فرمول یک ایرانپیشرفت های اخیر تکنولوژیک دید همگان را به سمت دوران طلایی واقعیت مجازی بیشتر از آنچه که تصور می شد نزدیک می کند. سوال اصلی این است که آیا فرمول ۱ برای این پیشرفت ها آمادگی لازم را دارد؟!

تحقیقات جاناتان نوبل را می خوانید.

در سمت چپ، مرسدس لوئیس همیلتون دیده می شود که آخرین بازرسی های قبل تمرین، توسط مکانیک را می گذراند. پشت سر، قهرمان سه دوره فرمول۱ درباره برنامه ریزی رانندگی روز خود با مهندسان در حال بحث است.

لحظاتی بعد، راننده بریتانیایی تیم مرسدس وارد ماشین می شود و مرسدس نقره ای با صدایی طنین انداز در داخل گاراژ روشن می شود و در کسری از ثانیه در هاله ای از دود و صدای زیبای موتور ناپدید می گردد. در همین لحظه قبل از این که اعضای تیم در جای خود قرار گیرند، دور هم جمع شده و درگوشه ای از گاراژ به گفت و گو می پردازند.

این یک گاراژ واقعی نیست. در واقع، این یک اتاق تاریک در یک واحد صنعتی در مرکز شهر آستین تکزاس است که به گونه ای خاص توسط تیم مرسدس با اسپانسری شرکت باس برای نمایش واقعیت مجازی و همچنین واقعیت افزوده از گاراژ تیم مرسدس سال پیش دچار دگرگونی شده و طراحی شده بود. صدا ها به تدریج محو می شود همانطور که تجربه کنندگان این اثر که گوشی های وایرلس به گوش دارند در اطراف این گاراژ مجازی قدم می زنند و به حرف ها و صحبت گوش می دهند، همچنین نور که مرجعی برای پیدا کردن اجسام مختلف در داخل گاراژ است.

این روش تجربه ای بی همتا برای طرفداران فرمول ۱ به همراه می آورد و همانطور که صف ۴۰۰۰ نفری طرفداران برای شرکت در گرندپری آستین شور و شوق آنها را نشان می دهد.

شراکت مرسدس- باس در به تصویر درآوردن یک گرندپری موفق به وسیله واقعیت افزوده و واقعیت مجازی برای تقویت یک فرمول ۱ بی همتا بوده است و چرا فرمول ۱ نمی تواند از چنین موفقیت عمده ای به نفع خود استفاده کند. ولی در این زمان که مصرف کنندگان کمپانی های الکترونیکی با تمام وجود خواستار واقعیت مجازی هستند، آیا فرمول یک آماده است؟ و واقعا آیا آینده چنین مکانی غیر قابل باور، برای دور هم جمع کردن طرفداران به وسیله هدست های مجازی به جای تصویر زنده در یک رقابت گرندپری، شدنی است؟

تجربه مجازی گاراژ شرکت باس

تجربه مجازی گاراژ شرکت باس

تجربیات شخصی

برای شرکت باس که یک کمپانی تولیدکننده لوازم صوتی است، داشتن واقعیت مجازی یک تجربه اولیه در زمینه صدا به جای تصویر، ضروری است ولی این علاقه مندی برای خلق یک پروژه واقعیت مجازی رو به جلو برای به دست آوردن یک راه ارتباطی بهتر به جای گوشی های هوشمند است. همانطور که ایان مک گیبون، رئیس بخش تبلیغات جهانی شرکت باس توضیح می دهد، چه چیزی طرفداران فرمول ۱ را منحصر بفرد می کند تا از گوشی هوشمند خود فراتر روند.

به نظر من مصرف کنندگان به دنبال یک تجربه شخصی و فراتر از آن هستند.

می افزاید:

ولی همیشه طرفداران پشت صحنه را دوستدارند و هم پشت پرده رقابت ها را دنبال می کنند.

چیزی که شما در یوتیوب و فیس بوک تماشا می کنید بی نظیر و سرگرم کننده است، ولی مردم یک تجربه فیزیکی می خواهند. فکر می کنم این راه ادامه دار باشد. این راه بیشتر و بیشتر تجربه ای سرگرم کننده و فیزیکی خواهد بود.

