مجله خودرو ایران – تنها چند سال پس از تولد کلاس پونی کارها، رقابت بین موستانگ و کامارو آغاز شد؛ زمانی که هر دو هیولاهای مسابقات درگ بودند و حالا کمی هندلینگ هم در آنها پیدا می شود. ولی این دو هر چه که قبلاً بودند را دور بریزید، امروز حتی در کلاس خودروهای اسپرت ارزان قیمت هندلینگ و ثبت زمان در پیست اهمیت دارد.

به همین دلیل است که شورولت کامارو SS و فورد موستانگ GT به عنوان نسخه های متوسط این دو رقیب دیرینه، نفس اروپایی های گران قیمت را در پیست می برند. اما حالا، ما برای این نبرد خونین، اسلحه های مهلکتری آماده کرده ایم. در اردوگاه شورولت، کامارو ZL1 قابل رویت است و از طرف فورد، موستانگ شلبی GT350R آماده رقابت است؛ خودروهایی که هر دو با هندلینگ اضافی، هیولاهای واقعی پیست هستند.

موستانگ در مقابل کامارو

موستانگ در مقابل کامارو

البته شاید این نبرد روی کاغذ کمی ناعادلانه به نظر برسد. بالاخره کامارو با یک موتور ۶٫۲ لیتری V8 سوپرشارژر که قادر به تولید ۶۵۰ اسب بخار قدرت و ۸۸۰ نیوتن متر گشتاور است، به مصاف شلبی با موتور ۵٫۲ لیتری V8 تنفس طبیعی می رود که تنها ۵۲۶ اسب بخار قدرت و ۵۸۰ نیوتن متر گشتاور دارد. لااقل برای اینکه کمی دل خود را راضی کنیم، می فهمیم هر دو گیربکس شش سرعته دستی دارند(البته کامارو با گیربکس ۱۰ سرعته اتوماتیک هم قابل سفارش است.).

موستانگ در مقابل کامارو

موستانگ در مقابل کامارو

همینجاست که کامارو یک برگ برنده دیگر با نام پکیج ۱LE رو می کند تا در واقع کامارو ZL1 1LE در مقابل شلبی GT350 R قرار بگیرد. شاید کمی دلمان به حال موستانگ بسوزد، ولی دونالد رامسفلد می گوید:

شما با اسلحه ای که دارید به نبرد می روید، نه با اسلحه ای که می خواهید.

او درست می گوید، هر دو قویترین نسخه خانواده خود هستند و قویترین اسلحه ای هستند که از اردوگاه خود به میدان می آیند. اگر قیمتها را بدانید بیشتر به حرف من ایمان می آورید، ZL1  سفید ما برچسب قیمت ۶۵٫۲۳۰ دلاری را می بیند در حالی که GT350R آبی و مشکی ۶۸٫۰۲۰ دلار قیمت دارد.

شوزولت کامارو ZL1 1LE

شوزولت کامارو ZL1 1LE

خریدن موستانگ با قیمت بیشتر کمی سخت و غیرمنطقی به نظر می رسد؛ یعنی، شما با ۶۵٫۰۰۰ دلار می توانید سرکش ترین کاماروی تاریخ را با دود و دونات بسیار بدست آورید. از طرفی قیمت پایه یک موستانگ از حدود ۲۵٫۰۰۰ دلار شروع می شود و این همه افزایش قیمت بدون اضافه کردن حتی یک سیستم پرخوران شما را مردد می کند.

فورد موستانگ شلبی GT350R

فورد موستانگ شلبی GT350R

اما بی خیال، GT350 یک موتور عالی دارد که بیشترین بازدهی موتورهای تنفس طبیعی فورد را به خود می بیند و پسوند R به آن آیرودینامیک و رینگهای فیبر کربنی اضافه می کند، با حذف صندلیهای عقب وزن را کم می کند و سیستم تعلیق جدیدی به آن می دهد که در رانندگی در حد یک پورشه ۹۱۱ GT3 دارد.

فورد موستانگ شلبی GT350R

فورد موستانگ شلبی GT350R

بهترین خودروهای سال ۲۰۱۶ از نگاه موتورترند را به خاطر آورید، شلبی GT350R پس از مکلارن ۵۷۰S به رده دوم دست یافت و بهتر از خودروهایی مانند پورشه ۹۱۱ Carrera S، کاماروSS 1LE، دوج وایپر ACR، مرسدس AMG GTS، آئودی R8 V10 Plus، آکورا NSX و دیگران شد. اینها خودروهایی جداً خوبند، بعضی از آنها سوپراسپرتهایی که کارشان درست است، و همه توسط شلبی به زانو در آمدند!

