فرمول یک ایران – فراری برای ماشین SF70H خود بروز رسانی جدید معرفی کرده و از آن در گرندپری بحرین استفاده خواهد کرد، با این امید که بتواند فشار را روی رقیب اصلی شان، تیم مرسدس، حفظ نماید.

بالچه جلویی تغییر یافته ماشین های فراری

فقدان پیشرفت که در گذشته نقطه ضعفی برای فراری محسوب میشد، باید دید آیا با تغییرات جدید این تیم می توانند به عنوان قابل توجهی دست پیدا کنند یا خیر!

یکی از بزرگترین تغییرات در بالچه جلوی ماشین های فراری اعمال شده است، با یکسان بودن نحوه نگرش به این بخش، تغییرات زیادی در آن ایجاد شده است. صفحه اصلی اکنون به سه بخش تقسیم شده که دو مجرای طولی آنها را از هم جدا کرده است. جلوترین صفحه که با فلش آبی رنگ مشخص شده است در بخش انتهایی خود دچار تغییر و تحولات اساسی شده است.

در انتهای این صفحه یک تو رفتگی قوسی شکل اضافه شده که انحنای آن به سمت انتهای صفحه است. این قوس ها در صفحات بالایی نیز به همین شکل اضافه شده اند. (فلش زرد رنگ) هرچه به صفحات بالاتر نزدیک می شویم این قوس ها به یک مجرای تونل مانند شبیه تر می شود. دقیقا شبیه آن چیزی که در خودروهای مرسدس می بینیم. تمام این تغییرات برای هدایت کردن جریان هوا به سمت بخش جلویی تایرهای جلو است.

مقایسه بالچه جلویی ماشین فراری در گرندپری چین با بحرین

شایان ذکر است ضخامت صفحات و همچنین طراحی داخلی بالچه ها (بخش سفید رنگ) دستخوش تغییر شده اند، با این کار میزان تولید نیروی چسبندگی کنترل شده و همچنین گردابه هایی که بر اثر برخورد جریان هوا با صفحه اصلی به وجود می آیند توسط بالچه ها به حداقل تاثیر گذاری می رسند.

علاوه بر این، تنظیم کننده بالچه ها (فلش مشکی رنگ) اندکی به سمت داخل بدنه برده شده است.

منافذ خنک کننده

منافذ خنک کننده بهینه سازی شده مناسب با شرایط دمایی بحرین

خنک کنندگی یکی از اولویت های هر تیمی در مسابقات فرمول یک است، بیشتر از حد نیاز باعث بالا رفتن نیروی درگ و کمتر از حد نیاز باعث از بین رفتن توان تولیدی موتور خودرو است.

دمای نسبتا بالای حاکم در کشور بحرین فراری را بر آن داشته تا به تجهیزات خنک کنندگی گرانتری روی آورند، تجهیزاتی با پنل های خنک کنندگی بزرگتر که البته مورد تایید بازرس ها نیز هستند.

به سادگی می توان به این نکته پی برد که طراحان به یک طرح ساده برای بخش خنک کننده راضی نیستند، از آنجایی که برش های V شکل در بخش خروجی پنل ها اضافه شده تا گازهای داغ راحت تر و با سرعت بیشتری با جریان هوای عبوری از روی ماشین، آنجا را ترک کنند.

کف خودرو

افزودن شکاف مستطیلی شکل در کف ماشین

به نظر می رسد تنها فراری از شانسی که با اعمال قوانین جدید برای تغییر خودروها به وجود آمده، استفاده کرده است.

افزودن یک شکاف مستطیلی که با فلش سفید رنگ مشخص شده، باعث می شود بخشی از جریان هوای عبوری وارد این محفظه شده و بخش زیرین غلاف های کناری خارج شود. طبق قوانین جدید افزودن این شکاف مستطیلی کاملا مجاز بوده است از انجا که محل قرار گیری آن ۴۵۰ میلیمتر پشت چهارچوب کاکپیت میباشد.

