فرمول یک ایران:

گرند پری اسپانیا هم تمام شد. بدون شک کاری که پسر هلندی با کتاب تاریخ فرمول یک کرد بزرگ ترین اتفاق این مسابقه بود اما او تنها به موفقیت نرسید. این مسابقه هم برندگان و بازندگانی داشت. در ادامه عملکرد تیم ها و رانندگان را در ایستگاه پنجم فرمول یک بررسی میکنیم.

مکس ورشتپن

به طور خلاصه, عالی بود! خود مکس قبل از مسابقه  انتظار سکو را داشت اما در خوشبینانه ترین حالت هم به برد فکر نمیکرد. حق با شماست. استراتژی تیمی به نفع او بود. کنار رفتن دو مرسدس به او کمک شایانی کرد. اما این فقط بیست و چهارمین مسابقه ی او بود. اولین باری بود که پشت فرمان ردبول می نشست و از همه مهمتر او فقط هجده سال دارد. اوجوانترین فردی است که توانسته در فرمول یک رانندگی کند و یک مسابقه را ببرد. او شایسته ی این رکورد شکنی بود.فشار سنگینی که کیمی رایکونن در اواخر مسابقه به او وارد میکرد را کنترل کرد. و البته از استارت هم سود برد. جدالش با فتل در پیچ سوم ما را به یاد گرند پری اسپانیای سال 2013 و مبارزه ی آلونسو با فتل انداخت.

بعد از مسابقه تماشاچیان اسمش را فریاد میزدند. او به جذابترین سوژه ی رسانه های کشورش تبدیل شد تا جایی که وزیر ورزش هلند هم از او تقدیر کرد.

ردبول

سریع تر از فراری ها نبودند.اما عملکردشان در تعیین خط قابل تقدیر بود.دور مکس فوق العاده و دور ریکاردو خیره کننده بود و باعث شد روز مسابقه دو ماشین آبی ردبول جلوی فراری ها قرار گیرند. مردان سرخپوش فراری نتوانستند از پس ریکاردو و مکس بر بیایند. استراتژی اشتباه سه پیت استاپ هم کاملا به ضرر ریکاردو بود اما تیم برای پوشش کیمی رایکونن در پیست دو توقف را برای مکس در نظر گرفت که به خوبی جواب داد.

ردبول

این مسابقه تا حدی دوران طلایی ردبول را به همگان یاد آوری کرد.دورانی که رسیدن دوباره به آن کار سختی است.

کشور هلند

تا دور یازدهم مسابقه که دنیل ریکاردو به پیت لین رفت,هیچ راننده ای از کشور لاله ها نتوانسته بود حتی یک دور را رهبری کند.از دور 44 که برای بار دوم از پیت لین بیرون آمد این رهبری را تا پرچم شطرنجی حفظ کرد.او با هجده سال و هفت ماه و شانزده روز جوانترین برنده ی یک جایزه بزرگ شد.این افتخار برای هم وطنان او هم ثبت شد.آینده روشن است,یا بهتر است بگوییم آینده نارنجی است!

هواداران

با اوت شدن زودهنگام دو مرسدس رقابت زیبایی برای برد مسابقه بین ردبول و فراری شکل گرفت.هر چهار راننده میدانستند باید از نبود ماشین های نقره ای حداکثر استفاده را ببرند. رقابت مکس و مرد یخی از یک سو و جدال فتل و ریکاردو از سویی دیگر به جذابیت این مسابقه کمک کرد.اتفاقی که با سلطه ی مرسدس طی چند سال اخیر کمتر شاهد آن بودیم.

هواداران

پیست کاتالونیا

تا قبل از این مسابقه نه رقابت قبلی پیست را نه راننده ی مختلف برده بودند.مکس این آمار را به نوعی رند کرد.ده سال و ده راننده ی مختلف!متنوع ترین پیست از لحاظ برندگان یک دهه,رکوردی که به نظر نمی آید به این راحتی ها جا به جا شود.

کارلوس ساینز

ماتادور جوان هم که عملکرد خوبش تحت تاثیر برد مکس قرار گرفت از برندگان اسپانیا بود. هشتم استارت زد و در پایان دور اول سوم هم بودد و در نهایت بهترین نتیجه ی فعالیت حرفه ای خود را با کسب رده ی ششم گرفت.هم تیمی او کویات هم دهم شد و در مجموع نه امتیاز برای تیم آوردند.

