مجله خودرو ایران – همیشه که نمی توان ماشینها را در اختیار داشت تا آنها را آزمایش کرد، گاهی هم باید آنها را بدون اینکه دید و با توجه به تجربیات خود یا دیگران مقایسه کرد، کاری که مجله معروفی مثل موتورترند نیز انجام می دهد. پس ما گفتیم چرا خودمان این کار را نکنیم؟

کاری که می کنیم اینست: حداقل دو نفر از نویسندگان را وارد بحث می کنیم، هر کدام یک خودرو از کلاسی از پیش تعیین شده انتخاب می کنند، در مجلات معتبر ماشین در سرتاسر جهان جستجو می کنند تا هر نوع اطلاعاتی که لازم دارند بدست بیاورند، و در زمان تعیین شده در مقابل هم می نشینند و با هم بحث می کنند تا به نتیجه برسند که کدام خودرو بهتر است.

بحثها را به سه رده طراحی خارجی، طراحی داخلی و قابلیتهای فنی تقسیم کردیم تا عمیقتر و دقیقتر بررسی کنیم و در پایان هر بخش نفر سومی یا اضافه ای(که خود از ادمین های سایت است.) به قابلیتهای هر خودرو نمره می دهد که در بخش پایانی آنها را جمع می کنیم تا بهترین خودرو مشخص شود.

در دومین سری دو نفر از نویسندگان به سراغ دو SUV فول سایز با قیمت کمتر از 70 هزار دلار رفته اند؛ امیرحسین حق نظری با نیسان آرمادا(پاترول) پلاتینیوم و علی احمدی با GMC یوکان دنالی رخ به رخ هم صف آرایی می کنند:

برعکس نمای بیرونی، بذارین این دفعه بحث رو از عقب ماشین شروع کنیم. خب همون طور که اطلاع داریم اس یو وی های فول سایز، عموما سه ردیف صندلی دارن که دو ردیف عقب، قابلیت جمع شدن و اضافه شدن به فضای خالی پشت رو برای حمل بار های زیاد دارن. آرمادا هم از این قاعده مستثنی نیست. سه ردیف صندلی با چرم کیفیت بالا و دوخت عالی، کیفیت رو به صندلی های آرمادا هدیه داده. این رو باید بدونید که نیسان از هیچ جای آرمادا بی تفاوت نگذشته و تقریبا همه جای صندلی ها و کنسول ها فضایی دارن که شما رو راضی نگه می داره. در نسخه پلاتینیوم، ردیف دوم صندلی ها مجهز به دو نمایشگر با کیفیت بالا برای استفاده در جهت سرگرمی قرار داده شده. زیر کنسول وسط میشه دو منبع الکتریسیته و یک پورت AV رو دید که به نظرم می تونه برای راحت بودن مسافران عقب از لحاظ تکنولوژی کافی باشه. صندلی های ردیف دوم، همگی مجهز به دو حافظه برای تنظیم برقی هستند. همچنین صندلی وسط در ردیف دوم می تونه تبدیل به یه کنسول خوب و عالی بشه.

نیسان آرمادا

نیسان آرمادا

اما وقتی به ردیف سوم می رسیم، ضعف نیسان توی فضای پا به چشم میاد. به طوری که در ردیف سوم، اشخاص قد بلند خودشون رو نمی تونن با فضا وفق بدن.

نیسان آرمادا

نیسان آرمادا

در مورد جا به جایی ها، پشتی ها جدان. ولی صندلی وسط و سمت چپ نشیمنگاهشون یه تیکست. اگه یه صندلی رو بخوای خم کنی، توی جی ام سی باید دو تای چپ رو با هم جمعشون کنی. ولی تو آرمادا هر کدومو میشه جدا جمع کرد.

خب پس منم از نماسازی ها شروع میکنم، GMC یوکان در نسل جدیدش تقریبا از تمام جهات کوچکتر از قبل شده، در واقع به جز طول که 5 سانتی متر افزایش یافته، عرض و فاصله محوری هر دو با کاهش 2.5 سانتیمتری مواجه بودن که البته این موضوع تفاوت آن چنانی در فضاسازی یوکان ایجاد نکرده و جالب اینجاست که فضای صندلیهای دوم و سوم هم افزایش یافته. از لحاظ ایجاد جا به جایی در صندلیها دو تا صندلی سمت چپ به هم وصلن و صندلی سمت راستی جدا از اونهاست در هر دو ردیف دوم و سوم.

