فرمول یک ایران – پس از دوران پر افت و خیز ماتادور اسپانیایی در تیم فراری، در اواسط فصل 2014 زمزمه ترک فراری توسط فرناندو آلونسو به گوش رسید.

سوال این جا بود که مقصد بعدی راننده ای که به اعتقاد بسیاری برترین راننده حال حاضر فرمول یک است کجاست؟

ردبول و مرسدس دو هدف بسیار عالی برای آلونسو بود اما چرا آلونسو تیم مک لارن را با تمام مشکلات آن زمان انتخاب کرد؟

با توجه به بازگشت هوندا به فرمول یک پس از دوران بسیار طولانی و تجربه کم این شرکت ژاپنی از حال و روز کنونی مسابقات فرمول یک این انتخاب بسیار عجیب به نظر می رسید اما چه چیزی مک لارن هوندا را برای آلونسو جذاب کرده بود که او چنین تصمیمی گرفت؟

در این مقاله سعی شده تا به عواملی که تا کنون کم تر به آنها توجه شده است اشاره کنیم.

اریک بولیر ، فرناندو آلونسو و یوسه که هاسه گاوا - مدیر مسابقه ای هوندا

اریک بولیر ، فرناندو آلونسو و یوسه که هاسه گاوا، مدیر مسابقه ای هوندا

همان طور که همه طرفداران فرمول یک می دانند مک لارن تیمی خصوصی با سابقه ای بسیار درخشان دارد و با موتور هوندا و رانندگی آیرتون سنا فقید نیز در دهه نود بسیار خوش درخشید. در سال های 2010 تا 2014 نیز مک لارن تیمی بسیار قوی بود.

مک لارن با مدیرانی کار بلد، استراتژی بسیار قوی و البته با خودروی بسیار قوی در مسابقات حضور قوی داشت.

در فصل 2013 مک لارن افت محسوسی را تجربه کرد و زمزمه بازگشت هوندا نیز به گوش رسید. با عوض شدن قوانین برای سال 2014 و موتور های توربو هوندا کمی عقب نشست و اجازه داد تا مک لارن با شریک قدیمی خود مرسدس فصل را آغاز کند. با برتری موتور مرسدس نسبت به رقبا و سیستم توربو مجزا این موتور مورد توجه هوندا قرار گرفت.

با توجه به اختلاف زیاد تیم مرسدس و تیم هایی که از موتور مرسدس استفاده می کردند این بحث بر زبان ها افتاد که مرسدس اطلاعات دقیقی از موتور به تیم های دیگر از جمله مک لارن نداده است و نقطه تمایز تیم مرسدس نسبت به بقیه تیم ها شکل دماغه خودرو بود که هدایت هوای بسیار بهتری نسبت به دیگران داشت.

در اواخر فصل 2014 بود که شکایتی از مرسدس علیه مک لارن شد و طی این شکایت مرسدس اعلام کرده بود تیم مک لارن اطلاعات محرمانه موتور مرسدس را با شرکت هوندا در میان گذاشته است و شرکت ژاپنی در حال تدارک موتوری با مشخصات موتور مرسدس است. این موضوع درست دو فصل بعد و در آواخر 2016 با اعلام تغییر چیدمان موتور هوندا کاملا اثبات شد.

مک لارن هوندا 2016

مک لارن هوندا 2016

شاید بتوان گفت مهم ترین دلیلی که آلونسو را مجاب کرد به تیم سابق خود بازگردد موتوری بود که سابقه ای فوق العاده ای داشت و با توجه به کپی که از موتور مرسدس برداشته شده بود و قرار بود او را به سومین قهرمانی جهانش برساند شاید قرارداد سه ساله و غیر قابل فسخ آلونسو و مک لارن دلیل ریسک آلونسو بود که متاسفانه در این قمار تا به حال شکست خورده است.

با تغییرات اساسی در تیم مک لارن و جذب نفراتی که اریک بولیر در راس آنها قرار داشت، جدایی ران دنیس و بسیاری دیگر همگی انتظار دیدن مک لارن مدعی قهرمانی را داشته اند، اما در نهایت آن چه شاهد آن در فصل 2017 بوده ایم شاسی قوی، استراتژی مناسب و موتوری بسیار ضعیف که مک لارن را کاملا از امتیاز دور کرده است و در گرندپری چند روز گذشته ی آذربایجان بود که بالاخره آلونسو توانست با نهم شدن دو امتیازی برای تیمش به دست آورد، دو امتیازی که آلونسو از آن راضی نبود و به تیمش گفت اگر موتور بهتری داشتیم شاید برنده می شدیم.

حال باید دید که چه وقت هوندا قادر خواهد بود به آنچه که در رویای خود در بازگشت به فرمول یک داشته بود برسد.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

4 دیدگاه

 1. saeedsl1

  22

  4

  چرا فرناندو آلونسو مک لارن را انتخاب کرد؟

  هیچ پاسخ منطقی برای این پرسش نمیشه پیدا کرد ولی امیدوارم آلونسو فصل دیگ تو گود قهرمانی باش چونک اعتقاد دارم آلونسو دوس‌ داشتنی ترین راننده حال حاضره و میتونم با اطمینان بگم کسی نیست ک از موفقیت اون لذت نبره…

 2. Aidin

  5

  1

  به نظرم اون موقع بهترین انتخابو کرد چون مک موتور مرسدسو داشت و فکر میکرد که اگ هوندا برگرده موتوراش مث قدیم قوی باشن که این طور نشد امسالم که مک شاسی خیلی خوبی داره ولی متاسفانه موتور هوندا ناامید کنندس

دیدگاه خود را بیان کنید