مجله خودرو ایران – خودروهای غیرمعمول نباید در هرج و مرج شهرها زندانی شوند

برگردان مقاله ای از مارک نوردلوس

دنیای رویایی من، آرمان شهری است که در آن همه ی عشق ماشین‌ها بدانند چطور باید به درستی رانندگی کنند و کاملاً به جنبه‌های مکانیکی اتومبیل‌های خود آگاه باشند. اخیرا یک سفر خانوادگی به شیکاگو به من یادآوری کرد که دنیای رویایی من چقدر از دنیای واقعی به دور است.

در حین بازدید از اتو گالری Gold Coast در خیابانی در مرکز شهر شیکاگو متوجه این موضوع شدم. یک بنگاه اتومبیل خیلی شلوغ که من را یاد صحنه ی گاراژ در فیلم مرخصی فریس بولر انداخت. در حال قدم زدن در بین خودروهای پر زرق و برق و ساعت‌های لوکس که توسط فروشنده‌هایی که کت و شلوار‌های براق، کفش‌های نوک تیز و موهای ژل زده و صاف داشتند، مدام به این دیالوگ از فیلم فکر می کردم :

  جای نگرانی نیست رفقا، من یه حرفه ای ام.

وبسایت این اتو گالری هم بیش از پیش این فرضیه را تقویت می‌کند که داشتن  اتومبیل غیرمعمول در شهرها فقط موید یک چیز است، حفظ ظاهر. در این وبسایت نوشته شده :

Gold Coast خانه ی برخی از با ارزش ترین اتوموبیل ها در جهان است.

کمی پایین تر می خوانیم،

سبک زندگی چیزی است که ما آن را خیلی جدی می گیریم.

مطمئنم همین‌طور است.

به جز مسئله ی حفظ ظاهر، دلیلی برای استفاده از خودروهای غیر معمول در شهری مانند شیکاگو نیست. نه تنها جای کافی برای حضورشان در خیابان ها نیست، بلکه جاده‌های شهریِ پر از چاله‌ی آمریکا برای سلامتی آنها خطرناک هستند.

به خصوص در شهرهای غرب میانه مانند شیکاگو که زمستان‌های سختی دارند. بعضی گودال‌های آسفالت که در شهر باد خیز (نام مستعار شیکاگو) دیدیم به قدری بزرگ بودند که می‌توانستند یک خودروی هوشمند را درسته قورت بدهند. چرخ‌های بزرگ و سبکی که روی خودروهایی مانند فراری 488 یا لامبورگینی آونتادور نصب می‌شوند، نه دوام زیادی دارند و نه قیمت ارزانی.

مسئله‌ی دیگر پارک کردن خودرو است. ماشین‌های اسپورت کم ارتفاع را کجا می شود پارک کرد؟ لبه‌های پیاده رو در بسیاری از خیابان ها به شدت بلند هستند و باز کردن درب‌های عادی در کنار آنها غیرممکن است.

همچنین دور زدن در پیچ پارکینگ‌های طبقاتی با فضای محدود در یک خودروی غیر‌معمولِ عریض، کار راحتی نیست. درست است، می‌توانید خودروی گران قیمت خود را به مسئول پارک خودرو بسپارید تا آن را در جای مخصوص پارک کند اما خیلی از مکان‌ها فضای زیادی برای پارک خودرو در اختیار شما نمی‌گذارند (اگر اصلا همچون فضایی موجود باشد).

پیشنهاد من به صاحبان خودروهای غیر‌معمول که در شهرها زندگی می‌کنند این است:

یا آنها را بفروشید یا در اختیار یک باشگاه اتومبیل رانی خارج شهر مانند “باشگاه اتوبان” قرار دهید. این باشگاه که یک ساعت با مرکز شهر شیکاگو فاصله دارد، گزینه‌های زیادی برای انبار کردن خودروی غیرمعمولتان به شما می‌دهد، حتی می توان ماشین‌های مسابقه‌ای را هم در آنجا انبار کرد.

صاحبان می‌توانند از خودروی خود در پیست و جاده‌های اطراف که ترافیک و چاله های زیادی ندارند، لذت ببرند. بعد یک شاسی بلند مناسب مثلاً بنتلی بنتایگا برای رفت و آمد روزانه‌ی خود بخرند.

شاید آستون مارتین هدفی داشت وقتی Sygnet iQ-based شرکت تویوتا را باز تولید کرد. این آستون مارتین هوشمند با تودوزی چرم خیلی بیشتر از One-77 به درد محیط‌های شهری می‌خورد.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

دیدگاه خود را بیان کنید