مجله خودرو ایران – بله درست خواندید، 825 اسب بخار! یعنی فورد بالاخره رقیبی برای هلکت ارائه داد؟ نه، این موستانگ نسخه تیونینگ شده ای است که از زیر دستان یک بریتانیایی و دلال خودروهای لوکس، کلیو ساتان بیرون آمده. او هم یک موستانگ فرمان راست برای مشتریان انگلیسی ارائه داده است.

اسمش CS800 است، در واقع باید 800 اسب بخار قدرت داشته باشد، اما نمی دانیم 825 اسب بخار از کجا آمده. به هر حال، حدود دو برابر از فورد موستانگ GT استاندارد با موتور 5.0 لیتری V8 قوی تر است. مانند دستپخت قبلی ساتان یعنی CS700، موتور به کمک یک سوپرشارژر که از آمریکا به انگلستان آمده، تقویت شده است. همچنین سوپاپ ها بزرگتر شده اند و اینجکتور ها هم روان تر کار می کنند.

موستانگ CS800

موتور موستانگ CS800

گشتاور، 865 نیوتن متر و با وزنی معادل 1670 کیلوگرم(50 کیلوگرم سبکتر از نسخه استاندارد) صفرتاصد را در 3.8 ثانیه ثبت کرده و حداکثر سرعت آن 314 کیلومتر بر ساعت است.

قیمت آن چقدر است؟ بستگی به آپشن هایی دارد که سفارش می دهید. موستانگ CS800 پایه با امتیازاتی همچون قدرت بیشتر، سیستم تعلیق تقویت شده، صندلیهای مسابقه بی نظیر و سیستم استریوی قدرتمند تنها 66.942 پوند قیمت دارد. اگر نسخه کابریولت را سفارش دهید، باید 3.500 پوند دیگر بپردازید.

موستانگ CS800

صندلی های موستانگ CS800

البته که خودرویی که ما آن را تست کردیم ارزشی معادل 101.735 پوند دارد. این قیمت بیشتر به خاطر فیبر کربن های اضافه استفاده شده در همه جای بدنه، اگزوز اسپرت، رینگهای سبک، تایرهای چسبنده، سبکتر شدن برخی قسمتهای زیر بدنه و … پرداخت شده است.

موستانگ CS800

موستانگ CS800

البته که این 800 اسب خیلی ارزان بدست آمده، اما متاسفانه مقدار زیادی از این قدرت در در راه رسیدن به چرخها تلف می شود. می دانید، 825 اسب بخار حتی از قدرت فراری 812 سوپرفست نیز بیشتر است، اما عملکرد این موستانگ در دنیای واقعی بیشتر به به یک 488 GTB شباهت دارد!

البته که همان 488 GTB نیز خودروی بسیار سریعی است. پس این یکی هم سریع است، مخصوصاً در دنده های دوم و سوم که بسیار وحشی احساس می شود و به راحتی تا ردلاین خود در 7000 rpm می غرد. کافیست شیشه ها را پایین بدهید و از صدای اگزوز اسپرت و تپش قلب خود لذت ببرید. البته که عقربه سرعت از آنچه احساس می کنید کندتر می چرخد!

ولی خب در هر حال اینجا یک خودروی غیر عادی 800 اسب بخاری داریم که تقریباً از هیچ قانونی پیروی نمی کند، پس باید چیزی برای بالیدن به آن و رقابت با پورشه ها و مکلارن های توربو(با قدرت کمتر) وجود داشته باشد. خوشحالیم بگوییم وجود دارد. قدرت عظیم آن به طرز شگفت آوری قابل کنترل است! روی جاده های خشک و در صورت بودن تایرها در دمای مناسب، چسبندگی وجود دارد، درست خلاف خودروهای عادی که با افزایش قدرت سرکش تر می شوند.

موستانگ CS800

موستانگ CS800

سیستم تعلیق KW coilover به صورت استاندارد وجود دارد و قابل تنظیم بر 16 مرحله عملکردی است تا هم در زمان شتاب گیری و هم در پیچها بهترین پاسخ را بدهد، پس باید گفت این موستانگ خوب می پیچد. حالت trade-off که بر کیفیت رانندگی تأکید می کند، برای شهر و جاده ها ساخته شده. اما اگر یک CS800 سریعتر و چموش تر بخواهید، کمتر برایتان دوست داشتنی خواهد بود.

موستانگ CS800

کابین موستانگ CS800

اما خب، جنگندگی آن هم دوست داشتنی است. این یک ماسلکار با یک سوپرشارژر عالی درونش است. پس اگر مانند یک پورشه کیمن بپیچد و مانند رولز رویس نرم و راحت باشد که دیگر ماسلکار نیست. تنها باید به قدری بپیچد و نرم باشد که شما ترسی برای حمله به سمت قدرت آن نداشته باشید.

به مقوله آپشن ها می رسیم، سیستم اگزوز اسپرت یکی از آن چیزهایی است که با صدای مدهوش کننده اش باید سفارش دهید. صدایش به مانند یک V8 پر جنب و جوش یا یک ماشین ناسکار می ماند. البته می توانید خودتان صدای اگزوز کم و زیاد کنید، ولی این صدا چیزی نیست که ترجیح بدهید در اوج خستگی هم آن را از دست بدهید، پس باید 5.820 پوند بابتش بپردازید.

موستانگ CS800

اگزوز موستانگ CS800

پیشنهاد می کنیم به جای گیربکس اتوماتیک 1.500 پوندی، کیت short-shift با قیمت 1.067 پوند را برای گیربکس 6 سرعته دستی سفارش دهید. این کیت سرعت تعویض دنده ها را به طرز عجیبی بهبود می بخشد تا کمبودی نسبت به نسخه اتوماتیک احساس نشود. به هر حال گیربکس دستی آن هم با آن دسته دنده کوچولوی دوست داشتنی لذت خاصی دارد.

موستانگ CS800

دسته دنده موستانگ CS800

بعد از آن دیگر به خودتان بستگی دارد که چقدر فیبر کربن استفاده کنید، نسخه ای که ما تست کردیم پر از کربن و LED بود و اینکه شما چقدر از این ماده استفاده کنید به سلیقه خودتان بستگی دارد.

موستانگ CS800

موستانگ CS800

اما در آخر، آیا CS800 خودروی خوبی است؟ شما چه فکر می کنید؟ اگر یک ماسلکار با قدرت هیولایی می خواهید، این خودرو برایتان کافی است. اما اگر فنجان چایتان را دوست دارید و می خواهید همچین پولی را بابت یک پورشه 911 با نصف قدرت پرداخت کنید، این چیزی نیست که شما بخواهید.

موستانگ CS800 یک ماسلکار با صدای گوش نواز و قدرتی چشمگیر است؛ البته ماسلکار های بهتری هم هستند، مثل دوج چلنجر دمون، اما این یکی با فرمانی که در سمت راست قرار گرفته مخصوص بازار انگلستان است و به اندازه کافی وحشی و فوق العاده است.

دیدگاه خود را بیان کنید