البته کامارو ZL1 تا به حال وارد این لیست نشده، اما در پیست بین المللی Willow Springs دور زده و سریعتر از کوروت گرنداسپرت، مرسدس AMG GTS، پورشه ۹۱۱ Carrera S و حتی مکلارن ۵۷۰S بوده است(البته نسخه پروتوتایپ مکلارن، صدایش را در نیاورید، همین هم برای یک کامارو عالی است!).

شوزولت کامارو ZL1 1LE

شوزولت کامارو ZL1 1LE

اما با چه زمانی؟ خودروی سفید ما با رانندگی رندی پابست در ژانویه توانسته بود این پیست را در مدت زمان ۱:۲۶٫۱۲ طی کند و حالا به زمان ۱:۲۷٫۹۰ دست یافت. نکته جالب دیگر این است که زمان شلبی تنها ۰٫۳۹ ثانیه اختلاف دارد. شاید با خود بگویید نکته غیر عادی وجود ندارد؛ اما صبر کنید، پس آن همه قدرت و گشتاور اضافی کجا رفته است؟ پس می توان گفت اگر زمان کامارو عالی است، زمان موستانگ معجزه است!

شوزولت کامارو ZL1 1LE

شوزولت کامارو ZL1 1LE

از این موستانگ معجزات دیگری هم بر می آید، فورد موستانگ شلبی GT350R در پیست لاگونا سکا توانسته بود با ثبت زمان ۱:۳۶٫۱۱ سریعتر از فراری ۴۵۸ ایتالیا، نیسان GTR 2017، آکورا NSX و لکسوس LFA باشد. رندی در این باره می گوید:

فکر می کنم آن بال(عقب) یک کارهایی می کند!

فورد موستانگ شلبی GT350R

صبر کنید، آن قدر از خوبی های موستانگ گفتم که آمار عجیب کامارو را فراموش کردم. سوال اینجاست که چرا کاماروی یکسان با وجود راننده و پیست یکسان ۱٫۷۴ ثانیه کندتر از قبل بود، و اینکه چرا اختلاف موستانگ و کامارو تنها به ۰٫۳۹ ثانیه محدود می شود. روی کاغذ کامارو باید بیشتر از اینها سریع باشد، و این نکته منفی است که رندی هم به آن اشاره می کند.

اما چه اتفاقی روی خط مستقیم می افتد؟ اینجاست که قدرت اضافی ZL1 خود را به رخ می کشد. شلبی با وجود اینکه صفرتاصد را  تنها در ۴٫۰ ثانیه ثبت می کند، ۰٫۲ ثانیه کندتر از ZL1 است. کریس والتون در این باره می گوید:

من با پنج نوع تنظیمات مختلف لانچ کنترل شتاب گیری را امتحان کردم. در آخر به بهترین حالت برای هر دو رسیدم. (در کامارو) دور موتور برای لانچ کردن را روی ۳۸۰۰ rpm بگذارید و با کنترل کشش ۱۲ درصد یا در همین حدود.

شوزولت کامارو ZL1 1LE

شوزولت کامارو ZL1 1LE

(برای شلبی) لانچ کنترل چیز عجیبتری است. داشتن تایرهای گرم شده هم تاثیری در شتابگیری ایجاد نمی کند. با اینکه گشتاور مطلوب در دور ۴٫۷۵۰ rpm حاصل می شود، بهترین تکنیک استارت زدن در دور ۳٫۲۰۰ rpm است. زمانی که از سرعت ۳۲ کیلومتر بر ساعت(۲۰ مایل بر ساعت) عبور کنید، کمتر شدن شتاب را به صورت جزئی احساس می کنید.

فورد موستانگ شلبی GT350R

فورد موستانگ شلبی GT350R

در ثبت رکورد چهارصد متر هم قدرت کامارو حرفی برای گفتن باقی نمی گذارد. شلبی چهارصد متر را در ۱۲٫۲ ثانیه و با سرعت ۱۹۲ کیلومتر بر ساعت طی می کند در حالیکه شوی این کار را در ۱۱٫۸ ثانیه و با سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت انجام می دهد. اختلاف ۰٫۴ ثانیه ای و سرعت ۸ کیلومتر بر ساعت در درگ کم چیزی نیست.

