فرمول یک ایران – فصل ۲۰۱۷ زنگ خطری برای موتورهای رنو و هوندا تا به اینجای کار بوده است. در فصل ۲۰۱۶ مسابقات فرمول یک، ضعف موتورهای رنو و هوندا نسبت به دو تولید کننده موتور دیگر یعنی مرسدس و فراری کاملا آشکار بود. این فاصله برای هوندا بیشتر به چشم می‌آمد. اما در همان مسابقات ۲۰۱۶ اظهارات امیدبخشی نسبت به فصل ۲۰۱۷ توسط مدیران هر دو کمپانی رنو و هوندا برای تولید یک موتور بهتر شنیده میشد.

با شروع تمرینات پیش فصل مشخص شد که اظهارات بیش از حد خوشبینانه بوده است.

دروازه ورود به فصل ۲۰۱۷ ؛ گرندپری استرالیا بود. برای مخاطبان فرمول یک فقط یک چیز آشکار بود، فاصله رنو و هوندا از مرسدس و فراری حتی از سال ۲۰۱۶ هم بیشتر شده است. چهار تیم از ده تیم حاضر در مسابقات از موتورهای دو شرکت رنو و هوندا استفاده می‌کردند: رنو، ردبول و توروسو از موتو رنو  و مک لارن از موتور هوندا.

از بین چهار تیم فوق، نارضایتی ردبول و مکلارن نسبت به موتور های خود شدید تر از سایرین بود.

ردبول بعد شش گرندپری کاملا از فراری و مرسدس دور شده است و هوندا نیز پس از بازگشت مجدد خود به فرمول یک نتوانسته درخشش خود در ادوار پیشین فرمول یک را مجددا تکرار کند. در ادامه این نوشتار تاثیر موتور بر عملکرد هر یک از این دو تیم به طور جداگانه بررسی می‌شود.

ردبول:

اولین انتقاد تند به موتور رنو توسط راننده جسور ردبول مکس ورشتپن صورت گرفت. در تمرینات پیش فصل اسپانیا با عملکرد ضعیف تیم ردبول ورشتپن عقیده داشت که مشکلات موتور رنو عمیق و اساسی است. ورشتپن بزرگترین مشکل موتور رنو را این گون بیان می‌کند:

موتور رنو سطح بالایی از مشکلات را دارا می‌باشد. شما نمی‌توانید در تمام طول مسابقه از حداکثر توان موتور بهره بگیرید.

بعد از این اظهار نظر تیم رنو خود نیز ضعف قدرت موتور خود را تا حدی پذیرفت و قول به بهبودی آن داد.

راننده جوان ردبول نیز در مقابل آینده را امیدبخش توصیف می‌کرد:

به هر حال رنو کار سختی برای ارتقاء موتور خود در پیش دارد. اما من مطمئنم آنها به سختی تلاش خواهند کرد تا وضعیت را بهبود ببخشند.

اما پس از نخستین گرندپری یعنی مسابقه استرالیا کریستین هورنر (مدیر تیم ردبول) نیز انتقاد خود از موتور رنو را آشکار کرد. با این اتفاق رسما تیم ردبول تا پیش از پایان ماه جولای به رنو برای بهبود وضعیت موتور خود فرصت داد. در مقابل رنو نیز متعهد شد که قبل از گرندپری کانادا موتور مناسبی را در اختیار ردبول قرار دهد.

پاور یونیت موتور فرمول یک

پاور یونیت رنو

بعد از آن FIA (فدراسیون بین المللی اتومبیل رانی) با انجام تست هایی بر روی سه موتور مرسدس،فراری و رنو اعلام کرد که بین قوی ترین و ضعیف ترین موتور فقط ۰٫۳ ثانیه در طول یک مسابقه اختلاف وجود دارد. با اعلام این نتیجه، هورنر انتقاد شدیدی را نسبت به تست های انجام شده وارد ساخت. نظر هورنر این بود که حداقل ۱٫۷۱۱ ثانیه اختلاف وجود دارد و فیا نتایج را اشتباه اعلام کرده است.

مکس ورشتپن، دنیل ریکاردو دو راننده تیم ردبول هم در کنار مدیر تیم خود آزمایشات فیا را غیر قابل قبول توصیف کردند.

به علاوه کارلوس ساینز راننده تیم توروسو که در ماشین خود از موتور رنو استفاده می‌کند نیز اظهار کرد:

وقتی در روز جمعه خبر نتیجه تست فیا را خواندم فقط می‌توانستم به آن بخندم.

