فرمول یک ایران: شورای برنامه‌ریزی فرمول یک، تا چند روز آینده، تصمیم نهایی خود مبنی بر کمک به تیم هوندا را اعلام خواهد کرد.

مهندسان هوندا امید زیادی داشتند تا بعد از اعمال قوانین جدید، موتوری قدرتمند را به تیم مکلارن ارائه دهند اما این موتور هم از لحاظ قدرت و هم از لحاظ پایداری مشکلات زیادی دارد.

با توجه به جلسه­‌ی شورای برنامه­‌ریزی فرمول یک که در روز سه‌شنبه برگزار میشود، در صورت تصویب این برنامه (با موافقت رقبا) ، فیا به این تیم کمک خواهد کرد. این سازمان قبلا اعلام کرده بود در صورت وجود فاصله‌ی زیاد بین تیم ها وارد عمل خواهد شد و تصمیمات لازم را برای رسیدن به هدف خود -یعنی داشتن پیشرانه­‌های هم‌سطح در سال ۲۰۱۷- اتخاذ خواهد کرد.

خارج شدن فرناندو آلونسو از مسابقه

در بخشی از تفاهم‌نامه‌ای که تامین کنندگان موتور، مدیران تیمها و فیا درست یک سال قبل امضا کردند، سیستم فعلی توربو-هیبرید تا سال ۲۰۲۰ در مسابقات استفاده خواهد شد. این تفاهم‌نامه تضمینی بود برای مطمئن شدن از برابری قدرت موتورهای فعلی.

فیا اعلام کرده بود که اگر فاصله­‌ی لپ تایم تیم‌ها در سه مسابقه‌ی ابتدایی فصل و مقایسه‌ی آن با تایم شبیه­‌سازی شده‌ی پیست بارسلونا، بیش از سه دهم ثانیه باشد، مستقیما مداخله خواهد کرد.

فابریس لوم، مسوول ارشد بخش موتور فیا، بعد از گرندپری اسپانیای پارسال گفت:

ما همه‌ی دورهای رانندگان را در سه مسابقه‌ی ابتدایی فصل ثبت و بررسی میکنیم. بهترین تایم هر پاوریونیت را انتخاب میکنیم سپس از آن یک میانگین به دست می‌آوریم. این میانگین، شاخصی برای سنجش توان این پاور یونیت خواهد بود.

بعد ما با استفاده از این شاخص تایم پیست بارسلونا را حساب و تایم­ رانندگان را با آن مقایسه میکنیم.

از سوی دیگر اریک بولیر، مدیر تیم فرمول یک مکلارن هوندا، امیدی به کمک تیم‌های دیگر ندارد و مصمم است تا خود به شرایط هوندا رسیدگی کند.

این چیزی است که باید خودمان حلش کنیم. در شرایطی هستیم که گمان میکنم هیچ کسی راضی به تقویت پاور یونیت ما نیست. اما به نظر من یکسان بودن قدرت تیم ها به نفع فرمول یک خواهد بود.

فرناندو آلونسو و تیم مرسدس

من از کسی نمیخواهم تا از تیمی حمایت کند و آن تیم بتواند بهترین موتور را شکست دهد اما فاصله‌ی ۰٫۳ ثانیه‌ای منصفانه خواهد بود.

در این شرایط، رقابتی عادلانه‌تر را خواهیم دید که به نفع فرمول است چون خودروسازان و تامین کنندگان موتور بیشتری جذب خواهند شد و هواداران هم رقابتی نزدیکتر را خواهند دید.

این اتفاق (کم بودن اختلاف بین تیم ها) برای همه سود دارد اما ما در فضایی رقابتی هستیم و میدانیم خیلی ها نمیخواهند ما را در سطوح بالای رقابت ببینند.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

12 دیدگاه

 1. peyman

  6

  0

  تقویم ۲۰۱۷ فرمول ۱ وموتو جی پی خیلی جالبه (۸ ماسبقه فرمول ۱ و موتو جی پی تو یک روز برگزار میشه(۶فروردین،۲۰فرموردین،۲۱خرداد،۴تیر،۵شهریور،۳۰مهر،۷ابان،۲۱ابان) که نزدیکترین مسابقه از نظر ساعت برگزاری فرمول۱ ازربایجان و موتو جی پی هلند هستش که در ۴ تیر برگزار میشه (به ساعت ایران موتو جی پی ۴:۳۰ و فرمول۱ ۵:۳۰)

 2. J.B

  7

  4

  موافقم. یه حرکت از خوب از فیا ، راس براون و مدیران جدید فرمول یک

  امیدوارم عملی بشه و به رنو هم کمک کنند.

