فرمول یک ایران – گرندپری ایتالیا، روز یکشنبه، با یک صف آرایی درهم شروع شد، برخی راننده ها جنگجویان رانندگی کردند، صدر نشین جدول قهرمانی جا به جا شد و تیفوسی ها از نتیجه کسب شده، ناامید شدند. اما چه کسی واقعاً با پیروزی ایتالیا را ترک کرد و چه کسی به دنبال تسلی از خیابان های سنگاپور خواهد بود؟

برندگان

همیلتون تاریخ ساز صدر نشین می شود

با یک رکورد جدید برای پول پوزیشن، 59 امین پیروزی دوران فرمول یک، و صدر نشینی در جدول قهرمانی برای اولین بار در سال 2017 ، تعجبی نداشت که لوئیس همیلتون از این آخر هفته بسیار لذت برده است.

قهرمان سه دوره رقابت های فرمول یک، پول پوزیشن را از آن خود کرد و در تمام مدت مسابقه به غیر از دورهای 32 ام و 33 ام آن هم به دلیل پیت استاپ، پیشتاز رقابت بود.

و در مسیر دستیابی به اولین پیروزی پی در پی در این فصل، ندرتاً مرتکب اشتباه شد.

سکوی گرندپری ایتالیا - 2017

سکوی گرندپری ایتالیا – 2017

قدرت نمایی مرسدس در مونزا

مهندسان مرسدس زمان زیادی را صرف آنالیز داده های جمع آوری شده از پیست بلژیک کردند. با این که همیلتون آنجا نیز پیروز شده بود اما سباستین فتل فقط با فاصله 2/3 ثانیه از او، مسابقه را تمام کرده بود. همانطور که همیلتون بعد از مسابقه بلژیک مطرح کرد در برخی سکتورها فراری خیلی سریعتر از مرسدس بود. مهندسان همیلتون بررسی طولانی روی تمام این موارد انجام دادند و قسمت هایی را که ست آپ خودرو مناسب نبود را شناسایی کردند.

در مونزا هر دو راننده مرسدس، لوئیس همیلتون و والتری بوتاس، اذعان داشتند که بالانس خودرو فوق العاده است و لوئیس رانندگی خود با خودرو W08s را رویائی توصیف کرد.

سومین 1 و 2 مرسدس در این فصل حکایت از آن دارد که حالا مرسدس، در جدول رانندگان نیز اول است؛ اما البته هنوز دو راننده بر سر عنوان قهرمانی در رقابت هستند و در جدول سازندگان با اختلاف 62 امتیاز به راحتی در صدر قرار دارد.

والتری بوتاس - گرندپری ایتالیا 2017

والتری بوتاس – گرندپری ایتالیا 2017

ریکاردو غیر قابل کنترل

حقا که راننده روز دنیل ریکاردو بود. او از جایگاه 16 ام مسابقه را شروع کرد و در رده چهارم از خط پایان گذشت. راننده استرالیایی در 37 دور بخش اول، از لاستیک های سافت پیرلی نهایت بهره را برد و در بخش دوم، با استفاده از لاستیک های سوپر سافت حتی فتل را که در جایگاه سوم بود، به چالش کشید.

او همیشه سخت فشار می آورد، و به عنوان یک اصل، اگر شما به او یک فرصت کوچک بدهید، او یک موفقیت بزرگ از آن کسب می کند.

در مرحله پایانی مسابقه، او فاصله 11/5 ثانیه ای با فتل را به 4 ثانیه کاهش داد و سریع ترین دور مسابقه را نیز به نام خودش ثبت کرد.

در مجموع، مثل همیشه، یک بعد از ظهر عالی برای ریکاردو بود.

دنیل ریکاردو در جمع هواداران - گرندپری ایتالیا 2017

دنیل ریکاردو در جمع هواداران – گرندپری ایتالیا 2017

اوکون؛ یک راننده خونسرد

راننده جوان فرانسوی فورس ایندیا با تسلط بر اعصاب خود در اوایل مسابقه و تحت شرایط دشوار، ثابت کرد که راننده توانایی است. او در استارت، لنس استرول را پشت سر گذاشت و قبل از سبقت غیر قابل پیشگیری بوتاس، او را برای یک دور پشت سر خود نگه داشت. همچنین او برای سه دور اجازه سبقت به فتل نداد ولی در نهایت بالاجبار تسلیم شد.

