فرمول یک ایران – کیمی رایکونن و مکس ورشتپن در پیچ اول مسابقه ی اسپانیا کنار رفتند و هر دو والتری بوتاس را مقصر می دانند، اما بوتاس می گوید که این کار را از قصد نکرده است.

بوتاس توانست به خوبی از داخل حرکت کند ولی خیلی زود برای پیچ یک ترمز گرفت و باعث شد رایکونن و ورشتپن به بیرون بروند.

بوتاس سپس راست رایکونن رو برید و هم وطنش را به سوی ورشتپن فرستاد، برخورد دوم باعث خراب شدن سیستم تعلیق دو ماشین فراری و ردبول شد.

رایکونن گفت:

همه چیز وقتی شروع شد که از راست و پشت به من زدند.

ماشین کنترلش از دست رفت و مطمئنا بعد از این نمی توانید ماشین را خیلی کنترل کنید. سپس به مکس برخورد کردم، ولی همه اش از برخورد اول شروع شد. شما بودید چه می کردید؟

استارت خوبی داشتم، بوتاس یک بار در مستقیمی سد راهم شد، باید آن جا کنار می کشیدم، ولی باز هم برخورد کردیم و مسابقه ی من تمام شد.

کیمی رایکونن و مکس ورشتپن - گرندپری اسپانیا ۲۰۱۷

کیمی رایکونن و مکس ورشتپن – گرندپری اسپانیا ۲۰۱۷

ورشتپن هم اضافه کرد:

فکر می کنم به طور واضح بتوانید ببینید که چه شد، والتری به کیمی زد و مشخصا برای کیمی سخت بود که ماشین را کنترل کند، بعد به سمت من آمد. برای سه ماشین فضای تنگی بود.

تاسف بار بود. وقتی در بیرون هستید می دانید که کار کمی دشوار است، کمی فضا برای خودم ایجاد کرده بودم که یک فراری به سمتم آمد. بخشی از مسابقه است.

بوتاس هم از خودش دفاع کرد و گفت:

عمدی در کار نبود، باعث ناراحتی است که به هم برخورد کردیم. فقط یک تماس کوچک بود.

 

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

23 دیدگاه

 1. bahram

  17

  3

  ینظر دارم دوستان
  بعد از اون اتفاقات سیفتی کار ،و استراتژی مرسدس، بهترین پاسخ به این کار مرسدس این بود که فراری میزاشت لااقل دیرتر میرفت پیت دوم رو انجام میداد.
  فاصله همیلتون بعد از خروج از پیته دومش با فتل ٢۴ ثانیه بود(حدود٢ ثانیه بیشتر از یک پیت استاپ)
  فتل تازه لاستیک سافت انداخته بود و میتونست هنوز ادامه بده.
  فاصله رو روی همون٢۴ نگه میداشت و چند دور اخر که همیلتون لاستیکاشو از دست داده بود میرفت روی مدیوم
  عمرا شکست میخوردن

  • f1 seb5

   6

   6

   نمیشد چون به هرحال وتل با اون سری لاستیک تا آخر مسابقه نمیتونست بره لویس هم که لاستیک عوض کرده بود هر دور فاصله کم میکرد.
   وتل زود رفت پیت ترسید اندرکات بشه.
   اگربیست وچهارپنج دور میزد بعد میرفت بهتر بود.براش مدیوم مینداختن میتونست تا آخر بره.یابعداز اون تصادف سریع میرف سافت مینداخت.با این کار فراری به مرسدس فشار میاورد.کاری که همیشه مرسدس میکنه.
   مرسدس دقیقا دیروز همین کار را هم کرد.
   استراتژیستای فراری دارن توهرمسابقه شیرین کاری میکنن.دیگه تعداد مسابقاتی که وتل به استراتژی تیمش باخته ازدستم در رفته.امیدوارم فصل بعد بره مرسدس.

   • bahram

    3

    1

    ولی در کل فراری و فتل
    وقتی دیدن VSC آمد
    یا یک دور زودتر باید میرفت پیت دوم
    یا ۱۰ دور دیرتر

  • مهرداد

   2

   1

   اما و اگر زیاده و هیچ کدوم معلوم نیست درست یا غلطش اما من هم فکر کنم فراری عجله کرد و باید پیت استاپ هارو دیرتر انجام میداد هم اولی و هم اشتباه بسیار غلط دوومی
   کدوم عقل سالمی میگه مدیوم بنداز و با سافت بجنگ کاملا مشخص بود فتل حرفی واسه گفتن جلوی همیلتون و سافت نداره

 2. f1 seb5

  16

  7

  من امروز از شبکه اسکای تکرار مسابقه رو دیدم.
  وبه یک نکته جالب رسیدم شاید میشه گفت مرسدس به نوعی تقلب کرد.
  وقتی همیلتون رفت برای پیت استاپ دومش بالای تصویر نوشته بود”ویرچیوال سیفتیکار درحال تمام”وقاعدتا باید لوییس آرامتر از سرعت مسابقه ای وارد محوته ی پیت این میشد درحالی که به محض ورود سریعا شتاب گرفت تا خط ۸۰ کیلومتر.
  با رسیدن به این خط تازه سیفتی کار مجازی تمام شد که همین باعث تعجب فتل شد آخر مسابقه به دنیل گفت انتظار نداشت موقع خروج به لوییس بخوره.
  من این نکته را قشنگ دقت کردم ودیدم دیگه نمیدونم واقعا تقلب شد یا نه به قوانین هم اشراف کامل ندارم ولی این اتفاق افتاد.

   • f1 seb5

    13

    8

    قشنگ نگاه کن بعد کامنت بزار.

