فرمول یک ایران – لوئيس هميلتون با يک عملكرد عالي در گرندپری کانادا، ناكامي اش در موناكو را در حالي پشت سر گذاشت كه رقيبش سباستين فتل به دليل يك تصادف زود هنگام مجبور به انجام يك پيت استاپ اجباري شد.

اقتدار كامل هميلتون و دوم شدن هم تيمي اش در گرندپري كانادا يك دژاوو را رقم زد گويي كه به سه فصل پيش بازگشته بوديم.

در واقع، مونترال به ما يادآوري كرد كه تا اين جاي فصل چقدر ما از ديدن رقابت نفس گير دو تيم قدرتمند و دو تا از بهترين راننده هاي كل دوران ها – با كمال احترام به هم تيمي هاي با استعدادشان- خوش شانس هستيم.

پس از آن که کارها در موناکو برای لوئیس همیلتون درست پیش نرفت، این بار در گرندپری کانادا نوبت سباستین فتل بود که – به دلیل تصادف در زمان استارت – نتواند در مبارزه برای پیروزی سهیم باشد، و در پایان این راننده آلمانی توانست مقام چهارمی را به دست آورد و 13 امتیاز به رقیبش هدیه کند. البته این شرایط می توانست بدتر از این هم باشد.

داستان اصلی در مونترال بازگشت مجدد مرسدس و لوئیس همیلتون به عرصه رقابت پس از ناکامی در موناکو بود. این موفقیت اتفاقی نبود و لوئیس همیلتون و توتو ولف هر دو به طور مشخص بیان داشتند که تیم در فاصله زمانی بین  موناکو و گرندپری کانادا بر روی بهبود عملکرد تایرها، بخصوص در زمان گیری (qualifying) بسیار سخت کار کرده است.

عملکرد خارق العاده همیلتون در Q3 نشان داد که مرسدس به هدفش رسیده است و حالا باید منتظر بمانیم و ببینیم که این مختص یک پیست خاص بود و یا قابل تعمیم به پیست باکو و یا سایر پیست ها نیز می باشد.

شرایط برای همیلتون در همان ابتدای مسابقه می توانست سخت باشد. در سال 2016 هر دو راننده مرسدس هم نیکو روزبرگ و هم همیلتون در استارت مغلوب سباستین فتل شدند، اما امسال لوئیس استارت خوبی داشت و بدون اشتباه وارد پیچ اول شد.

استارت مسابقه - گرندپری کانادا 2017

استارت مسابقه – گرندپری کانادا 2017

این سباستین فتل بود که در شرایط سختی قرار داشت. مکس ورشتپن که در استارت همچون تیر، رها شده بود فتل را در تنگنا قرار داد و در نهایت یک بال جلو شکسته برایش به جا گذاشت.

حتی پس از آن که سیفتی کار (safety car) به دلیل برخورد شدید ساینز و ماسا وارد پیست شد، همیلتون در استارت مجدد  همه چیز را درست انجام داد و توانست در جلوی ورشتپن جایگاه اش را حفظ کند.

فشار بر روی فتل زمانی افزایش یافت که دو دور بعد از خروج سیفتی کار، مجبور شد برای تعویض بال جلو یک پیت استاپ اجباری انجام دهد. البته بد شانسی در این بود که تیم متوجه آسیب بال جلو نشد و زمانی که خودرو پشت سیفتی کار با سرعت کم حرکت می کرد، آسیب وارده هم بر چشمان فتل و هم بر سنسورهای سنجش خودرو پوشیده ماند.

فتل در این رابطه بیان داشت:

دور اول مسابقه به دلیل سرد بودن تایرها معمولاً آشفته و نابسامان است، به خصوص امروز که باد هم می وزید. احساس کردم در پیچ شماره 6 و 7 چیزی از ماشین کنده شد و پس از آن بود که سیفتی کار به پیست آمد. من از تیم خواستم که اوضاع را بررسی کند ولی پشت سیفتی کار با سرعت کم تشخیص قسمت آسیب دیده مشکل بود.