همانظور که تکنولوژی پیشرفت می کند، مردم بیشتر تجربه شخصی را به وسیله حس های شش گانه خود می خواهند. نه به وسیله چند کلید کیبورد برای تعامل با دنیای پیرامونی خود.

میهول کاپادیا رئیس بخش تجاری شرکت ارتباطی تاتا می گوید:

کاری که تکنولوژی می کند برگشت ما به پایه ای ترین بخش هاست. با یک گوشی آیفون ما به لمس کردن برگشت می کنیم، عملی طبیعی برای هر انسان است به جای تایپ کردن جلوی یک کامپیوتر. اتفاقی که در خانه به وسیله آمازون الکسیا یا گوگل می افتد برگشت ما به صداست. بسیار اساسی تر از لمس کردن است. تکنولوژی بسیار دست یافتنی تر برای اقشار مختلف مردم شده است.

تجربه واقعیت مجازی فرمول E

تجربه واقعیت مجازی فرمول E

عامل شبکه های اجتماعی

وقتی که حس های شش گانه دوباره کنار هم جمع شوند و به صورت کاملا محسوسی به صورت صدا و تصویر در قالب واقعیت افزوده و واقعیت مجازی درآیند، بسیار مهم خواهند شد. به همین دلیل برای یک ورزش بسیار اهمیت دارد تا در این زمینه به جلو قدم بردارد.

فرمول E توسط همکاری ها با شرکت های تکنولوژیکی وارد یک مشارکت دو جانبه برای تولید واقعیت مجازی زنده شده است، به صورتی که امکانات لازم را در اختیار طرفداران فرمول E در راستای یک تجربه کامل همراه با امکانات معمول یک مسابقه زنده قرار می دهد. در راستای بهتر کردن این امکانات طرفداران قادر خواهند بود در کنار تماشای مسابقه، با دوستان خود در منطقه پیت لین دیدار کنند، وارد یونیت پذیرایی شوند، در سالن وی آی پی بیلیارد بازی کنند یا برای تماشای مسابقه به جایگاه ویژه بروند یا از دید راننده مسابقه را پیگیری کنند. در فصل اخیر امکان بازی های کامپیوتری به این بخش اضافه شده است.

البته در نرم افزار معرفی شده قسمتی برای مدیریت تصاویر در اختیار طرفداران قرار گرفته است که می توانند بخش CGI یا تصاویر تولید شده کامپیوتری را کنترل و زوایا یا بازپخش های مورد نظر خود را از نقاط خاص خودشان بررسی و یا اگر از دید دوربین های تلویزیونی جا مانده تماشا کنند. مشاور بخش همکاری و قوانین پخش زنده مجازی مسابقات، اولیور وینگارتن گفت او بسیار مشتاق است تا ببیند که بازار تبلیغات مجازی به کجا می رود.

 ما می بینیم که تعداد استفاده از این هدست های واقعیت مجازی با روندی قابل قبول رو به افزایش گذاشته است و این تازه شروع مجرا است.

او افزود:

آمار نشان می دهد که شمار استفاده به وسیله کنسول پلی استیشن به صورت عالی افزایش یافته است. باور های ما نشان می دهد که استفاده کنندگان هم خواستار محتوا هستند، همچنین می خواهند در محتوا دخیل داده شوند و در واقع می خواهند به آنها چیزی داده شود که خواستارش هستند. ما نمی خواهیم طرفداران و مردم فقط روزهای مسابقه بیایند و مسابقه را تماشا کنند. ما می خواهیم فضایی اجتماعی و همگانی به آنها به دهیم.

واقعیت مجازی شرکت تویوتا

واقعیت مجازی شرکت تویوتا

پایان تلویزیون

مشکل بزرگی که ورزش با آن رو بروست سرمایه گذاری بسیار در بخش تکنولوژیک است که همگان خواستار توسعه آن هستند و مصرف کنندگان خواستار استفاده هر چه بیشتر از تلویزیون در مسابقات زنده هستند. این چندان جالب نیست که طرفداران می خواهند هدست های واقعیت مجازی خود را به مکان مسابقه ببرند و بر روی چمن ها بنشینند و وارد دنیای مجازی خود در دنیای فرمول ۱ شوند. بخش جالب و قابل توجه واقعیت مجازی، افزودنی های تازه آن است تا رویداد بعد از ظهر های روز یکشنبه.

