مجله خودرو ایران – همیشه که نمی توان ماشینها را در اختیار داشت تا آنها را آزمایش کرد، گاهی هم باید آنها را بدون اینکه دید و با توجه به تجربیات خود یا دیگران مقایسه کرد، کاری که مجله معروفی مثل موتورترند نیز انجام می دهد. پس ما گفتیم چرا خودمان این کار را نکنیم؟

کاری که می کنیم اینست: حداقل دو نفر از نویسندگان را وارد بحث می کنیم، هر کدام یک خودرو از کلاسی از پیش تعیین شده انتخاب می کنند، در مجلات معتبر ماشین در سرتاسر جهان جستجو می کنند تا هر نوع اطلاعاتی که لازم دارند بدست بیاورند، و در زمان تعیین شده در مقابل هم می نشینند و با هم بحث می کنند تا به نتیجه برسند که کدام خودرو بهتر است.

بحثها را به سه رده طراحی خارجی، طراحی داخلی و قابلیتهای فنی تقسیم کردیم تا عمیقتر و دقیقتر بررسی کنیم و در پایان هر بخش نفر سومی یا اضافه ای(که خود از ادمین های سایت است.) به قابلیتهای هر خودرو نمره می دهد که در بخش پایانی آنها را جمع می کنیم تا بهترین خودرو مشخص شود.

پیش از شروع قسمت سوم اتفاقات نه چندان خوشایندی هم پیش آمد که ترجیح دادیم آنها را با خوانندگان در میان بگذاریم. بدین ترتیب که متوجه شدیم یکی از وبسایت های معروف که خود را به عنوان مرجع اخبار خودرویی معرفی می کند، با خونسردی تمام تیتر ما را با همان قالب و در همان موضوع استفاده می کند و بعد با وقاحت تمام به ما می گوید خوشحال باشیم که برای اولین بار است که وبسایت ما را دیده. فراموش کردیم به او بگوییم خوشحالیم که مخاطبی مانند شما نداریم و خوشحال باشید که برای اولین بار اسم شما را به عنوان نویسنده دیده ایم.

البته که این اولین بار نبود که این کار زشت را از آنها و یا دیگران دیده ایم و در همین فاصله کوتاه بی هیچ هماهنگی مطالب ما را در بخش موتور اسپرت خود استفاده کرده اند. فقط به آنها پیشنهاد می کنیم لااقل این کار را درست انجام دهند و نگویند: “همیلتون هم با 200 پل‌پوزیشن و قرارگیری در کنار مایکل شوماخر افسانه‌ای، تنها یک پل‌پوزیشن تا یکه‌تاز شدن در این رکورد فاصله دارد.”.

در سومین سری سه نفر از نویسندگان به سراغ سه سدان پرفورمنس خونین رفته اند؛ علی احمدی با بی ام و M5، سید علی حسینی با کادیلاک CTS-V و متین نصیری با مرسدس بنز E63 S رخ به رخ هم صف آرایی می کنند:

با بی ام و M5 که تنها چند روز از معرفی نسل ششمش میگذره شروع میکنیم. این خودرو نسبت به بی ام و سری 5 عادی تفاوت ظاهری زیادی نداره و به نسبت نسل قبلی هم خیلی انقلابی روی نداده و بیشتر سعی شده کمی چهره مدرن تری داشته باشه. با اینکه درباره یک خودروی 600 اسب بخاری صحبت می کنیم، ظاهر خودرو خیلی نشانی از قدرت ویران کننده زیر کاپوت نمیده، البته این یک خودروی سدانه و انتظار زیادی هم نمیشه داشت.

وقتی که نسل سوم کادیلاک CTS-V توو سال 2017 معرفی شد برای همه تصور اینکه یه سدان قدرتمندتر ببینن چیز واقعا سختی بود اما جنرال موتورز موفق به انجام اینکار شد، نسخه جدید این خودرو خشن تر عصبانی تر و هیجانی تر از نسل های قبل معرفی شده در حالیکه مجهز به یه پیشرانه 6.2 لیتری سوپرشارژ 8 سیلندر خورجینی کوروت هستش ولی خب تابع قوانین جدید SAE توانایی تولید 640 اسب بخار و 860 نیوتن متر گشتاور رو داره. نسخه کوپه و واگن و 6 دنده دستی دیگر وجود ندارد و همه این امکانات تحت یه خودرو سدان با 8 دنده سرعتی اتوماتیک به بازار عرضه میشه. کادیلاک شاید در برابر رقبای خودش نتونه همیشه بالاتر از بقیه باشه ولی لذت رانندگی و هیجانی رو که القا میکنه مخصوصا با اون صدای وسوسه کنندش واقعا حس بی نظیریه.