کانال های انتقال روغن به جعبه دنده

یکی دیگر از تغییرات جالبی که از آغاز تمرینات پیش فصل تا امروز در ماشین های فراری جلب توجه می کند افزودن کاربرد دوم به صفحه زیرین خودرو بوده است. اولین حدس اضافه شدن کانال هایی بود که روی کف سوار شده بودند، شک ها زمانی بیشتر شد که متخصصین امر متوجه شدند پوشش های حرارتی روی آنها نصب شده و همین مساله باعث ظهور سوال هایی در مورد محتوای این کانال ها و دلیل استفاده از آنها شد.(تصویر بالا و تصویر پایین با فلش های سفید رنگ)

کانال های انتقال روغن به جعبه دنده به شکل بالهای پروانه در دو طرف ماشین

مشخص شد که این کانال ها، لوله هایی هستند که روغن را به جعبه دنده هدایت می کنند، با هدف به کار گرفتن توانایی خنک کنندگی که زیر پوسته ماشین در دسترس بوده است. در گرندپری چین، فراری این دستاورد را یک قدم به جلوتر راند و این کانال ها را به صورت بالهای پروانه در دو طرف خودرو اضافه کرد(با فلش سفید رنگ مشخص شده اند).

این نوع طراحی نه تنها به بهبود عملکرد ایرودینامیکی خودرو کمک می کند بلکه استحکام بخش زیرین خودرو را نیز افزایش می دهد. معضلی که در فراری در طراحی های اولیه با آن روبرو شده بود، لرزش کف خودرو در طی مسابقه. برای جبران این نقیصه، تیم از قطعه ای به نام فلاتر استفاده کرد.

فلاتر

فلاتر که در منطقه ای پشت چرخ های جلو نصب می شود، از شکل خاصی برخوردار است. روی آن یک بریدگی اضافه شده(فلش های سفید رنگ) و در انتهای آن قطعه ای فلزی نصب شده که علاوه بر بالا بردن صلبیت این قطعه، اندکی پیش بار نیز به آن می افزاید. مجموعه این قطعات از تمرینات پیش فصل به همین شکل بوده و جدید نیستند اما برای پاسخ گویی به نیاز تیم، اندکی تغییرات روی انها اعمال شده است.

تصور بر این است که فلاتر نوعی مانع در مقابل جریان هوا ایجاد کرده تا از تولید گردابه ها و جریان هوای مغشوش اطراف خودرو جلوگیری کند، کاربرد دیگر آن جلوگیری از اتلاف نیروی چسبندگی تولید شده توسط کف خودرو و دیفیوزر است. البته به جز فراری تیم های دیگری همچون مرسدس، تورو روسو، هاس و مکلارن از این قطعه استفاده می کنند.

اعمال قوانین جدید شرایط افزودن مجراها و شکاف ها در ماشین را امکان پذیر کرد و میتوان گفت فراری بهترین استفاده را از این شانس ایجاد شده کرده است.

پایه های بالچه عقب

بالچه عقب با پایه های متفاوت

گمانه زنی هایی در مورد پایه های بالچه عقب ماشین های فراری وجود دارد، تصورات بر این است که پایه ها به گونه ای طراحی شده اند که در سرعت های بالا از نیروی درگ اعمالی روی ماشین بکاهند. این فرضیه اولین بار در گرندپری اسپانیا در فصل گذشته مسابقات فرمول یک پدید آمد.

زمانی که دوربین نصب شده در پشت ماشین چرخش هایی در بالچه عقبی را نشان داد. باید خاطر نشان کرد که فراری تنها تیمی است که در فصل جاری فرمول یک، از دو بالچه عقبی بهره می برد. این تصمیم فراری توجه ها را به خود جلب کرد و خیلی ها معتقد هستند افزودن بالچه دوم مزیتی نسبت به تک بالچه بودن ماشین در عملکرد ایرودینامیکی ندارد. تیم فراری در پاسخ به انتقادی که از افزودن بالچه دوم به آنها شد گفت:

از کمتر بودن تاثیر ایرودینامیکی بالچه دوم آگاه هستیم اما این سیستم جدید پیشنهادی ما به مراتب از سیستم پیشین سبک تر است و تیم به همین دلیل راضی به مصالحه شد.

سیستم تعلیق

قوانین سفت و سخت فدراسیون جهانی اتومبیل رانی در زمینه سیستم تعلیق، تیم های ردبول و مرسدس را به خاطر تغییرهای غیر مجاز در این سامانه مورد بازخواست قرار داد، این دو تیم مجبور به تغییر آن شدند. در همین حین تیم فراری نیز به شدت در مورد سیستم تعلیق ماشین هایش حساس و پیگیر است.