سخنان فتل در واقع پاسخ این سؤال بود که چرا تیم فراری تحت شرایط پرچم زرد (ورود سیفتی کار) – که معمولاً رانندگان زمان و جایگاه کمتری از دست می دهند- او را برای تعویض بال جلو به پیت فرا نخوانده است. اما به محض این که سرعت سباستین زیاد شد، بر بال نیرو اعمال شد و دیگر کاملاً بدیهی بود که بایستی عوض شود و این به اجبار تحت شرایط پرچم سبز (حالت عادی مسابقه) انجام گرفت.

پیت استاپ اجباری باعث شد سباستین در انتهای جدول مسابقه قرار بگیرد در حالی که هنوز 64 دور تا پایان رقابت باقی مانده بود و کاملاً واضح بود که پیت استاپ های دیگری نیز انجام خواهد شد.

حال سؤال این بود که پسر انگشتی چند پله می تواند بالا بیاید.

اوضاع تحت کنترل همیلتون

با از کار افتادن زود هنگام خودرو تعقیب کننده همیلتون یعنی ورشتپن به دلیل مشکل باتری، امکان هیجان بیشتر از مسابقه گرفته شد و بوتاس در پشت همیلتون قرار گرفت.

ماشین مکس ورشپتن - گرندپری کانادا 2017

ماشین مکس ورشپتن – گرندپری کانادا 2017

در تمرینات مشخص شده بود که با توجه به ست آپ خودرو و دمای پیست، هر دو تایر سافت و سوپر سافت برای بخش دوم مسابقه مناسب هستند و مرسدس به طور غیر معمولی از دو استراتژی متفاوت برای راننده هایش استفاده کرد.

راننده فنلاندی (والتری بوتاس) زودتر از هم تیمی اش و در دور 23 وارد پیت شد و با تایر سافت که نسبتاً با دوام تر است از پیت خارج شد.

از طرفی همیلتون با توجه به موقیعتش توانایی کنترل زمان انجام پیت استاپ خود را داشت و بنابراین تا دور 32 در پیست باقی ماند – تقریباً نصف مسابقه- و زمانی که از پیت خارج شد، لاستیک سوپر سافت را اختیار کرده بود.

در دور 64 مسابقه همیلتون سریعترین دور را به نام خودش ثبت کرد، سریعتر از رقبایی که حتی دیرتر از او به پیت رفته بودند و تایرهای نوتری داشتند. این دور لوئیس تقریباً یک ثانیه از دورهای قبلی خودش سریعتر بود.

راننده انگلیسی فاصله ای در حدود 19.7 ثانیه با هم تیمی فنلاندی اش که در جایگاه دوم بود، ایجاد کرد. کاری که این راننده انجام داده بود به نظر آسان می آمد اما این عملکرد، نتیجه تلاش سخت کوشانه تیم مرسدس در پشت پرده بود.

نبرد در پشت گروه پیشرو

اگر چه برای کسب پیشتازی مسابقه رقابت هیجان انگیزی وجود نداشت، اما بالعکس در پشت گروه پیشرو نبرد سختی در جریان بود. با حذف زود هنگام ورشتپن، دنیل ریکاردو سکان کشتی ردبول را به دست گرفت. او یک پیت استاپ زود در دور 18 انجام داد و همانند بوتاس با تایر سافت به پیست بازگشت.

ریکاردو از تایرهای سافت به طور کامل راضی نبود و برای افزایش سرعت، مدام در کشمکش بود و شاید دلیل این که او بیشتر مدت مسابقه را در دفاع از جایگاهش در مقابل رانندگان فورس ایندیا گذراند، این باشد.

عملکرد فورس ایندیا عالی بود و شاید در مراحل آغازین مسابقه هدفی که داشتند تکرار مقام چهارم-پنجمی بارسلونا بود. امسال استبان اکون شایستگی های خودش را به دفعات ثابت کرده بود، اما در کانادا نشان داد که پتانسیل ستاره شدن را دارد.

در حالی که سایرین پیت استاپ انجام داده بودند، استبان در پیست ماند و با اطمینان برای مدتی به عنوان نفر دوم مسابقه رانندگی کرد و با یک پیت دیر هنگام، داشتن لاستیک های نو و سالم را هنگام خروج پشت سر ریکاردو و پرز تضمین کرد.

