مجله خودرو ایران – در هفته ای که گذشت، دوج از پرچمدار ماسلکار محبوب خود با نام دمون(اهریمن) رونمایی کرد. خودرویی که پیش از رونمایی بسیار خبرساز بود و پس از رونمایی مشخص شد ارزش آن همه هیاهو را دارد؛ چرا که بسیاری از رکوردها در دنیای خودرو را جا به جا کرد.

چه رکوردهایی؟ رکوردهای مربوط به خط مستقیم و مسابقات درگ. دلیلش هم موتور ۶٫۲ لیتری V8 سرکش دوج است که به عنوان قوی ترین موتوری که تا به حال روی یک ماسلکار تولید انبوه قرار گرفته، ۸۴۰ اسب بخار قدرت و ۱۰۴۰ نیوتن متر گشتاور تولید می کند. این موتور به کمک تجهیزات دیوانه کننده مخصوص مسابقات درگ، سریعترین خودروی تاریخ در مسابقات درگ را پدید آورده.

پس دمون لایق تمام هیاهوهایی بود که به پا کرده بود. به همین دلیل دوج در مراسمی که هفته گذشته و با حضور ستاره سری فیلمهای سریع و خشن، وین دیزل برگزار شد، از سریعترین خودروی تولیدی خود رونمایی کرد.

خب، بگذارید بحث را کمی باز کنم تا بیشتر درباره دردانه این روزهای خودروسازی آمریکا بدانیم.

دوج چلنجر دمون، سریعترین خودروی تولیدی جهان در ثبت رکورد صفرتاصد است. تنها ۲٫۳ ثانیه، زمانی که برخی از کاهش آن تا ۲٫۱ ثانیه هم می گویند. صفرتا پنجاه کیلومتر بر ساعت هم در تنها ۱٫۰ ثانیه انجام می شود که شیطانی است!

در مقام مقایسه، صفرتاصد در بوگاتی شیرون ۲٫۴ ثانیه و در تسلا P100D در حالت Ludicrous Plus به سختی به ۲٫۳ ثانیه می رسد. کار دمون زمانی ارزشمندتر می شود که بدانیم یک خودروی دیفرانسیل عقب است و آن را با خودروهای دو دیفرانسیل مقایسه می کنیم.

در بحث فنی، دمون با قدرتمندترین موتور V8 سوپرشارژر تولیدی جهان این کار را انجام می دهد. شاید فکر کنید همان موتور ۶٫۲ لیتری هلکت باشد، اما اینگونه نیست. ۲۵ درصد قطعات موتور جدید هستند، حجم سوپرشارژر از ۲٫۴ به ۲٫۷ لیتر افزایش یافته، فشار بوست از ۱۱٫۶ به ۱۴٫۵ رسیده، پیستونها و سوپاپها از نو ساخته شده اند و محدودیت دور موتور هم ۵ درصد افزایش یافته.

دوج چلنجر دمون

به کمک همین تغییرات، چلنجر دمون سریعترین خودروی تولیدی در طی چهارصد متر است. این اتفاق تنها ۹٫۶۵ ثانیه طول کشیده و نهایت سرعت در این زمان به ۲۲۶ کیلومتر بر ساعت می رسد. برای درک بزرگی این عدد، کافیست بدانید رکورد هایپرکارهای هیبریدی پورشه، فراری و مکلارن حداقل ۹٫۸ ثانیه است. البته شیرون در نسخه نهایی شاید بتواند این رکورد را جا به جا کند، اما تا آن زمان دوج چلنجر دمون پادشاه طی مسافت چهارصد متر است.

اما اگر بخواهید از تمام توانایی آن استفاده کنید چه اتفاقی میفتد؟ آن زمان است که می توانید با اولین خودروی تولیدی جهان که در زمان شروع حرکت می تواند روی چرخهای عقب خود بلند شود، این کار را انجام دهید. در آن زمان است که دمون فشار ۱٫۸ g را متحمل می شود و این بیشترین فشاری است که یک خودروی تولیدی در هنگام شروع حرکت متحمل می شود.

در هنگام خرید دمون، امتیازاتی نیز دارید تا بتوانید آن را به خودروی دلخواه خود تبدیل کنید. شما می توانید با تنها یک دلار، آپشنهایی مانند فیلتر هوای مخصوص، تایرهای جلوی مخصوص درگ، ابزارهای مسابقه ای با برند دمون، دماسنج تایرها، پوشش سپرها و جعبه ابزار مخصوص دمون را خریداری کنید.

دوج چلنجر دمون

از دیگر شیرین کاری های دمون، توانایی استفاده کامل از بنزین مسابقه ای با اکتان ۱۰۰ درصد و یا حتی بیشتر از آن است! تا در حالت beast بتوانید از تمام ۸۴۰ اسب بخار کوبنده آن استفاده کنید.