مک گیبن می افزاید:

به نظر من برای مسابقاتی نظیر فرمول ۱ و مسابقات سنتی پرطرفدار بین المللی بسیار مهم است که هوشمندانه با طرفداران ارتباط برقرار می کنند. در ضمن یک بازار بسیار مهم وجود دارد و آن نشستن جلوی تلویزیون و تماشای مسابقات بعد از ظهر یکشنبه فرمول ۱ است که البته برای همه طرفداران قابل قبول نیست.

در ۵ تا ۱۰ سال آینده، تکنولوژی و وسایل الکترونیکی بیشتر با هم ارتباط خواهند داشت و مسابقات و موسیقی باید درک بهتری از وضع موجود داشته باشند که به کجا می روند و چه چیزی را به مخاطب عرضه می کنند که او خواستار آن است. و در واقع این درباره خواسته من است ولی چیزی که شما می خواهید شاید کاملا متفاوت باشد.

این دیدگاه کاپادیا برای اثبات آینده واقعیت مجازی است که تنها تجربیات پخش زنده نخواهد بود ولی راهی تسهیل کننده در مشارکت طرفداران در آخر هر مسابقه خواهد بود.

اگر شما به یک مسابقه فوتبال بروید، اسکوربورد ورزشگاه نقش مهمی را بازی می کند.

او می گوید:

شما هیچ وقت نمی خواهید که تمام تجربیات توسط تکنولوژی کمرنگ شود بلکه برعکس، شما شاید می خواهید در خانه بمانید ولی در فرمول ۱ چندان رایج نیست که یک ساعت و نیم منفعل باشید، در عوض شما برای پر کردن این معضل چه کار می کنید؟

اولین و اساسی ترین قسمت تماشای مسابقات از طریق تلویزیون این است که شما نمی خواهید جایی بروید و طرفدارانی هستند که این مدل تماشا را می پسندند. طرفداران هنوز یک صفحه اصلی می خواهند ولی این مدل نیز در حال تغییر کردن است ،به طوری که می گویند ضبط می کنم و در ساعت مورد دلخواهم تماشا می کنم.

ما بیشتر تعامل را می خواهیم. می خواهیم بدانیم بعد از اینکه صفحه خاموش می شود چه اتفاقی می افتد مثل اینکه شما چه دیدی نسبت به تصادف سال پیش فرناندو آلونسو داشتید؟ نه اینکه همه این اتفاقات در لحظه و زمانی واقعی اتفاق بیافتد.

بعضی اوقات باید مسائلی بسیار پیش پا افتاده را حل کنیم. نیازی به نود دقیقه تماشای بی وقفه واقعیت مجازی نیست که شما را دچار سرگیجه کند!! در واقع می تواند خیلی آزار دهنده باشد. شما می توانید از واقعیت مجازی در همان روز برای برطرف کردن نیازتان استفاده کنید.

تجربه مجازی گاراژ فرمول یک شرکت باس

تجربه مجازی گاراژ فرمول یک شرکت باس

محدودیت های تکنولوژی  

در صورتی که فرمول۱ آمادگی لازم را پیدا می کند و یا نیاز به یک تجربه زنده واقعیت مجازی احساس شود، پیشرفت و حرکت رو بجلو متوقف نخواهد شد بلکه با نقشه هایی در کنار پوشش تلویزیونی رشد خواهد کرد. در یک یا دو سال آینده صحبت هایی بر روی این ایده خواهد بود که طرفداران در منزل می نشینند و به صورت آنلاین درگیر رویداد فرمول ۱ می شوند.

سال پیش رئیس بخش فنی فرمول یک جان موریسن بیان کرد که کارهایی در پشت صحنه در حال رویدادن است تا در زمانی مناسب تعاملی بین خواسته های مسابقات، جایگاه تکنولوژی و خواسته های مصرف کننده روی دهد. ولی یکی از معضلات عمده سیستم موقعیت مکانی(GPS) دقیق است تا بتوان بدون داشتن مشکلات پارازیتی آن را به ثمر رساند. البته امروزه چنین امکانی وجود ندارد.