او در زمانی که کیمی رایکونن را پشت سرش نگه داشته بود، هرگز هیجانی نشان نداد و این کار را تا دور 26 ام انجام داد ولی این کیمی بود که با استفاده از DRS و ترمزگیری دیرتر در پیچ اول از او سبقت گرفت.

با این که خطر بالقوه استرول ویلیامز سوار تهدیدش می کرد و پشت سر او هم فیلیپه ماسا و سرجیو پرز در حال نزدیک شدن بودند، اما او آرامش خود را در بقیه مسابقه حفظ کرد. در برخی مواقع از اکون به عنوان قهرمان آینده یاد می شود.

استبان اکون - گرندپری ایتالیا 2017

استبان اکون – گرندپری ایتالیا 2017

درخشش استرول

با کسب فقط 5 امتیاز از سه مسابقه اخیر، تیم ویلیامز در مونزا واقعاً به یک نتیجه خوب نیاز داشت. رتبه های هفتم و هشتم برای آنها 10 امتیاز ارزشمند به بار آورد که آنها را در رقابت با نزدیکترین رقیب؛ توروروسو که موفق به کسب امتیاز نشد؛ در موقعیت قوی تری قرار داد.

استرول هم در تایم گیری و هم در مسابقه عملکرد عالی داشت و با اینکه در مسابقه فشارهای هم تیمی برزیلی اش؛ فلیپه ماسا؛ و سرجیو پرز از فورس ایندیا رو به افزایش بود، اما او کاملاً خوشحال به نظر می رسید.

ماسا در دور پایانی و در خروجی پیچ رتیفیلو (rettifilo) نزدیک بود که از او سبقت بگیرد که به هر عنوان دفاع شد و مرد برزیلی توانست هنوز موقعیتش را در جلوی پرز نگه دارد.

لنس استرول - گرندپری ایتالیا 2017

لنس استرول – گرندپری ایتالیا 2017

بازندگان

فراری امید های خانگی را به باد داد

بعد از آن که سباستین فتل موفق شد در اسپا پا به پای همیلتون تا پایان مسابقه بماند و با وجود این که در این فصل مرسدس در پیست های سرعت بالا و داون فورس کم عملکرد بهتری دارد، انتظار بیشتری از فراری در ایتالیا می رفت.

مشکلات از بخش سوم تایم گیری شروع شد، جایی که رایکونن و فتل به ترتیب هفتم و هشتم شدند.

عملکرد تیم در مسابقه بهتر بود، اما در اواسط سالی که 70 امین سالگرد تأسیس فراری است و در یک مسابقه خانگی، کسب مقام سوم و پنجم برای سرجیو مارکیونه خوشحال کننده نبود.

او چنین بیان داشت:

من فکر می کنم که ما همه چیز را هدر دادیم، ست آپ خودرو اشتباه بود. فکر می کنم پیست را دست کم گرفتیم. در مقایسه با بلژیک ما در اینجا خیلی بد بودیم. حالا ما نیاز داریم که به کارخانه برگردیم و اشتباه هایی را که انجام دادیم، پیدا کنیم. اما ما در سنگاپور باز خواهیم گشت.

کیمی رایکونن و سباستین فتل قبل از شروع گرندپری ایتالیا - 2017

کیمی رایکونن و سباستین فتل قبل از شروع گرندپری ایتالیا – 2017

ورشتپن در مسیر اشتباه

مکس ورشتپن سه رده جلوتر از هم تیمی اش ریکاردو، استارت زد، اما مسابقه را 6 رده پایین تر از او و فقط با کسب یک امتیاز به اتمام رساند. اما این بار او با فشار زیاد و زود هنگام بر خودرویی که با داشتن سرعت کافی مستحق یک رویکرد محتاطانه بود، مسئول سقوط خود به رده های پایین تر بود.

این گونه بود که او در دور سوم به طور ناشیانه با ماسا کنار هم قرار گرفتند، که باعث شد لاستیکش پنچر شود و بالاجبار وارد پیت شده و جایگاه از دست بدهد. در رانندگی برای پس گیری رده های از دست رفته قوی ظاهر شد اما با توجه به شکایت های او از قدرت موتور رنو، این یک فرصت از دست رفته بود.

