فرمول یک ایران – در روز شنبه، لوییس همیلتون از تیم مرسدس توانست با ثبت زمان ۱:۳۱٫۶۷۸ پول پوزیشن گرندپری چین را بدست بیاورد. در رده های دوم و سوم نیز به ترتیب سباستین فتل از تیم فراری و والتری بوتاس از تیم مرسدس قرار گرفتند.

خلاصه ی اتفاقات تعیین خط؛

لاستیک های استفاده شده در گرندپری چین، لاستیک سوپر سافت، سافت و مدیوم می باشد. راننده ها یکی پس از دیگری وارد پیست می شدند و در ابتدا آنها از لاستیک های سوپر سافت بهره می بردند. اولین زمان را آنتونیو جیوویناتزی به ثبت رساند.

رومن گروژان - گرندپری چین 2017

رومن گروژان – گرندپری چین ۲۰۱۷

بعد از گذشت ۷ دقیقه از شروع تعیین خط، رومن گروژان درست در جلوی لوییس همیلتون در پیچ آخر اسپین شد. او دوباره کار خود را از سر می گیرد ولی به نظر می رسد که لاستیک هایش آسیب سنگینی دیده است. تیم به او می گوید که لاستیک دچار پنچری شده است.

در ادامه، مکس ورشتپن از وجود مشکلی در موتور ناراضی بود و در رادیو این موضوع را به تیم گوش زد کرد. در ادامه نیز او همچنان از مشکل موتور خود شکایت داشت. تنها دقایقی به پایان مرحله ی اول مانده بود و مکس ورشتپن هنوز در منطقه ی خطر قرار داشت.

آنتونیو جیوویناتزی - گرندپری چین 2017

آنتونیو جیوویناتزی – گرندپری چین ۲۰۱۷

در لحظات پایانی مرحله اول نیز آنتونیو جیوویناتزی در پیچ نهایی منحرف شد و به دیواره بر خورد کرد و از ادامه ی تعیین خط بازماند. او در نهایت در رده ی ۱۵ ایستاد. در مرحله ی اول تمام راننده ها به جز دو راننده ی فراری از لاستیک های سوپر سافت استفاده کردند.

پایان مرحله اول: در نهایت، در پایان مرحله ی اول تعیین خط یا همان Q1، رانندگان رومن گروژان، استافل وندورن، جولین پالمر، مکس ورشتپن و استبان اکون حذف شدند.

مرحله ی دوم تعیین خط به دلایلی با بیش از ۵ دقیقه تاخیر آغاز شد. در این مرحله رانندگان فراری همانند دیگر راننده ها به استفاده از لاستیک های سوپر سافت روی آورده بودند.

سباستین فتل - گرندپری چین ۲۰۱۷

سباستین فتل – گرندپری چین ۲۰۱۷

در ابتدای مرحله ی دوم نیز این رانندگان فراری بودند که سریعترین زمان ها را به ثبت رساندند ولی پیکان های نقره ای نیز نبرد های فراری را بی پاسخ نگذاشتند. در ادامه نیز این فرناندو آلونسو، نیکو هالکنبرگ، کوین مگنوسن، مارکوس اریکسون بودند که در منطقه ی حذف قرار داشتند.

در دقایق پایانی نیز راننده ها با لاستیک های تازه ی سوپر سافت به پیست آمدند تا کمبود ها را جبران کنند و خود را از حذف در مرحله ی دوم نجات دهند.

پایان مرحله دوم: در پایان مرحله ی دوم، کارلوس ساینز، کوین مگنوسن، مارکوس اریکسون، فرناندو آلونسو به همراه آنتونیو جیوویناتزی که پس از برخورد در مرحله ی دوم زمانی ثبت نکرد، حذف شدند. در صدر نیز به ترتیب رایکونن، وتل و همیلتون قرار داشتند.

فرناندو آلونسو - گرندپری چین 2017

فرناندو آلونسو – گرندپری چین ۲۰۱۷

در مرحله ی سوم، رانندگان تیم مرسدس به میدان آمده بودند تا قدرت خود را نمایان کنند و یکی پس از دیگری سریعترین زمان ها را به ثبت می رساندند. با اینکه ریکیاردو چندان رقابتی ظاهر نشده است ولی به نظر می رسد که تیم از عملکرد او راضی است.