به توقف که می رسیم، هر دو خودرو بهترین تاریخ خود را به نمایش می گذارند. توقف از سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت(۶۰ مایل بر ساعت) در کامارو در مسافت ۹۷ فوت و در موستانگ در مسافت ۹۹ فوت انجام می شود که عالیست چون در این سرعت هر توقفی در مسافت زیر ۱۰۰ فوت بسیار ارزشمند است. والتون در این باره می گوید:

ترمزهای ZL1 قویتر از آن چیزی هستند که احساس می کنید. من در سفرهای طولانی پدالهای اسفنجی را دوست ندارم، بلکه پدالهای سفت و ترمزهایی را ترجیح می دهم که بیشترین نیروی ممکن را جهت توقف خودرو وارد می کنند مانند ZL1. البته شاید پدال ترمزش باز هم کمی اسفنجی به نظر برسد، ولی سرسخت است.

شوزولت کامارو ZL1 1LE

شوزولت کامارو ZL1 1LE

به ترمزهای GT350R که می رسیم، والتون طرفداری خود را از آنها نشان داده و می گوید:

این ترمزها شما را سر جایتان میخکوب می کنند. پدالهای محکم، سرسخت مانند یک تیرِ کمان و مسافتی که با هر بار ترمزگیری و گرم شدن دیسکهای ترمز کمتر هم می شود. هشت عدد بدست آمد: ۱۰۷، ۱۰۴، ۱۰۳، ۱۰۲، ۱۰۵، ۹۹ و ۱۰۱ فوت.

فورد موستانگ شلبی GT350R

فورد موستانگ شلبی GT350R

البته که شلبی تلاش سختی برای شکست کامارو انجام داده، اما همچنان این کامارو است که زودتر پرچم شطرنجی را می بیند.

می رسیم به بحث چسبندگی، هر دو قادر به تحمل شتاب جانبی ۱٫۰۸ g هستند. همان طور که گفتم، سالهای قبل این خودروها تنها برای درگ ساخته شده بودند، ولی امروزه اعداد به مربوط به هندلینگشان فوق العاده است.

اگر فکر می کنید خودرویی که هندلینگ بهتری دارد زمانی بهتری در پیست ثبت کرده در اشتباهید. شلبی در تست هندلینگ با ثبت زمان ۲۳٫۱ برتر از کامارو با زمان ۲۳٫۲ بود(ZL1 مجهز به گیربکس ۱۰ سرعته اتوماتیک زمان ۲۳٫۱ را به ثبت رساند.). البته که وزن کمتر GT350R در این برتری نقش دارد. نماینده فورد با وزن ۱۶۸۵ کیلوگرمی خود ۹۱ کیلوگرم از شورولت ۱۷۷۶ کیلوگرمی سبکتر است که موتور بزرگتر و سوپرشارژر دلیل اضافه وزن کامارو است، چون کامارو SS 1LE تنفس طبیعی ۱۶۹۵ کیلوگرم وزن دارد.

موستانگ در مقابل کامارو

موستانگ در مقابل کامارو

در کل روی پیست چه اتفاقی می افتد؟ کامارو کمی سریعتر از موستانگ از خط پایان عبور می کند چون در خط مستقیم و پیچ ۲ و ۸ سریعتر است، اما موستانگ در دیگر پیچها بهتر عمل می کند و در هر جا کم کم از اختلاف می کاهد.

شلبی در ترمزگیری ها کمی بهتر عمل می کند(علیرغم برتری کامارو در توقف کامل)، در فاصله بین پیچهای ۶ و۷ بسیار سریعتر است و در پیچ ۹ به طرز ترسناکی بهتر از کامارو است. در کل هم آمار نشان از چسبندگی بهتر نماینده فورد دارد تا اسلحه شورولت کمی سرافکنده شود.

موستانگ در مقابل کامارو

موستانگ در مقابل کامارو

اما بی خیال، مقایسه بین این دو که محدود به اعداد و ارقام نیست؛ چون قرار نیست خریدار این خودروها راننده مسابقه ای باشه که هر لحظه به فکر ثبت زمان در پیست باشد. پس می رویم به سراغ اینکه این دو در عمل چه می کنند.

