فرمول یک ایران – پس از روسیه حالا به اسپانیا رسیده ایم، گرندپری اسپانیا در پیست کاتالونیای بارسلونا برگزار می شود، پیستی که میزبان تست های پیش فصل نیز هست و راننده ها با آن کاملا آشنا هستند. برای شناخت بهتر پیست با ما باشید.

نگاهی بر پیست کاتالونیای بارسلونا ؛

پیست کاتالونیا اولین گرندپری اش را در سال ۱۹۹۱ میزبانی کرد، ۴٫۶۵۵ کیلومتر طول دارد و راننده ها مسافت ۳۰۷٫۱۰۴ کیلومتر را در ۶۶ دور می پیمایند. هم چنین این پیست درجه یک می تواند ۱۴۰,۷۰۰ نفر را در خود جای دهد.

پیست کاتالونیا

همان طور که گفتیم راننده ها کاملا به این پیست شناخت دارند، نه تنها این پیست از سال ۱۹۹۱ میزبان فرمول یک بوده است، بلکه تست های زیادی نیز در آن برگزار شده است.

این آشنایی راننده ها با پیست دلیل بر این نمی شود که آن ها به چالش کشیده نشوند. بارسلونا ترکیبی از پیچ های تند و کند است، سطح چنان همواری نیز ندارد و این کار راننده را چه از نظر بدنی و چه از نظر روانی دشوار می کند.

باد زیادی هم در پیچ می وزد و این کار را برای انتخاب ست آپ مناسب دشوار می کند.

امسال ۲۷ امین باری است که این پیست میزبانی فرمول یک را برعهده خواهد داشت، مایکل شوماخر با شش پیروزی موفق ترین راننده بوده است. سریع ترین دور پیست هم متعلق به کیمی رایکونن با زمان ۱:۲۱٫۶۷۰ است که آن را در سال ۲۰۰۸ ثبت کرده است.

نگاهی فنی تر

باد چالشی برای تیم ها خواهد بود، جهت وزش باد در طول روز ممکن است تغییر کند و این امر تنظیمات آئرودینامیک را برای مهندسان دشوار کرده است. ممکن است در وقت صبح در پیچی راننده ها کم فرمانی داشته باشند ولی در بعد از ظهر در همان پیچ بیش فرمانی را تجربه کنند. البته به دلیل آشنایی کامل تیم ها با این پیست کم می بینیم که مشکلی پیش آید.

نقشه ی پیست کاتالونیا همراه به نمودار تغییرات ارتفاع آن

نقشه ی پیست کاتالونیا همراه به نمودار تغییرات ارتفاع آن

پیچ ۱ پس از مستقیمی ای بلند قرار دارد و حتما می دانید که پیچی با این شرایط یکی از بهترین قسمت ها برای سبقت گیری است. پیچ های ۱ و ۲ به گونه ای یک شیکین را نیز ایجاد کرده اند به این صورت که اگر راننده ای هنگام سبقت از پیچ ۱ بیرون را داشته باشد می تواند داخل پیچ ۲ را برای خودش کند.

پیچ های 1 تا 3 - پیست کاتالونیای بارسلونا

پیچ های ۱ تا ۳ – پیست کاتالونیای بارسلونا

پیچ ۳ تخته گاز است و راننده فشار چهار جی را در آن تجربه می کند. پس از مستقیمی ای به پیچ ۴ راست گرد می رسیم و با سرعت زیادی از آن خارج می شویم. سپس به پیچ ۵ می رسیم که پیچی کند است و در خروج از آن وارد سراشیبی ای می شویم که به پیچ ۶ منتهی می شود. پیچ ۶ تقریبا توسط راننده ها نادیده گرفته می شود چون واقعا پیچی نیست.

پیچ های ۷ و ۸ هم شیکینی سربالایی را می سازند. پیچ هشتم رمپ بزرگی دارد که ممکن است به سیستم تعلیق ماشین آسیب بزند و راننده ها باید مراقب آن باشند. پیچ ۹ پیچی سریع است و به دلیل دید کمی که راننده ها در ورود به آن دارند کمی کار سخت شده است. ورود به آن سربالایی و خروج از آن سرپایینی است، پس ممکن است کنترل ماشین را از دست بدهید.