هوارسانی به موتور و سوپرشارژر قدرتمند دمون، یکی از چالشهای سازندگان آن بوده است. به همین دلیل، بزرگترین ورودی های هوای روی کاپوتی که تا به حال خودروهای تولیدی به خود دیده اند روی دوج چلنجر دمون سوار شده اند تا در هر دقیقه ۳۱۰۰۰ لیتر هوا به سمت موتور ۶٫۲ لیتری HEMI هدایت شود. این عدد ۱۸ درصد بهتر از هلکت افسانه ای است.

دوج چلنجر دمون

چسبندگی مهمترین نکته در هنگام لانچ خودرو است و دمون چسبندگی خوب خود را مدیون تایرهای ۳۱۵/۴۰R18 خود است که دو برابر بهتر از تایرهای هلکت هستند. همچنین تایرهای مخصوص درگسترها که چسبندگی حتی بیشتر و کاهش وزن(به خاطر کوچکتر بودن تایرهای جلو) را به ارمغان می آورند، قابل سفارش اند.

دوج چلنجر دمون

حقه فولکس واگن برای سریعتر کردن گلف در نوربرگرینگ را به یاد می آورید؟ سیستم تعلیق مخصوص. حالا دوج این کار را برای دمون انجام داده تا اولین خودروی حاوی سیستم تعلیق مخصوص درگ باشد. این سیستم ۳۵ درصد در محور جلو و ۲۸ درصد در محور عقب بهتر از سیستم تعلیق عادی در مسابقات درگ عمل می کند.

هر چقدر هم که موتور و تجهیزات خوبی داشته باشید، باید تلاشی هم جهت کاهش وزن داشته باشید؛ و به همین دلیل است که در چلنجر دمون نه خبری از صندلیهای عقب هست و نه حتی صندلی سرنشین کناری! البته هر دو با پرداخت یک دلار ناقابل، قابل سفارشند؛ ولی رانندگی بدون صندلیهای اضافی هم حس جالبی دارد.

دوج چلنجر دمون به طور دقیق ۹۰ کیلوگرم سبکتر از هلکت است که ۵۲ کیلوگرم را مدیون نبود صندلیهای حذف شده و باقی را مدیون این موارد است(اگر مجموع صرفه جویی ها بیشتر از ۹۰ کیلوگرم شد تعجب نکنید، بعضی چیزها سنگینتر شده اند مانند سوپرشارژر.):

۱۱ کیلوگرم نبود بلندگوها

۹ کیلوگرم حذف برخی روکشها

۹ کیلوگرم صرفه جویی در سیستم تعلیق

۸ کیلوگرم صرفه جویی در عایق بندی

۷ کیلوگرم صرفه جویی در ترمزهای چهار پیستونه آلومینیومی

۷ کیلوگرم صرفه جویی در تایرها

۲ کیلوگرم صرفه جویی در فرمان

۱ کیلوگرم حذف سنسورهای پارک

در صرفه جویی ها نام ترمزها آمد، ولی اشتباه نکنید، مسافت ترمزگیری در دمون از صد به صفر تنها مسافت ۲۹٫۶ متری نیاز دارد که حتی از دوج وایپر ACR هم بهتر است. بالاخره برای توقف سریعترین خودروی مسابقات درگ ترمزهای غیرعادی هم نیاز است.

دوج چلنجر دمون

مانند هر دوج دیگری، دوج چلنجر دمون هم دکمه Eco دارد تا سواری با آرامش بیشتر و مصرف سوخت کمتر داشته باشید؛ اما صبر کنید، این خودرو در حالت Eco مسافت چهارصد متر را در ۱۱٫۵۹ ثانیه طی می کند که از بسیاری از خودروهای مدعی مانند شورولت کامارو ZL1، فورد موستانگ GT350 KR، لکسوس LFA، جگوار F type R و بی ام و M6 بهتر است!

دوج چلنجر دمون

با همه اوصاف، گارانتی ۳ ساله دوج برای خودرو و ۵ ساله برای موتور نشان از اطمینان دوج از دوام این خودرو دارد. پس برای بردن در هر مسابقه درگی، نیاز به یک آلبرت اینشتین نیست که یک خودروی موقتی بسازد که تنها چند مسابقه دوام بیاورد. بلکه باید به دوج اعتماد کنید تا قوی ترین، سریعترین و اهریمنی ترین ماسلکار جهان را در اختیار داشته باشید.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

2 دیدگاه

 1. مهراد

  0

  0

  هیچی نداره ک یهو بگین ماشین نسکار بود دیگه
  بعد تا فیلمشو نبینم باورم نمیشه ۲/۳ ثانیه اونم این !!!!!!!
  وگرنه ک هلکتو ماشینایی ک نصف اسب بخارشو داشتن
  میخوردن همه درگاشو دیدیم یعنی همه ی این رکوردا فقط
  به خاطر ۱۷۳ اسب با ۹۰ کیلو کم کردن!!!!!!عمراااا

دیدگاه خود را بیان کنید