اما اگر شما قدتون خیلی بلند نیست، باز هم می تونین از کیفیت چرم و دوخت فوق العاده نیسان لذت ببرین. اینو هم باید بگم که جمع کردن صندلی های ردیف دوم برای دسترسی به ردیف سوم، اصلا کار سختی نیست. برای مسافرا دو تا پدال یکی روی صندلی و دیگری کنار صندلی تعبیه شده که با کشیدن اهرمش، صندلی های ردیف دوم خم میشن. این موضوع در مورد ردیف سوم هم صادقه. به عبارتی میشه گفت که نیسان دسترسی به کل فضای بار رو خیلی راحت کرده و شما می تونین به راحتی همه خرید هاتون رو پشت آرمادا جا بدین. البته اگر خرید هاتون مبل و اثاثیه خونه نباشه!

نکته ای که مثل کروم های بیرون ماشین در درون ماشین هم جلب توجه می کنه، استفاده فوق العاده از چوب صیقل داده شده توی کابینه. اما این دفعه طراحای نیسان زیاده روی نکردن و از چوب دقیقا به موقع و به جاش استفاده کردن که زیبایی کابین آرمادا رو دو چندان می کنه.

راستش دلیل اصلی اینکه به جای شورولت تاهوی ارزونتر، GMC یوکان و مخصوصا نسخه دنالی انتخابات شایسته تری هستن به کابین مربوط میشه، شورولت توی مدل تاهو سلیقه آن چنانی در طراحی و استفاده از اجناس با کیفیت در کابین به خرج نداده، برعکس اگه به کنسول نگاه کنیم، به ندرت پلاستیک میبینیم و در کل بیشتر از چرم و چوب استفاده شده.

خب از نماسازی چوب توی کنسول داشبورد گفتی، به نظرم حیفه که استفاده خوب و به جای نیسان از چوب رو نادیده بگیریم.

چوب تمام کنسول وسط رو احاطه کرده که میشه زیرشون به جای لیوانی و منبع قدرت دسترسی داشت که به نظرم کیفیت بالایی رو نشون میده .

نیسان آرمادا

نیسان آرمادا

در ردیف جلوی صندلی ها، نیسان یه جای دست فوق العاده با چرم عالی ساخته که به راحتی دست راننده و سمت شاگرد روش جا میشه و از کیفیتش میشه لذت برد.

خب به نظرم بهتره به شمایل کابین هم اشاره کنیم. مهمترین اشکالی که از نظرم توی کابین آرمادا هست، اینه که شکل و شمایل به نظر قدیمی و سنتی داره و خیلی هم به نظر ساده میرسه، بعد که دوخت صندلی از این نما خیلی سادست، این کار سختی نیست که به صندلیها هم رنگ و لعاب بدن، کنسول به نظرم خیلی تخته و حس مدرن و سه بعدی نمیده، در عوض کابین GMC رو ببین، خیلی مدرنتر به نظر میرسه، رنگ بندی های بیشتری داره، طراحی سه بعدی تر و مدرن تری داره و همه چیز از دسته دنده ای که به سبک کلاسیک داره پشت فرمان تا اینکه نسبت به کابین قبلی نمایشگر 8 اینچی رو بالاتر برده همش رو حساب و کتابه.

GMC یوکان

GMC یوکان

قبول دارم که آرمادا نمای داخلی سنتی داره، اما این شمایل اصلا خسته کننده نیستند. تک تک دکمه ها سرجاشون هستن، نیسان از هیچ چیزی برای مجهز کردن آرمادا دریغ نکرده. همونطور که گفتم نیسان دنبال بزرگتر از حد نشون دادن آرمادا نبوده. واسه همین از یه فرمون ساده استفاده کرده.

من خیلی با ارگونومی دکمه هاشم موافق نیستم، هماهنگی رو خیلی احساس نمیکنم، ببین انگار یه کادر تعریف کردن بقیه دکمه ها اون بیرون اضافی هستن، بعد که صفحه نمایشگر هم به نظرم کوچیکه، نکته بعدی هم ورودی های تهویه کناری هستن که اصلا با کادر مستطیلی وسط کنسول هماهنگی ندارن.

شاید بهتر باشه که روی فرمون یکم زوم کنیم، نیسان فرمون آرمادا رو در سمت چپ و راست به دو بخش تقسیم کرده. سمت راست کروز کنترل و امکانات متعدد نیسان رو می بینیم که کاملاً پیشرفتست. برای مثال میشه سرعت کروز کنترل رو زیاد و یا کم کرد و یا نوع کروز کنترل رو مشخص کرد. در طرف دیگه، کنترل های صدا، تعویض موج رادیو، تغییر رادیو از امواج آنالوگ به ماهواره ای و همچنین کنترل صوتی سمت چپ فرمون قرار داره.

