مجله خودرو ایران – وقتی حرف از سرمایه های ملی می‌شود عموم مردم به یاد نفت یا آثار باستانی می‌افتند. دراین مقاله به سرمایه‌هایی دیگر یعنی خودرو های تاریخی پرداخته می‌شود، خودرو‌هایی که شاید تا حد زیادی مورد بی توجهی مردم قرار گرفته‌اند و دیدنشان خالی از لطف نیست.

1.پیرس_ارو

این خودرو جز گران قیمت‌ترین خودرو‌های دوران خود بوده است و در سال 1930 به مبلغ 30 هزار دلار، از آمریکا و توسط پهلوی اول خریداری شده است. از این مدل 130 عدد تولید شده که مدل موجود در ایران دارای آب طلاکاری هایی روی سپر‌ها، دور چراغ‌ها، دور شیشه جلو و … می‌باشد و روی درب عقب خود آرم سلطنتی دارد.

 

پیرس ارو

پیرس ارو

2.فراری 365 جی تی 4 بی بی

بدنه این خودرو توسط (پینین فارینا) طراحی شده است. این خودرو دارای یک موتور 12 سیلندر است که توانایی تولید 360 اسب بخار را داراست که می‌تواند این خودرو را در 7.2 ثانیه از 0 به 100 کیلومتر بر ساعت برساند و به آن حداکثر سرعت 302 کیلومتری را بدهد. مدل موجود در ایران تولید سال 1974 است. (مدل‌های دیگری هم از فراری 365 در ایران بوده است ولی متاسفانه از کشور خارج شده است)‌.

فراری 365 GT4 BB

فراری 365 GT4 BB

3.مرسدس 500K

در مورد ورود این خودرو به ایران دو نقل قول وجود دارد عده ای می‌گویند این خودرو هدیه ای از جانب هیتلر به پهلوی اول بوده ولی پهلوی اول زیاد از آن استفاده نمی‌کرده و در نهایت آن را به پهلوی دوم داده و این ماشین بعد از چند بار دست به دست شدن به آقای مجذوب رسیده است.

عده‌ای دیگر می‌گویند که از این خودرو سه عدد ساخته شده که همه آنها مورد استفاده ارتش آلمان بودند، ولی بعد از اشغال آلمان این خودرو ها به شرق فرستاده شده و دربار ایران هم یک مدل از آنها را خریداری کرده است ولی بعد از مدتی این خودرو به آقای مجذوب فروخته شده است. این ماشین در ابتدا از یک موتور 5.4 لیتری بهره می‌برده ولی گویا این پیشرانه دزدیده شده است.

این ماشین به خوبی رنگ کاری مجدد نشده و وضعیت خوبی در این سال‌ها نداشته است.

مرسدس بنز K500

مرسدس بنز K500

4.لامبورگینی میورا

تولید این خودرو از سال  1966 شروع شده و تا سال 1973 ادامه داشته است. چند مدل از آن هم وارد مرز های ایران شد. ولی فقط یکی از آنها به صورت رسمی در ایران وجود دارد و این مدل هم P400 نام دارد . این ماشین با مجوز دربار وارد کشور شده ولی بعد از مدتی فروخته شد.

لامبورگینی میورا

لامبورگینی میورا

5.کانتاش

بعد از میورا به مدل جایگزینش یعنی کانتاش می‌رسیم، که آن هم توسط همان طراح میورا طراحی شده است. لامبورگینی بین سال های 1974 تا 1990 ،2044 عدد از آن را تولید کرده که فقط یک مدل به صورت رسمی در ایران وجود دارد. از این خودرو سه مدل با حجم های 4.0، 4.7 و 5.2 لیتری ساخته شده که مدل موجود در ایران دارای موتور 4 لیتری V12 است و LP400 نام دارد.

این خودرو شیوه‌ای نو در طراحی را به لامبورگینی و تمام سوپر اسپرت‌ها داده، شیوه ای که تا امروز شاهد آن هستیم. نکته دیگر درباره این خودرو آن است که درب‌هایش به صورت قیچی شکل باز می‌شوند. مدل موجود در ایران را پهلوی دوم به عنوان جایزه دریافت گواهی نامه به پسرش هدیه داده بود.

لامبورگینی کانتاش

لامبورگینی کانتاش

تمام این خودروها به علاوه بیشتر از 40 خودرو دیگر مانند رولزرویس‌ها، شورولت‌ها، پورشه‌ها، مرسدس‌بنزها و خیلی از خودرو‌های کم‌یاب دیگر، همگی در موزه خودرو‌های تاریخی ایران قرار دارند و به جز خودرو‌ها، موارد دیگری هم که به خودرو ربط دارند در این موزه قراردارند به مانند پلاک‌ها، قطعات یدکی خودروهای کلاسیک و….

دو کالسکه هم در این مجموعه وجود دارد که یکی کالسکه ناصری نام دارد و قدیمی ترین کالسکه سلطنتی ایران است که حدود 160 تا 170 سال پیش به دستور ناصرالدین شاه از اتریش خریداری شده است و تمام شاهان بعد از ناصرالدین شاه از آن برای تاج گذاری استفاده می‌کردند حتی پهلوی اول در مراسم تاج‌گذاری از همین کالسکه استفاده نمود. کالسکه دوم هم کالسکه تاج‌گذاری نام دارد که پهلوی دوم در جشن 2500 ساله از آن استفاده کرده است.

تمام این خودرو‌ها که در تاریخ ایران و یا حتی در تاریخ خودروی جهان تاثیر داشتند در موزه خودرو‌های تاریخی ایران وجود دارند و خوشبختانه بعد از انقلاب حفظ شده‌اند. حتما باید این خودرو ها را از نزدیک دید.

حتما به دیدن این موزه بروید و دیدن این موزه را به دیگران پیشنهاد کنید. شک نکنید که بعد از خارج شدن از این موزه به خود خواهید گفت باید چند بار دیگر به اینجا بیایم. در انتها شما را به تماشای عکس‌هایی از این موزه دعوت می‌کنیم.

 

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

2 دیدگاه

 1. king soltan

  2

  0

  با سلام
  ممنون از مطلب خودتون ولی به نظرم ستاره این نمایشگاه مرسدس 500k هستش و عجیبش اینجاس که موتورش دزدیده شده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ای کاش بیشتری به فکر این گوهرهای زیبا بودند.

 2. Amin verstapen

  3

  0

  منکه به سیاست ها شرایط اون زمان مردم افتخارمیکنم و درود میفرستم به همشون . همش بخاطر سیاست های اون زمان بود که الان توی موزه های ما لامبورگینی پیدا میشه سالها بعد بچه ها و نوه های ما میرن موزه میبینن پدربزرگاشون ماشین چینی سوار میشدن! اونوقت بجای اینکه به روح ما درود بفرستن ….ونو حواله ما میکنن میگن نسلای قبل گاری سوار بودن

دیدگاه خود را بیان کنید