. علیرضا اسفندیاری

  1

  2

  احساس عجیبی دارم بعد از این مسابقه. خب اولش که باورم نمیشد. بعد مارتین براندل فتل رو مقصر دونست و هر قدر خواستم طرفداری رو بذارم کنار و منطقی فکر کنم نتونستم بفهمم که چرا همیشه راننده ای که پول رو داره میتونه پوزیشن دو رو اصطلاحا spueez کنه یا تحت فشار قرار بده اما اینبار انقدر عجیب بنظر میومد. صراحتا بجای اینکه racing incident بدونه اتفاق رو، فتل و مقصر دونست. بعد فکر کردم چرا این اتفاق افتاد. بله این اتفاق بود ولی فراری توی تاریخش هیچوقت هر دو ماشینشو رو قبل از پیچ یک از دست نداده که حالا بخواد تو این شرایط بسیار خاص این اتفاق بیافته. فتل فوق العاده اس، باحاش حال میکنم چون راننده فراریه و خلقیات عمومیش رو دوست دارم. سبکشو میپسندم. اما انقدر احمقم نیستم که همیلتون رو صاحب سبک و فوق العاده ندونم. من این به ذهنم رسید نا خود آگاه :
  کاری که فتل تو سنگاپور کرد با هیچ معیاری صحیح نبود و بدتر اینکه وقتی اولین فرصت رو داشت که به حقیقت برگرده و توضیح بده اشتباه کرده، اینکارو نکرد. میخوام بگم نمی تونه یه آدم تو اون سطح یه رفتار بد و غلط بکنه و توقع داشته باشه توی کیفیت زندگیش تغییری ایجاد نکنه. مطمئنم فتل حتما به تمام اتفاقای فصل، بارها فکر میکنه و هربار به این نتیجه میرسه که اون حرکت تنها حرکتی بود که مستحق تنبیه یا بهتره بگم یه اتفاق بده.

دیدگاه خود را بیان کنید