  کم کم اثار مثبت #دوران_پسا_برنی داره نمایان میشه

 3. نیکو

  6

  6

  خیلی مسخرس باید توی همه ورزش ها ی تیمهایی یا ی فردیخیلی خوبه از بقیه بهتره حالا توی فورمول۱ بده! اینجا پس بگیم مهندسا تاثیرشون تو تیم ها صفر میشه اگه همه شبیه هم بشن. مهندسا باید بلخره تاثیرشون ی جا معلوم بشه درسته رقابت نزدیک خوبه ولی حس برتری تیم هارو هم کم میکنه

  • پرهام

   0

   1

   با احترام به نظرتون،تو این ورزش چیزیکه همه جذبش میشن و میبینند و بلیط ۲۰۰_۵۰۰ دلاری براش میخرن رقابت راننده هاست،نه مهندس ها،پس کاملا ارزشش رو داره که تاثیر مهندسین کمتر بشه و تاثیر راننده ها بیشتر و رقابت بیشتر که تا دور آخر هم کسی نتونه یه پیت استاپ با خیال راحت بزنه و سکو معلوم نباشه تا ثانیه اخر مسابقه

 4. Hamid

  1

  1

  این کمک هم اگه انجام بشه بازم خیلی تو حال فرناندو فرقی نمیکنه
  درسته اون از رقابت و کسب امتیاز لذت میبره ولی در حال حاضر اون فقط دنبال قهرمانیه

 5. speed

  4

  1

  اگه همون اول فصل فیا از موتور ماشین ها یک تست ۳۰۰ کیلومتر میگرفت معلوم می شد کدوم تیم قراره به فرمول یک گندبزنه و بهش اجازه نمیدادن تا از موتور خودش استفاده کنه واز بقیه تیم های که می تواند موتور قابل اطمینان بسازن موتور بگیره الان مجبور نبودن به تیم بازنده کمک کنن
  حتی می شه کیفیت مسابقات رو از اینم بالا تر برد و تنها به تیمی که بهترین پاوریونیت رو می سازه اجازه بدن تا موتور بقیه تیم های که( نمی تونن پاوریونیت بسازن) رو تولید کنه مثل مرسدس که در حال حاضر بهترین پاوریونیت F1 رو می سازه
  و بقیه تیمها که موتور شون ضعیف تره ولی قابل اطمینان هست مثل فراری و رنو به تونن از موتور خودشون استفاده کنند ولی این اجازه رو نداشته باشن تا به بقیه تیمها موتور بدن

  • ferrari

   5

   1

   دوست عزیز موتورهای مرسدس تا قبل ۲۰۱۴ هم همچین مالی هم نبودن مکلارن سالها ازموتور مرسدس استفاده کرد اما افتخارات زیادی نصیبش نشد اون زمان که مرسدس برای مکلارن پیشرانه میساخت از سهامداران تیم مکلارن بود و مکلارن بابت موتور پولی پرداخت نمیکرد اما از سال ۲۰۱۰ به بعد با اومدن مرسدس به فرمول یک اولویت پیشرانه با تیم خود مرسدس بود و به مکلا ن موتورهای ضعیفتری میدادن ضمن اینکه مرسدس خودش تیم خودشو داشت و علاقه ای نداشت سهام مکلارن رو داشته باشه مکلارن دنبال قهرمانی بود بنابراین با هوندا قرارداد بست چون هوندا تیمی در فرمول یک نداره و میتونست موتورهای قدرتمندی برای مکلارن بسازه اما همه چی برعکس شد. امسال موتور فراری قدرت برابری بامرسدس داره حتی به نظر من قوی تر هم هست. کمک به تیم ها از طرف فیا به نظرم کار خوبی نیست مکلارن تیم کوچک و کم تجربه ای نیست خودش باید یه راحی برای مشکلش پیدا کنه فرمول یک تا همینجا هم خیلی جذابه امیدوارم با این همه دخالت بیجا خرابش نکن

   • speed

    0

    0

    در کل اگر فیا نظارت بیشتری داشته باشه قبل از شروع فصل
    از این مشکلات پیش نمیاد
    باید از همون اول به موتور هوندا اجازه نمی دادن

 6. Hamed

  0

  1

  با اینکه حرکت خفت باری هست ولی امیدوارم حداقل اینطوری یه تکونی به هوندا بخوره
  زمان v8 موتورا زودتر به برابری رسیدن اگر اختلاف جزیی هم وجود داشت میشد با شاسی بهتر راحت جبران کرد ولی الان حداقل تا ۲۰۱۸ موتورای برابر نخواهیم داشت

دیدگاه خود را بیان کنید