حالا در مستقیمی ای هستیم که DRS هم داریم و به پیچ سنجاقی ۱۰ خواهیم رسید. سکشن آخر توسط هرمان تیلکه ی آلمانی بازطراحی شده است تا هم از سرعت خطرناک آن کاسته شود و هم این که فرصت های سبقت گیری بیشتر شوند.

مسیر بین پیچ های ۱۴ تا ۱۶ شامل یکی از کندترین شیکین های پیست می شود و داشتن چسبندگی خوب در آن کاملا به سودتان خواهد بود چون در خروج از پیچ ۱۶ بهتر و در مستقیمی سریع تر خواهید بود.

برای آشنایی بهتر با پیست می توانید ویدئوی زیر را تماشا کنید:

بیشترین برد در گرندپری اسپانیا

رانندهبردتیم بردموتوربرد
مایکل شوماخر6فراری12فراری12
جکی استوارت3مک لارن8فورد کازوورث11
نایجل منسل3ویلیامز7رنو11
آلن پراست3لوتوس6مرسدس7
میکا هاکینن3ردبول3هوندا3
امرسون فیتیپالدی2مرسدس2آلفا رومئو1
ماریو آندرتی2آلفا رومئو1تگ هویر1
آیرتون سنا2ماترا1
کیمی رایکونن2مارچ1
فرناندو آلونسو2تایرل1

بیشترین پول پوزیشن در گرندپری اسپانیا

رانندهتعدادتیمتعدادموتورتعداد
مایکل شوماخر7فراری13فراری13
آیرتون سنا4مک لارن8رنو10
لوئیس همیلتون3ویلیامز6فورد کازوورث8
آلبرتو آسکاری2لوتوس5مرسدس8
نیکی لائودا2مرسدس4هوندا5
کیمی رایکونن2لیژیر2لانچیا1
جکی ایکس2بنتون2ماترا1
نیکو روزبرگ2ردبول2

بیشترین سکو در گرندپری اسپانیا

رانندهتعدادتیمتعدادموتورتعداد
مایکل شوماخر12فراری37فراری37
آلن پراست7مک لارن27فورد کازوورث33
فرناندو آلونسو7لوتوس13رنو25
نایجل منسل6ویلیامز13مرسدس20
کیمی رایکونن5بنتون9هوندا6
لوئیس همیلتون5ردبول6ماترا3
ماریو آندرتی4مرسدس5تگ پورشه3
دیوید کولتارد4رنو5آلفا رومئو2
روبنز باریچلو4ماترا3بی ام و2
سباستین فتل4تایرل3مازراتی1

تصاویری از پیست کاتالونیا:

  دانلود فایل ویدیویی
این نوشته را به اشتراک بگذارید:

13 دیدگاه

 1. Ashkan Ariafar

  13

  5

  جالب ترین چیزی که من رو خیلی هم متعجب میکنه اینه که آیرتون سنا کبیر از زمانی که این پیست وارد تقویم مسابقات شد(۱۹۹۱)تا زمانی که زنده بود(۱۹۹۴)
  هر۴دوره پشت سرهم۴ پول پوزیشن و ۴قهرمانی رو ازآن خودش کرد!!!!!

  • سجاد

   5

   1

   نه اشکان جان اشتباهه.فکر کنم آمار مال کل گرندپری اسپانیا یعنی خرز و کاتالونیا با همه.چون سنا با همه افتخارات نتونست تو این پیست نه پول پوزیشنی بگیره نه قهرمانی

 2. خدابخش

  12

  0

  خدایا چه مسابقه ای بشه.
  کی میدونه آقای صباغ ایرانه یا نه.
  خدا کنه شبکه ورزش با پخش بموقع کمی دل حواداران موتوراسپرت را بدست بیاره.

