فرمول یک ایران – از آن جایی که کمپانی هوندا در تلاش برای یافتن راهی برای برطرف کردن مشکلات خود می باشد، خبر هایی مبنی بر این موضوع منتشر شده است که مرسدس به صورت پنهانی، قصد کمک به هوندا برای تکمیل و توسعه ی برنامه های هوندا دارد.

هوندا امیدوار بود تا بعد از مشکلات بسیاری که در طی تست های پیش فصل ۲۰۱۷ فرمول یک تجربه کرد، بتواند در مسابقه اول فصل پیشرفت قابل توجهی داشته باشد اما از مشکل دوام نداشتن موتور و عدم قابلیت اطمینان در مسابقات بعدی و همچنین در تست های لاستیک های پیرلی در بحرین، ضربه ی بزرگی خورد.

منابع آگاه خبر داده اند که هوندا به تازگی مذاکراتی را با مرسدس آغاز کرده است که هدف اصلی این مذاکرات پیشنهاد طرحی از سوی هوندا به مرسدس مبنی بر کمک این سازنده آلمانی به هوندا برای پیشرفت هر چه سریع تر برنامه موتوری هوندا بوده است. اگر چه مفاد و موارد این قرارداد هنوز مشخص نیست اما  می توان دریافت که بخش اصلی آن می تواند مربوط به کمک سازنده آلمانی برای ساخت قطعات الکترونیکی و بخش های هیبریدی موتور باشد.

به جریان افتادن و فاش شدن طرح مرسدس (کمک مرسدس به هوندا)، به ضرر لابی هایی شده است که هوندا در طی هفته های اخیر انجام داده بود تا بتواند روند کمک های خارجی را تسریع ببخشید. همچنین به نظر می رسد که هوندا از مشاوران شرکت معتبر موتور سازی Ilmor ( ایلمور، یک شرکت موتور سازی خصوصی در انگلستان می باشد) نیز استفاده می کند.

مدیر بخش فرمول یک هوندا، یوسوکه هاسه گاوا این موضوع که دقیقا چه کسی در این برنامه به آن ها کمک می کند را فاش نکرد اما بیان کرد که شرکت (هوندا) از هیچ تلاشی برای پیشرفت در برنامه هایشان دریغ نخواهد کرد.

یوسوکه هاسه گاوا

یوسوکه هاسه گاوا

هاسه گاوا گفت:

در واقع ما هر کاری که می توانستیم انجام بدهیم را انجام داده ایم. ما از آغاز ماه مارس، از هر منبع و کمک خارجی استفاده کرده ایم. ما تقریبا در حال تغییر رویه و تشکیلات خود هستیم . فکر می کنم این بهتر است و جواب می دهد اما برای توسعه و پیشرفت ما، استفاده از این طرح (در این لحظه از فصل) دیر می باشد.

مشخص است که (تغییر در موتور) آسان نیست زیرا مسئله ی مهمی که وجود دارد این است که تغییر در موتور امری زمان بر است. ما در برخی جهات و عناصر پیشرفت هایی داشته ایم ولی پکیج اصلی هنوز آماده و کامل نیست.

زمانی که از هاسه گاوا درباره ی همکاری با شرکت ایلمور سوال شد، او گفت:

ما نام هیچ کدام از مشاوران و تامین کنندگان خود را فاش نمی کنیم ولی در حال حاضر از منابع و کمک های خارجی زیادی استفاده می کنیم.

همچنین هاسه گاوا، بر روی موضوع همکاری با مرسدس مانور بسیاری نداد و جزئیات بیشتری از این همکاری را بیان نکرد اما اذعان کرد که در حال استفاده از کارشناسانی هستند که قبلا با تمام تولید کنندگان فعلی موتور های فرمول یک کار کرده اند.

او در این باره گفت:

این درست است که ما افراد بسیاری از مرسدس و فراری و رنو داریم. بنابراین از جهتی، ما به نوعی در حال جاسوسی از ایده های آنان هستیم.

همچنین تیم مرسدس نیز حاضر به پاسخ گویی درباره ی این موضوع نشد.

مخالفت ردبول

کریستین هورنر و توتو ولف - مدیران تیم فرمول یک ردبول و مرسدس

کریستین هورنر و توتو ولف – مدیران تیم فرمول یک ردبول و مرسدس

آن طور که به نظر می رسد همه ی رقبای هوندا از خبر کمک گرفتن این شرکت از مرسدس خوشحال نیستند و گزارشاتی مبنی بر مخالفت تیم ردبول از این حرکت و طرح  مطرح شده است. استدلال آن ها این است که انتقال پنهانی چنین تجربه هایی درباره ی موتور، به اندازه ی استفاده ی تیم ها از شاسی حریفان خود بد و زشت است.