خبر خوب این است که با جریمه موتور که حالا سایه آن از سر تیم برطرف شده است، اینطور به نظر می رسد که ردبول در سنگاپور قدرتمند ظاهر شود.

مکس ورشتپن با لاستیک پنچر - گرندپری ایتالیا 2017

مکس ورشتپن با لاستیک پنچر – گرندپری ایتالیا 2017

سب یک بازنده غرغرو نیست

در مقایسه با کسی که 36 ثانیه پشت رقیب اصلی خود مسابقه را به اتمام رسانده است، قهرمان چهار دوره فرمول یک به طور واضحی به لحاظ روحی در شرایط خوبی بود.

روحیه خوب و نگرش شوخ طبع او به نظر واقعی بود، و او به گرمی از وجدان کاری تیمش و امیدهایش برای ادامه فصل سخن گفت، و این که به قوی بودن خودرو SF70H باور دارد.

با این حال، این واقعیت که او توسط پیکان های نقره ای به راحتی شکست داده شد و جایگاه خود را در صدر جدول قهرمانی از دست داد، به قوت خود باقی است.

سباستین فتل در ورود به جایگاه مراسم - گرندپری ایتالیا 2017

سباستین فتل در ورود به جایگاه مراسم – گرندپری ایتالیا 2017

کوین، آخ که خیلی نزدیک بود

تا قبل از این که کوین مگنوسن در دور 48 ام و در پیچ رتیفیلو برای یک آن از پیست خارج نشده بود، این طور به نظر می رسید که با کسب جایگاه 10 ام یک امتیاز را کسب خواهد کرد. اما بعد از آن بود که مکس ورشتپن هلندی از او سبقت گرفت و در ادامه، تلاش هایش برای باز پس گیری جایگاه از دست رفته، بی فایده بود.

او خوشحال نبود و به تیمش گفت: بچه ها، اگر اجازه داده شود… این یک ریسک احمقانه است! اما داوران مسابقه این را یک برخورد مسابقه ای تشخیص دادند و بدین ترتیب مگنوسن به حق 11 ام شد. او در پنجم مسابقه اخیر از دست یابی به امتیاز باز مانده است.

کوین بعداً افزود:

رده 11 ام احتمالاً بهترین رتبه ای بود که می توانستیم کسب کنیم. اما این هنوز آزار دهنده است که شما کل مسابقه را در جایگاه کسب امتیاز رانندگی کنید و در آخر آن را از دست بدهید. مکس از من خیلی سریعتر بود. من شانس زیادی برای حفظ جایگاهم و کسب امتیاز نداشتم. به هر حال، دلیلی برای تلاش نکردن وجود نداشت و ما نیز در تمام مدت مسابقه سخت تلاش کردیم.

کوین مگنوسن - گرندپری ایتالیا 2017

کوین مگنوسن – گرندپری ایتالیا 2017

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

4 دیدگاه

 1. SFXSuperFast

  8

  5

  اگر فرراری سه تا یک دو توی سنگاپور و آستین و اینترلاگوس بیاره
  بقیه مسابقه ها رومدیریت شده برن جلو
  قهرمانی فصل رو میبره
  .
  از ریوزاکی(ال) پرسیدم احتمالش چقده؟ ..چن دقیقه انگشتای پاشو تکون داد بعد جواب داد:15%

 2. cfz

  11

  5

  ریکاردو عالی بود واقعا مکس اینروزا از عقب افتادگی با ریکی کلافه شده یا شایدم حسودیش شده برا همین میخاد هرجوری شده خودی نشون بده برا همینم اونجوری عجولانه رف تو شکم ماسا ولی اوکون خیلی با ارامش و با تمرکز و تسلط خوبش مسابقشو مدیریت کرد. در اخر هم بگم که مرسی لوییس عیدی خوبی بود :)) به امید شکستن تموم رکوردا

 3. h.n

  14

  0

  سلام به همه دوستای گلم
  بعد دو ماه غیبت یه فرصتی شد دوباره بیام فرمول 1 ایران(خدمت بودم اومدم مرخصی)
  دلم واس همتون تنگ شده بود.
  دو تا مسابقه آخر رو به هر بدبختی بود دیدم وخیلی روحیم عوض شد.
  امید وارم تا آخر فصل رقابت ها همینطوری جذاب بمونه.

دیدگاه خود را بیان کنید