فرمول یک ایران – گرندپری چین امسال تحت تاثیر شرایط بارانی آب و هوا قرار گرفته بود. با توجه به تست های پیش از فصل تمام رانندگان و تیم ها آمادگی کافی برای این شرایط را نداشتند. در ادامه خواهیم دید کدام رانندگان نهایت بهره را از این شرایط بردند و کدام یک از این سورپرایز شانگهای خشنود نشدند.

برندگان

مرسدس

برای اولین بار از آغاز عصر موتورهای هیبریدی در فرمول یک، مرسدس در ملبورن آسیب پذیر نشان داده بود پس می توان تصور کرد که تا چه حد مرسدس به دنبال برد در چین بود.

ممکن است این پیروزی به درخشانی برد فصل قبل نباشد اما چیزی بود که آن ها لازم داشتند.

از این نکته نباید غافل شد که لوئیس همیلتون با داشتن پول پوزیشن، رهبری مسابقه در تمام دورها، زدن سریع ترین دور مسابقه و نهایتاً کسب عنوان نخست، سومین گرنداسلم کارنامه اش را بدست آورد تا با اعتماد به نفس بیشتر به بحرین برود.

لوییس همیلتون

لوییس همیلتون

مکس ورشتپن

هنگامی که در پایان دور اول، مکس ورشتپن از جایگاه شانزدهم به رتبه هفتم رسیده بود مشخص بود که شاهد یکی دیگر از نمایش های شگفت انگیز او خواهیم بود. او در دو دور بعد به جایگاه پنجم رسید و سپس با سرگیری مسابقه پس از خروج خودروی ایمنی با عبور از کیمی رایکونن و دنیل ریکاردو به رتبه دوم رسید.

جدا از حمله های عالی، او در دفاع نیز عملکرد خوبی داشت. در اواخر مسابقه و با تمام شدن لاستیک های مکس، فشار دنیل هم تیمی او افزایش یافت اما ورشتپن به خوبی او را مدیریت کرد تا هشتمین سکوی خود در فرمول یک را کسب کند.

مکس ورشتپن

مکس ورشتپن

ردبول

سکوی ورشتپن از منظری دیگر نیز قابل توجه است؛ این صدمین مسابقه ای بود که ردبول موفق به کسب سکو شد و تعداد کل سکوهایش را به ۱۳۶ افزایش داد. ردبول در سال ۲۰۰۵ وارد فرمول یک شد و تا به حال در ۲۲۶ گرندپری شرکت کرده است.

در بین تیم های حاضر تنها سه تیم موفق به کسب سکو در بیش از صد مسابقه شده اند؛ فراری، مکلارن و ویلیامز.

سبقت عالی مکس ورشتپن

سبقت مکس ورشتپن از دنیل ریکاردو

کارلوس ساینز

کارلوس ساینز تنها راننده ای بود که در شروع مسابقه دست به قمار زد و با لاستیک های سوپرسافت مسابقه را آغاز کرد.

وقتی در خط شروع مسابقه گفتم که می خواهم از لاستیک هایی غیر از لاستیک های مخصوص شرایط بارانی استفاده کنم اعضای تیم به گونه ای نگاهم کردند که انگار عقلم را از دست داده ام! وقتی مهندسم به من گفت که تو تنها کسی هستی که این تصمیم را گرفته ای، خودم هم شک کردم.

قمار ساینز در اوایل مطابق میل او پیش نرفت. درحالی که از یازدهم مسابقه را آغاز کرده بود، قبل از اینکه حتی به پیچ اول برسد به آخرین خودرو تبدیل شد و چند دور بعد هم هنگام حضور خودروی ایمنی در پیست اسپین شد و هنگام برگشت به پیست به کناره پیست برخورد کرد.

اما از این ضربه جان سالم به در برد تا در ادامه مسابقه ورق برگردد و نهایتاً در رتبه هفتم مسابقه را تمام کند و به راننده اول پس از رانندگان سه تیم برتر تبدیل شود و نتیجه شجاعتش را بگیرد.

کارلوس ساینز

کارلوس ساینز

هاس

کوین مگنوسن با غلبه بر رانندگان فورس ایندیا چهار امتیاز برای هاس به ارمغان آورد تا تیم آمریکایی اولین امتیازات سالش را کسب کند. شاید اگر در تعیین خط شانس بیشتری با آن ها یار بود رومن گروژان نیز در محدوده امتیاز قرار میگرفت.

به هرحال با توجه به شرایط آب و هوایی، حضور خودروی ایمنی و تغییر استراتژی تیم ها، هاس نتیجه ای خوب گرفت تا گرندپری استرالیا را راحت تر فراموش کند.

کوین مگنوسن

کوین مگنوسن

فرناندو آلونسو

فرناندو آلونسو بار دیگر خودروی مکلارنش را جایی قرار داد که فراتر از توان این ماشین است. با استارت از جایگاه سیزدهم در پایان دور اول به رده هشتم رسید و تا دور دهم به رتبه هفتم و نه ثانیه ای پیشتاز مسابقه رسیده بود.

