فرمول یک ایران – برخورد سباستین فتل و لوئیس همیلتون در گرندپری آذربایجان تنها تنش ایجاد شده بین تیم های مرسدس و فراری نبود. فدراسیون جهانی اتومبیل رانی(FIA) با ارسال نامه ای به تمام تیم ها اعلام کرد که استفاده از روغن به عنوان سوخت ممنوع است، این به دنبال سوء ظن پیش آمده بابت استفاده از این طرح در دور های تعیین خط برای افزایش قدرت بود.

زمانی که سباستین فتل و لوئیس همیلتون در گرندپری آذربایجان در صدر اخبار قرار گرفتند، باز هم نتوانستند این موضوع که تیم ها با استفاده از سوزاندن روغن سرعت خود را درتعیین خط بیشتر می کنند را پنهان کند. این موضوع ابتدا توسط تیم ردبول مطرح شد، باتوجه به عملکرد خیره کننده تیم مرسدس در سال گذشته در پیست میلتون کینس در سال 2015 درخواست روشن شدن این موضوع را داد.

برخورد لوئیس همیلتون و سباستین فتل گرندپری آذربایجان

برخورد لوئیس همیلتون و سباستین فتل در گرندپری آذربایجان

در طول زمستان ردبول به دنبال پاسخ های بیشتر از فدراسیون جهانی بود، و قوانین صراحتا اعلام کرد که استفاده از روغن به عنوان سوخت غیر قانونی است. این اتفاق بین دو گرندپری کانادا و آذربایجان اتفاق افتاد و فدراسیون جهانی یک دستورالعمل فنی جدید در این رابطه منتشر کرد.

مارتین بادکافسکی رئیس بخش فنی فدراسیون جهانی گفت:

ما می خواهیم به شما یادآوری کنیم، همانطور که در جلسات مختلف گفتیم و در جلسه قبل هم اعلام کردیم، آن چه مجددا بازگو خواهیم کرد این است که باتوجه به قوانین، استفاده از روغن در موتور به عنوان سوخت ممنوع است. برای رفع ابهام بهتر، تنها سوخت مجاز برای استفاده در موتور بنزین می باشد و ویژگی های بنزین مورد تایید فدراسیون در ماده 19 قوانین فنی ذکر شده است. با این که عدم استفاده از روغن درهیچ جایی به عنوان قانون وجود ندارد ولی ما هرگونه تلاش برای استفاده از مواد افزودنی به بنزین از جمله روغن به منظور افزایش احتراق را به عنوان نقض قانون تلقی می کنیم.

علت اعلام مجدد این قانون توسط فدراسیون چه بود؟

این بار مرسدس سوالاتی را برای شفاف سازی پرسید. فراری زمستان گذشته از مدیر بخش مسابقات فدراسیون جهانی و نماینده بخش ایمنی آقای چارلی وایتینگ خواسته بود که آیا مقررات اجازه استفاده از روغن یا ترکیبات نفتی به عنوان سوخت را می دهد و این باعث سوء ظن مرسدس نسبت به فراری برای استفاده از مخزن جداگانه برای ذخیره روغن به عنوان سوخت در تعیین خط شد.

20 درصد قدرت بیشتر؟

از سال 2014 که قرار بر استفاده از موتور های 6 سیلندر خورجینی 1.6 لیتری شد، تیم های فرمول یک به دنبال راهی برای افزایش قدرت با وجود محدودیت میزان سوخت بودند، به منظور بهبود عملکرد موتورهای احتراق داخلی تیم ها باید بر روی پارامترهای مختلفی کار می کردند، که شامل نسبت سوخت به هوای غنی تر با استفاده از تکنولوژی پیش محفظه اتاق احتراق و سیستم جرقه افشانه ای برای پخش شعله استفاده می شود، البته روشهای دیگری هم وجود دارد که به هیچ عنوان قانونی نیستند. یکی از این موارد غیر قانونی استفاده از اکومولاتور (تنظیم کننده) سوخت بین سنسور فشار سوخت و سوزن های انژکتور غیر مجاز است و صراحتا اعلام شد که استفاده از هر وسیله یا روشی برای افزایش جریان بنزین که خارج استاندارد تعریف شده باشد ممنوع است.

موتور فراری

سوزاندن روغن شامل افزودن روغن که یک هیدروکربن است به عنوان سوخت درون سیلندر است. برای سوزاندن روغن به منظور افزایش اکتان و کمک به احتراق بهتر و قدرت بیشتر نیاز به استفاده از مواد دیگری بود تا پدیده ناک یا احتراق مخرب را از بین ببرد. ناک پدیده ای ناخواسته و مزاحم برای تراکم موتور است که بر روی عملکرد تاثیر منفی داشته و همراه با آن آسیب های شدیدی به تاج و تنه پیستون وارد میکند.

