فرمول یک ایران – چهارمین ایستگاه این فصل رقابت های فرمول یک سوچی خواهد بود، سوچی یکی از تازه وارد های فرمول یک است. برای آشنایی بیشتر با این پیست با ما همراه باشید.

نگاهی بر پیست سوچی روسیه؛

پیست سوچی در کنار دریای سیاه واقع شده است، این اولین پیست فرمول یک کشور روسیه است که در سال ۲۰۱۴ میزبان اولین رقابت فرمول یکش بود، در همان سالی که روسیه میزبانی المپیک زمستانی را نیز برعهده داشت.

برنامه ای برای میزبانی یک جایزه بزرگ فرمول یک در روسیه از سال ۲۰۱۰ رقم خورد، جایی که قراردادی بین مسئولان فرمول یک و روسیه ای ها بسته شد، قراردادی که توسط دولت و شخص ولادمیر پوتین حمایت می شد.

پیست سوچی

یکی از اهداف ساخت پیست سوچی این بود که مکان هایی که برای میزبانی المپیک زمستانی ۲۰۱۴ توسط روسیه ساخته شده اند بلا استفاده نباشند و بیشتر در دید باشند، این گونه شد که پیست کنار پارک المپیک این شهر ساخته شد.

برآورد شده است که روسیه حدود ۲۰۰ میلیون دلار به مالکان فرمول یک پرداخت می کند تا بتواند میزبانی جایزه بزرگ روسیه را تا سال ۲۰۲۰ در اختیار داشته باشند.

به مانند خیلی از پیست های دیگر، این پیست نیز توسط هرمن تیلکه ی آلمانی طراحی شده است. این سیزدهمین پیستی است که توسط تیلکه طراحی شده است و ساخت پیست ۳۰۰ میلیون دلار برای روسیه هزینه داشته است.

نگاهی فنی تر

پیست سوچی ۵٫۸۴۸ کیلومتر طول و ۱۸ پیچ دارد، ساعت گرد است و راننده ها باید مسافت ۳۰۹٫۷۴۵ را در ۵۳ دور بپیمایند. پیست سوچی بعد از پیست های اسپا، سیلوراستون و باکو طولانی ترین پیست فرمول یک است.

نقشه ی پیست سوچی همراه با نمودار تغییرات ارتفاع آن

نقشه ی پیست سوچی همراه با نمودار تغییرات ارتفاع آن

نیکو روزبرگ با زمان ۱:۳۹٫۰۹۴ که سال قبل موفق به ثبت آن شد در این پیست رکورد دار است.

همان طور که اشاره شد پیست سوچی در کنار استادیوم های المپیک زمستانی قرار دارد، پس مانند والنسیا یک پیست خیابانی است.

پیچ یک تخته گاز است، البته در شروع مسابقه این گونه نیست، مگر این که راننده ای باشید که در بخش اول تعیین خط کنار رفته است. این مستقیمی بین پیچ ۱۸ و ۲ یکی از بخش هایی است که احتمال سبقت گرفتن در آن بالا است.

در خروج از پیچ ۲ باید سرعت بالای خود را نیز حفظ کنید که خیلی به نفعتان خواهد شد.

پیچ ۳ بلند و چپ گرد است، این پیچ مهارت شما را در برقراری تناسب بین سرعت و حفظ مسیر مسابقه ای به چالش می کشد.

هر پیچی که بعد از مستقیمی قرار دارد می تواند یک پیچ برای سبقت گرفتن باشد، پیچ ۱۳ هم از این قاعده مستثنی نیست.

دو پیچ آخر هم ۹۰ درجه هستند، بهتر است از ایپکس دیرهنگام در پیچ آخر استفاده کنید، این گونه می توانید در مستقیمی بعدی سرعت بیشتری داشته باشید.

پیست خیابانی و مطمئنا لغزنده تر از پیست های عادی است، البته این مشکل با دور زدن راننده ها در تمرین ها حل می شود.