موریسن سال پیش گفت:

 ما یک اپلیکیشن تعاملی تهیه و توزیع کرده ایم و کانال گرند پری مجازی مختص خودمان را ایجاد کردیم البته برای عموم قابل استفاده نیست ولی به ما این امکان را می دهد تا به تهیه یک نسخه کاملا مجازی از اطلاعات زنده مسابقه بپردازیم. ولی قسمتی که ما حتما به دنبال بهبود آن هستیم داشتن موقعیت دقیق است. ولی ما به دنبال راه اندازی یک پروژه بزرگ برای دقیق تر کردن موقعیت هستیم و بعد از آن می توانیم در بازی شرکت کنیم.

من فکر می کنم این راه دو سال دیگر به تحقق برسد. ولی ما نیاز به موقعیت دقیق سانتی متری داریم زیرا دیگر نمی توان ماشین را مشاهده کرد و به آن دست زد وقتی آنها تکه پاره باشند. در حال حاضر ما ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی متر دقت داریم.

طرفداران درحال تجربه واقعیت مجازی

طرفداران درحال تجربه واقعیت مجازی

ایده مفهومی نت فلیکس

بسیار روشن است که آینده فرمول ۱ دقیقا بر روی هدست های واقعیت مجازی استوار نخواهد بود. بسیار مهم است که برای همه در دسترس باشد، برای آنهایی که در پیست حضور دارند، آنهایی که از طریق تلویزیون در خانه شاهد رقابت ها هستند و یا آنهایی که می خواهند عمیق تر در دو یا چند نمایشگر وقایع را دنبال کنند.

و مهم تر از همه این ها، در اختیار قرار دادن محتوا با توجه به نیاز طرفداران در دستان آنها است.

کاپادیا می افزاید:

تجربه تکنولوژی با تجربه مسابقات در هم خواهد آمیخت. البته شما می توانید تجربه مسابقات داشته باشید و نگران تکنولوژی نباشید.

حالا خیلی مهم است که این روند مثل ماشین مسابقه سریع و روبه جلو حرکت کند. اگر شما متوجه یک اتفاق بی نظیر شدید منظور از بی نظیر این است که آن را به طرفداران انتقال دهید.، جایی که پیشرفت آن جاست. به دلیل اینکه من می توانم ارتباط ۲۴ ساعته ۷ روز هفته داشته باشم و شما نمی توانید مانند من در دو ساعت به همه چیز برسید.

چیزی که نت فلیکس در حال شکافتن کد های آن است، وقتی است که شما چیزی می خواهید آن را خواهید گرفت. پخش زنده مسابقات همیشه و همه جا با چالش روبروست از این جهت بسیار هیجان انگیز است بعد از اینکه متوجه می شوم، چه کسی مسابقه را برده است؟

جواب فرمول یک، یک بله درست و حسابی است. حالا همه چیز درباره ساختن لحظات خاص و در اختیار گذاشتن آنها با توجه به خواسته طرفداران است.

 

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

3 دیدگاه

 1. Mehrdad

  8

  1

  خیلی وقته دیدن مسابقات یک نواخت شده حتی نوآوری های جالبی که در موتو جی‌پی رو داریم میبینیم هم در فرمول یک نیست
  تصاویر تکراری از دوربین های کنار پیست و نهایت دوربین آنبرد نه خبری از دوربین های ۳۶۰ درجه معروف هست نه دوربین های فریم بالا و حرارتی نه خلاقیت های گرافیکی …
  شاید واقعیت مجازی تحولی در این ضمیمه ایجاد کنه و چه جالب میشه هروقت بخوای بتونی مسابقه رو از دید راننده خاص ببینی یا از دید مهندس تیم
  البته متاسفانه به دلیل اینکه پایه این فناوری اینترنت با سرعت بالاست به این زودی ها ایرانی ها نمیتونن تجربه کنن

دیدگاه خود را بیان کنید