موتورهای پرخوران (توربوشارژ) به علت فشارهای حرارتی بالاتر از موتور های تنفس طبیعی بیشتر در معرض خطر احتراق مخرب قرار دارند. برای کاهش این اثر مخرب از سال 2014 تولیدکنندگان روغن با افزایش اکتان روغن موتور سعی در کنترل و کم کردن این پدیده ناخواسته داشته اند. تولید کنندگان موتور به خاطر قطعات خود و کاهش خرابی به دنبال راهی برای بهبود فرآیند جرقه زنی و کنترل بهتر این امر که چگونه انتشار شعله جرقه شمع بیشتر شود هستند.

موتور تیم مرسدس

سوزاندن روغن به این معنی بود که باید دو نوع خاص روغن وجود داشته باشد. و این تردید ها به خاطر پرسش فراری درباره قانونی بودن استفاده از دو نوع روغن بود که به وجود آمد، که پس از آن فدراسیون جهانی مشخصات روغن مجاز برای استفاده در موتور را اعلام کرد.

موضوع را روشن تر بیان کنیم، چگونگی تاثیر روغن سوزی مشخص نیست اما فرض بر این است که با ترکیب شدن روغن و بنزین و پاشش با فشار بالا توسط سوزن انژکتور ترکیبی با چگالی بالاتر تشکیل شده که می تواند به افزایش 20 درصدی قدرت در طول یه دور پیست منجر شود.

در فرمول یک ما با محدودیت میزان سوخت به میزان 100 کیلوگرم بر ساعت یا 27.7 گرم برثانیه مواجه هستیم.

یکی از مهندسین فرمول یک این گونه توضیح داد:

اگر در یک ثانیه به میزان 5.5 گرم روغن به محفظه احتراق اضافه شود در یک دور 80 ثانیه ای میشود 443 گرم که این بدان معنی است که باید درمورد آن تردید کرد.

هیچ مدرکی علیه فراری یا هر تیم دیگری مبنی بر تخطی از قوانین در این باره وجود ندارد. در اوایل سال 2015 تیم ردبول تیم مرسدس را به علت عملکرد خوبش در تعیین خط به استفاده از سوزاندن روغن برای گرفتن قدرت بیشتر محکوم کرد، و پس از درخواست کریستین هورنر مدیر عامل تیم ردبول، فدراسیون جهانی آزمایشاتی را در گرندپری کانادا انجام داد که هیچ گونه تخطی از قوانین را گزارش نکرد. اما این پایان داستان نبود و ادامه ماجرا به زمستان کشیده شد.

کریستین هورنر - مدیر تیم ردبول

کریستین هورنر – مدیر تیم ردبول

ردبول چند سالی است که رقبای خود را متهم به استفاده از روغن می کند. به علت ممنوعیت کامل استفاده از روغن برای افزایش قدرت در سال 2018، تیم ها باید میزان روغن استفاده شده را به فدراسیون گزارش دهند و باید یک ساعت قبل از مسابقه میزان روغن موجود در مخزن روغن ماشین ها را اعلام کنند، همچنین استفاده از سوپاپ فعال بین محفظه ورودی هوا و موتور ممنوع است.

در نهایت فدراسیون جهانی اعلام کرد که همه تیم ها در هر مسابقه باید از یک نوع روغن استفاده کنند

این اقدامات مورد استقبال ردبول قرار گرفته است، البته مرسدس که تمام عملکرد تیم فراری را زیر نظر داشت از فدراسیون جهانی خواست تا تیم فراری را در مورد مواردی که به قانون شکنی مظنون است مورد بازخواست قرار دهد. این روشی کاملا مرسوم است و فراری هم با ارسال نامه به چارلی وایتینگ سوء ظنش نسبت به طراحی سیستم تعلیق مرسدس را اعلام کرد.

جیمز آلیسون و متیا بینوتو - مدیر فنی تیم فراری و مرسدس 2017

جیمز آلیسون و متیا بینوتو – مدیر فنی تیم فراری و مرسدس ۲۰۱۷

نمونه هایی که در گرند پری کانادا جمع آوری شده بود نشان دهنده تعدادی ناهنجاری فنی در خودروهایی بود که از واحد موتور یکسان استفاده می کردند این امر باعث شد تا مارتین بادکافسکی این دستورالعمل جدید را در روز قبل از گرندپری آذربایجان ارسال کند. با توجه به این اختلافات رقابت دو تیم آلمانی و ایتالیایی محدود به پیست نشد و گفته می شود مرسدس با ملحق شدن به ردبول در مورد قانون عدم استفاده از روغن مبارزه خود را با فراری آغاز کرد. شاید این یک نتیجه گیری عجولانه باشد، اما اتفاقات عجیب تری در فرمول یک رخ داده است.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

9 دیدگاه

 1. roham

  11

  25

  احتمالا فراری این کارو میکرده..مرسدس بی دلیل اتهام نمیزنه..بعد از این قضیه اتهام به فراری ماشین های فراری توی تعیین خط افت عملکرد داشتن!!!!