این جایگاه موقت نبود و در پایان دور سی و سوم نیز او در رده هفتم بود. اما نه او نه خودرویش نتوانستند بیش از این مقاومت کنند و با پیش آمدن مشکل فنی، از مسابقه خارج شد تا برای دومین مسابقه پیاپی قادر به اتمام مسابقه نشود اما باز هم به ما ثابت کرد یکی از رانندگان بزرگ فرمول یک است.

فرناندو آلونسو

فرناندو آلونسو

بازندگان

والتری بوتاس

تنها یک هزارم ثانیه والتری بوتاس و سباستین فتل را در زمانگیری از هم جدا می کرد. بوتاس استارت نسبتاً خوبی داشت و در پیچ اول و دوم فتل را تحت فشار قرار داد.

اما از پیت استاپ اول، مسابقه او تحت تاثیر قرار گرفت. معطل شدن بیش از حدش هنگام تعویض لاستیک باعث شد در رده پنجم به پیست برگردد. اما اشتباه اصلی را خود او انجام داد؛ هنگامی که پشت خودروی ایمنی اسپین شد. اشتباهی که خود بوتاس آن را مبتدیانه خواند.

بوتاس برای آنکه ثابت کند لیاقت صندلی مرسدس را دارد نیاز به عملکردی درخور توجه دارد و نمایش هایی مانند نمایشش در چین به او کمکی نخواهد کرد.

والتری بوتاس

والتری بوتاس

فراری

با اندکی شانس اکنون فراری در لیست برندگان قرار داشت. هرچند آن ها اکنون نیز بازنده واقعی نیستند و مسابقه را دوم تمام کرده اند.

سباستین فتل با اخذ استراتژی متفاوت زودتر از سایر پیشتازان برای تعویض لاستیک هایش با لاستیک های معمولی اقدام کرد. اما با آمدن خودروی ایمنی نقشه او نقش بر آب شد و مجبور به ادامه مسابقه پشت سر دنیل ریکاردو و هم تیمی اش کیمی رایکونن – که از مشکل گشتاور شکایت می کرد – شد.

پس از عبور از رایکونن و رانندگان ردبول، فاصله با همیلتون به قدری شده بود که جبرانش آسان نبود.

رایکونن نیز بار دیگر درگیر استراتژی های عجیب فراری شد و با زدن پنج دور اضافه نسبت به فتل قبل پیت استاپ دوم، عقب تر از خودروهای ردبول به پیست برگشت تا رتبه ای بهتر از پنجمی کسب نکند.

سباستین فتل

سباستین فتل

ویلیامز

ویلیامز تنها تیمی به جز سه تیم برتر بود که هر دو خودرویش را به قسمت سوم زمان گیری برد اما در مسابقه رتبه چهاردهم تنها چیزی بود که آن ها کسب کردند.

لنس استرول به روند نه چندان خوبش در فرمول یک ادامه می دهد. او تنها چهل دور کامل زده است. کمتر از هر راننده دیگری. در پیچ چهارم سرجیو پرز قصد داشت تا داخل پیچ را برای خود کند اما استرول به کلی او را ندید و با برخورد با پرز مجبور به ترک مسابقه شد. برخوردی که داوران هیچ یک از دو راننده را مقصر ندانستند.

فیلیپه ماسا نیز در کل مسابقه درگیر رساندن گرما به لاستیک هایش بود و در انتها رتبه چهاردهم تنها دست آوردش بود.

لنس استرول و فیلیپه ماسا

لنس استرول و فیلیپه ماسا

آنتونیو جیوویناتزی

با توجه به تجربه کم آنتونیو جیوویناتزی شاید منصفانه نباشد که نسبت به او قضاوت سخت گیرانه داشته باشیم اما حقیقت این است که حداقل او تجربه رانندگی در شرایط بارانی را دارد چرا که راننده تست سائوبر در شرایط بارانی تست اسپانیا بوده است.

به هر حال آنتونیو فرصت های کمی برای نشان دادن خود در اختیار خواهد داشت و دو تصادف سنگین در دو روز متوالی روش مناسبی برای استفاده از فرصت ها نیست!

آنتونیو جیوویناتزی

آنتونیو جیوویناتزی

منبع: سایت فرمول یک

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

6 دیدگاه

 1. Saeed

  21

  0

  همه چیز امسال نوید ی فصل قشنگ رو میده
  برنده های مسابقه هم بنظر من فشتپن و آلونسو بودن و همینطور فتل بخاطر ۲ سبقت قشنگی ک از رایکونن و ریکاردو گرفت.
  ی درس دیگ هم ک گرفتیم از این ریس این بود ک باید از خود مسابقه لذت برد ن برتری راننده مورد علاقه و امسال فصلی هست که میش از خودش لذت برد

  • حسین LH44

   8

   0

   واقعا این جمله رو خیلی باهات موافقم ((ی درس دیگ هم ک گرفتیم از این ریس این بود ک باید از خود مسابقه لذت برد ن برتری راننده مورد علاقه و امسال فصلی هست که میش از خودش لذت برد))
   ایول

دیدگاه خود را بیان کنید