فرمول یک ایرانسباستین فتل در نهایت اشتباهش را قبول کرد و به خاطر برخوردش با لوئیس همیلتون در گرندپری آذربایجان رسما عذرخواهی کرد.

روز گذشته فیا اعلام کرد که جریمه ی بیشتری برای سباستین در راه نخواهد بود و حالا او به صورت عمومی عذرخواهی اش را اعلام کرده است.

فتل در مطلبی در سایتش و خطاب به طرفدارانش نوشت:

در دور شروع دوباره، توسط لوئیس غافلگیر شدم و به ماشینش زدم.

به خاطر عصبانیت آن برخورد بیش از حد واکنش نشان دادم و به خاطر آن می خواهم مستقیما از لوئیس عذر بخواهم و هم چنین از همه ی کسانی که مسابقه را تماشا می کردند. فهمیدم که الگوی خوبی در آن لحظه نبودم.

اصلا قصد این را نداشتم که به لوئیس صدمه ای وارد کنم ولی کاملا می فهمم که باعث شدم شرایط خطرناکی پیش بیاید.

می خواهم از FIA عذرخواهی کنم. تصمیمی را که امروز در ملاقات پاریس گرفته شد قبول دارم و به آن احترام می گذارم، درست مانند پنالتی ای که توسط داوران در باکو به من داده شد.

من این ورزش را دوست دارم و می خواهم آن را طوری نشان دهم که مثال خوبی برای نسل آینده باشد.

فتل جدا از عذرخواهی عمومی اش، آمادگی خود را برای آموزش به نسل جوان به فیا اعلام کرد.

البته پرونده فتل کاملا بسته نشده است و در صورت تکرار چنین رفتاری کار او به دیوان محاکمات فیا خواهد کشید.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

25 دیدگاه

   • Schumi

    13

    6

    جالبه که خودتون هم قبول دارید که مجبورش کردن عذرخواهی کنه!
    من نمیگم فتل اشتباه نکرد یک اشتباه انجام داد و جریمه ش رو هم پرداخت کرد. کم یا زیاد جریمه ای بود که خودشون درنظر گرفتن و وقت کافی هم برای تصمیم گیری داشتن دیگه اینهمه جار و جنجال نداره که!
    رسانه های انگلستان رو هم همه میشناسن که کارشون فقط تبلیغات و تشویش اذهان عمومیه وگرنه مطمئن باش اگه این برخورد برعکس بود این داستان ها خیلی فرق داشت. کما اینکه قبلا هم دیدیم که قانون برای بعضی از راننده ها خم میشه و گاهی اوقات تغییر میکنه!!!
    لطفا منطقی باشید

 1. محمدرضا

  53

  8

  ایول . دمت گرم . دیگه تمرکزتو بزار رو مستبقه اتریش . که خیلی ماشین فراری اونجارو دوس داره . برو که باپیروزی توی اتریش . همه چی فراموش میشه . و دوباره تحسین کردن ازت شروع میشه . لطفا کمی گل گاو زبون بخور . که عصبی نشی . به ننت بگو واست دم کنه قبل بازی . به امید پیروزی.فورزا فراری فورزا فتل ..

  • just.jeep

   2

   1

   واقعا نشون داد که برترینه.مخصوصا اونجایی که کوبید پشت مرسدس یا اومد کوبید به تایرهای ماشین همیلتون.کسی که با ماشین ردبول و یک هم تیمی متوسط چهاردوره قهرمان شده نباید تو باد قهرمانی بخوابه.قهرمانی اخلاق و منش قهرمانانه هم میخواد.که متاسفانه ایشون بدلیل ضعف در مهارت رانندگی با وجود داشتن یه ماشین رقابتی عصبانی میشه و این عکس العمل های واقعا کودکانه از خودش بروز میده.

 2. roham

  20

  2

  جدا از همه اتفاقات توی باکو این تصادف هیجان مسابقات رو بالا برده..به نظرم این برخورد باعث جذاب تر شدن رقابت بین همیلتون و فتل توی مسابقات بعدی میشه..

 3. just.jeep

  11

  14

  واقعا جالبه.همین دوستانی که الان دارن بهش آفرین میگن تا دیروز کامنت میزاشتن که اشتباه از همیلتون بوده و فتل حق داشته و همیلتونو به باد انتقاد گرفته.بهتره شما هم از فتل یاد بگیرین و بابت کامنتهای غیر منصفانه و تعصبی خودتون از همه دوستان عذر خواهی کنید.

 4. Jigsa

  2

  2

  نظر من اینه که از این به بعد هر مسابقه یه نفر از بغل بزنه به اون یکی تا هیجان مسابقات بره بالا برای دوستان.
  هیجان اونجا میره بالا که میبینی یه تیم با پیت استاپ به موقع از باخت برد میسازه و یا یه نفر با موتور رنو از 2 تا مرسدس سبقت گرفت و قهرمان هم شد. اینا هیجانه.
  البته کسانی که نه استراتژی خوبی دارن و نه قدرت سبقت گرفتن های به اون شکل رو دارن با زدن به ماشن های دیگران هیجان زده میشن

 5. Jigsa

  4

  2

  عذرخواهی عمومی از مردم ، عدم شرکت در برناه های امنیت جاده ها، امتیاز منفی، تذکر کتبی، ….
  به نظر شما هیچ کدوم از اینا ثابت نمی کنه که فتل اشتباه کرده ؟
  دیگه چجوری بگن که اشتباه کرده ؟

