مجله خودرو ایران – لقب سریعترین خودروی آمریکایی پیست نوربرگرینگ تا به اینجا متعلق به مدل مسابقه ای دردانه دوج است. وایپر ACR در سال ۲۰۱۰ موفق با ثبت رکورد ۷:۱۲:۱۳ شد که نه تنها رکورد نوربرگرینگ را جا به جا کرد، بلکه هنوز هم هیچ خودروی آمریکایی موفق به ثبت رکوردی فراتر از آن نشده.

وایپر ACR رکوردهای عجیب و غریب زیادی دارد. قدرت موتور ۵۱۱ اینچ مکعبی یا ۸٫۴ لیتری V10 تنفس طبیعی دوج که یکی از بزرگترین موتورهایی است که درون یک خودرو قرار گرفته و هم اکنون رقیبی هم ندارد، به کمک گیربکس شش سرعته دستی تنها به دیفرانسیل عقب ارسال می شود. قدرتی معادل ۶۴۰ اسب بخار و گشتاور ۸۱۷ نیوتن متر که توسط چرخهای میشلن که رینگهای ۱۸ اینچی در جلو و ۱۹ اینچی در عقب را به خود می بینند به آسفالت منتقل می شود.

وایپر همیشه با هندلینگ و چسبندگی فوق العاده خود معروف بوده و مدل ACR به عنوان نسخه مسابقه ای وظیفه سختی در تولید چسبندگی بالا بر عهده دارد. وظیفه ای که خوب از پس آن برآمده چون در سرعت ۲۴۰ کیلومتر بر ساعت، قادر به تولید ۴۵۰ کیلوگرم نیروی رو به پایین است.

دوج وایپر ACR

با وزنی معادل ۱۴۹۰ کیلوگرم و نسبت قدرت به وزن ۱ به ۲٫۳۵، صفرتاصد تنها ۳٫۴ ثانیه به طول می انجامد و وایپر ACR قادر به طی مسافت چهارصد متر در ۱۱٫۸ ثانیه و با سرعت ۲۰۴ کیلومتر بر ساعت است. به خاطر چسبندگی فوق العاده بالا(۱٫۰۸ G)، حداکثر سرعت به ۲۹۸ کیلومتر بر ساعت کاهش یافته.

دوج وایپر ACR

در درون کابین، خبری از راحتی نیست و تقریباً همه چیز فدای کاهش وزن شده تا بیشتر حس نشستن درون یک خودروی مخصوص مسابقه را داشته باشید. ارتفاع نشیمنگاه تا حد ممکن به زمین نزدیک است و خبری از ایربگ نیست. شاسی هم آنقدر واکنش پذیر است که کوچکترین چاله یا برآمدگی در سطح آسفالت حس می شود.

از آنجایی که سطح ایمنی در داخل کابین چیزی نزدیک به صفر است، شاید فشار آوردن به خودرو کار عقلانی نباشد؛ ولی شما اشتباه می کنید! این خودرو جوری به زمین چنگ می زند که به هیچ وجه نمی توان از کنترل خارجش کرد.

در آخر، یکی از سریعترین های جهنم سبز در زمان فروش کمتر از ۱۱۰٫۰۰۰ دلار قیمت داشت که این قیمت امروزه به ندرت به شش رقم می رسد. البته که خودروهای آمریکایی همیشه قیمت کمتری نسبت به رقبا دارند، ولی برای خودرویی با موتور ۸٫۴ لیتری که تولید آن رو به پایان است، خرید یک نسخه دست دوم ارزشش را دارد.

هیولاهای جهنم سبز: لکسوس LFA نوربرگرینگ

هیولاهای جهنم سبز: پورشه ۹۱۱ GT2 RS

هیولاهای جهنم سبز: شورولت کوروت ZR1

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

یک دیدگاه

دیدگاه خود را بیان کنید