صدا یکی از امتیازات مهم در دنیای خودروهای اسپرت است و بی شک صدای شلبی میلیونها بار بهتر است یعنی، جنس بهتر و خالصتری دارد. صدای اگزوز کامارو دقیقاً همانی است که در کوروت Z06 پیدا می شنوید و اگر کنار کامارو بایستید، صدایی بسیار خشن و عصبانی می شنوید؛ ولی در داخل خودرو جواب کامارو در مقابل شلبی سکوتی بیش نیست.

در جایگاه راننده، ZL1 شبیه یک ماشین لوکس است! سواری عالیست و حس آرامش بخشی هم دارد. در واقع می توان گفت حسی مانند یک پورشه ۹۱۱ Turbo دارد و وقتی نمی خواهید خون به پا کنید، کاماروی بسیار رام و مطیعی در اختیار دارید. خیلی سخت نیست به این فکر کنید که یک سواری در حد رقبای غیر آمریکایی دارد.

شلبی GT350R نقطه مخالف رقیبش است، بسیار مخالف. فرمان پذیری درجه یک و تایرهای چسبنده و صندلیهایی که تنها شما را در بر می گیرند و به هیچ وجه راحت نیستند. کافیست تا سوپاپها را باز کنید تا صدای کر کننده اگزوزش را بشنوید.

واقعیت اینست که برای یک جاده صاف و خلوت شلبی گزینه ای است که انتخاب خواهید کرد. یکی حس کاملاً اسپرت دارد و فرمان پذیری مثال زدنی است. تعویض دنده در آن لذت بخش تر است و موتور هم قطعاً حس بهتری دارد(شما که ردلاین ۶٫۵۰۰ rpm شوی را به ۸٫۲۵۰ rpm موستانگ ترجیح نمی دهید؟)، ترمزها هم حس مطمئن تری دارند و در کل پسوند R هم کمک کرد تا ماشین اسپرت تری باشد.

در مقابل، ZL1 آن خودروی خشمگین نیست. شوی می دانسته که ZL1 به تنهایی حریف رقیبش نیست پس به آن پکیج ۱LE را هم اضافه کرده تا کامارویی متمرکز روی پیست ساخته باشد. حالا دو حالت وجود دارد، یا باید GT350R تنفس طبیعی را در مقابل ZL1 1LE متمرکز روی پیست همراه با موتور سوپرشارژر قرار دهیم، یا باید منتظر GT500 یا حتی GT500R بمانیم و آن را در مقابل سریعترین کامارو قرار دهیم. در هر دو حالت فورد تعریف بهتری از یک پونی کار ارائه می کند و برنده این نبرد است.

 شورولت کامارو ZL1 1LEفورد موستانگ شلبی GT350R
نوع موتورV8 سوپرشارژر OHV با 16 سوپاپV8 تنفس طبیعی DOHC با 32 سوپاپ
حجم موتور6.162 سی سی یا 376 اینچ مکعب5.163 سی سی یا 315.1 اینچ مکعب
قدرت650 اسب بخار526 اسب بخار
گشتاور880 نیوتن متر580 نیوتن متر
ردلاین6.500 rpm8.250 rpm
نوع گیربکس6 سرعته دستی6 سرعته دستی
دیسک ترمز15.4 اینچی جلو
14.4 اینچی عقب
15.5 اینچی جلو
15.0 اینچی عقب
مشخصات تایر285/30R20 در جلو
305/30R20 در عقب
305/30R19 در جلو
315/30R19 در عقب
نوع تایرGoodyear Eagle F1 Supercar 3Michelin Pilot Sport Cup 2
وزن1776 کیلوگرم1685 کیلوگرم
تقسیم وزن54/46%54/46%
50-0 کیلومتر بر ساعت1.71.8
100-0 کیلومتر بر ساعت3.84.0
160-0 کیلومتر بر ساعت7.98.7
0-100-011.712.6
طی چهارصد متر11.8، 20012.2، 192
توقف از 100 کیلومتر بر ساعت97 فوت99 فوت
تحمل شتاب جانبی1.08 g1.08 g
زمان طی 8 انگلیسی23.2 ثانیه23.1 ثانیه
گارانتی کاملسه ساله، 36.000 مایلسه ساله، 36.000 مایل
گارانتی موتورپنج ساله، 60.000 مایلپنج ساله، 60.000 مایل
قیمت پایه63.435 دلار64.545 دلار
قیمت نمونه تست شده65.230 دلار68.020 دلار
این نوشته را به اشتراک بگذارید:

2 دیدگاه

دیدگاه خود را بیان کنید