دو نکته رو نباید فراموش کرد، نه تنها این M5 ظاهرش نسبت به سری 5 عادی تفاوت زیادی نداره بلکه نسبت به سری 7 هم چندان تفاوت نداره، درحقیقت شاهد نزدیک شدن بیش از حد طراحی این خودرو نسبت به دیگر مدل های بی ام و هستیم. البته من تا نسبتی با حرف شما مخالفم، چون خط جدید طراحی بی ام و سعی کرده تا خوی خشونت رو بیشتر در ذهن القا کنه که تا الان هم تونسته موفق باشه.

خب! درباره مرسدس E63 S شروع میکنم، یک خودروی شیک از شهر اشتوتگارت که 603 اسب خشمگین رو از پیشرانه V8 چهار لیتری می گیره، موتوری که تا همین الان تونسته نظرات خیلی ها رو به خودش جلب کنه. درحقیقت یکی از عوامل اصلی برای موفقیت اون، توزیع بیشینه گشتاور در بازه گسترده هست، همین مسئله باعث شده تا در سبقت گیری ها و افزایش سرعت شاهد یک عملکرد فوق العاده از خودرویی باشیم که چنین پیشرانه ای در زیر کاپوتش قرار داره.

متین یه نکته ای که هست اینه که کلا خودروهای مرسدس و بی ام و در این سالهای اخیر بنا به مصلحت های اقتصادی و آینده نگرانه مجبور به این شدن که دوباره به مانند دهه 80 تا 90 میلادی که خودروهایی مثل W124 و W140 و… اینا تولید می کردن خودرو هایی که روح طراحی یکسانی داشتن و یه الگوی طراحی ثابتی را دنبال می کردن و فقط در اندازه ها متفاوت بودن می ساختن ولی با ورود به دهه جدید از 2000 یک برهه فوق العاده طراحی رو مرسدس و بی ام و گذروندن، ماشین های فوق العاده زیبا و ماندگار طراحی کردن، اما الان دوباره دارن همون طراحی یکسان رو دنبال می کنند که فقط اندازه ها میشه گفت متفاوته و تفاوت های ظاهری نه چندان زیادی رو باهم دارن، ولی خودرو های مثل کادیلاک و آئودی که الگوی طراحیشون بعد از انقلاب های صنعتی که تو دوران مهندسی خودرو پشت سر گذاشته شده بود، با این سبک طراحی خوی بیشتری گرفتن، به نظر من کادیلاک و آئودی میتونن خیلی بهتر از مرسدس و بی ام و عمل کنند تو این سبک طراحی کردن، نه اینکه خودرو های مرسدس و بی ام و زشت یا بدشکل باشند نه به این دلیل که مردم و دوست داران دنیای خودرو خاص بودن این برند ها رو دوس داشتن وقتیکه بی ام و M5 سری E60 مثلا اومده بود یا سری 3 E46 اومده بود یا همین مثال ها در مرسدس واقعا برای مردم و دنیا خاطره ساز شدن و باعث یه خاص بودن غیرقابل تکراری رو برای این برند ها به وجود آوردن، حالا که این خاص بودن داره از بین میره به نظر این خودرو ها دیگه اونقدر خواستنی نیستند.

فکر می کنم اگه بخوایم از تکراری بودن طراحی ها نقد کنیم، بیشتر از همه این موضوع متوجه بنز باشه چون واقعا تفاوت آن چنانی بین کلاس های C و E و S وجود نداره و لااقل بی ام و میشه گفت تا زمانی که سری 3 جدید معرفی بشه، فقط با سری 7 اشتراکات و شباهات زیادی داره، نقد بعدی که به مرسدس وارد می کنم، همون چیزیه که درباره بیمر گفتم و اینجا شدتش بیشتره. چهره بنز هیچ خشونتی منتقل نمیکنه یعنی برای بیمر شاید ولی اصلا از چهره بنز نمیشه یه سدان وحشی رو خوند.