همچنین فرمون آرمادا به بخاری هم مجهزه که اگر دستتون عرق می کنه، می تونه کاملا چاره کارتون باشه.

غربیلک فرمان در وسطش نام DENALI حک شده که به لوکستر بودن ماشین اشاره داره، البته این غربیلک در نهایت بزرگی ساخته شده که خوب میتونه یکم دردسرساز باشه، ولی به هیبت ماشین میخوره.

دکمه های فراوانی هم روی فرمان قرار گرفتن مثل برخی کنترل های سیستم مولتی مدیا، اگه بخوام یکم هم از GMC ایراد بگیرم میشه به شلوغی و عدم خلاقیت توی این بخش اشاره کرد.

اما دیگه وقتشه که بریم سر داشبورد ماشین. اینجا جاییه که نیسان هم ضعف نشون داده و هم تونسته از ضعفش استفاده کنه تا تبدیلش کنه به نقطه قوت. اول از همه نمایشگر قدیمی و کوچیک نیسان از سال ها پیش توی آرمادا هم حضور داره و توی سال 2017 هم نیسان تلاشی برای تجدیدش نکرده. اما این ضعف موقعی به قدرت تبدیل میشه که بدونیم نمایشگر قابلیت اسپلیت اسکرین یا تقسیم به چند بخش رو داره. مثلا ماشین نمایشگرو در زمان مورد نیاز به دو بخش تقسیم میکنه، میشه گزارش هوا رو در قسمت بالایی نمایشگر داشته باشید و مشخصات شبکه رادیویی رو پایین. قابلیت اسپلیت اسکرین اینجا واقعا به کمک نیسان اومده مثلاً به جای این که در چند بخش یک نمایشگر بزرگ، شما مشخصات رادیو و مصرف بنزین و عملکرد فنی رو چک کنید، می تونین در نمایشگر کوچیک آرمادا همه امکانات رو داشته باشید و به صورت جدا جدا هر قسمت رو تغییر بدین. همچنین هر کدوم از این بخش ها قابلیت فول اسکرین شدن دارند.

توی GMC یوکان با یه کابین راننده محور دیگه رو به رو هستیم، اکثر دکمه ها در سمت چپ راننده قرار گرفتن تا از شلوغی کنسول مرکزی جلوگیری بشه، هواکش ها هم در نهایت بزرگی نمایشگر رو احاطه کردن که یجورایی به طراحی های هیوندای هم شباهت دارن که به نظرم چیز بدی نیست، به هر حال هیوندای در طراحی کابین شهره هست.

دسته دنده سنتی یوکان هم به نظرم بهتره هست. GMC مسئولیت تعویض دنده رو به شیفترهای پشت فرمان سپرده و پایین کنسول رو خالی کرده که کاملاً مناسب مشتریان راحت طلب آمریکاییه ولی نیسان این کارو سنتی انجام میده که بازم به نظرم با اون کادر تعریف شده نیسان هماهنگ نیست.

GMC یوکان

GMC یوکان

در مورد کنترل نمایشگر، یک موس کوچیک زیر نمایشگر قرار گرفته که میشه ازش استفاده کرد. همچنین دکمه های دور موس، به عنوان میانبر مورد استفاده قرار می گیرند تا دیگه دنبال تنظیمات مختلف نگردین که این خودش یه حسن بزرگ به شمار میره موقع رانندگی.

پایین تر دی وی دی پلیر آرمادا رو داریم که در سمت چپ می تونین با یک ماژول، صدا رو کم و زیاد کنید و در سمت چپ میشه موج های رادیویی رو عوض کرد. سیستم صوتی آرمادا شش حافظه برای شبکه های رادیویی داره و از دو نوع رادیوی FM و AM به صورت آنالوگ و از رادیوی XM به صورت دیجیتال استفاده می کنه که در دکمه هایی جدا در قسمت دی وی دی پلیر قرار داره و راهنما ها (چراغ خطر) در بین دکمه های قسمت صوتی قرار داره.