  • majid

   3

   1

   سلام دوست عزیز ،من یدونه پیام ناشناس تو تلگرام برای جناب صباغ ارسال کردم و پرسیدم که یکشنبه ایران تشریف دارند یا خیر که پاسخ دادن خیر تو ایران نخواهند بود

 3. سجاد

  4

  0

  عجب پیستیه واقعا.کندترین پیست تا اینجای کار از بین ۵ پیست.تکنیکال و پر از خاصیت آیرودینامیکی و چسبندگی.پیچ های ۴،۵،۹،۱۲و ۱۳ خوراک ماشینای امساله به این معنی که تفاوت سرعت نسبت به پارسال و همچنین فشار جی بیشتره.به احتمال زیاد سکتور ۱ مسابقه هم مال مرسدسه بیشتر چیزی که تو مسابقات قبلی هم شاهدش بودیم.ببینیم رکورد رایکونن در تست ها و همچنین مسابقه شکسته میشه یا نه؟

 4. Mostafa

  4

  0

  یه سؤال
  پیچ هایی مثل پیچ شماره ۳ بارسلونا یا پیچ نیم دایره سوچی یا اروژ یا پیچ های ۳و۴ ابوظبی یا ۱۳۰R سوزوکا که سال های گذشته تخته گاز بودن امسال با افزایش چسبندگی میتونن سریع تر بشن یا نه؟
  تأکید میکنم پیچ هایی که تخته گازن

  • محمدرضا شمس

   4

   0

   امسال ماشین ها عریض تر شدن و لاستیک هاشون هم پهن تر شده، تغییرات دیگه ای هم بوده که همه ی این ها باعث شدن داونفورس بره بالا. ماشین های امسال در تمام پیچ ها از ماشین های پارسال سریع ترن، حتی مهندس مک لارن قبل فصل گفته بود ماشین های امسال یک سری از پیچ های ۲۰۱۶ که تخته گاز نبودن رو تخته گاز میکنه. پس باید بگیم که به غیر از مستقیمی ها (به علت درگ بیشتر) تقریبا ماشین های امسال در همه جا سریع ترن. البته اگه کنترل ماشین از دست بره دیگه سیو کردنش سخت میشه، چون لاستیک ها بزرگن، اینو مکس هم بعد گرندپری استرالیا بهش اشاره کرد.

  • سجاد

   1

   0

   بسیار سوال فنی و خوبیه مصطفی جان چون دغدغه منم بوده.من اگه دقت کرده باشی تو کامنت بالا که گذاشتم اسم از پیچایی بردم که تخته گاز نبودن البته پیچ ۹ بعضی وقتا اگه خوب برونی و لاستیکا هم خوب باشن تخته گازه و بعضی مواقع نه.حالا واقعا نکته اینه که تو پیچای تخته گاز رفتار ماشین شبیه به مستقیمی هست؟البته فرق داره چون ماشین در حین پیچیدنم هست ولی سرعتش بیشتره یا نه نسبت به پارسال؟(البته با فرض شرایط یکسان پاوریونیت با فصل قبل باید در نظر بگیریم چون بالاخره پاوریونیت امسال قویتره و همین مساله رو سرعت ماشینای امسال به غیر از تغییرات آیرودینامیکی و دانفورس اثر میگذاره).اگر تو مستقیمی سرعت تا حدودی به خاطر دانفورس و درگ پایینتره چرا تو پیچهای تخته گاز اینطور نباشه؟اگه سرعت بالاتره چرا؟

   • Mostafa

    1

    0

    بنظرم تو تک دور ها مثل تعیین خط سرعت پیچ های تخته گاز تقریبا یکسانه چون اون درگ اضافی با قوی تر شدن پاوریونیت خنثی شده ولی تو سال گذشته کمی که از مسابقه میگذشت ممکن بود راننده ها برای حفظ لاستیک هاشون یه ذره گازشونو کم کنن چون مثل مستقیمی نیست و فشار روی لاستیک های جلو هست ولی امسال با لاستیک ها پهن تر این محدودیت از بین رفته و تو کل مسابقه مشکلی برای راننده ها ایجاد نمی کنه که بخوان پیچو تخته کنن

 5. f1 seb5

  2

  0

  توی تستهای پیش فصل فکر میکنم وتل بالاستیک سافت سریع‌ترین تایم رو زد.۹۰۶”۱۹’۱
  باید دید امروز و فردا چه تایمهای میزنن تیمها.
  چون نرمترین لاستیک انتخابیه برای این پیست.
  باید دید شبکه ورزش چکار میکنه.
  از دوستان هرکی گزارشگری بلده بره گزارش بکنه بازی رو.

دیدگاه خود را بیان کنید