   • Helix.H44

    1

    2

    اشتباه میگم بگو اشتباه میگی

  • Mostafa

   5

   1

   نه اینجور نیست
   وقتی که همیلتون داشت وارد پیت میشد نوشته سسفتی کار یه چشمک زد یعنی اینکه آخراشه و وقتی که رفت برای تعویض لاستیک دیگه کامل سیفتی کار تموم شد
   تعجب من از اینه که چرا وتل اون موقع نرفت پیت.
   درسته بعضی از دوستان میگن اشتباه استراتژی فراری ولی اگه یادتون باشه اول مسابقه حدود دور ۱۳ همیلتون داشت فاصله رو کم میکرد و فاستس لپ میزد فراری هم یه ذره ترسید و سریع وتلو به پیت اورد و با توجه به سرعت لوئیس تو اون دور ها اگه میدیوم مینداختن به احتمال زیاد اورکات میشد یا اصن شاید پشت ریکیاردو گیر میکرد

   • f1 seb5

    3

    7

    قانون اینه تا کاملا نوشته کنار نره ماشینا اجازه شتابگیری ندارن.خود آقای صباغ تومسابقه چین وقتی لوییس لیدر مسابقه بود اینو گفت.

  • Ghost 44

   9

   0

   جناب f1 seb5 قانون مربوط به VSC رو تو لینک زیر برات گذاشتم که همه قانون ها رو نوشته. هرچی گشتم نتونستم قانونی مبنی بر رانندگی آروم تو پیت لین تحت سیفیتی کار پیدا کنم. اگه اشتباه نکنم وقتی ماشینی میاد پیت تو شرایط عادی یا تو شرایط سیفیتی کار فرقی نداره و فقط باید ۸۰ تا بره.

   • محمد بوشهر

    9

    1

    نه ببینید شما درست قوانین رو نخوندید. اخرین بند نوشته لویس اجازه سبقت نداره، متاسفانه علیرغم تذکرات متعدد، نامبرده همچنان به قانون شکنی ادامه می دهد، و قس الا هذا

   • Ghost 44

    5

    0

    ممنون جناب سامان. بله من نمی دونستم تو سایت گذاشتین. من از … لینک دادم. به هر حال ممنون.

   • f1 seb5

    1

    7

    دوست عزیز میدونم توپیت ۸۰ سرعته.قبل اون.
    من از اونجا که راننده ازپیست خارج میشه تا خط پیت لین رو میگم.
    از اونجا شتاب گرفت تا خط پیت لین.
    منظور من اینه.نه داخل پیت لین.

   • Ghost 44

    7

    0

    جناب f1 seb5 اون قسمتی رو که مد نظر جنابعلی هستش رو من ندید، یعنی هرچی فک میکنم یادم نمیاد. چون ندیدم پس نمی خوام الکی و به صورت غیر واقع از همیلتون دفاع کنم ولی بعیده از چشمای تیز بین داورا پنهان مونده باشه. به احتمال زیاد VSC در حال تموم شدن بود منظورم اینکه داشت چشمک میزد. بازم من حتما تکرارشو می بینم.

 3. از سنقر

  2

  6

  وقتی فتل اولین پیتش سافت استفاده کرد ولویس مدیوم.فتل کاملا سریعتر بود دو سبقت گرفت بازهم فاصله باز کرد.
  ولی لوییس از دور ۴۴ که از فتل رد شد تا آخر مسابقه فقط ۳/۵ ثانیه فاصله باز کرد.
  که نشان از سریعتر بودن فراری داره.

  • کورش

   0

   0

   پیست که خالی نیست ، به ترافیک ماشینای لپی میرسن، کارایی موتور اول تا آخر مسابقه متفاوته و هزار دلیل دیگه. برای مقایسه معیار دقیقی نبود

 4. ایمان

  2

  5

  اشتباه فراری این بود که مثل مرسدس از لاستیکهای سافت مدیوم سافت استفاده نکرد و این باعث شد که تقریبا نیمی از مسابقه وتل با لاستیک مدیوم با همیلتون مسابقه بده.کلا آریوابنه خیلی اشتباه داره وهمیشه استرس تو چهرش مشخصه.اگر تیم فنی فراری درست عمل میکرد فتل قهرمان میشد

  • محمد بوشهر

   2

   1

   اما و اگر همیشه هست ، همین استرالیا، اگر همیلتون دیرتر به پیت می رفت شاید الان با اختلاف در صدر بود. بیچاره آریوابنه یه روز حلوا حلواش می کنند یه روز نفرین.

 5. mosi

  3

  0

  سلام دوستان فرق بین یک راننده ی حرفه ای و کسی که فقط مهندس تیم هست خیلی زیاده تیم مرسدس نیکی لاودا رو داره که خودش ۳ بار قهرمان جهانه و اگه توی فوجی کنار نمیرفت ۴ بار قهرمان جهان میبود.ولی آریوابنه رو از گذشته اش بی اطلاع ام لاودا تجربه ی میدانی داره خیلی مسابقه داده و در خصوص شرایط هر مسابقه شاید در گذشته تجربه ای مشابه داشته و این امر باعث میشه مرسدس برنده باشه…
  نمیدونم شاید نظر من اشتباهه ولی احساس میکنم در خصوص برتری استراتژی بین تیم ها مرسدس از وجود نیکی لاودا بسیار سود میکنه….

 6. roham

  1

  1

  همیلتون همیشه وقتی جلو میوفته یک کار خوبی که میکنه اینه که خیلی به موتورش فشار نمیاره..بخاطره همینه که وقتی جلو هست مخصوصا تو این فصل که ۱ موتور کمتر باید استفاده کنن فشارشو به موتور کمتر میکنه تا دوام موتورش بیشتر بشه..

دیدگاه خود را بیان کنید