اما مهم ترین سیستم ایمنی آرمادا، دوربین هایی هستند که دید 360 درجه شبیه سازی شده از بالا رو به خدمت راننده میارن. این تصویر ها باعث میشه که پارک کردن ماشین فوق العاده راحت بشه و بشه نقاط کور ماشین رو به راحتی تشخیص داد. قابلیت تقسیم نمایشگر بار دیگر به کمک نیسان میاد و شما میتونین از زوایای کنار و جلویی و عقبی ماشین، اطراف ماشین رو بررسی کنین.

نیسان آرمادا

نیسان آرمادا

پایین تر قسمت کنترل سیستم تهویه مطبوع رو داریم که میشه مشخص کرد که هوای گرم یا داع از کجا وارد بشن، یا عقب کابین رو هم گرم و سرد کنن یا نه. در سمت راست و چپ باز هم نیسان دو ماژول قرار داده که در سمت چپ میشه دمای قسمت راننده رو تعیین کرد و در سمت چپ دمای قسمت شاگرد قابل تنظیمه.

میخوام برم سراغ تکنولوژی های GMC یوکان، سیستم مولتی مدیا که سازگاره با کارپلی اپل و اندروید اتو گوگل. سراغ آپشن ها که بریم، GMC توی این قسمت هم سلیقه به خرج داده و شارژ بی سیم تلفن همراه یا 6 تا پورت USB از امکانات رفاهی هستن و بحث وقتی جالبتر میشه که بریم سراغ امکانات ایمنی. سیستم رادار جلو و ایربگ مرکزی جلو( ایربگ مرکزی جلو بین راننده و سرنشین جلو باد شده و از برخورد سر آن‌ها به هم جلوگیری می‌کنه.) هشدار حرکت بین خطوط و انواع آلارم های ترافیکی از امکانات بی شمارش هستن.

اما در جای جای آرمادا، پورت های یو اس بی قرار دارند. دو پورت در جلو و دو پورت در عقب. پورت های جلو قابلیت همگام سازی با سیستم صوتی ماشین رو دارن و شما می تونین از پلی لیست گوشیتون، آهنگ پلی کنید.

از سانروف خوب آرمادا و کنترل های خوب اون نمیشه گذشت. به نظرم نیسان در اینجا با قرار دادن آپشن های زیاد، مثل باز کردن سانروف، نیمه باز گذاشتنش، یا بسته نگه داشتنش و سرعت باز و بسته شدن سانروف، تونسته کار خوبی رو انجام بده. این در حالیه که اگر به سانروف نیازی نداشته باشید، می تونین ببندینش و که اصلا معلوم نباشه و کابین به صورت یک تکه باشه.

در مورد سیستم های ایمنی، نیسان غوغا کرده. نیسان از شش ایربرگ سایز بزرگ استفاده کرده. همچنین سیستم ترمز EBD وقتی که ماشین وزن زیادی رو حمل می کنه، در هنگام ترمز گیری شدید، نیروی مخالف بیشتری را به چرخ های عقب می فرسته که باعث میشه تمام قدرت ترمز ها در اختیار قرار بگیره. سیستم کنترل پایداری در آرمادا به گونه ای طراحی شده که وقتی سنسور های ماشین تشخیص بدن که ماشین کم فرمانی یا بیش فرمانی داره، نسبت ترمز و گاز رو به صورت اتوماتیک تغییر میدن که ماشین در مسیر خودش باقی بمونه.

دقیقا پایین نمایشگر لمسی، دکمه های کنترلر سیستم صوتی قرار گرفتن و پایینتر هم قابلیت کنترل امکانات رفاهی مربوط به صندلیها و سیستم تهویه قرار گرفتن و به نظرم در نهایت ارگونومی هستن.

GMC روی ماژول های تنظیم گرما و سرما به نظر نمایشگرهایی برای نشون دادن دما قرار دارن. درسته؟ به نظرم کار خوبی کرده با این حرکت و از حواس پرتی جلوگیری می کنه.

نیسان برای تبدیل آرمادا به یه سالن کنسرت، از شرکت بوس (Bose) کمک گرفته و سیزده بلندگوی خوب رو قرار داده. همچنین ساب ووفر هم برای زیاد کردن صدا های کم قرار گرفتن تا کوچیکترین صدایی از گوش شما دور نمونه.

اما پشت فرمون آرمادا و در قسمت آمپرسنج ها، هیچ یک از اطلاعات فنی از دست شما دور نمی مونه. رنگ مشکی که با اعداد و نوشته های سفید، کنتراست خیلی خوبی ایجاد کرده و حتی در شدید ترین نور و یا کمترین نور هم قابل دیدنه. با روشن شدن چراغ های سفید هم، تغییری در رنگ آمپرسنج ها شاهد نیستیم و کاملا میشه باهاش ارتباط برقرار کرد.