اما در کنار برندگان جوان,بازندگان بزرگی هم بودند.

مرسدس

بعد از تعیین خط اعتماد به نفس آن ها بیشتر از قبل شد.لوویس همیلتون بریتانیایی دوباره به فرم قبلی خود بازگشته بود. خط یک را از آن خود کرده بود.هم تیمی آلمانی وی هم در کنار او عملکرد خوبی داشت.تعمیرات اساسی خودروی همیلتون در بخش سیستم بازیابی انرژی هم به خوبی انجام شده بود. همه چیز تا پیچ سه و چهار مسابقه خوب پیش میرفت که ناگهان دو ماشین در سنگریزه های کنار پیست متوقف شدند. چهره ی مبهوت دیتر تسچه و توماس وبر هم گویای این اتفاق تلخ بود. هیچ تیمی نمیتوانست این گونه 43 تیمی از آن ها بگیرد.به نظر نمیرسد این اتفاق به زودی از یاد اشتوتگارت نشینان برود.

مرسدس

لوییس همیلتون

قهرمان سه دوره ی فرمول یک با امید شروعی مجدد پا به سرزمین ماتادور ها گذاشت.پول پوزیشن را گرفت, استارت نسبتا خوبی داشت اما تصادفش با نیکو روزبرگ آلمانی امید قهرمانی این فصلش را کمرنگ تر از قبل کرد. امسال بدترین شروع همیلتون در طول فعالیت حرفه ای اوست. روزبرگ هنوز 39 امتیاز با کیمی رایکونن فاصله دارد.لوییس همیلتون 43 امتیاز با صدر جدول فاصله دارد و این اختلاف کار او را سخت میکند.

هنوز شانزده مسابقه تا پایان طولانی ترین فصل فرمول یک وقت داریم و باید منتظر باشیم تا مرد بریتانیایی جدال خود را برای کسب چهارمین قهرمانی به طور جدی تری شروع کند.

فراری

بر خلاف نظر سرجیو ماریکونه,فراری عملکرد ضعیفی داشت در تایم گیری خوب کار نکردند. در اوایل مسابقه پشت ردبول ها دور میزدند.بعد از اینکه مرسدس ها بیرون رفتند, عاقلانه ترین پیش بینی برد یکی از فراری ها بود.دو استراتژی مختلف را به کار گرفتند. راهبرد رایکونن جواب داد درست مثل مکس اما ریکاردو و فتل با سه توقف عملا شانس پیروز خود را از بین بردند. در نهایت زور مرد فنلاندی به راننده ی جوان ردبول نرسید. دو راننده ی فراری به روی سکو رفتند اما به عنوان راننده های دوم و سوم.این نتیجه باعث شد آن ها با صورتی به سرخی ماشین هایشان اسپانیا را ترک کنند.

دنیل کویات

او اولین سریع ترین دور خود و تیم تورو روسو را ثبت کرد. اما واقعا نتیجه ی خوبی نگرفت. در اواخر هفته ی منتهی به مسابقه خبر دار شد که باید به تیم تورو روسو برود. در مسابقه هم توسط هم تیمی با انگیزه ی خود شسکت خورد و دهم شد. اما از همه سخت تر باور این حقیقت بود که مکس با ماشین او به پیروزی رسیده.مدیریت او بر این شرایط نسبتا خوب بود اما در مسابقه ضعیف بود.

کویات

فرناندو آلونسو

بنا بر گفته ی خودش استارت خوبی نداشت. مجبور بود با دستور تیمی چندین دور را پشت سر هم تیمی خود سپری کند و در مجاورت هوای کثیف ماشین جلوی خود قرار گیرد. موتورش فقط چهل و پنج دور زد و مجبور شد مسابقه ی خانگی اش را به شکل تاسف باری به اتمام برساند.

منبع:F1.com

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

3 دیدگاه

  1. هومن

    0

    0

    قشنگ مشخصه اکثرا طرفدار کین بابا دمتون گرم دیگه چرا رای منفی میدید از رانندتون حمایت کنید ولی خسته نباشید سایت خوبی دارید

دیدگاه خود را بیان کنید