پایان مرحله سوم: و در نهایت این لوییس همیلتون بود که توانست با زمانی بهتر نسبت به سباستین فتل، ۶۳ مین پول پوزیشن خود در فرمول یک را بدست بیاورد.

جدول نهایی تعیین خط:

Posرانندهتیمزمان
1لوئیس همیلتونمرسدس1:31.678
2سباستین فتلفراری1:31.864
3والتری بوتاسمرسدس1:31.865
4کیمی رایکوننفراری1:32.140
5دنیل ریکاردوردبول1:33.033
6فیلیپه ماساویلیامز1:33.507
7نیکو هالکنبرگرنو1:33.580
8سرجیو پرزفورس ایندیا1:33.706
9دنیل کویاتتورو روسو1:33.719
10لنس استرولویلیامز1:34.220
11کارلوس ساینزتورو روسو1:34.150
12کوین مگنوسنهاس1:34.164
13فرناندو آلونسومک لارن1:34.372
14مارکوس اریکسنسائوبر1:35.046
15آنتونیو جیوویناتزیسائوبر1:34.963
16استافل وندورنمک لارن1:35.023
17رومن گروژانهاس1:35.223
18جولیون پالمررنو1:35.279
19مکس ورشتپنردبول1:35.433
20استبان اکونفورس ایندیا1:35.496
این نوشته را به اشتراک بگذارید:

87 دیدگاه

  • reza

   5

   15

   درود بر همیلتون باز هم پول پوزیشن بهش رسید برو لوییس بروووووووووووو

   وتل فن ها هم بدونن تا وقتی لوییس هست وتل قهرمانی رو در خواب ببینه

   • س

    8

    3

    بهتره بگی تا وقتی مرسدس هست

  • سجاد

   28

   4

   بله از لجاظ موتور تقریبا تو این پیست که پیست سریعی هم هست میشه اینو فهمید ولی آیرودینامیک فراری فکر کنم بهتر باشه اگر آمار سکتورها رو تو تعیین خط داشتیم بهتر میشد قضاوت کرد.

   • peyman

    15

    0

    وتل سکتور ۱
    همیلتون سکتور ۲
    بوتاس سکتور ۳
    سریعترین بودن

   • سجاد

    11

    1

    اگر آمار سکتورها اینطور باشه که آقا پیمان میگن به این نکته میشه رسید که موتور مرسدس قویتره ولی در کل خیلی بهم نزدیکن این دو ماشین آمار سکتورها تو Q1-Q2-Q3رو نداره کسی جدا جدا؟لاستیک سوپر سافت پارسال خیلی بد جواب میداد مخصوصا برا فراری برعکس سافت امیدوارم فردا اینطور نباشه.

 1. سجاد

  18

  3

  Q1–جیوویناتزی خیلی بد اسپین شد سرعتشو تو پیچ آخر کنترل نکرد در صورتیکه تایم خوبیم زده بود و میرفت Q2 دلم واسه ماشین بیشتر سوخت نابود کرد ماشینو حیف.حال کردم وشتپن هرچی زور زد نتونست تایم بزنه.اکون خیلی بد بود.تیم هاسم که هرچی تو تستا خوب بود داره گند میزنه.
  Q2–چه تایمی زد رایکونن نفهمیدم اصلا چرا دوتاشون دوباره تایم زدن معمولا وقتی وضعیت خوبه دیگه اینکارو نمیکنن.و چه کرد هالکنبرگ تو کیو ۲ عالی بود هر چقدر پالمر افتضاحه این بشر خوبه با رنو عالی بود رتبه ۶ و باریکلا به استرول که نذاشت ساینز بیاد کیو۳٫فکرشو نمیکردم ساینز نرسه به کیو۳٫کویات داره خودشه نشون میده مخصوصا به ردبول که دلخوری ازشون داره
  Q3–عالی بود همیلتون واقعا استاد در پول پوزیشن چرا هالکنبرگ دیگه ادامه نداد میتونست بهتر بکنه تایمشو ولی عالی بود امروز به نظرم فراری باید مثل Q1وQ2زودتر از مرسدس زمان به ثبت میرسوند این بار روانیو رو مرسدس بیشتر میکرد و تاثیر خودشو میذاشت ولی تو Q3مرسدس اینکارو با فراری کرد.

