فرمول یک ایران – سوچی یکی از مهم ترین و بزرگ ترین شهرهای روسیه است اما حالا به یکی از مقصدهای ورزشی برتر کشور تبدیل شده است.

سال 2014 شاید به یکی از بهترین سال های مردم روسیه تبدیل شد. سالی که اولین گرندپری فرمول یک، 22مین المپیک زمستانی و 11مین پارالمپیک زمستانی در این کشور برگزار شد.

گرندپری روسیه

رابطه سوچی و فرمول یک زمانی آغاز شد که به طور رسمی در اکتبر 2010، توافق نامه ای برای میزبانی یک گرندپری، بین OJSC مسئول برگزاری مسابقات سوچی و فرمول یک، با حمایت دولت و ولادیمیر پوتین امضا شد.

فرمول یک روسیه

شاید برنامه ریزی برای برگزاری یک گرندپری به سال 1980 برگردد. جایی که قرار بود در یک پیست پیشنهادی در مسکو اولین گرندپری با عنوان “گرندپری اتحاد جماهیر شوروی” برگزار شود.

این مسابقه در سال 1983 بر روی تقویم فرمول یک جای گرفت، اما موانع اداری مانع برگزاری این گرندپری شد و بعد از تجدید نظر از تقویم مسابقات حذف شد.

تاریخچه فرمول یک روسیه

اما تلاش ها همچنان ادامه داشت و برنی اکلستون از طریق پشت پرده ها، تصمیم به برگزاری این مسابقات داشت. در نهایت در سال 1986، مجارستان اولین کشور کمونیستی شد که برای میزبانی یک مسابقه، به تقویم فرمول یک اضافه شد.

برنی اکلستون و دلادیمیر پوتین

در سال 2001 نیز، رئیس جمهور ولادیمیر پوتین، حمایت خود را از برگزاری یک گرندپری در پیست Pulkovskoe Ring اعلام کرد. اما هرگز این مسابقه برگزار نشد.

یکی دیگر از تلاش ها به سال 2003 بر می گردد، که شورای مسکو، پروژه ساخت یک پیست در Molzhaninovsky را تصویب کردند اما این پروژه پس از یک نزاع بر سر قرارداد تجاری، رها شد.

در سال 2008 نیز شروع ساخت یک پیست در Volokolamsky تایید شد. این شهر تقریبا 77 کیلومتر از مسکو دور بود. این پیست با طراحی هرمان تیلکه برای مسابقات فرمول یک و موتو جی پی ساخته شد اما باز هم در تقویم مسابقات قرار نگرفت. در سال 2012 این پیست میزبان سری رقابت های فرمول رنو بوده است. اولین رقابت های بین المللی FIA در روسیه نیز در این پیست برگزار شد که شامل رقابت های GT1 و سوپربایک بوده است.

پیست فرمول یک روسیه

ویتالی پتروف تبدیل به اولین راننده فرمول یک با ملیت روسیه ای شد که در سال 2010 به تیم رنو پیوست. این انتقال شاید نقطه عطفی برای برگزاری گرندپری روسیه بوده است.

برنی اکلستون در سال 2010 به برگزاری گرندپری روسیه ابراز تمایل نشان داد و برای بازدید از پیست و شهر ها به مسکو سفر کرد.

پس از چند دهه تلاش در 14 اکتبر 2010 به طور رسمی اعلام شد که یک قرارداد 6 ساله تا 2020 بین فرمول یک و برگزارکنندگان سوچی بسته شده است.

فرمول یک روسیه 2016

مسابقات افتتاحیه در 12 اکتبر 2014 برگزار شد و لوییس همیلتون توانست اولین پیروز گرندپری روسیه در سوچی باشد. شاید بتوان پیست سوچی را از پیست های مورد علاقه همیلتون دانست زیر راننده مرسدس توانست در سال 2015 نیز فاتح گرندپری روسیه شود.

لوییس همیلتون گرندپری روسیه

لوییس همیلتون درباره ی گرندپری روسیه می گوید:

حس فوق العاده ای است که به یک جای زیبا بیایید و در یک پیست عالی مسابقه دهید.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

یک دیدگاه

دیدگاه خود را بیان کنید