فرمول یک ایران – مرد اول شنبه این هفته فرمول یک والتری بوتاس بود؛ راننده ای که موفق به کسب اولین پول پوزیشنش در فرمول یک شد. اما با رسیدن یک شنبه این فراری و سباستین فتل بودند که گوی رقابت را از مرسدس ربودند. به نظر شما چه کسانی بحرین را با لبخند ترک کردند و چه رانندگانی باید با فراموشی آن سریع تر به روسیه فکر کنند؟

برندگان

فراری

دومین پیروزی در سومین مسابقه فصل منجر به تمدید صدرنشینی سباستین فتل شد و بهترین شروع فصل فراری را در تقریباً یک دهه گذشته رقم زد.

سباستین به خوبی در شروع مسابقه و پیچ اول از لوئیس همیلتون پیشی گرفت ولی بعد از آن پشت والتری بوتاس که با ماشینش تقلا میکرد گرفتار شد. فراری در پاسخ او را خیلی زود به منظور آندرکات کردن بوتاس به پیت آورد و پس از ورود خودروی ایمنی، سب به پیشتاز مسابقه تبدیل شد و تا انتها این جایگاه را حفظ کرد. سرعت پایانی لوئیس نیز باعث نگرانی او نشد.

با چهارم شدن کیمی رایکونن، فراری در رده بندی تیمی نیز از مرسدس پیش افتاد تا به قول لوئیس همیلتون آن ها اکنون یک رقیب واضح برای مرسدس باشند.

سباستین فتل

سباستین فتل

فورس ایندیا

تنها تیمی در کنار فراری و مرسدس که هر دو راننده اش موفق به امتیازآوری در هر سه مسابقه شده اند. با کسب رده های چهاردهم و هجدهم در زمانگیری به نظر میرسید که آن ها این بار مسابقه دشوارتری پیش رو داشته باشند. اما سرجیو پرز با رانندگی فوق العاده مسابقه را در رده هفتم تمام کرد و استبان اکون برای سومین بار متوالی دهم شد.

این سیزدهمین مسابقه پیاپی بود که پرز موفق به کسب امتیاز میشد؛ از این لحاظ این بهترین عملکرد او در طی دوران حضورش در فرمول یک و بهترین در بین رانندگان حاضر در مسابقات میباشد. درواقع تنها ده راننده تا به امروز آمار بهتری از خود به جا گذشته اند.

سرجیو پرز

سرجیو پرز

پاسکال ورلاین

مقالات زیادی در هفته های گذشته در مورد پاسکال ورلاین نوشته شده است. اما همه آن ها درباره غیبت او در دو مسابقه اول بوده است نه توانایی های رانندگی او. بحرین فرصت مناسبی بود تا همه او را به عنوان یک راننده به یاد آورند.

در بازگشت به فرمول یک و اولین حضورش به عنوان راننده سائوبر، او در تمام طول هفته عملکرد مناسبی داشت. به خصوص سبقتش از دنیل کویات در اواخر مسابقه که رتبه یازدهم را برای او به همراه داشت. حتی میتوان او را مستحق کسب آخرین امتیاز مسابقه دانست.

پاسکال ورلاین

پاسکال ورلاین

ویلیامز

با عملکردی دقیق مانند ساعت، مکانیک های تیم ویلیامز به یکی از سریع ترین تیم ها در پیت لین تبدیل شده اند. ثبت زمان دو و سی و چهار صدم ثانیه ای سریع ترین زمان تکمیل پیت بعد از عریض شدن لاستیک ها میباشد که منجر به کسب عنوان سریع ترین زمان تعویض لاستیک برای سومین مسابقه متوالی به فیلیپه ماسا نیز شد.

فیلیپه ماسا

فیلیپه ماسا

لوئیس همیلتون

هرچند تلاش او برای کسب هشتمین پل پوزیشن پشت سر هم و برابری با رکورد آیرتون سنا، در بحرین بی نتیجه ماند اما لوئیس همیلتون با کسب صد و هفتمین پودیم و پشت سر گذاشتن آلن پروست به دومین راننده دارای بیشترین پودیم تبدیل شد تا تنها مایکل شوماخر را بالاتر از خود ببیند.

لوییس همیلتون

لوییس همیلتون

والتری بوتاس

پس از تحمل فشارها بابت اشتباه به قول خود او “آماتور” گونه اش در چین پشت ماشین ایمنی، والتری بوتاس با کسب اولین پل پوزیشن دوران رانندگی اش ثابت کرد که شایسه حضور در این سطح میباشد.

والتری بوتاس

والتری بوتاس

بازندگان

مرسدس

با توجه به ثبت زمان هایی با اختلاف چهار دهم ثانیه ای نسبت به فتل در زمان گیری توسط رانندگان مرسدس، آن ها امیدوار به کسب پیروزی در روز مسابقه بودند اما در پایان کار تسلیم فراری شدند.