طبق معمول از نمای جلو شروع می کنیم که به حق جذاب ترین نمای M5 هست. جلو پنجره معروف بی ام و اینجا یکی از اولین نکاتیه که به چشم میاد و با کروم احاطه شده تا بیشتر به چشم بیاد. چراغهای نسل جدید بیشتر به سمت مرکز حرکت کردن تا به جلوپنجره وصل بشن و هماهنگی بیشتری به وجود بیارن. کمی پایینتر ورودی های هوا قرار گرفتن که با قوس زیبایی از بقیه نقاط بدنه جدا میشن. بالاتر روی در کاپوت هم خطوط و برآمدگی های قدرتمندی مشاهده میشه که نشانی از موتور حجیم و V8 بیمر میده.

بی ام و M5

بی ام و M5

از اونجایی که بی ام و M5 به تازگی معرفی شده، یک نسخه First edition تولید محدود براش موجوده که تنها در 400 دستگاه و با 19.500 یورو بیشتر موجوده. رنگ قرمز متالیک اولین مشخصشه و به جای کروم کاری توش سعی شده از فیبر کربن استفاده بشه تا چهره تهاجمی تری داشته باشه.

بی ام و M5 نسخه First edition

بی ام و M5 نسخه First edition

نمای جلو مرسدس E63 با ستاره سه پر و نقره ای رنگ بنز شروع میشه. پره های جلوپنجره دقیقا در پشت دو خط کرومی قرار دارند که تمام این اجزا در یک قاب برآمده ذوزنقه خلاصه میشه. چراغ ها دیگه مثل دو نسل پیش جدا نیستن و اگر به تغییر و تحول چند سال اخیر نگاه کنیم، به خوبی می فهمیم که کمپانی مرسدس سعی در ادغام دو چراغ داشته. البته بنده به شخصه نسل طلایی E رو دوست دارم . نسلی که بقای اون از سال 2006 تا 2009 ادامه پیدا کرد و شاید تصور عموم از E-Class به همون نسل خلاصه میشه. با دو چراغ دایره ای که حتی فکر کردن بهش آدم رو مدهوش میکنه.

مرسدس بنز E63 S

مرسدس بنز E63 S

اما در آخرین نسل این خودروی لوکس، میتونیم خط چشمی رو که طراحان مرسدس استفاده کردن ببینیم. ورودی های هوا بزرگ و حجیم تر شدن. خطوط و پف روی بدنه سعی در نمایش عضلات E63 S به کار گرفته شده.

برای آمریکایی ها همیشه کادیلاک و لینکلن شخصیت بالایی دارن نسبت به بقیه برندها اصولاً کت و شلواری ترن تا نسبت به بقیه هموطنانشون، اما این ماشین دیگه کت و شلوار تنش نیست این ماشین در نهایت خشونت و هارمونی قدرت طراحی شده، دونه به دونه خط و خطوط بر اساس صلاح دید های مهندسی طراحی شده، جلو پنجره V شکل نه تنها در نهایت زیبایی طراحی شده بلکه در حالتی طراحی شده که بتونه در بهینه ترین حالت ممکن پیشرانه سوپرشارژ این خودرو رو با جریان هوای تازه خنک کنه، اسپلیتر جلو هم بیشتر از اونکه یه معیار زیبایی باشه یه کمک بزرگ برای تولید داون فورس هست که میتونه این ماشین رو روی زمین نگه داره، کاپوت و خروجی هوای فیبر کربنی باعث سبک تر شدن این خودرو و بالا رفتن نسبت قدرت به وزن شده، خروجی هوای دینامیکی که برای این خودرو در نظر گرفته شده میتونه بالانس خوبی رو برای این خودرو به ارمغان بیاره وقتی که جریان بهینه ای از هوا رو در زیر کاپوت این خودرو به همراه داره.

کادیلاک CTS-V

کادیلاک CTS-V

چراغ هاش یادم رفت، هماهنگی چراغ هاش با مه شکن هاش که شبیه یه زخم چاقو روی ضورت و زیر جفت چشماست خیلی کار رو به جنون می کشونه.