  • Enzo Ferrari sf70h

   15

   7

   خیر اینطور نیست چون مرسدس الان طرف ردبول رفته و از سوزوندن روغن انتقادکرده دلیل نمیشه روغن نمیسوزونه.فراری هم فقط به مقامات فیا نامه داده و پرسیده همین.ضمنا تو تعیین خط یه وقتایی بوتاس پول گرفت یه زمان هایی هم بوتاس که ماشینشون یکیه تو همین تعیین خط بریتانیا بوتاس چهارم شد و فتل و رایکونن بالاتر از بوتاس بودن فیاهم مدرکی از سوزوندن روغن پیدانکردن

   • roham

    8

    4

    توی مقاله گفته که موتور مرسدس رو بررسی کردن هیچ چیزی پیدا نکردن..بوتاس توی تعیین خط سیلور استون بخاطر قفل کردن لاستیک هاش نتونست تایم خوبی بزنه..خودش گفته بود..

  • بهادر رحمت

   5

   3

   جالبه که اول مرسدس متهم بود وبعدش فراری ولی من میگم هر دو این کارو میکنن و مرسدس با توجه به 2 سال پیاپی که این عمل رو انجام میده! به تبهر خاصی رسیده توی این موضوع و میدونه چکار کنه ولی در هر صورت هر دو تیم متهم ردیف اول هستند! در ضمن سیستم تعلیق مرسدس و ردبول هم جای بحث داره! البته باید گفت که مکلارن سیستم تعلیق خوبی داره ولی موتور داغون! به هر حال توی این دنبای فرمول 1 همه هر کاری می کنن تا بتونن به جایی برسن! البته شاید دوستان بگن فراری افتش به خاطر سوزوندن روغنه باید گفت خیر اونا سوخت کمتری مصرف می کنن و آیرودینامیک خاصشون برای امثال انقلابی و مثال زدنی هست که می بینید دیگر تیم ها این قابلیت رو نداشتن و یا بهش نرسیدن(البته دماغه تیم تورو روسو که مرسدس از روش کپی کرده اینم انقلابی بود دمشون گرم) باید گفت که در واقع بعضی پیست ها به درد بعضی تیم ها می خوره مثلا ردبول توی پیست های با پیچ زیاد و پیچ های سریع از همه بهتره چون دانفورس ماشینشون عالیه و از اول هم خوب بوده(مشکل موتور دیگه یه بحثه دیگست) به همین دلیل ماشین ها توی بعضی پیست ها عالین توی بعضی نه و همین طور راننده ها!

   • roham

    2

    1

    مرسدس و ردبول قبل از مسابقه ملبورن سیستم تعلیقشونو عوض کردند..بخاطر همین مرسدس از نظر آئرودینامیکی افت کرده بود اما الان دوباره آیرودینامیکش خوب شده..ردبول سالهای قبل آئرودینامیکش بهترین بود اما امسال از مرسدس و فراری ضعیف تره..

   • Ali.Shafie.Saber

    1

    6

    مرسدس هیچ موقع اینکار را انجام نداده، الان فدراسیون تمام بررسی ها را انجام داده، فقط موتور فراری است که هنوز اعلام نشده نتیجه معایناتش.
    المانی جماعت در صنعت نیازی به اینکارها ندارد.
    جدا از این بی گناه شناخته شده، فعلا که فراری هنوز بی گناه شواهته نشده، و جالب تر اینکه از بعد از این موضوع کندتر همشدن.

 2. roham

  3

  1

  باید صبر کنیم تا موتور فراری رو هم بررسی کنن..تا حالا فقط مرسدس رو بررسی کردن..امیدوارم فراری این کارو نکرده باشه..مگر نه بدجور جریمش میکنن..

 3. دنبال کننده آماتور!!! رقابت های فرمول یک

  1

  0

  سطح روغن در هر صورت بعد از مسابقه کم میشه. یه قسمتی بخاطر حرارت بالای موتور های توربو شارژر و یک قسمتی هم در اثر احتراق می سوزند. البته این مقدار کاهش، هم کم هست و هم طبیعی. اینکه میخوان قبل و بعد از مسابقه، سطح روغن رو کنترل کنند باید دید چه میزان قابل چشم‌پوشی هست.

دیدگاه خود را بیان کنید