فرمول یک ایران – آیا دکمه سحر‌آمیز بر روی فرمان فراری باعث بهبود عملکرد تایرهایش می شود؟

با توجه به انتقال محل دکمه تنظیمات “گریپ” (چسبندگی خودرو به جاده) به قسمت فرمان اتومبیل ۲۰۱۷ فراری، شایعات در زمینه برتری تیم فراری در استفاده از تایرها به وسیله برخی تنظیمات هوشمندِ در اختیار راننده، افزایش یافته است.

پیروزی های اخیر سباستین فتل در فصل ۲۰۱۷ را می توان با استفاده بهینه خودرو فراری SF70H از تایرها و به طور ویژه با دامنه عملکرد وسیع تر این خودرو در به­ کارگیری انواع ترکیبات تایر در شرایط مختلف، مرتبط دانست.

در این رابطه مدیر تیم مرسدس توتو ولف در گرندپری روسیه بیان داشت:

هر چه دامنه عملکرد خودرو در استفاده از تایرها وسیع تر باشد، قرار دادن خودرو در محدوده کارکرد تایرها راحت تر خواهد بود و این باعث خواهد شد که شما سریع تر باشید و هرچه این دامنه محدودتر باشد قرار دادن خودرو در این فاصله سخت تر خواهد بود.

مدیر تیم پیکان های نقره ای در ادامه افزود:

به نظر می رسد که خودرو فراری در یک دامنه دمایی وسیع تر، قوی تر از خودرو ما است و برای آنها مهم نیست که در پیست بحرین با دمای خیلی بالا و یا در پیست سوچی با دمای پایین باشند. واقعاً خودرو خوبی دارند.

در حالی که تیم مرسدس به دنبال پاسخ برای این سؤال است که چرا خودرو اش در یک دامنه عملکرد محدودی کار می کند سایر رقبای فراری نیز به دنبال درک این موضوع هستند که چطور خودرو فراری در پیست های مختلف عملکرد بسیار خوبی دارد.

پاسخ این سؤال ممکن است صرفاً در شاسی، سیستم تعلیق و یا بخش های آیرودینامیکی خودرو نباشد، بلکه فراتر از آن بر روی فرمان خودرو و تحت کنترل راننده باشد.

فرمان فراری 2017

فرمان فراری SF70H و دکمه GRIP

در شکل بالا فرمان خودرو فراری SF70H نشان داده شده است و گمان می رود که بخشی از برتری خودرو فراری به این دلیل باشد که در طول مسابقه، راننده می تواند تنظیمات خودرو را با هدف کمک به عملکرد تایر بهینه نماید.

دکمه معروف به مانِتتینو (Manettino) امسال از داخل اتاقک راننده به قسمت روی فرمان جابه­ جا شده است که نشان از اهمیت این دکمه دارد. این دکمه با واژه GRIP که به معنی چسبندگی خودرو به جاده است، نشان داده شده و از عدد ۱ تا ۱۲ شماره گذاری شده است که راننده با آن می تواند تایرها را براساس شرایط مسابقه و یا استارت مدیریت کند.

در مقایسه با سال ۲۰۱۶ به نظر می رسد که این تنها تغییر بزرگ فراری بر روی بخش فرمان خودرو باشد. این دکمه برای هر دو راننده فراری، فتل و رایکونن در قسمت سمت چپ پایین فرمان قرار دارد که اهمیت دسترسی آسان به آن را نشان می­ دهد.

فرمان خودرو والتری بوتاس 2017

مرسدس فرمان خودروهایش را از انظار پنهان می کند

امسال اهمیت دکمه های تنظیمات بر روی فرمان خودرو افزایش یافته است. تیم هایی مانند مرسدس، فرمان خودرو را به منظور جلوگیری از تجزیه و تحلیل رقبا در داخل جعبه نگهداری می کنند. حتی زمانی که خودرو برای کنترل داوران برده می شود به جای فرمان اصلی، فرمان دیگری بر روی خودرو قرار داده می شود.

برای استفاده در مسابقه یا استارت؟

شلوغ نبودن فضای جلوی راننده برای تیم ها در اولویت قرار دارد و این واقعیت که تیم فراری این دکمه را بر روی فرمان منتقل کرده است، اهمیت بالای این دکمه را نشان می دهد.

در حالی که رانندگان از قبل می توانند مواردی مانند دیفرانسیل ها، تنظیمات موتور و بالانس ترمزها را کنترل کنند، امکان دسترسی به تنظیمات پیش بارگذاری شده با قابلیت تنظیم بر اساس آنچه که تایرها رفتار می کنند، می تواند خودرو را هر چه بیشتر نسبت به وضعیت تایرها سازگار کند. و این بدین معنا است که  بالانس خودرو از قسمت جلو به عقب قابل تغییر است، تنظیم دمای تایرها بهتر انجام می شود و نیز انتقال از حالت بار سنگین سوخت به بار سبک قابل تنظیم است.