به نمای کناری کوچ کنیم، بی ام و تو این بخش تلاش کرده تا با ترکیب خطوط تند و تیز با کروم کاری، ترکیبی از خشونت و حس لاکچری رو معرفی کنه. اولین نکته ای که به چشم میاد قطعا رینگهای 19 اینچی 7 پره دوبل زیبای M5 هستن که تو نسخه First edition با نمونه های 20 اینچی آپشنال تعویض شدن. یک کانال خروجی هوا پشت گلگیر جلوی بیمر قرار گرفته که توش از کروم کاری استفاده شده و نقطه آغاز خطیه که تا چراغهای عقب امتداد داره. دستگیره های در هم از جنس کروم هستن و درخشش زیبایی دارن. آنتن معروف به بال کوسه ای هم بالای سقفه تا به هیجان این بخش اضافه کنه. با این اوصاف، میشه گفت ایرادی که در اول بهش اشاره کردم و اون عدم القای خشونت کافی بود اینجا هم وجود داره و جز رینگهای زیبا، المان چشمگیر دیگه ای وجود نداره.

بی ام و M5

بی ام و M5

اگه بخوایم نسخه First edition رو هم بگیم، جز رینگهای بزرگترش، تغییرات دیگه ای شامل جایگزینی بعضی کروم کاری ها با فیبر کربن داره که رنگ مشکی با قرمز کلی بیشتر جور در میاد.

بی ام و M5 نسخه First edition

بی ام و M5 نسخه First edition

در طراحی جانبی، چیزی که باعث شده تا من به سمت این خودرو کشیده بشم، پوزه کشیده و کاپوت برآمده E63 S هست. درواقع اگر از کنار به این خودرو نگاه کنیم میشه یک طیف زیبا از خطوط رو مشاهده کرد که انگار با نت های موسیقی هماهنگ شدن! طراحی اغوا کننده در این بخش به خوبی مشهوده.

مرسدس بنز E63 S

مرسدس بنز E63 S

نمای کناری کادیلاک به نظرم بدترین نمای اونه. یک سادگی کاملاً بی روح و مسخره داره و حس یک ماشین ارزون قیمت رو منتقل میکنه.

کادیلاک CTS-V

کادیلاک CTS-V

اگه بخوام از کادیلاک نقد کنم، جلوش رو کاریش نمیشه کرد ولی نمای کناری تقریبا هیچی نداره! یعنی بی ام و لااقل یه سری خصوص و کروم کاری و اینا داره ولی کادیلاک از بقل خیلی سادست.

بریم به نمای عقب M5، تو این بخش هم تفاوت زیادی با نسل قبلی نیست و بیشتر تلاش به تقویت حس مدرن بودن شده ولی خب خوبیش اینه کمتر به سری 7 شباهت داره و اینجا بیشتر شبیه به سری 5 هست. پایینتر از چراغها قسمت اعظم طراحی رو مشاهده می کنیم. چراغهای عمودی کوچک در بهترین شکل ممکن کنار اگزوزهای دوبل بی ام و قرار گرفتن، اگزوزهایی که هم تفاوت ظاهری جزئی دارن هم این بار صدای بیشتری تولید میکنن. یک دیفیورز هم در مرکز قرار گرفته که توازن رو بهترین شکل ممکن اجرا میکنه.

بی ام و M5

بی ام و M5

بی ام و M5 نسخه First edition

بی ام و M5 نسخه First edition

عقب کادیلاک نسبت به نسل قبله خودش طراحی مشابهی رو دنبال می کنه ولی عضلانی تر شدنش کاملا به چشم میاد، یه اسپویلر نه چندان اسپویلری هم وصل شده بهش که میتونه نیروی رو به پایین بیشتری رو تولید کنه و همینطور با بهینه سازی هایی که کادیلاک برای این اسپویلر در نظر گرفته میتونه در فرایند ترمز گیری هم موثر واقع شه و پایداری بیشتری رو برای عقب خودرو بیاره، دیفیوزر عقب هم میتونه به عبور جریان هوای زیر این خودرو سرعت بیشتری بده و فشار زیر خودرو رو کاهش بده و چسبندگی ایرودینامیکی بیشتری رو بیاره، اما نکته هایی که بیشتر تو قسمت عقب به نظر من به چشم میاد و تفاوت ایجاد میکنه اون قسمت کرومی هست که با نصبش زیر مارک کادیلاک با تضاد رنگی که به وجود میاره با بدنه و با هماهنگی رنگی که با نام خودرو ایجاد می کنه صحنه جالبی رو بوجود میاره، قسمت بعدی هم اگزوز های این خودرو هست که به مراتب به ظاهر اسپرتی این خودرو کمک بیشتری میکنه نسبت به رقباش.

