فرمول یک ایران – والتری بوتاس معتقد است که موتور فرمول یک مرسدس، هنوز هم در دور زمان‌گیری از فراری برتر است، اما تفاوت بسیار کمی بین آنها وجود دارد.

مرسدس از زمان برقراری قوانین موتورهای توربوی هیبریدی در سال 2014 در فرمول یک، موتور منحصر بفردی را معرفی کرده است، اما رقابت فراری در این سالهای اخیر بسیار نزدیک بوده است و در حالی که تیم هاس مشتری فراری در اوایل سال جاری نشان داد که تامین کننده آنها(فراری) موفق به پیشی گرفتن از مرسدس شده است، اما بوتاس به این مسئله اعتقادی ندارد، اگرچه معترف است تفاوت بین دو تولید کننده در حال حاضر بسیار کم است.

بوتاس در گفتگو با سایت خبری موتور اسپورت اوایل این هفته در نشست تبلیغاتی پتروناس، تامین کننده روغن و روان کننده موتور مرسدس، در خصوص تفاوت بین موتورها بیان داشت:

اگر تفاوتی وجود داشته باشد بسیار کم است.

من فکر می کنم که فراری از ما قوی تر نیست اما خیلی نزدیک به هم هستیم. شاید در زمان‌گیری ما کمی قوی تر باشیم اما این اختلاف زیاد نیست.

حداقل اختلاف موجود بین موتورها و رقابت شاسی مرسدس و فراری به این معناست که جزئیات بسیار کوچک می‌تواند فاصله بین موفقیت و شکست باشد. به عنوان مثال در کانادا، مرسدس با سوخت بهبود یافته‌ای که پتروناس در اختیارشون قرار داده بود توانست کمی توانش را افزایش دهد.

بوتاس اضافه کرد:

ما سوخت جدید و اندکی توان بیشتری داشتیم و به عنوان راننده شما همیشه می‌توانید این را حس کنید. این موضوع بسیار مسئله کوچکی است اما فرمول یک درباره مسائل جزئی است و بخصوص در نظر گرفتن این جزئیات به رقابت با فراری کمک می‌کند.

در بعضی از زمان‌گیری‌ها من بعد از سباستین فتل بواسطه اختلاف چند هزارم یا صدهزارم قرار می گیرم. پس همه جزئیات در این مبارزه کمک خواهد کرد.

بوتاس می‌گوید که هنوز هیچ نشانه‌ای از تیمش یا فراری مبنی بر اینکه نشان دهد هر کدام از آنها قصد دارند یک جهش بزرگ ایجاد کنند، ندیده است. همه چیز بوضوح قابل رویت است.

والتری بوتاس

والتری بوتاس

بوتاس ادامه داد:

ما بر روی مسابقه بعدی در باکو تمرکز کرده‌ایم و قصد داریم دوباره مبارزه نزدیکی با فراری داشته باشیم. من فکر می‌کنم این حداقل چیزی است که برای مسابقات پیش رو داریم و این تنها مسئله‌ای است که می‌توانم بگویم.

من اعتقاد دارم که این قضیه باز هم بر می‌گردد به اختلاف یکصدم‌ها! همه چیز درست کار می‌کند و مهم این است که آخر هفته در باکو عاری از اشتباه باشیم.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

26 دیدگاه

 1. EnzO

  17

  24

  موتور مرسدس قویه معلومه
  بطور کلی یکی به بوتاس بگه تیم شما مکس وشتپن داره مثل گاو انتحاری میاد تو دل فتل
  ما کی داریم هیچ کس . رایکونن هم که هیچ ….. ازش بلد نمیشه
  فورزا فراری

  • Jigsa

   1

   1

   دوست عزیز یه توصیه بهتون میکنم.
   یه مدت بازی های جنگی رو بزارین کنار و F1 2016 یا Motorsport Manager بازی کنید تا از قوانین سر دربیارین. اگر متوجه بشن که شما از قصد زدید به راننده دیگه جریمه میشین، حتی ممکنه کل امتیازات راننده صفر بشه یا از حضور در چند مسابقه محروم بشه.
   در مورد استارت گراندپری کانادا خود فتل هم مقصر بود. وقتی مکس یه نیم ماشین ازش جلوتره و دارن به پیچ یک نزدیک میشن فتل باید محاسبه کنه که مکس قراره بپیچه با وجود اینکه به اندازه یه ماشین سمت چپش جا هست ولی خودش کم فرمون میده تا مکس رو مجبور کنه که ترمز بگیره اما مکس از این رکب ها نمی خوره.
   تو تاپیک ( سباستین فتل: می خواستم به سکو دست یابم ) عکس رو ببینید تا تاییدی باشه بر حرفای من. زاویه چرخهای فتل و ریسینگ لاین و رد چرخهایی که روی زمین هست قشنگ نشون میده که کم فرمون داده تا پیچ رو ببنده روی مکس.

   • mehran

    0

    1

    هر راننده ای حق داره واسه جایگاهش یکبار دفاع کنه، حالا میخواد تو مستقیمی باشه یا تو پیچ

 2. Mehrdad

  16

  22

  ما که میگیم رانندشونم میگه اما طرفداران پرشور همیلتون قبول نمیکنن این ماشین هنوز از فراری بهتره هرچند اختلاف کم…
  مرسدس باز داره کارت هاش رو رو میکنه اون از ترمزهای جدید که گفته شد در دو مسابقه قبل روشون کار میکردن الانم که میگن سوختشون بهتر شده
  ببینیم فراری جوابی داره واسشون یا باز مثل سالهای قبل کم کم اختلاف زیاد میشه و 1.2 های خسته کننده شروع!!!

