فرمول یک ایران: بعد از شروع نسبتا عجیب سباستین فتل ،در مسابقه‌ی چین، کریستین هورنر مدیر تیم فرمول یک ردبول از فیا خواست تا قوانین مربوط به جایگاه رانندگان در هنگام شروع مسابقه را شفاف­‌تر کند.

همان طور که در مسابقه دیدید فتل قبل از استارت، خودروی خود را کمی به سمت چپ متمایل کرد تا از تماس لاستیک هایش با خطوط سفید رنگ­شده­‌ی سطح پیست جلوگیری کند.

این اتفاق از نگاه ناظران فیا دور نماند. آن ها این موضوع را بررسی کردند ولی جریمه­‌ای برای پسر آلمانی تیم فراری در نظر نگرفتند.

در متن قوانین مسابقه­‌ای فیا ذکر نشده که رانندگان باید در محدوده­‌ی خط های سفید باشند یا نه. این ماده فقط ذکر میکند که رانندگان بعد از دور وارم آپ باید ماشین های خود را در جایگاهی که در تعیین خط کسب کرده‌­اند متوقف کنند.

پیست - گرندپری چین 2017

پیست – گرندپری چین ۲۰۱۷

برای مثال در مسابقه­‌ی ژاپن پارسال، این مجوز به دنیل ریکاردو داده شد که خودروی خود را کمی بیرون از محوطه­‌ی مشخص شده متوقف کند، زیرا قسمتی از پیست خیس بود و ممکن بود استرالیایی را دچار مشکل کند.

این اتفاق بحث های زیادی را در پی داشت. لوئیس همیلتون بعد از اتمام رقابت اعلام کرد که تقاضای مشابه تیم مرسدس از سوی ناظران فیا رد شده بود.

با این که فیا اعلام کرده است که مهم­ترین عامل برای جداسازی تخلفات از موارد قانونی تفاهم عمومی در درک معانی قوانین است، اما هورنر به دنبال شفاف­‌سازی بیشتر مسائل است.

   مشخص بود که چرا فتل خودروی خود را در قسمت خشک­‌تر پیست متوقف کرد. چیزی که ما به آن نیاز داریم تبیین قانون است. این که آیا رانندگان محدود به استارت خودرو در گرید باکس (محوطه­‌ی مخصوص استارت که با خطوط سفید مشخص شده) هستند یا نه؟

یادم هست که بعد از مسابقه­‌ی ژاپن هم این بحث بود. البته دنیل سودی از این کار نبرد اما تبیین قانون به نفع همه­‌ی ما است.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

6 دیدگاه

 1. mostafa

  7

  15

  این هورنرم مث اینکه آدم.جالبی نیست. جا گیر دادن به مرسدس و فراری برو رو ماشین خودت کار کن و دنبال پاک کردن صورت مسأله نباش.
  همزه دندونه دارم نداشتم

  • Amin mashhad

   4

   12

   توی مسابقات به این نزدیکی که بوتاس با اختلاف یک هزارم ثانیه پشت فتل قرارمیگیره کوچکترین مزیت و برتریه رانندگان میتونه نتیجه ی مسابقه رو عوض کنه. اگه فتل ماشینشو روی قسمت مشخص شده توسط خط سفید پارک میکرد بخاطر خیس بودن پیست دچار هرزگردی میشد وممکن بود تا قبل از پیچ ۱ چند رده از دست بده!!!!! پس بصورت غیر اخلاقی از یه مزیتی استفاده کرده که بقیه استفاده نکرده بودن هورنر هم حرفش همینه که قانون باید شفاف باشه تاهمه درشرایط برابر مسابقه بدن

دیدگاه خود را بیان کنید