کارلوس ساینز و مکس ورشتپن - تورو روسو

کارلوس ساینز و مکس ورشتپن 

موتور رنو نسبت به دو موتور رقیب پنج کیلوگرم سنگین‌تر است و هم این که به یک کیلوگرم هوای بیشتر برای خنک سازی در طول مسابقه احتیاج دارد.

تیم ردبول نیز با بازگشت آدریان نیوی (مدیر فنی ردبول) قصد دارد تا بخشی از کمبود قدرت موتور را با بهبود وضعیت ایرودینامیک جبران کند.

وضعیت پیست ها در گرندپری های باقی مانده به گونه ای است که نیاز بیشتری به قدرت موتور احساس می‌شود و این چالش پیش روی ردبول و همچنین فشار بر تیم رنو برای ارتقاء موتور خود را بیش از پیش افزایش می‌دهد.

مکلارن :

مکلارن-هوندا بدترین فصل خود بعد از بازگشت مجددشان به فرمول یک را داشته‌اند. آن ها در طول ۶ مسابقه برگزار شده هیچ امتیازی را کسب نکرده اند. و این در حالی است که این تیم یکی از بهترین رانندگان فرمول یک یعنی فرناندو آلونسو اسپانیایی را در اختیار دارد.

این نتایج باعث ایجاد کشمکش هایی ما بین هوندا و مکلارن شده است اما به نظر می‌رسد در این میان مکلارن از موضع قدرت بالایی نسبت به هوندا برخوردار باشد  چرا که بدون شک به عقیده کارشناسان و مخاطبان فرمول یک، بزرگترین نقطه ضعف ماشین مکلارن-هوندا موتور ضعیف آن‌ها است.

در فصل پیش هوندا اعلام کرده بود که تمرکز اصلی خود جهت افزایش قدرت موتور خود را برای فصل ۲۰۱۷ گذاشته است. اما هم در تمرینات پیش فصل و هم در مسابقات فصل موتور هوندا ضعیف ترین عملکرد را در بین موتور های موجود داشته است.

قوانین فرمول یک در فصل ۲۰۱۷ به گونه ای بود که ماشین هایی سنگین تر در اختیار رانندگان قرار می‌گرفت و این موضوع یکی از عواملی بود که بیش از فصول گذشته، نیاز به موتور قوی تر در این مسابقات احساس می‌شد. و همین موضوع فاصله میان تیم مکلارن – هوندا از رقبای خود را بیشتر کرد.

عملکرد ضعیف موتور هوندا فقط به کمبود قدرت موتور ختم نشد. در گرندپری بحرین آلونسو به خاطر نقص فنی موتور از آمدن به پیست نیز ناتوان ماند و این موضوع بیش از هر کس دیگری عصبانیت فرناندو آلونسو را برانگیخت. او در مصاحبه خود گفت:

هر راننده ای ممکن است بعد از شروع مسابقه یک مسابقه خوب یا بد را داشته باشد اما این که به خاطر موتور خود قادر به شروع رقابت نباشید واقعا شگفت آور است.

استافل وندورن - گرندپری بحرین 2017

آلونسو بر این عقیده است که برای گرفتن جایگاه پول پوزیشن حداقل به پنجاه اسب بخار نیروی بیشتر نیاز دارند.

مدیران تیم مکلارن هم در ابتدا از هوندا حمایت می‌کردند و امید به بهبودی موتور هوندا داشتند و در مصاحبه های خود اعلام می‌کردند بر خلاف شایعات در پی عقد قرار داد با تیم مرسدس برای خرید موتور از این تیم نیستند. اما بعد از اتفاق گرندپری بحرین و عدم کسب امتیاز تیم در شش مسابقه انتقادات مکلارن به هوندا آغاز شد. انتقادی که گاهی مقداری جنبه تهدید نیز به خود گرفت. برای نمونه زاک براون ( مدیر تیم مکلارن-هوندا) در مصاحبه خود اظهار کرد که:

هیچ گزینه ای برای ادامه فصل و همچنین برای فصل ۲۰۱۸ تاکنون حذف نشده است. ما به دنبال حرکت روبه جلو هستیم و برای این کار در حال ارزیابی گزینه های پیش رو هستیم.

در مقابل هاسه گاوا ( مدیر هوندا ) قول داده است که وضعیت را برای گرندپری کانادا بهتر کنند. مدیر هوندا در ادامه گفت:

کانادا محل قدرت نمایی هوندا خواهد بود.