در هر حال با وجود این موارد، مرسدس و هوندا لزوما نیازی به تایید و اجازه ی سایر تیم ها برای همکاری و شرکت در این طرح را ندارند. پس  اگر هر دو طرف شرکت کننده قرارداد (مرسدس و هوندا) با مفاد و طرح نهایی این همکاری موافق باشند، این طرح می تواند فورا به وقوع بپیوندد.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

11 دیدگاه

 1. علی

  7

  0

  با سلام
  بالاخره شاگرد باید از استادش درس یاد بگیره ولی جدا از شوخی امیدوارم زودتر این اتفاق بیفته و مرسدس بتونه مک لارن هوندا را از این منجلاب نجات بده جای آلوسنو و مک لارن در رده بالاهای جدول هست نه اینکه دنبال کسب امتیاز باشن

  • Ashkan_Ariafar@

   3

   2

   بهترین شرکت برای کمک به مکلارن کازورث هست.
   از همون اول که با هوندا قرارداد بست باید از کازورث کمک میگرفت.
   کازورث یکی از بهترینای موتورسازی دنیاست.
   مکلارن قبلا هم از دو تامین کننده همزمان استفاده کرده بود.
   کاش کاش مکلارن از کازورث کمک بگیره.

   • از ساری

    2

    0

    دوست عزیر کاثورث در حال حاضر تکنولوژی تولید پاور یونیت هیبریدی رو نداره . بهترین موتور برای مکلارن به نظر میرسه خوده مرسدسه که در سالهای ۱۹۹۸؛۱۹۹۹ و ۲۰۰۸ سه قهرمانی برای مکلارن و یک قهرمانی برای براون در سال ۲۰۰۹ آورده.
    ۱۹۹۸‌‌ ؛۱۹۹۹ و ۲۰۰۸

   • F1

    2

    0

    عجب??
    من توی چند کامنت گذشته شما هم دیدم که همیشه از کازورث حمایت میکنید!
    قبول که کازورث موتور ساز خوبی هستش ولی نه در دوره موتور های هیبرید.
    توی همین موتور های هیبرید رنو دو سال به مشکل خورد و اگه کمک های ایلمور نبود الان هم مثل ۲۰۱۴ باید موتور میسوزوندن.
    فراری یک سال به مشکل خورد و اگه اون ۵ مهندس ماهله نبود فراری هم مثل هوندا یا رنو باید با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم میکرد اون کمک های ۲ مهندس موتور مرسدس، به فراری رو نگم بهتره و مرسدس اونارو از تیم اخراج کرد و رفتن به فراری.
    خوب در این شرایط کازورث ای که شما میفرمایید از رنو و فراری و هوندا نمیتوانست پرفورمانسی بهتر داشته باش.
    بهترین تیم برای مکلارن تویوتا بود چون تویوتا در مورد هیبرید بیشتر از هوندا تجربه داره.
    آهان ولی شما بگید که کازورث از اینا شرکت بزرگی هستش من حرفی ندارم!

   • Ashkan_Ariafar@

    2

    0

    مکلارن خیلی اصرار داره که مستقل باشه
    اگر از موتور مرسدس استفاده کنن میشن یه چیز شبیه ویلیامز.هیچوقت مرسدس کاری نمیکنه که مکلارن واسش شاخ شه!
    کازورث توی ساخت موتورای دوربالا استاده و استقامت وحشتناکی هم داره.
    من نمیدونستم مشکل مکلارن با الکترونیکه!!!
    وگرنه نمیگفتم!
    همکاری هوندا و کازورث به نظر من خوب میشد!
    .
    این داستان موتورای هایبرید کار مرسدسه.
    اگر موتورای تنفس طبیعی برگردن کازورث خیلی عالیه!!!!

  • FMH14

   2

   0

   خیلی عالی بود ولی دور از شوخی این گرند پری روسیه فکر کنم هوندا میتونه به رد۶هم چشم داشته باشه چون تو تمرین های لاستیک خوب کار کرد حتی تونست ۸۱دور اونم وندرون بزنه پس این کار ها نوید بخش یه اتفاق عالی تو گرند پری روسیه است همه چیز فردا تو تمرین اول و دوم مشخص میشه

 2. سجاد

  11

  3

  ببین این ژرمن ها چیکار میکنند ژاپنیها دست به دامنشون شدن.درود واقعا بر این همه علم و تکنولوژی که تو ژن ژرمنهاست درود.

  • ویلیامز

   2

   4

   سجاد جان موتور مرسدس توسط انگلیس و با تکنولوژی انگلیسی ساخته میشه. شرکت سازنده موتور بنز همون ایلمور انگلیسی هس ک بنز اسمشو تغییر داده. رئیس بخش موتور مرسدس هم اندی کاول انگلیسیه. پدی لو و جیمز آلیسون هم انگلیسی هستن.

دیدگاه خود را بیان کنید