مشکل فشار لاستیک های بوتاس شرایط را برای فراری مهیا کرد تا با پیت استاپ زودهنگام از مرسدس پیشی بگیرد و پس از آن مرسدس در موضع ضعف قرار گرفت و موفق نشد پاسخی مناسب به فراری دهد. پنالتی همیلتون نیز کار را برای آن ها دشوارتر کرد.

شاید آن ها نیاز به اخذ استراتژی مناسب تری داشتند؛ مشکل فشار لاستیک های بوتاس واضح بود از آن جا که قبل از شروع مسابقه هوای زیادی در لاستیک هایش ذخیره شده بود. این مشکل منجر به تقلا زدن او با خودرویش و نهایتاً دو دستور تیمی برای اجازه به همیلتون برای سبقت گیری شد.

همیلتون با عبور از بوتاس فاصله نوزده ثانیه ای را به شش ثانیه کاهش داد اما هیچگاه باعث نگرانی فتل نشد. به نظر میرسد اکنون که کوچکترین موارد فاصله مرسدس و فراری را مشخص میکند، آن ها نیاز به عملکرد بهتری دارند.

لوئیس همیلتون و والتری بوتاس

لوئیس همیلتون و والتری بوتاس

کیمی رایکونن

تا اینجای فصل کیمی رایکونن موفق به کسب نتیجه ای بهتر چه در زمان گیری و چه در مسابقه از هم تیمی اش سباستین فتل نشده است. بحرین پیست مناسبی بود تا او ورق را برگرداند؛ او در اینجا بیش از هر راننده دیگری موفق به کسب سکو شده است. اما این فرصت نیز برای او از دست رفت تا عملکرد او همچنان زیر سایه هم تیمی اش باشد.

کیمی رایکونن

کیمی رایکونن

ردبول

استینت اول مسابقه برای ردبول به خوبی پیش رفت؛ به لطف مشکل بوتاس آن ها فاصله خود را در نزدیکی فتل و رانندگان مرسدس حفظ کردند. حتی حضور خودروی ایمنی نیز برنامه های آن ها را تحت تاثیر قرار نداد.

اما خودروی دنیل ریکاردو با لاستیک های سافت به خوبی عمل نکرد و نهایتاً مجدد به لاستیک های سوپرسافت برگشت اما نتیجه ای بهتر از پنجمی نصیبش نشد.

شرایط برای مکس ورشتپن از این نیز بدتر پیشرفت رفت؛ استارت خوب و استراتژی آندرکات او را در موقعیتی مناسب قرار داد اما مشکل ترمز عقب باعث برخورد او به دیواره پیست و اتمام مسابقه اش در دور یازدهم شد. حادثه ای که مکس ناراحتی اش را از آن پنهان نکرد.

مکس ورشتپن

مکس ورشتپن

مک لارن

مکلارن در تمام آخر هفته مشغول دست و پنجه نرم کردن با مشکل موتور هوندا بود؛ از نقص سیستم MGU-H خودروی استفال وندورن تا شکستگی موتور فرناندو آلونسو.

این مشکلات ادامه دار حتی تا دور گرم کردن وندورن نیز ادامه پیدا کرد و نهایتاً مانع از استارت زدن او شد.

در طرفی دیگر فرناندو آلونسو با قدرت در طول مسابقه به رقابت با جولین پالمر و دنیل کویات پرداخت هر چند به قول خودش تا به حال در هیچ مسابقه ای با قدرت موتوری کمتر از این حضور نداشته است! اما او هم نتوانست این خودروی مکلارن را به خط پایان برساند.

فرناندو آلونسو

فرناندو آلونسو

لنس استرول

در هفته قبل نیز به شروع بد لنس استرول در فرمول یک اشاره کردیم؛ هنگامیکه راننده کانادایی تنها موفق به تکمیل چهل دور شده بود.

حالا پس از گذشت مسابقه ای دیگر این عدد به ۵۲ افزایش یافته! کمتر از دورهایی که پاسکال ورلاین علی رغم غیبت در دو مسابقه زده است. نمیخواهیم او را مقصر برخورد دیروز جلوه دهیم. برعکس این کارلوس ساینز بود که جریمه شد. اما شاید راننده کانادایی می توانست از این برخورد اجتناب کند.

لنس استرول

لنس استرول

منبع: سایت فرمول یک

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

14 دیدگاه

 1. walid

  13

  10

  مسابقه جذابی بود. لوییس مسابقش خراب شد با پنالتی و پیت استاپ های طولانی. مرسدس حالا باید حواسشو خیلی جمع کنه چون فراری برعکس تعیین خط توی ریس خیلی سریعه.