 3. F2004

  11

  21

  این حرف بوتاس قابل توجه طرفدارای همیلتونه ولی بالاخره فراری میاد وبه مرسدس میرسه ببینید کی گفتم؟ فراری فقط یک بار بیشتر از مرسدس موتورشو آپدیت کرده که خوب خودشو نزدیک کرده امسال ماشین ها به احتمال قوی به1000اسب بخار خواهند رسید کافیه موتور فراری با مرسدس برابری کنه تا فتل در همه مراحل پول پوزیشن وبرد کسب کنه تا قبل ازسال 2014 هم تو دوران قهرمانی ردبول تیم مرسدس موتور بهتری نسبت به رنو داشت اما رنو اگرچه موتورش بهترین نبود اما ایرودینامیکش محشر بود

 4. Mostafa

  9

  11

  به نظرم اختلاف موتور مرسدس فراری اونقدرام کم نیست . وتل تو کانادا با لاستیک نو و نرم تر تو کفی از فورس ایندیا کند تر بود. یا تو سوچی که قشنگ تو هر مستقیمی اختلاف بوتاس و وتل دو دهم زیاد میشد .
  یه سؤال الآن که وتل نصف قطعات موتورش پنجمین قطعه هست به این معنیه ک تا آخر فصل موتورش هیچ بروز رسانی ای نخواهد دید؟؟

  • Ali

   12

   7

   فتل در دور های آخر کاندا درگیر نبرد با فورس ایندیا ها و زیر فشار هوای کثیف بود.جلوش باز نبود که بتونه زمان خوبی بزنه.
   جالب اینه که تو سوچی قسمتی که بیشتر سرعتی و مستقیمی بود کلا دست فراری بود. 🙂
   اون استارت خوب بوتاس و همیلتون در سوچی هم احتمالا بخاطر اون قابلیت سوپر پاور احتمالی مرسدس هست.

   • Mostafa

    0

    2

    ن باو کجا سوچی دست فراری بود از مسیر های مستقیم که رد میشدن وتل و بوتاس قشنگ دو دهم تو هر دور اختلاف میفتاد. یا بحرین یادته بعد سیفتی کار بوتاس 200 300 متر پشت وتل خواست ازش سبقت بگیره؟؟

 5. Yasin

  27

  16

  چرت نگید کارشناسان عزیز.بوتاس,میگه موتور مرسدس یکم بهتره نگفته کل ماشین بهتره.نیاز نبود بگه اصلا.ماشین فراری ایرودینامیک بهتری داره و در کل بهتره.بهانه نیارید.

  • Ali

   12

   2

   بنظرم انقدر نزدیک هست که دلیل پیروزی راهکار هایی باشه که مهندس ها تو هر پیست به طور خاص استفاده میکنند.وگرنه من هم ندیدم برتری خاصی به طور کل به هم داشته باشند.

   • Aidin

    3

    0

    خب ای کیو مسابقه موناکو رو ندیدی یا کلا هر پیستی که ایرو دینامیکی باشه فراری توش برتره

 6. roham

  10

  2

  مورد نگران کننده تر برای فراری اینه که مرسدس موتور دومشو داره استفاده میکنه در حالی که فراری موتوره سومشه..وقتی که مرسدس موتور سومشو استفاده کنه تفاوت قدرت موتوری خیلی بیشتر خودشو نشون میده..

 7. Aidin

  3

  1

  بوتاس گفت یه کم موتور مرسدس قوی تره که اینو تقریبا نود درصد میدونستن نگفت که کل قطعات ماشین بهتره خودش گفت فاصله ما هزارم ثانیه در بعضی مواقع

  • Aidin

   3

   0

   خو هر راننده ای هر چقدرم خوب باشه با ماشبن ضعیف نمیتونه کاری کنه مثل الونسو اما مسابقات ۲۰۱۵ که ویلیامز یه ذره خوب بود همه عملکرد بوتاسو دیدن

   • mehran

    1

    0

    منم منظورم همینه، اگه ماشین خوب باشه مطمئنا نتیجه خوبی میده

 8. mershari

  7

  6

  معلومه که بهتره
  مورد داشتیم یارو موقع گرم کردن اسپین شده این دوره به واسطه بهترین ماشین فرمول یک اولم شده یه شامپانزه هم تو مرسدس میاد رو سکو خیلی به افتخارات راننده های مرسدس دل خوش نباشید اونا حکم پاره اجر داشتن رو پدال یه ماشین هیولا… مخصوصا تو استارتو شتاب گیری کاملا واضحه سرتر بودن مرسدس…ولی ما اون ور فتل داریم هر چیز نشدنی ایو شدنی میکنه??

  • just.jeep

   0

   0

   مورد داشتیم طرف چهار بار قهرمان شده یعد یه جوون میاد میشه هم تیمیش اخر فصل نصفش امتیاز جمع نکرد.اخرشم قهر کرد رفت.البته ایشون سلطان استارت هستن مخصوصا در سوچی و کانادا.البته به شرطی که بقیه راه بدن

دیدگاه خود را بیان کنید