فرمول یک ایران– سرعت‌های بالا و ترمزگیری‌های شدید از بارزترین خصوصیات پیست ژیل ویلنوو مونترال کانادا است. تمام تیم‌ها از جمله فراری برای این گرندپری تغییراتی را روی ماشین ها انجام داده‌اند.

ترمزهای بزرگ‌تر

فراری تغییرات گوناگونی را در بخش مجاری خنک‌کننده سیستم ترمز در تمرین روز جمعه در جزیره نوتردام برای یک مسابقه پر هیجان 70 دور انجام داد. در تصویر مشاهده می‌کنید که دو ردیف سوراخ مورب که به اندازه یک سوارخ بین آنها فاصله است دیده می‌شود. اما با وجود این تغییرات باز هم کیمی رایکونن در دور‌های پایانی به دلیل ویژگی‌های پیست دچار مشکل در ترمزگیری شد و به شدت کند شده بود.

طراحی جدید دیسک ترمز فراری

طراحی جدید دیسک ترمز فراری

فرار از نیروی پسا (درگ)

بال عقب قاشقی شکل طراحی شده برای این پیست، کمک خوبی در سرعت‌های بالا برای به حداقل رساندن نیروی پسا (درگ) کرد. ولی فقط این قسمت دست خوش تغییرات نشده است و دو بال کوچک که زیر بال اصلی قرار دارند هم تغییر کرده‌اند و شکل اولیه خود را حفظ کرده ولی در طراحی جدید به سمت بالا کشیده نشده‌اند، (تصویر سمت راست) بلکه در عوض به سمت پایین کشیده شده‌اند. به وضوح شاهد لبه‌های آبشش-مانند روی بال هستیم که در طراحی قبل انتهای این لبه‌ها بسته بودند اما برای این گرندپری این لبه‌ها باز شدند. این همان طرحی است که سال گذشته تیم توروروسو انجام داد و مابقی تیم‌ها از روی آن کپی‌برداری کردند.

طرح قدیمی و جدید باله عقب فراری

طرح قدیمی و جدید باله عقب فراری

همه چیز در جزئیات است

این تغییر کوچک اما ارزشمند دید تیم‌ها را نسبت به این جزئیات برای بهترکردن بخش آیرودینامیک تغییر داده است. تصویر سمت چپ تغییرات تیم فراری در گرندپری کانادا را نشان می‌دهد که این پره جدید جریان هوا را به سمت ساید پادها ( sidepods ) هدایت می‌کند. طراحی ساده‌تر این بخش نسبت به طراحی قبل که در تصویر سمت راست مشاهده می‌کنید، جریان هوا را در این بخش حساس بهتر کنترل می‌کند.

مقایسه پره‌های هدایت‌کننده جریان هوا

مقایسه پره‌های هدایت‌کننده جریان هوا

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

دیدگاه خود را بیان کنید