تیم مارانلو با جدیت تمام روی روش هایی که مرسدس در فصل گذشته برای بهینه کردن شاسی خود استفاده کرده بود کار می کنند و در حال بهبود بخشیدن انها هست، با پیشرفت هایی که در کار آنها حاصل شده توانسته اند قطعاتی که فضای زیادی می گرفتند را به نحوی جاگذاری کنند که فضای اشغال شده نهایی کمتر باشد.

نمایی کلی از سیستم تعلیق

در اینجا به طور خلاصه به معرفی اجزای یک سیستم تعلیق می پردازیم:

۱٫لوله پیتوت، برای سنجش سرعت هوا که با افزودن مجرای S اکنون زیر سازه اصلی قرار دارد.

۲٫محورهای انقباضی

۳٫بازو های راکر، در بین تیم ها هرچه بالاتر قرار دادن بازوهای راکر متداول شده است

۴٫بخشی که مسئول جا به جایی افقی خودرو میباشد. بسیاری از پیچیدگی ها در قوانین جدید این فصل حول همین قطعه و نحوه جاگذاری آن می چرخید.

۵٫بازوی پیچشی

غلاف های جانبی

غلاف های جانبی

غلاف های جانبی SF70 را میتوان یک اثر هنری به شمار آورد که توسط تیم مرانلو طراحی شده اند.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

16 دیدگاه

 1. سجاد

  7

  3

  امیدوارم موثر واقع بشه.تو تعیین خط که بد بود فراری این قضیه فراری تو گرما بهتره چی شد؟نمیدونم اولین بار کی تو این سایت اعلام کرد و از کجا اومد؟چرتو پرتی بیش نیست مثکه.

 2. شاهین

  5

  0

  اینجاس که معلوم میشه علاوه بر مهارت راننده ها ماشین در پیروزی خیلیییی تاثیر گذاره. اینطور که معلومه با جابجایی میلیمتری یکی از قطعات راندمان ماشین به کلی عوض میشه

 3. G.G

  5

  16

  دقت کردین ادمین محترم اخبار فراری رو فقط پوشش میدن
  تحلیل آپدیت
  تحلیل فنی
  با اولین برد فتل (صدر جدول قرمز شد)
  و الی آخر

 4. G.G

  10

  0

  سباستین فتل بعد از کوالیفای گفت وقتی نتیجه دور آخر رو دیدم با این که تمام تلاشم رو انجام دادم و دور خیلی خوبی زدم از فاصله خودم با دو ماشین مرسدس که بالاتر از من در جدول بودند تعجب کردم
  سپس اضافه کرد که ردبول رو دسته کم گرفته بودیم ولی آنها خیلی خوب کار کردند و فردا تحدیدی جدی از پشت سر برای ما هستند

 5. مهرداد

  4

  0

  اینمه تغیرات ولی فاصله بیشتر شد با مرسدس
  فراری مشکلش چیه واقعا؟!
  بهترین راننده جهان رو داره رو خودرو هم دارن کار میکنن امسال بیکار نیستن اما فاصله همینطور داره بیشتر میشه!!!

 6. omid_f1

  4

  1

  فراری استراتژی بدی شروع کرده توی تمام مسابقات تمرینی تایم بهتر میزنه در صورتیکه مرسدس زرنگی میکنه میبینه که چطورن و زیاد تلاش نمیکنه ولی موقع پول پوزیشن یهو برگ برنده روومیکنه و کلی جلو میندازه فراری باید مواظب این سیاست باشه دوباره دوست نداریم هی مرسدس قهرمان بشه ما طرفداران فراری دیگه خسته شدیم ازین داستان و سیاست های کثیف فرمول یک که همه برای تضعیف فراری بودش

  • مهرداد

   2

   0

   دقیقا سیاست ندارن تو تمرینات کاملا دستشون رو رو میکنن ولی بزارن توانشون رو واسه تعین خط مرسدس نمیدونه با چه تایمی طرفه و باعث میشه برنامه ریزی دقیقی نتونه کنه

 7. میثم

  1

  0

  برو بچه های f1iran شما هم مثل کانال nba هماهنگ کنین با اعضای کانال که همه تماس بگیرن با شبکه که انقدر راحت از کنار این موضوع رد نشن

دیدگاه خود را بیان کنید