فرمول یک ایران – راس براون، مدیر ورزشی فرمول یک به پایان سنت رازداری در تیم ها می اندیشد تا طرفداران بتوانند تجربه بهتری از دیدن مسابقات داشته باشند.

او معتقد است به خاطر پلتفرم های دیجیتال و اطلاعاتی که تنها بین تیم ها رد و بدل می شود، هیجان زیادی از فرمول یک کاسته می شود. طبق سخنان وی، روسای جدید او در حال کار روی ارائه سطح جدیدی از طرفداری هستند که با اضافه کردن وای فای (WiFi) به پیستهای فرمول یک، اپلیکیشن های بهتر و واقعیت مجازی تکمیل می شود و اشاره کرد:

لایه بسیار خوبی از اطلاعات وجود دارد که طرفداران باید از آن مطلع باشند.

من سه سال به عنوان طرفدار در پشت تلویزیون مسابقات را دنبال می کردم و چیزی که از دست می دادم، توانایی عمیق تر شدن در چیزهایی بود که در طی مسابقه رخ می داد.

تصور کنید اطلاعاتی مانند استراتژی تیمها در زمان انجام پیت استاپ را در اختیار دارید؛ شما می توانید آن را تجزیه و تحلیل کنید و روی اینکه چه اتفاقی خواهد افتاد کار کنید.

ما یک اپلیکیشن ارائه خواهیم داد که مردم بتوانند پیش بینی هایشان را در آن بسنجند. در آن شما می توانید به اطلاعات تایرها، زمان پیت استاپ ها، محل دقیق خودروها و فاصله بین آنها را به طور کامل دسترسی داشته باشید تا حتی بتوانید بهترین زمان پیت استاپ را خودتان بفهمید، که بسیار هیجان انگیز خواهد بود.

شما می توانید ایده های خود را با دیگران مقایسه کنید و این تنها یکی از قابلیتهای بسیار این برنامه در ارائه اطلاعات آنجا(درون پیست) خواهد بود.

تیمها آنالیزهای بسیار دقیقی درباره اینکه خودرو چقدر کم فرمانی دارد، چقدر بیش فرمانی دارد یا اینکه چگونه ترمز می کند انجام می دهند. اگر ما آنها را مجبور کنیم این اطلاعات را در اختیار عموم قرار دهند، درصد بزرگی از طرفداران از آنچه می بینند لذت بیشتری خواهند برد.

تیم مرسدس

تیم مرسدس

آماده سازی شرایط

در رابطه با تکنولوژی رو به رو لیبرتی مدیا مدتهاست که مقدمات چنین طرحی را آماده می کند. کمپانی Tata Communications که در گرندپری چین، صدمین همکاری خود با فرمول یک را جشن گرفت، مسئول آمادگی ارتباطات لازم است که تمام آزمایشات را به اتمام رسانده تا این طرح هر چه سریعتر به سرانجام برسد. راس براون در این رابطه گفت:

ما طبق برنامه و بر اساس پلتفرمی که داریم به خوبی پیش می رویم. کمپانی Tata Communications هم کاملاً با ما همسو و معتقد است مسابقات فرمول یک برای حفظ ثروت خود، نیاز به ارتباطات گسترده تری دارد.

مِهول کاپادیا، مدیر بخش مرتبط با فرمول یک کمپانی Tata هم در این رابطه می گوید:

من معتقدم تکنولوژی به اندازه تولید خودروهای سریعتر مهم است. اگر مسابقه ای عالی و جذاب داشته باشید، باید بتوانید آن را به همان خوبی پوشش دهید.

مسابقاتی که با پخش زنده همراه هستند، همواره چهره بهتری دارند. آیا دیدن مسابقات پس از شناخت برنده جذابیتی دارد؟(خیر) پس وظیفه ما پوشش آن به بهترین نحو است.

از سوی دیگر

مهمترین چالش پیش روی این تغییر، راضی کردن تیمها برای ارائه اطلاعاتی است که تنها بین خودشان رد و بدل می کنند.

تیم های فرمول یک

مدیران تیم های فرمول یک

راس براون که خود تجربه رقابت در تیمهای مختلف را داشته، می داند تیمها علیه دادن اطلاعات تیمی پافشاری خواهند کرد تا برتری خود در مقابل رقبایشان را حفظ کنند؛ با این حال او معتقد است راضی شدن تیمها به سود این ورزش خواهد بود و می گوید:

ما می دانیم که نیاز به رقابت هر چه بیشتر در فرمول یک داریم. اما از طرفی نیاز به تجارت و تصویری بزرگتر هم داریم که با این کار عملی می شود.

من فراموش نکرده ام که تیمها با پخش مکالمات رادیویی هم مشکل داشتند. اما پس از اجرایی شدن این طرح دیدیم که این ورزش بسیار جذابتر شد و حالا هیچ کس به آن فکر نمی کند.

در پاسخ به این پرسش که آیا تیمها تا کنون نظر خود را در این رابطه اعلام کرده اند او می گوید:

در حقیقت، ما هیچ ایده ای در رابطه با واکنش تیمها نسبت به این موضوع نداریم. در واقع، من نمی خواهم که راه بیفتم و از هر قسمت پاسخی بشنوم. این ایده هنوز نیاز به پیشرفت دارد و ما به زمان نیاز داریم تا آن را عملی کنیم.

راس براون

آزمایشات اولیه

براون به این موضوع اشاره کرد که آزمایشات واقعی این طرح می تواند طی همین سال انجام گیرد تا شاید برای سال ۲۰۱۸ به طور کامل عملی شود:

شاید آزمایشاتی در این فصل، ولی فکر می کنم فصل بعد این موضوع به طرز جدی تری پیگیری خواهد شد.

تغییراتی هم در پیستها خواهیم داشت مثل داشتن وای فای در پیست. آن هم با بهترین کیفیت مخصوصاً در جایگاه اصلی گرند استند.

و در آخر اینکه فرمول یکی را تصور کنید با دانستن تمام استراتژی ها و زمان پیت استاپ ها بدون اینکه از جایگاه خود حرکتی کنید، چقدر عالی خواهد بود.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

4 دیدگاه

 1. aidin

  1

  2

  اگه اینکار انجام بسه واقعا فوق العاده میشه ولی به ظرر تیمها میشه و مسابقه برای تیمهاسختتر میشه ولی برای تماشاگران جذاب میشه به امید ورود این تکنولوژی

 2. محمد

  4

  0

  فک نمیکنم تیمهایی مثل مرسدس و فراری که بعضی اطلاعات حتی بین راننده هاشون مخفیه اینقدر واضح در اختیار همه قرار بدن
  که اگه بشه برنده اونیه که فقط موتور قویتر داره
  به نظرم عملی نمیشه
  تازه از کجا اینقدر مطمئن میگه برنده از قبل مشخصه بچه گانه صحبت کرد

 3. OWL

  4

  0

  مثل این میمونه که تو جنگ از قبل بگی از کجا میخوای حمله کنی.حدودا مثل کشتی کچ میشه, فقط یه نمایش از پیش طراحی شده.
  فکر احمقانه ایه

دیدگاه خود را بیان کنید