فرمول یک ایران: مکلارن رسما به همکاری با هوندا پایان داد. مشارکتی که از سال 2015 دوباره از سر گرفته شد اما در این سه سال با چاشنی کمبود قدرت و پایداری همراه بود.

مکلارن بعد از دو دهه فعالیت با مرسدس، در سال 2015 تصمیم گرفت با شریک قدیمی خود یعنی هوندا به پیست برود تا سلطه‌ی اواخر دهه‌ی 80 و اوایل دهه‌ی 90 را دوباره به یاد هواداران بیاورد.

هوندا در این مدت تلاش کرد تا یک موتور قدرتمند را به انگلیسی‌ها تحویل دهد اما در فصل کابوس‌وار 2015 آن‌ها در جدول کلی نهم شدند و بعد از پیشرفتی اندک در فصل 2016 به مقام ششم سازندگان رسیدند.

در سال 2017 و بعد از کنار گذاشتن سیستم کوپن آپدیت برای تیم‌ها، پیش‌بینی میشد تا هوندا یک پیشرانه‌ی مناسب تهیه کند. اما همه‌ی این امیدها در همان روزهای اول تست پیش‌فصل با شکایت‌های “قدرت ندارم” و یا “این موتور دوام نداردفرناندو آلونسو از بین رفت.

مکلارن هم برای تنظیم قرارداد با تامین‌کنندگان دیگر وارد مذاکره شد و از سویی دیگر فشار را بر ژاپنی‌ها افزایش داد تا آن‌ها سرعت پیشرفتشان را افزایش دهند.

در واکنش به این فشارها، هوندا چند بار موتور خود را بازطراحی کرد اما به دلیل مشکل فقدان پایداری، پیشرفت چشم‌گیری حاصل نشد و فقط این گرید پنالتی‌های مکلارن بود که بالاتر میرفت.

در این فصل نارنجی‌پوشان بعد از سائوبر در رده‌ی نهم جدول سازندگان قرار دارند در حالی که فقط در دو مسابقه‌ی باکو و مجارستان موفق به کسب امتیاز شده‌اند.

مدیر هوندا، یوسوکه هاسه‌ گاوا، گفته بود که مشخصا نه مکلارن و نه آلونسو موافق ادامه‌ی این مسیر با هوندا نیستند مگر اینکه این شرکت بتواند به سرعت مشکلات را حل کند.

فرناندو آلونسو - گرندپری بلژیک 2017

فرناندو آلونسو – گرندپری بلژیک 2017

بعد از همه‌ی این گفت‎وشنودها، جلسه‌ای با حضور مدیران مکلارن، هوندا، تورو روسو و سران فرمول یک در مونزا برگزار شد تا در مورد فصل 2018 تصمیمات مناسب اتخاذ شود.

زاک براون در آخرین مصاحبه‌اش رسما به تمام ابهامات پایان داد و گفت:

هیچ‌وقت شکی به انگیزه و تلاش هوندا برای کسب موفقیت در فرمول یک نداشته‌ایم.

آن‌ها ثابت کرده‌اند که هم برنده‌ هستند و هم نوآور. اما بنابر دلایلی، همکاری ما آن طور که میخواستیم ثمربخش نبود.

البته که اعضای دو گروه تلاش کردند که این اتفاق نیفتد اما اکنون زمانی است که باید در مسیرهای جدا به راه خود ادامه دهیم.

به عنوان دوست و رقیب، همیشه میخواهیم نام هوندا را در صدر ببینیم. بخشی از پیشرفت فرمول یک مدیون مشارکت آن‌هاست.

میدانم که همه در خانواده‌ی فرمول یک با من هم‌نظرند.

مکلارن از فصل بعد با موتور رنو در مسابقات شرکت خواهد کرد.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

9 دیدگاه

  • Amin verstapen

   3

   0

   با اینکه موافق نبودم که ردبول و تروروسو با هوندا بعنوان تامین کننده ی موتور قراردادببندن اما درمورد موتور رنوهم باید گفت خیلی مطمعن وخوب نبوده مخصوصا درمورد ورشتپن که از مجموع ۶مرتبه خروجش از مسابقه ۳مرتبه مشکل از موتوربوده . واما مطلب دیگه اینکه باتوجه به هزینه ی چندمیلیون دلاری هوندا بعید میدونم اونا به همین راحتی از مسابقات کناربرن وباتوجه به تجربیاتی که دراین دوفصل بدست آوردن قطعا موتور ۲۰۱۸ هوندا که باز طراحی خواهد شد خیلی بهترخواهد بود

  • Ali n

   2

   0

   ردبول چرا ؟ فقط توروروسو.
   ردبول تا پایان 2018 با رنو قرارداد داره و احتمالا تا 2020 هم که موتورها عوض میشن با رنو بمونه.
   در ضمن حتم دارم تو قرارداد توروروسو با هوندا یکجور بند veto و patent برای ردبول درنظر گرفتن که اگه موتور هوندا جواب داد ، بشه تامین کننده اختصاصی ردبول و توروروسو و از ناز کردن های فراری و مرسدس و رنو خلاص شن.
   با اینکه در ظاهر مک لارن برد کرده از این معامله ولی در کل خیلی به نفع مک لارن نیست که از رنو موتور بگیره ، قدرت رنو با مرسدس فاصله داره نهایتا فصل بعد برای سوم چهارمی بجنگن.
   کاش میشد دوباره ترکیب موفق مک لارن – مرسدس رو دید.
   واقعا چه خریت کرد ران دنیس که از مرسدس رفت هوندا.

 1. akrh78

  6

  0

  بالاخره شرش کم شد
  ما هم اینجا پا به پای ناندو حرص خوردیم و زجر کشیدیم
  امیدوارم رنو موتور خوبی بده تا مکلارن با شاسی و آئرودینامیک فوق العادش مدعی بشه
  این اتفاق 2018 رو خیلی جذاب تر کرد
  رنو که نشون داده داره کار میکنه و دوام و قدرتش بالاتر رفته (مخصوصا نیم فصل دوم)

دیدگاه خود را بیان کنید