فرمول یک ایران – نیکی لائودا، یکی از تاریخ­‌سازان فرمول یک، در مصاحبه­‌ای به تصمیم فیا در خصوص استفاده از هالو در سال 2018 واکنش نشان داد. او اعتقاد دارد این تصمیم، تلاش های سازمان فرمول یک برای نزدیک‌تر شدن به هواداران را به باد خواهد داد.

فیا، به یکی از بحث‌برانگیزترین گزینه‌های افزایش ایمنی برای فصل 2018 چراغ سبز نشان داد. این در حالی است که از همان روز هواداران، مدیران تیم‌ها و رانندگان مخالفت خود را با این تصمیم اعلام کردند.

مدیریت فرمول یک در جلسه‌ی چهارشنبه‌ی گروه برنامه‌ی این سازمان، طرح هالو را مناسب‌تر از گزینه های دیگر از جمله شیلد و ایرو اسکرین دانست و موافقت خود را برای حضور این قطعه در فصل 2018 اعلام کرد.

ما هالو را تست کردیم. ردبول هم ایرو اسکرین را امتحان کرد و فراری هم شیلد. هیچکدام ما را صددرصد قانع نکرد.

طرح ایرواسکرین ردبول

طرح ایرواسکرین ردبول

در این شرایط ما باید بهترین تصمیم را بگیریم. هالو گزینه­‌ی اشتباه است.

نیکی لائودا که به واسطه ی تصادف وحشتناکش در سال 1976، با مبحث ایمنی در این ورزش کاملا آشناست، با الزام فرمول یک در مورد سیستم های محافظتی مخالف است. از نظر مرد اتریشی هالو با دی‌ان‌ای فرمول یک همخوانی ندارد.

فیا خطرات فرمول یک را تا حد امکان کاهش داده. موضوع چرخ هایی که بعد از تصادف جدا میشوند هم حل شده. امروزه آن ها خیلی محکم تر از قبل به خودرو متصل هستند. درصد به وجود آمدن حادثه‌ای جدی به حداقل رسیده.

ما خیلی سخت در تلاشیم تا طرفداران جدیدی جذب کنیم. با خودروی های سریعتر میخواهیم با مخاطبمان ارتباط بیشتری برقرار کنیم و حالا همه‌ی این تلاش ها با یک تصمیم افراطی به باد خواهند رفت!

حتما راه حلی بهتر از هالو هست. گواه حرف من دو قطعه‌ی دیگری هستند که آزمایش کرده‌ایم. منطقی ترین تصمیم این است که به تحقیق و توسعه ادامه بدهیم. اگر به نتیجه‌ای رسیدیم که از لحاظ ظاهری مشکلی نداشت آن را برای 2019 معرفی کنیم.

قضیه به همین سادگی است. نباید عجولانه تصمیمی بگیریم که بعدا پشیمان شویم.

هلموت مارکو، از اعضای ارشد تیم ردبول هم با لائودا موافق است. از نظر آن‌ها هالو یک عنصر ناهماهنگ با فلسفه‌ی فرمول یک است.

این تصمیم با اصل فرمول یک همخوانی ندارد.

خود طرح هالو از اساس نارس است. راه حل مناسبی برای شرایطی که راننده‌ای مجروح شده و خودرو هم آتش گرفته، پیش بینی نشده. حتی ممکن است در این وضعیت خود هالو یک تهدید برای ایمنی و سلامت راننده باشد.

دنیل ریکاردو - هالو

دنیل ریکاردو – هالو

مدیر تیم مرسدس توتو ولف هم گفت:

من به طرح هالو بدبینم اما دغدغه‌ی ژان تاد را در مورد افزایش ایمنی خودرو های فرمول یک کاملا درک میکنم.

گزارشگر با سابقه‌ی فرمول یک مارتین براندل هم در یک توئیت این طرح را زشت و بدقیافه خواند و در توئیتی دیگر نوشت:

گمان میکنم مشکلاتی که هالو به وجود می‌آورد بیشتر از آن‌هایی است که حل میکند. این طرح گلادیاتورها را پنهان میکند!

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

6 دیدگاه

 1. saeedsl1

  6

  0

  بین این طرحها هالو از همه بهتره ولی کلا با این طرحها بخاطر اخلال تو تمرکز راننده ها مخالفم

  هرچند احساس میکنم ک اگ هالو زودتر میومد ژول بیانکی جونش رو از دست نمیداد

  • بهادر رحمت

   5

   1

   در مورد اینکه دو مورد دیگه ایمن نیستند به خاطر شیشه و یا مواد شبه شیشه ای هست که استفاده میشه و چون می تونه با چپ شدن خوردو و یا از فشار جانبی شکیته بشه و خودش بشه مواد تیزی که راننده رو به خطرر بندازه از این لحاظه که بیشتر به هالو رای دادن! دلیلش هم اینه که فیبر کربن هست و به راحتی خورد نمیشه و اشیای تیز از خودش به جا نمیزاره. در ضمن دید راننده رو محدود نمی کنه چرا؟ چون اون دوتای دیگه بازتاب میدن نور رو و یا رفلکس دارن به همین دلیل راننده تمرکزش از دست میره. البته به نظر من نباشه بهتره ولی ایمنی خیلی مهمه و این میتونه حتی در صورت واژگونی خوردو از راننده محافظت کنه. باز نیاز به تحقیق و توسعه هست شاید یه تلفیقی از همه اینها بهتر باشه

دیدگاه خود را بیان کنید