موتور فرمول یک هوندا 2015

موتور فرمول یک هوندا

چالش پیش روی فیا

ردبول از تیم های قدرتمند در مسابقات بوده و علاوه بر آن تیم توروسو نیز زیر نظر تیم ردبول فعالیت می‌کند و از این جهت همواره بر جذابیت مسابقات افزوده است.

مکلارن نیز جزء تیم های با سابقه شرکت کننده در مسابقات فرمول یک می‌باشد و طرفداران خاص خود را در فرمول یک دارد. در این فصل انتقادات ردبول از فدراسیون افزایش یافته است. ردبول در ابتدای فصل از منتقدان اصلی قوانین در فصل ۲۰۱۷ بود و مدیران تیم فرمول یک ردبول اظهار کردند که در صورت عدم بهبود قوانین در آینده ممکن است از مسابقات به طور کامل کناره گیری کنند.

موضوع کناره گیری ردبول از چالش های پیش روی فدراسیون جهانی می‌باشد چرا که با خروج تیم ردبول جذابیت مسابقات فرمول یک به شدت تهدید می‌شود. در سوی دیگر عملکرد ضعیف تیم مکلارن – هوندا باعث شد تا راننده ارزشمندی مانند فرناندو آلونسو حضور در مسابقات ایندی۵۰۰ را به شرکت در گرندپری موناکو ترجیح بدهد و این موضعی است که اصلا خوشایند مخاطبان فرمول یک نمی‌باشد.

به هر حال هر دو کمپانی رنو و هوندا قول داده‌اند که در گرندپری کانادا وضعیت بهتر از پیش خواهد شد. بر این اساس گرندپری کانادا یکی از جذاب ترین مسابقات این فصل خواهد بود.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

7 دیدگاه

 1. Mehrdad

  11

  2

  زیاد از این قول ها دادن این دو تیم اما چیز دیگری اتفاق افتاده
  در این مطلب هم نکته خوبی اشاره شد مسابقات باقی مانده بیشتر به قدرت موتور نیاز هست برای پیروزی
  از اینجاست که مشخص میشه فراری توان مقابله با مرسدس و موتور قدرتمندش رو داره یا نه

 2. Ali

  13

  1

  “کانادا محل قدرت نمایی هوندا خواهد بود.”
  امان از دست هوندا و این اعتماد به نفس کاذبش.حداقل باید ۱۵ k/h به سرعت و ۴۰ اسب بخار به قدرت اضافه کنه تا بتونه برای سکو بجنگه؛اونوقت میگه قدرت نمایی.شاید تو کانادا وضع بهتر بشه و مک لارن به q3 برسه،ول این مسئله فقط میتونه برای وندورن خوب باشه.آلونسو حتی به سکو هم راضی نیست و فقط برد میخواد.چالش پیش روی هوندا عمیق تر و پیچیده تر از این حرف هاست و امیدی به بازگشت یکباره هوندا نیست.
  همچنین بقیه تیم ها هم ننشسته اند تا هوندا بهشون برسه.اگه هوندا یک قدم جلو بره،فراری و مرسدس در همون زمان چند برابر بیشتر پیشرفت میکنن و همچنان فاصله باقی می مونه.

 3. F1 FERARRI

  7

  0

  تیم مکلارن اصلا امیدی به مسابقه کانادا نداشته باشه راحترن والا با این موتوراشون هندا گند زده به مکلارن و الونسو من و تمام اعضای این سایت واقعا برا الونسو متاثر هستیم

 4. burnout

  2

  0

  با توجه به پیچیدگی هایی که بخش پاوریونیت داره امکان اینکه یه شبه یا یه ماهه
  هوندا یا رنو بتونن یه موتور رقابتی تولید کنن نیست. نیاز به زمان داره
  شاید با تغییراتی که روی موتور انجام میشه بهبود جزئی داشته باشن
  ولی مطمئنا این فصل نمیتونن تهدیدی واس مرسدس یا فراری باشن

 5. Ah Ferrari

  2

  0

  من که به امتیاز گرفتن مکلارن هم امیدوار نیستم چه برسه به این که مکلارن هوندا بخواد تو کانادا قدرت نمایی بکنه.شاید منظورشون از قدرت نمایی گرفتن یکی دو امتیاز بوده چون در مقایسه با عملکرد گذشته قدرت نمایی محسوب میشه.

دیدگاه خود را بیان کنید