نظر برخی از راننده ها و هرمن تیلکه راجع به پیست سوچی:

دنیل ریکاردو:

وقتی در ماشین هستی همه اش به یک پیچ ۹۰ درجه میرسی بعد مسیر مستقیم، باز یک پیچ ۹۰ درجه بعدش یک مسیر مستقیم. با در نظر گرفتن استانداردهای راننده ی فرمول یک این پیست، پیست خیلی صافی است.

پاستور مالدونادو:

همه ی قسمت های پیست مهم هستند، از سکتور یک بیشتر خوشم آمد و از آن لذت بردم، در کل پیست خوبی است.

لوئیس همیلتون:

حس خیلی خوبی است که به این مکان زیبا بیایی و مسابقه بدهی. پیست چسبندگی خوبی دارد و پیچ هایی مناسب با سرعت معمولی هم دارد، لذت بخش است.

هرمن تیلکه:

یک پیست خوب با امکانات بالا است و جو خوبی هم دارد. من به آینده ی پیست سوچی بسیار خوش بین هستم.

آمار جایزه بزرگ روسیه

تا به حال سه گرندپری در روسیه برگزار شده است که هر سه مسابقه را مرسدس و موتور مرسدس برده اند و پول پوزیشن ها را هم مرسدس گرفته است ، همیلتون ۲ بار و روزبرگ ۱ بار موفق به پیروزی در روسیه شده اند، وضعیت در پول پوزیشن برعکس می باشد. پس این بار به جای جدول های پیروزی و پول پوزیشن جدول سکو را قرار می دهیم.

راننده تعداد سکوتیمتعداد سکوموتورتعداد سکو
لوئیس همیلتون3مرسدس5مرسدس7
نیکو روزبرگ2فراری2فراری2
والتری بوتاس1ویلیامز1
سباستین فتل1فورس ایندیا1
سرجیو پرز1
کیمی رایکونن1
راننده امتیازتیمامتیازموتورامتیاز
لوئیس همیلتون68مرسدس111مرسدس206
نیکو روزبرگ43ویلیامز49فراری59
والتری بوتاس27فراری47رنو27
سباستین فتل22مک لارن33هوندا11
فیلیپه ماسا22ردبول20
کیمی رایکونن21فورس ایندیا18

عکس هایی از پیست سوچی:

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

17 دیدگاه

 1. سجاد

  5

  4

  پیست نسبتن آسونیه و نسبتا سرعتی و به نظرم این پیست بیشتر از بحرین و چین مناسبه فراریه.به امید پیروزی سپاستین دوست داشتنی.ادمین جان پارسال آمار لاستیکارو قبل هر گرندپری میذاشتید اینکه تیمها چند و چه نوع لاستیکایی استفاده میکنن امسال چرا نمیذارید؟

 2. f1 seb5

  12

  5

  امیدوارم سباستین سومین پیروزیش رو درسوچی جشن بگیره.
  احتمال میدم مسابقه جذابی باشه.خداکنه ماشین هیچکدوم از سه تیم بالایی خراب نشه.
  به امید موفقیت فرناندو.

 3. سينا

  7

  4

  فکر میکنم پیست برای مرسدس مناسب تر باشه. مسیر مستقیمی زیاد داره موتور قوی تر مرسدس میتونه خیلی کمک کنه. البته به امید موفقیت فراری و وتل

 4. Amin mashhad

  1

  0

  لاستیک هایی که برای این مسابقه استفاده میشه اولترا سافت سوپر سافت و سافت هستن
  ماشین ها درتایم گیری از دور بنفش اولترا سافت استفاده میکنن ومسابقه رو هم باهمون شروع خواهند کرد بعد سراغ لاستیک سافت خواهند رفت بعید به نظر میره استراتژی دیگه ای بکار بره مگه درمورد تیمهایی که موتور ضعیف تر دارن مثلا با سوپرسافت شروع کنن وفقط بایه پیت استاپ برن روی لاستیک سافت وتا آخر مسابقه ادامه بدن

دیدگاه خود را بیان کنید