پشت سر این گروه سه تایی (ریکاردو، پرز و اکون) رایکونن و کمی عقب تر فتل از فراری قرار داشتند. کارها زمانی جالب شد که اول رایکونن و سپس فتل برای انداختن لاستیک اولترا سافت (ست مربوط به تعیین خط) و افزایش سرعت با هدف رسیدن به این گروه، وارد پیت شدند.

رایکونن در پایان رقابت چنین گفت:

ما در بخش انتهای مسابقه سرعت کافی برای به چالش کشیدن آنها را داشتیم. ما سعی کردیم توازن بین طول عمر و سرعت تایر را بدست آوریم همانطور که می توانستیم به راحتی در همان موقعیتی باشیم که  قبل از پیت بودیم. همه ما می دانستیم که اگر پیت استاپ انجام بدیم، تایرهای بهتری استفاده کنیم و مجدداً به تعقیب آنها بپردازیم، یک شانس بزرگی به خودمان داده ایم.

خیزش مجدد فتل بسیار تحسین برانگیز بود و حالا با تایرهای اولتراسافت او یک شانس بهتر برای کسب امتیاز بیشتر را داشت.

این واقعیت که اولین خودرو ای که بایستی پشت سر می گذاشت رایکونن با تایرهای نسبتاً کهنه تر بود، بر سطح جذابیت رقابت افزود. بعد از مشاجره هایی که در موناکو اتفاق افتاده بود، آیا رایکونن حاضر بود جایگاهش را بدون هیچ گونه نبردی به صدرنشین جدول قهرمانی تقدیم کند؟ موضوع داشت جالب می شد…

در دور 60 و هنوز 10 دور مانده به پرچم شطرنجی، رایکونن از مسیر پیست خارج شد و فتل از این فرصت استفاده کرده و خیلی راحت از او سبقت گرفت. بعد از انتشار پیام های رادیویی تیم، مشخص شد که ترمز رایکونن مشکل داشته به طوری که خیلی زود در تیررس نیکو هالکنبرگ نیز قرار گرفت.

مشکل ترمز جذابیت این سبقت را تباه کرد.

فتل به فورس ایندیاهای در حال مشاجره نزدیک می شود

در بخش منتهی به پایان مسابقه، آنچه در پشت ریکاردو داشت اتفاق می افتاد، در مرکز اصلی توجه بود.

سرجیو پرز قادر به سبقت گرفتن از ریکاردو نبود و پیام های رادیویی فورس ایندیا نشان داد که یک مشاجره طولانی در مورد شانس بیشتر اکون –با تایرهای نوتر- برای گذر از ریکاردو و نیاز به راه دادن پرز به اکون در جریان بوده است.

حتی به پرز اطمینان داده شد که اگر مرد فرانسوی نتواند در سبقت از ریکاردو موفق باشد، دوباره اجازه عبور به پرز و بازگشت با جایگاه قبلی اش را بدهد. اما پرز مکزیکی مبارزه را ادامه داد و در رتبه چهارم، پشت ریکاردو باقی ماند.

در چند دور پایانی مسابقه سرعت فتل از هر دو آنها خیلی بیشتر بود. او ابتدا با تنگ کردن فضا و سپس انداختن او به بیرون از پیست در پیچ اول، اکون را پشت سر گذاشت.

سرجیو پرز، استبان آکون و سباستین فتل - گرندپری کانادا 2017

سرجیو پرز، استبان آکون و سباستین فتل – گرندپری کانادا 2017

فتل در مورد این سبقت گفت:

من شگفت زده شدم چون خیلی سریع بودم و فکر می کردم بتوانم در مسیر مستقیمی از آنها سبقت بگیرم اما تأثیر کششی (tow effect) دو خودرو در جلوی شما باعث می شود که داون فورس کم شود و شرایط از آنچه که فکر می کردم، سخت تر بود.

بعد از کند شدن آهنگ حرکت فتل در چند پیچ بعدی که باعث شد فاصله اش با پرز کمی زیاد شود، مجدداً آماده سبقت از پرز شد.