همچنین دکمه گریپ ممکن است با مقررات جدید استارت مسابقه نیز مرتبط باشد، که در آن رانندگان خودشان مجبور به انجام تنظیمات استارت هستند. به همین دلیل هر گونه تنظیمات مربوط به نقطه تعویض کلاچ بر پایه میزان چسبندگی خودرو به جاده (گریپ)، می تواند مفید باشد.

آنچه که فتل و رایکونن با استفاده از این تنظیمات انجام می دهند یک عصای سحرآمیز نیست و به طور قطع به تنهایی نمی تواند عملکرد قوی خودرو فراری را توجیه کند. اما، در ورزشی مانند فرمول یک، دستاورد های کوچک نظیر این می تواند در موفقیت و یا شکست یک تیم تعیین کننده باشد. چنین تنظیمات ریزی به ما نشان می دهد که یک تیم برای رسیدن به صدر رقابت­ها حاضر به انجام چه کارهایی است.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

9 دیدگاه

  • SF70H

   16

   1

   فراری از سال ۲۰۱۴ یه برنامه سه ساله برای قهرمانی ریخت امسال دارن نتیجشو میبینن. فعلا که خوب نتیجه گرفته امیدوارم در ادامه هم همینطورباشه

 1. Shahrokh

  12

  0

  ممکنه یه مقدار باز تر توضیح بدین با مثال که این دکمه گریپ دقیقا چه کاری انجام میده که باعث میشه چسبندگی لاستیکها تغییر پیدا کنه؟
  ممنون…

  • Mehrdad

   6

   0

   چیزی که من متوجه شدم اینه که خودروی مرسدس در یک محدوده دمای خاص بهترین عملکرد رو داره اما خودروی امسال فراری در محدوده وسیع تری کارکرد مفید رو داره مثلا اگه مرسدس از ۴۰ درجه تا ۵۰ درجه بهترین عملکرد رو داره فراری از ۳۰ تا ۶۰ درجه دما میتونه عملکرد خوبی داشته باشه
   اینو متوجه نشدم این دکمه خودرو رو با دمای لاستیک ها تطبیق میده یا لاستیک هارو با خودرو!!!
   اینکه این دکه چجوری خودرو رو بهینه میکنه زیاد توضیح ندادن که فکر هم نکنم جواب درستی واسش باشه چون فراری اصلا نمیخواد رقبا بدونن چیکار کرده

 2. Mehrdad

  14

  0

  یا خدا تنظیمات GRIP روی فرمان 😐
  همچین شگردهای رو چندسالی بود از فراری نمیدیدیم
  این تیم واقعا متحول شده
  برعکس سالهای قبل واسه هر مسابقه و هر دور برنامه دارن
  امسال فراری مرسدس بدجور اشفته کرده
  به امید رقابتی نزدیک در ادامه فصل

 3. Amin verstapen

  3

  0

  قابل توجه دوستان همون طوری که این دکمه رو در تصویر مشاهده میکنید درحقیقت راننده باتغییر در درجه های این دکمه زاویه ی کمبر(خمیدگی لاستیک های جلو به داخل یا خارج) همچنین تغییر زاویه ی سوسپانشن(فنربندی) و نیز تغییر زاویه اسپویلر وفلپ های جلویی و تغییر در دیفیوزر عقب رو به نحو دلخواه تنظیم میکنه که این کار باعث فشار بیشتر و یا کمتر برروی لاستیک ها میشه وهمین تغییرفشار منجربه ثابت موندن کارایی لاستیک در دمای ۸۰ تا۱۵۰ درجه ای لاستیک ها میشه درحالی که سایر تیمها به دلیل تنظیمات ثابتشون درطول مسابقه حتما باید درجریان مسابقه قرارداشته باشن تا دمای لاستیک هاشون به دمای عملیاتی(۱۰۰درجه) برسه بهمین خاطرهست که تیم فراری ازامدن سیفتی کار به مسابقه هراسی نداره چون با تنظیم این دکمه بر روی عدد۱۲ حداکثرگیریپ رو برای بالابردن دما استفاده میکنه ومواقعی هم که دما بسیار بالامیره مثلا دربحرین (۱۵۰درجه) باتنظیم دکمه برروی عدد۱ کمترین گریپ رو استفاده میکنه تادما به محدودی ی عملیاتی برگرده . امیدوارم این مطلب به دوستان کمک کرده باشه.

دیدگاه خود را بیان کنید