فرمول یک ایران – تیم های مختلف برای حضور هرچه قدرتمند تر در گرندپری آذربایجان، تغییراتی را در خودروهایشان نسبت به گرندپری های پیشین اعمال کرده اند. در اینجا مجموعه ای مختصر از این تغییرات در اختیار خوانندگان گرامی قرار گرفته است.

جزئیات بالچه جلوی ماشین سائوبر C36

سائوبر در طراحی بالچه های جلویی ماشین ها بسیار خلاق ظاهر شده است. برای برطرف کردن نیاز ماشین هایشان در پیست باکو، بخش های داخلی فلپ ها را کمی تغییر دادند. هدف اصلی طراحان، از بین بردن گردابه هایی بود که هوا پس از برخورد با فلپ ها ایجاد می کند.

ماشین سائوبر C36

ماشین سائوبر C36

بالچه عقب ماشین ردبول RB13

ردبول بالچه عقبی ماشینش را به نحوی تغییر داد تا داون فورس ایجاد شده کمتر شود و کمبود قدرت در مسیر مستقیمی 2.2 کیلومتری پیست باکو را جبران کند.

ماشین ردبول RB13

ماشین ردبول RB13

جزئیات بالچه جلوی ماشین ویلیامز FW40

تیم ویلیامز با اعمال تغییرات روی فلپ های بالایی بالچه جلو و کوتاه کردن آنها، سعی بر تغییر نسبت نیرو برآ به درگ ماشین را داشت. این هدف مستلزم تغییر اساسی در بالچه جلویی بود تا شکل جریان روی بالچه ها به کلی تغییر کند.

ماشین ویلیامز FW40

ماشین ویلیامز FW40

بالچه عقبی تیم فورس ایندیا VJM10

فورس ایندیا با بالچه ای جدید روی ماشین هایش به استقبال گرندپری آذربایجان رفت. با این بالچه آنها نیروی داون فورس کمتری روی ماشین هایشان اعمال کردند. نکته شایان توجه، لبه فرار تعبیه شده روی بالچه است.

ماشین فورس ایندیا VJM10

ماشین فورس ایندیا VJM10

جزئیات بالچه جلویی ماشین فورس ایندیا VJM10

از این تصویر میتوان به راحتی تونل هوای منحنی شکل روی فلپ ها را دید. با این طراحی، نحوه برخورد جریان هوا با بخش جلویی تایرها کنترل می شود.

ماشین فورس ایندیا VJM10

ماشین فورس ایندیا VJM10

بالچه عقبی تیم تورو روسو STR12

تورو روسو از بالچه عقبی به نحوی استفاده کرد تا داون فورس کمتری روی ماشین اعمال شود. با این طراحی تورو روسو قصد داشت درگ ایجاد شده روی بالچه های عقبی را نیز کاهش دهد.

ماشین تورو روسو STR12

ماشین تورو روسو STR12

ماشین فراری SF70H

تیم فراری تعدادی مینی-فلپ به انتهای بخش خروجی گازهای داغ موتور اضافه کرد. با این کار آنها تاثیر جریان خروجی را بالا بردند و نحوه خروج گازهای درونی را اصلاح کردند.

ماشین فراری SF70H

ماشین فراری SF70H

جزئیات سیستم تعلیق جلویی و شاسی ماشین رنوRS17

تصویری با جزئیات بالا از شاسی، سیستم تعلیق جلوی ماشین رنو و همچنین منبع روغن ترمز.

ماشین رنوRS17

ماشین رنوRS17

هاب چرخ و ترمز جلوی ماشین تیم فراریSF70H

فراری این بار تصمیم گرفت هاب چرخ و ترمز سمت راست در یک محفظه بسته باشد، اما هاب چرخ و ترمز سمت چپ در محفظه ای قرار گیرد که کمی از آن باز است.