نیسان آرمادا

نیسان آرمادا

درقسمت میانی میشه نمایشگر کوچیکی رو دید که اطلاعات سودمندی مثل میزان مصرف، نوع کروز کنترل، سرعت و مسافت طی شده رو دید. از اون جایی که آرمادا مخصوص بازار آمریکاست، سمت راست مایل شمار قرار داره که در شعاع کوچکتری توش، میشه کیلومترشمار رو هم دید. دور موتور در سمت چپ قرار داره و هنگام روشن بودن موتور و در دنده خلاص، روی کمتر از 1000 دور در دقیقه قرار داره. سمت راست و در آمپرسنج های کوچک، میشه میزان ولتاژ باتری و همچنین میزان سوخت در باک بنزین رو چک کرد. در سمت چپ هم فشار روغن و دمای موتور قرار داره.

بعد از پایان بحث، نوبت نفر سوم بود تا با توجه به بحث صورت گرفته، با عملکرد خودروها در این بخش از 10 نمره بدهد. نظر او:

نیسان در طراحیش از چوب به خوبی بهره برده و تلاش کرده تا محیط داخلی رو از حس چرم تنها بودن خارج کنه. اما نیسان در تمام تلاش هاش باز به مانند رویه بیرون خودرو نتونسته طراحی رو حجیم و باز نشون بده که البته به فضای کمتر درون اتاق این خودرو نسبت به GMC بر می گرده که این بحث حجم هم میشه گفت عامل مهمی در خودروهای بزرگ هست پس در طراحی فضای داشبورد من به نیسان امتیاز 6 رو می دم چون حق خودروهای بزرگ لوکس دیگه نا حق نشه ولی طراحی مناسبی داره با توجه به قیمتش و حجم استفاده از چوب.

GMCخیلی به مانند بیرون خودرو فضای داشبورد را پرحجم و بلند در نظر گرفته و سبک و شمایل یک پیکاپ آمریکایی و نسل گذشته اش در فرمون این خودرو هویدا هست حتی در کنسول بین دو صندلی جلو. داشبورد این خودرو خوش سبک تر به نظر من طراحی شده است اما در استفاده از چوب در آن انگار به صورتی صرفه جویی شده و خیلی کم به کار رفته که حس چیپ بودن به شما می دهد. پس اگر به داشبورد این خودرو نمره بدهم نمره 6.5 رو می دم چون فرق خیلی زیادی بین این دو نمی بینم ولی کمی برتری طراحی در GMCمشهوده.

به سیستم فرمان می رم، با نیسان شروع می کنم به نظر من وقتی به فرمان نگاه می کنم و به مجموعه پشتش و امکاناتش به خود فرمان نیسان امتیاز بیشتری می دهم تا GMC اما GMC هم به نظر می آد سادگی رو در امکانات روی فرمان اجرا کرده است و این خوب در هنگام استفاده یک مزیته و در دسترس تر است. پس به هر دو امتیازی مساوی و معادل 6 را می دهم.

به بحث صندلی می‌رسیم، در طراحی صندلی ها من به GMC امتیاز بیشتری می دهم، از لحاظ ظاهری و دیداری به نظر بهتر عمل کرده. به GMC امتیاز 7 و به نیسان امتیاز 6.5 می دهم.

به حجم استفاده از فضا توسط دو خودرو، به نیسان امتیاز 8 و به GMC امتیاز 7 را می دهم.

به فضای سیستم سرگرمی و پخش و ایمنی می رویم، راستش در این فضا من به نیسان امتیاز 7 و به GMC امتیاز 6.5 را می دهم.

پس میانگین می گیریم؛ نیسان امتیاز 6.7 و GMC امتیاز 6.6 رو می گیرن.

پس با توجه به نمرات داور، میانگین نمرات نیسان آرمادا و GMC یوکان با گرد کردن آنها به 7 می رسد. بخش دوم رخ به رخ این دو با نتیجه مساوی به پایان رسید تا در مجموع نماینده آمریکا با 15 امتیاز همچنان از رقیب 13 امتیازی خود پیش باشد. منتظر قسمت سوم و بحث فنی آنها باشید. خوشحال می شویم نظرات خود را درباره رخ به رخ با ما در میان بگذارید و اگر رقابتی از این دست در دنیای خودرو سراغ دارید که دوست دارید آن را در این بخش داشته باشیم، به ما بگویید.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

دیدگاه خود را بیان کنید