 6. siavash

  4

  3

  وقتی یه راننده ای بارها تخلف می کنه و بریک تست رو چندین و چند بار مسابقات پیش انجام میده کوچکترین تذکری نمیدن همچین اتفاقا ت احمقانه ای میافته رو مخه راننده های دیگه راه رفته که همچین اتفاق افتاده هر مسئله ای یه ریشه داره
  ریشه یابی نشده الانم مجبورش کردن این حرفو بزنه

  • Jigsa

   6

   2

   مهندس کدوم بریک تست ؟ شما یعنی احساسات خودت رو از تله متری ماشین هم بالاتر میدونی ؟
   تله متری ماشین همیلتون نشون داد که بعد از پیچ ترمز نزده ( بریک یعنی ترمز اگر نمی دونی )
   نکنه از این به بعد امکانات تله متری ماشینا که کلی هم گرونه حذف کنیم شما بشین نظر بده که کی چند تا سرعت داره، دور موتورش چقدره و …

   • siavash

    2

    2

    اون چیزی که همه دیدن
    شما نمیخوای ببینی مسابقات قبلکم این کارو کرده بود یاد بگیر درست حرف بزنی

   • Jigsa

    1

    1

    جریمه بریک تست 5-10 ثانیه هست و من یاد ندارم همیلتون به خاطر بریک تست جریمه شده باشه. پس یا استیوارت های فیا کلا نابینا هستن یا ….
    راننده تون قبول کرد که اشتباه کرده، عذرخواهی کرده، فیا نتیجه تله متری* ماشین رو دیده و مطمئن شدن که هیچ بریک تستی انجام نشده.
    دوستان و مخصوصا جناب سیاوش خان، طرفداری خوبه اما نباید باعث بشه چشممون رو روی واقعیت ببندیم، فتل در هر دو مورد مقصر بود چه در برخورد اول که یه برخورد معمولی بود و هم برخورد دوم که از بغل زد به ماشین همیلتون، اگر کسی ناراحت باشه اون مرسدسه که دفیوزرهای ماشین همیلتون شکست و نتونست تو مستقیمی ها به نهایت سرعتش برسه.
    همیلتون شیطنت کرد، اما به صورت قانونی همونطور که کیمی رایکونن تو دور اول راه بوتاس رو تنگ کرد با شیطنت و هیچ کس هم نمیتونه بگه که مقصره چون طبق قانون به اندازه یک ماشین جا داد به بوتاس اما مجبور شد بره روی ایپکس و پرید و اون تصادف به وجود اومد. اونجا چون نه کیمی مقصر بود و نه بوتاس هیچ کس جریمه نشد.
    من هم طرفدار همیلتونم و اگر بخوام چشم روی واقعیت ها ببندم میتونم با تعصب خیلی حرفا بزنم که مثلا فیا با فراری ساخت و پاخت کردن و … اما همه اینا از روی تعصب خواهد بود.

    ( تله متری : سنسورهایی روی ماشین قرار دارن که سرعت، دور موتور، درجه حرارت و خیلی چیزای دیگه از جمله میزان فشار روی پدال گاز و ترمز رو نشون میدن و مستقیم میفرستن برای فیا )

 7. Amin verstapen

  0

  0

  من مهندس نیستم اساسا” تخصصم فوق لیسانس مدیریت بازرگانی هستش ولی ازونجایی که مطالعم زیاده فکرمیکنم تله متری به فرآیند اندازه گیری پارامتر یا جمع آوری اطلاعات از یک یا چند ایستگاه دور از مرکز یا غیر قابل دسترس و انتقال اطلاعات از طریق یک ارتباط تمام اتوماتیک گفته میشه به نحوی که داده ها از ایستگاه های راه دور برای واحد مانیتورینگ ارسال میشه . کلمه تله متری
  ( Telemetry ) از ترکیب دو واژه یونانی Tele به معنی راه دور و metron به معنای اندازه گیری به دست امده . در مقابل سیستم های تله متری که به کار جمع آوری اطلاعات از نقاط مختلف می پردازند ، سیستم های تله کامند ( Telecommand ) قرار دارند که به ارسال دستورات از یک نقطه مرکزی برای سایر نقاط راه دور می پردازند.

 8. Amin verstapen

  0

  0

  درخصوص برخورد فتل و همیلتونم باید بگم درسته همیلتون بریک تست نکرد اما منکه چندبار فیلمو نگاه کردم باتوجه به اون گرافیک رایانه ای که کنار صفحه سرعت رو نشون می داد مشخص شد همیلتون درحین ورود به پیچ سرعت بیشتر از خروجیه پیچ بوده و این به این معناست که همیلتون درحین ورود به پیچ گاز داده و بعداز پیچ پاشو از روی گاز برداشته که البته خطا نیس ولی به نوعی شیطنت محسوب میشه وباتوجه به اینکه فتل می دید سرعت همیلتون بیشتر شده این احتمال رو می داد که بعداز پیچ شتاب گیری و مسابقه رو شروع کنه واسه همین برخورد ایجاد شد . درمورد برخورد دوم هم کار فتل اصلا توجیه نداره ودوراز حرفه ای گری هستش که باید بیشتر روی اعصابش کارکنه

دیدگاه خود را بیان کنید