ماشین ماشین SF70H

ماشین ماشین SF70H

ماشین ماشین SF70H

ماشین ماشین SF70H

بالچه پشتی ماشین تیم هاس VF-17

تیم هاس تصمیم گرفت به جای استفاده از یک پایه نگه دارنده، از دو پایه نگه دارنده برای بالچه پشتی ماشینش استفاده کند. این تصمیم را می توان به اینصورت تفسیر کرد، پایین آوردن وزن نهایی ماشین به همراه بالا بردن صلبیت بالچه عقبی. با این پایه ها، تیم می تواند یک بالچه اگزوز (صندلی میمون) کوچک نیز اضافه کند.  ساختار پل مانند پایه های نگه دارنده شبیه آن چیزی است که فراری استفاده می کند. زاویه ای کم اعمال شده روی بالچه عقبی (در تصویر کاملا مشخص است) باعث شده بریدگی های کناری بالچه عقب کمتر شوند (در تصویر می بینید که فقط 3 بریدگی نیاز بوده است).

ماشین تیم هاس VF-17

ماشین تیم هاس VF-17

بالچه پشتی ماشین تیم ردبولRB13

زاویه حمله اعمال شده روی بالچه عقبی ماشین های ردبول در گرندپری آذربایجان بسیار کم است. با این کار داون فورس و درگ افت پیدا کرده و ماشین توانایی دسترسی به سرعت های بالاتری را دارد. دو بردیگی که در کنار بالچه ها عقبی ماشین مشاهده می کنید برای از بین بردن وورتکس یا گردابه های چرخشی جریان هوا ناشی از عبور آن از روی بالچه است.

ماشین تیم ردبولRB13

ماشین تیم ردبولRB13

بالچه عقبی ماشین تیم رنوRS17

رنو برای پاسخگویی به نیازهای ماشین در پیچ های سرعت پایین و مستقیمی های سرعت بالا در گرندپری آذربایجان، بالچه عقبی جدیدی را معرفی کرد. بخش میانی بالچه عقب هنوز داون فورس مورد نیاز ماشین در پیچ های پیست باکو را تولید می کند، در حالیکه بخش های کناری بالچه عقب، به ماشین برای رسیدن به سرعت های بالاتر از 350 کیلومتر در ساعت کمک می کند. انتهای بخش عمودی بالچه های عقب فقط دو بردیگی وجود دارد که برای از بین وورتکس یا گردابه های چرخشی هوا کافی بوده است (از نظر طراحان).

ماشین تیم رنوRS17

ماشین تیم رنوRS17

جزئیات بالچه های کناری ماشین تیم رنوRS17

رنو بار دیگر بالچه های کناری ماشین اش را دستخوش تغییر قرار داد. فلپ های کناری از 4 به 6 برای گرندپری آذربایجان افزایش پیدا کردند.

ماشین تیم رنوRS17

ماشین تیم رنوRS17

بخش زیرین شاسی ماشین تیم رنوRS17

مجموعه ای دو تایی از المان های تونل شکل به پایین شاسی ماشین رنو اضافه شد تا جریان هوایی زیرین را کنترل کند.

تیم رنوRS17

تیم رنوRS17

جزئیات بالچه جلوی ماشین تیم مک لارنMCL32

ماشین تیم مک لارنMCL32

ماشین تیم مک لارنMCL32

ماشین تیم تورو روسوSTR12

ماشین تیم تورو روسوSTR12

ماشین تیم تورو روسوSTR12

جزئیات بدنه ماشین تیم ویلیامز FW40

حمل پوشش موتور و بخش های کناری ماشین تیم ویلیامز توسط یکی از مکانیک های تیم

ماشین تیم ویلیامز FW40

ماشین تیم ویلیامز FW40

بالچه های جلویی ماشین تیم رنوRS17

تیم رنو دو بالچه متفاوت برای گرندپری آذربایجان تعبیه کرده بود. بالچه بالای از دو فلپ و بالچه پایینی از سه فلپ بهره می برند (در تصویر با فلش مشخص شده اند).

ماشین تیم رنوRS17

ماشین تیم رنوRS17

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

4 دیدگاه

 1. Mehrdad

  2

  0

  من هر هفته منتظر این بخشم
  فوق العاده است دیدن رقابت مهندسین
  این مسابقه به نظر رنو بیشترین تغیرات رو داشته
  ترکیب رنگ مشکی و زرد رنو هم خیلی جذابه…
  داستان اون ترمز های فراری چی بود ?
  دو طرف باهم فرق میکنه ?

دیدگاه خود را بیان کنید