فرمول یک ایران – جایگاه زنان در رقابت های موتوراسپورت و به خصوص فرمول یک مانند جایگاه مردان در این ورزش نیست و در طول تاریخ فرمول یک تنها به اندازه انگشتان یک دست راننده زن داریم.در این مقاله به بررسی دوران حرفه ای این پنج راننده زن فرمول یک می پردازیم.

اولین زن رقابت کننده در تاریخ فرمول یک ، ماریا ترسا د فیلیپز بود که موفق به انجام سه مسابقه در سال های 1958 و ’59 شد و بهترین نتیجه او کسب رتبه دهم در گرندپری بلژیک 1958 بود البته در مسابقه بعد مدیر مسابقه حضور وی را در گرندپری های آتی را رد کرد و گفت که تنها کاسکت مورد نیاز زن روسری است !

پس از پانزده سال بدون زن در فرمول یک ، یک زن ایتالیایی دیگر در این مسابقات قدم گذاشت.له لا لمباردی کسی که موفق به پشت سر گذاشتن سه فصل در فرمول یک ( 1974 تا ’76 ) شد و هفده بار مسابقه داد و در بهترین عملکرد خود رده ششم را کسب کرد و اولین زن کسب کننده ی امتیاز در تاریخ فرمول یک شد.

در 1976 دیوینا گالیکای بریتانیایی تلاش کرد که در گرندپری انگلستان آن سال شرکت کند و این اولین رقابت همراه با دو راننده زن در تاریخ فرمول یک بود.

آخرین راننده زن تاریخ فرمول یک جیووانا آماتی ایتالیایی بود که در سال 1992 سه بار در دور تعیین خط شرکت کرد اما هر سه بار در آغاز مسابقه ناموفق بود.

البته رانندگانی مانند سارا فیشر ، کارین لژه یا سوزی ولف همسر توتو ولف نیز در جایگاه راننده تست فرمول یک حاضر شدند در سال 2012 نیز تیم ماروشیا ، ماریا د ویلوتا را به عنوان راننده تست خود برگزید اما در سال بعد پس از تصادف به کام مرگ فرو رفت.

سوزی ولف

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

4 دیدگاه

 1. مهرداد

  1

  3

  ورزش استقامتی و سختیه با فیزیک خانوم ها سازگاری نداره به نظر من
  نیروی 5 جی اون حرارت کابین فشار شدید بعد از ترمز فشار 300 کیلوی روی پدال ترمز برای هر ترمزگیری

   • mobin

    4

    1

    خخخخخ شما هم مثل اینکه واقعا خشنی . داداش تو ایران اینجوری میرونن وگرنه اونجا همه چیزشون حرفه ای

 2. پسر خشن96

  0

  5

  البته شما درست میگی برادر..منظورم زن های ایرانی بود..در ضمن ما یه گروه اف وان داریم تو تلگرام…اگه دوست داشتی یه پیام تو تلگرام بده تا دعوتت کنم..09104618887

دیدگاه خود را بیان کنید