فتل در موقعیتی نبود که بتواند از پس ریکاردو نیز برآید، ولی مقام چهارمی هم با در نظر گرفتن این که با یک ماشین آسیب دیده رقابت می کرد- با اینکه بال جلوی تعویض شده بود اما در بارج بورد و کف ماشین نیز قسمتهای آسیب دیده وجود داشت که بهای آن کم شدن سرعت بود- و از جایگاه هجده ام به آن رسیده بود، به نظر بسیار خوب می آمد.

فتل در رابطه با این موضوع بیان داشت:

خوب، ما در ابتدا یک بال جلو شکسته داشتیم و پس از آن قسمت جلو کف خودرو نیز آسیب دید و در آن نقطه شما چاره ای جز استفاده از همین خودرو را ندارید. من دورهای خیلی زیادی داشتم، ماشین با اینکه سرعتش خوب بود اما آن چیزی نبود که من در روز تمرینات و تعیین خط رانندگی کردم.

او در ادامه افزود:

به گمان من زمانی که شما با تعداد زیادی ماشین مسابقه می دهید و سرشار از آدرنالین نیز هستید هر لحظه امکان آسیب دیدن خودرو وجود دارد و شما چاره ای ندارید جز سر کردن با آن. اما به طور قطع، شرایط برای من ایده آل نبود.

در هر صورت این نوع از عملکرد می تواند برای قهرمانی فصل تعیین کننده باشد. 12 امتیاز اختلاف، زمانی که شما در ماه نوامبر هستید می تواند بسیار ارزشمند باشد.

مسلماً بعد از رقابت های نزدیک این فصل، کانادا برای فتل عالی نبود اما برای کسی که می خواهد یک قهرمانی حماسه ای کسب کند، نتیجه خوبی بود.

حال این سؤال مطرح است که آیا فراری در باکو این شکست را جبران خواهد کرد؟

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

10 دیدگاه

 1. saeedsl1

  10

  11

  حال این سؤال مطرح است که آیا فراری در باکو این شکست را جبران خواهد کرد؟ بدون شک

  طوری قهرمان میشه آخر فصل ک دیگ کسی اسم کلمات 2014،ریکاردو،آدریان نیوی و… رو نیاره

  ولی حیف فتل آخر مسابقه ۶ دهم ثانیه فاصله داشت با دنیل.کاشکی کمی خوش شانستر بود که هم ی کامبک فراموش نشدنی ثبت کنه هم روند سکو گیری فراری حفظ بشه ولی بازم با این ماشین تصادفی عالیه و برای اینک یبار دیگ بهمون ثابت بشه فتل بهترینه کفایت میکنه??????

 2. Yasiin

  14

  7

  تحلیل خوبی بود✋البته لاستیک سافت واسه بوتاس غیر معمول نبود.اختلاف بوتاس با ریکاردو زیاد بود و مرسدس خیالش از سکو دوم راحت بخاطر همین از لاستیک متفاوت با لویس استفاده کردن که اطلاعات بیشتری از سافت بدست بیارن و دوستان این موضوع رو طوری تعبیر کردن که مرسدس میخواسته جلو حمله احتمالی وتل رو بگیره.

 3. miad

  4

  1

  درعجبم گاراژ فراری چطور موقع سیفتی کار متوجه خرابی نشد تو یه انبورد فتل حتی منم دیدم و مشخص بود بال راستش خیلی بازی میکنه چطور اون همه مهندس ندیدن؟

 4. SF70H

  6

  2

  رانندگان نباید به طور غیر ضروری آهسته، نامنظم و یا به هر شیوه دیگری که ‌می‌تواند برای سایر رقابت ‌کنندگان خطرناک باشد رانندگی کنند. رانندگان نمی توانند به پیت بروند مگر برای تعویض لاستیک. همچنین مجاز به سبقت گیری نیستند مگر آن که خودروی جلویی وارد پیت شود و یا به علتِ مشکلی واضح، سرعتش را کم کند.

  طبق این قانون اجازه ورود به پیت لین برای تعویض هر قطعه ای جز تایر مجاز نیست پس چرا در متن گفته شده که میتونست زمان سیفتی کار فتل برای تعویض بال به پیت بیاد؟؟

دیدگاه خود را بیان کنید