 2. حسن

  20

  1

  فصل داغی به نظر میاد امیدوارم هم فراری و هم مرسدس این رقابت رو ادامه بدن تا یه فصل خوب و هیجان انگیز رو داشته باشیم.

   • Arsham

    5

    5

    دیدی که نیم ثانیه توی تعین خط سریعتر بود.
    تا کی طرفداری یکجانبه؟

   • هومن

    3

    9

    لابد نیاز به بزرگنمایی برد دارن

   • Arsham

    7

    3

    برو تایم تعیین خط بوتاس و فتل رو ببین داداشه گلم

 3. Mostafa

  15

  2

  بنظرم باید لوئیس جزء بازنده ها می بود.
  هم تعیین خطو به ولتری باخت . استارتش بد بود ولی میتونست دیر تر ترمز بگیره و دومیشو حفظ کنه . پنالتیشم به خاطر بدشانسی نبود بلکه خیلی هوشمندانه میخواست عمل کنه طوری که سرعت دنیل رو کم کنه تا بوتاس بره بعد خودش عوض کنه که تایمی از دست نده ولی اوضاع خوب پیش نرفت هم پنالتی گرفت هم ریکیاردو دوتاشونو نگه داشت تازه موقع خروجشم ماسا اونجا بود که نمیشه گفت بدشانسی نبوده . ولی خوش شانسی هاشم این بود که مکس کنار رفت و بوتاس هم که…

 4. Hamid

  13

  3

  متاسفانه امسال هم مرسدس سریع ترینه، فراری فقط باید با استراتژی های هوشمندانه به جنگ مرسدس بره وگرنه شانسی برای قهرمانی نداره 🙁

  • Hamed

   7

   0

   هیچ وقت استراتژی خوب نمیتونه یه ماشین کند رو برنده کنه ولی میتونه یه ماشین خوب رو یه قدم جلوتر از رقیبش بزاره
   مرسدس نقطه ضعفایی داره که اگر برطرف نشه فراری میتونه بیشتر ریس ها رو تا آخر فصل ببره فراری هم بتونه پیشرفتی که تو زمستون داشت رو تا آخر فصل ادامه بده شانس قهرمانیش کمتر از مرسدس نیست
   تا بارسلون صبر کنید هر ماشینی که بتونه تو بحرین و کاتالونیا برنده باشه توان اینو داره تو بقیه پیستا هم ماشین برنده باشه

 5. milad

  7

  1

  دوستان خواهش میکنم اگه طرفدار کسی هستید ازش حمایت کنید اما واقعیت ها رو انکار نکنید اون چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است همه چیز داره میگه که ماشین مرسدس بهتره ما نمیگیم که همیلتون راننده بدی هستش کسی جرات گفتن این مساله رو نداره و چنین چیزی رو گفتن فقط سطح فکر پایین اون شخص رو نشون میده، اما اون چیزی که در حال حاضر توی این سه تا مسابقه دیدیم این بوده که فتل بهتر رانندگی میکنه ، اگه ماشین فراری در حد مرسدس خوب بود رایکونن با این همه تجربه حالا هر چقدرم که افت کرده باشه میتونست بوتاس رو به چالش بکشه !!!من شخصا به جای دعواهای همیلتون و فتلی اروز میکنم که رایکونن هم اوج بگیره و رقابت تنگاتنگی رو تا پایان شاهد باشیم امیدوارم گرندپری اخر که اگه اشتباه نکنم تو ابوظبی هستش تکلیف راننده قهرمان و تیم قهرمان اونجا روشن بشه! خداییش دوم شدن با رقابت خیلی هیجانش از اولی بدون رقیب بیشتره من طرفدار یوونتوسم اما تو این ۶ سال فقط از قهرمانی سال اول که تو رقابت با میلان به دست اومد لذت بردم!

 6. f1 seb5

  3

  0

  حالا میفهمم چرا توتمرینات پیش فصل چرا فراری بیشتر با لاستیک‌های سافت ومدیوم دور میزد الان که میبینم اکثر تیمها با لاستیک‌های سافت مشکل دارن.

 7. ایمان

  7

  0

  مرسدس چهردهم ثانیه هر دور سریعتره ولی سباستین با اختلاف شش ثانیه اول میشه.به نظر من که این ربطی به استراتژی نداره و مهارت سباستین باعث این مسیلست.کافیه عملکرد سب رو با هم تیمی خودش کیمی رایکونن مقایسه کنید تا ارزش کار مشخص بشه.خوشحالم بعد از رفتن آلونسو حالا فتل میتونه پرچم فراری رو بالا نگهداره

دیدگاه خود را بیان کنید