کادیلاک CTS-V

کادیلاک CTS-V

همیشه طراحی عقب مرسدس یادآور هماهنگی ذهن طراحانه این شرکت پیشرو هست. درحقیقت اگه بخوام دقیق تر توضیح بدم، مثلا اگزوزها همانند دریچه هوای جلو در یک پاروی دوتایی قرار گرفتن. علاوه بر اون، چراغ ها و خطوط زیر درب صندوق عقب شباهت بسیاری با بخش جلوی خودرو دارن. یعنی اگر بخش جلو و پشت E63 S درعکس های جدا از هم نمایش داده بشن، به هیچ عنوان نمیشه خودروی دیگه ای رو انتخاب کرد.

مرسدس بنز E63 S

مرسدس بنز E63 S

یک موضوعی که من هم بهش اعتقاد دارم، سادگی این خودرو هست. البته همین سادگی تونسته برگ برنده اش باشه اما عقب این کادیلاک اصلا به دل نمیشینه. از من ناراحت نشو اما طراحی عقب CTS-V بیشتر آدمو یاد داچیا لوگان میندازه.

به نمای عقب مرسدس میخوام نقد وارد کنم، به نظرم همون ایراد کلی بیمر و مرسدس اینجا بیشتر از همیشه نمود پیدا میکنه چون اینجا هیچ خشونتی نمیشه دید و چراغها بیشتر یه حس آرامش منتقل می کنن که اصلا مناسب یه سدان 600 اسبی نیست.

بعد از پایان بحث، نوبت نفر چهارم بود تا با توجه به بحث صورت گرفته، به عملکرد خودروها در این بخش نمره بدهد. تغییراتی در بخش نمره دهی دادیم تا مجموع نمره ها در پایان سه بخش از 100 محاسبه بشود. یعنی 30 نمره امروز، 40 نمره در بخش دوم و 30 نمره هم در بخش سوم. امروز تکلیف سه 10 نمره برای نمای جلو، نمای بغل و نمای عقب معلوم می شود. نظر او:

از نمای جلو، به بی ام و 9 میدم، به مرسدس 8 و به کادیلاک 6. به کناره ها بیایم، کادیلاک 7، بی ام و همون 9 و مرسدس هم 9. پشت خودروها، بی ام و باز هم 9، مرسدس 8 و کادیلاک 7 میگیرن.

پس با توجه به نمرات داور، مجموع نمرات ظاهری بی ام و 27، برای مرسدس 25 و برای کادیلاک به 20 میرسد. بخش اول رخ به رخ سوم با برتری بی ام و M5 به پایان رسید.  منتظر قسمت دوم و بحث درباره کابین آنها باشید. خوشحال می شویم نظرات خود را درباره رخ به رخ با ما در میان بگذارید و اگر رقابتی از این دست در دنیای خودرو سراغ دارید که دوست دارید آن را در این بخش داشته باشیم، به ما بگویید.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

3 دیدگاه

 1. akrh78

  2

  5

  یه مسئله ای که هست اینه که کلا بچه های این سایت تو کار موتور اسپرت هستن.اینو میشه از کامنت های پست های خودرویی فهمید.جایی که معمولا هیچ بحث و کامنتی نیست.
  ولی در کل کادیلاک نباید نمره کمی میگرفت.دیگه خدایی جلوش خیلی از 6 بهتره.(نظر شخصی)
  بعضی وقتا زیبایی تو سادگی هست نه خط بدنه.شما چلنجر دیمن رو نگا کنین کلا هیچ خط خاصی نداره بجز قوس گلگیر پف کرده ـش ولی نگاش میکنی حظ میکنی نفست بند میاد
  1-کادیلاک
  2-ام 5
  3-ای کلاس

 2. Svettel46

  0

  0

  Bmw یک چیز دیگست خیلی خفه,از لحاظ فرمون فک کنم تو جهان 1و 2دست ایناست (پورشه و بی ام و)….اونا هم ماشین سوار میشن ما هم تابوت مرگ رو داریم (پرایدو)….ای زندگی

دیدگاه خود را بیان کنید