ویدیو؛ سریع‌ترین رکورد نوربرگ‌رینگ با خودروی ‌تمام‌برقی NEXTEV NIO EP9

مجله خودرو ایران – خوب دنیا امروزه خیلی تغییر کرده و منطق کم کم داره جای خودشو به سر و صدا میده. شاید تا دیروز عاشقان موتورهای درونسوز می‌گفتن این جاروبرقی‌ها و مخلوط کن‌ها چی هستن. به شخصه این تجربه من هست وقتی که پستی در ارتباط با کقایزل گذاشتم، شخصی نوشت G-Wagon رو خراب کردن… سوال اینجاست واقعاً خراب کردن؟ آیا خودروهایی که فریاد می‌زنن قوی‌ترن؟ خوب باید دید.

به همین خاطر بعد از نشان دادن درگ ریمکِ کانسپت وان در این هفته با ابرخودروهای موجود مانند بوگاتی و لافراری و پورشه ۹۱۸ که با شکست این خودروها در مقابل ریمکِ همراه بود و نشان دادن این موضوع که خودروهای برقی بسیار در درگ قوی هستند، به موضوع جدید می‌خواهیم بپردازیم : ریس و تایم زدن.

آیا فرمول E حد آخر یک خودروی برقی است؟ آیا جایگاه خودروی برقی اینجاست. خوب به بهترین مکان روی زمین برای تایم زدن می‌رویم نوربرگ رینگ، جهنم سبز در دل آلمان. به جایی می‌رویم که همه‌ی کمپانی‌های بزرگ برای نشان دادن قدرت و پیشرفت دادن خودروهای با موتور درونسوز خود به اینجا می‌آیند مانند فراری، پورشه، مرسدس، ب ام و، کونیخ‌زگ و… .

سال قبل وقتی برای اولین بار نکست ای وی که تیمی در فرمول E هم هست خودروی سوپراسپرت تمام برقی معرفی کرد، هیچ کس باور نمی‌کرد این خودرو رکورد ۷:۰۵٫۱۲۰ را در ۱۴ اکتبر ۲۰۱۶ در نوربرگ رینگ آلمان بزند. اما این موضوع امسال هم ادامه پیدا کرد و بعد از رکورد ۲:۴۰٫۳۳ با رانندگی اتوماتیک در پیست آمریکا اینبار دوباره نوبت به نوربرگ رینگ رسیده تا همه تابو‌ها شکسته شود و برای اولین بار در تاریخ بشر به دنیا اثبات شود سریعترین خودروی جاده‌ای روی زمین در پیست نوربرگ رینگ یک خودروی تمام‌برقی است نه درونسوز یا هایبرید.

این خودرو جمعه ۱۲ می ۲۰۱۷ رکورد ۶:۴۵٫۹۰ را زده است و نام خود را به نام سریعترین خودرو جهان در این پیست ثبت کرده است. جالب‌ترین بخش این قضیه وقتی است که این خودرو از لحاظ موتوری عوض نشده است و پیشرفت ۱۹٫۲۲ ثانیه ای در رکورد خود داشته است. این یکی از برتری‌های خودروهای برقی است که با آپدیت برنامه می‌توان عملکرد خودرو را تغییر داد، چون موتورهای الکتریکی مشخصه‌های موازی دارند.

سه عامل اصلی در این موضوع دخیل است: ۱) سرعت میانگین بالا ۲) ترمز بازگرداننده انرژی از طریق موتور الکتریکی قوی که باعث می‌شود بتواند دیرتر ترمز بگیرد ۳) سومین و مهم‌ترین دلیل هم شتاب زیاد این خودروهاست برای مثال شتاب ۰-۲۰۰ کیلومتر بر ساعت ریمکِ ۶ ثانیه و این خودرو ۷ ثانیه است.

با توجه به این عوامل و ظهور خودروهای جدید همچون لوسید ایر و ریمکِ کانسپت وان و کانسپت اس و … باید دید این رکورد توسط آن‌ها جا به جا می‌شود یا خیر. همچنین باید خاطر نشان کنیم این موضوع به این معنا نیست که همه خودروهای تمام برقی گران هستند بلکه خودروهای معمول شهری با رنج قیمت ۲۰ هزار تا ۴۰ هزار دلار قابل رقابت با مدل بنزینی هم وجود دارند که رنج حرکت مناسبی هم دارند، به مانند خودروی هیوندای آیونیک تمام برقی و کیا سول تمام‌برقی و نیسان لیف و فولکس واگن گلف برقی و رنو زویی و همینطور تسلا مدل ۳ که سال آینده به بازار می‌آید.

حالا در لیست زیر به نام خودروهای بعدی فقط توجه کنید و به سال ساختشان :

رکورد NEXTEV NIO EP9 و رکورد‌ خودروهای بعد از آن در نوربرگ رینگ

رکورد NEXTEV NIO EP9 و رکورد‌ خودروهای بعد از آن در نوربرگ رینگ

حالا سوال اصلی اینجاست کدام عرصه : بوگاتی شیرون یا کونیخ‌زگ رگرا یا نکست ای وی NIO EP9… و همینطور آیا رنو و آئودی که در فرمول E قوی هستند نمی‌توانند خودروهای برقی بهتری بزنند؟

منتظر مقاله‌ی مجله خودرو ایران درباره‌ی این خودرو در سری مقالات هیولای جهنم سبز در هفته آتی باشید. در انتها شما را به تماشای ویدیوی سریع‌ترین دور در پیست نوربرگ رینگ با NEXTEV NIO EP9 دعوت ‌می‌کنیم.

با ما باشید.

  دانلود فایل ویدیویی
این نوشته را به اشتراک بگذارید:

یک دیدگاه

 1. مهرداد

  1

  0

  واو باورنکردنیه فقط الکتریسیته؟؟؟
  چه صدای دل نشینی هم داشت
  منتظر یه بررسی یا مقاله درمورد این سری خودروها هستیم

دیدگاه خود را بیان کنید