  • Mostafa

   7

   1

   بجز تیمای فراری و مرسدس و ردبول(پارسال) تیمای دیگه تو Q1 &Q2 دو تا دور میزنن چون حاشیه امنیت ندارن برا همین تو Q3 یه دور فقط میزنن هالکنبرگم بخاطر همین بود.
   دور فراری ها تو Q2 رو بگم که چون با اون لاستیکا مسابقه رو شروع میکنن حتما لاستیک دور اولشون مشکل داشته

 2. مهرداد

  25

  7

  خب یک مسابقه دیگه کم‌کم میشه گفت کدوم ماشین بهتره
  به نظر من هنوز ماشین مرسدس بهتره ولی اختلافشون زیر یک ثانیه شده با فراری
  این رو از تفاوت تایم های فتل و کیمی میشه دید و تنها دلیل بالا بودن فتل و اختلاف کمش با همیلتون به نظر من مهارت بالای فتل در رانندگیشه
  فردا باز همیلتون باید با استرس فتل رانندگی کنه
  به نظرم چین هم برای فتل هست

 3. ّF1 Legend

  25

  5

  مرسدس و فراری فاصلشون با بقیه تیم ها خیلی زیاده
  ردبول هم که اینهمه ادعا داشت تو پیش فصل فعلا که چیزی نشون نداده
  اختلاف فاحش ۲ تا راننده رنو واقعا عجیبه بزرگترین اشتباه رنو نگه داشتن پالمر بی استعداد بود میتونست جاش یه راننده جوونو با استعاده و با انگیزه بیاره
  الونسو هم بنده خدا افسرده شد با این ماشین داغون
  در آخر پیش بینی می کنم فتل همیلتونو تو استارت بگیره

   • reza

    6

    7

    متاسفم ولی مرسدس همه رو پودر می کنه
    وتل تا چند گرند پری دیگه سومه

 4. y@sin

  13

  32

  طرف میگه ماشین مرسدس سریعتره.??اقا کاملا مشخصه ماشین فراری سریعتره.توی تمرینا و کیو یک و دو کاملا مشخص بود منتها این تایم رو لویس با نبوغ خودش زد.

   • Helix.H44

    7

    5

    شما اکبر جان مشخصا داری میزنی تو سر ماشین فراری که بگی وتل با ماشین ضعیفتر داره پا به پای مرسدس میاد بزاز اب پاکی رو بریزم رو دستت اصلا همچین چیزی نیست ماشین فراری امسال به اندازه مرسدس خوبه اختلاف ماشین ها اینقدر کمه که فقط مهارت راننده و استراتژی تیم ها برنده رو مشخص میکنه به جای این کلک های قدیمی بهتره واقع بین باشی این که بخوای با این اینجوری وتل رو بکشی بالا اصلا شایسته نیست برادر ما هم واسه خودمون درک از F1داریم

  • مهرداد

   22

   7

   یک درصد فکر کن ماشیم فراری بهتر باشه و کیمی زورش به بوتاس نرسه!!!
   کاملا از اختلاف فتل و کیمی مشخصه فتل چقد داره از این ماشین کار میکشه
   تو اختلاف دوتا راننده مرسدس رو ببین بعد دوتا راننده فراری رو !!!
   فتل چجوری خودشو چسبونده به همیلتون

   • Hamed

    5

    0

    خداییش اختلاف فراری و مرسدس خیلی کمه تو race pace هم فراری همیشه بهتر از تک دوراس
    همیلتون دور پرفکتی زد کوچکترین اشتباهی میکرد فتل پل رو گرفته بود
    اون چیزی که تو مصاحبه های بعد کوالی خوندم فتل گفته تو سکتور آخر و هرپین آخر یکم زود ترمز کرده و میتونست یکم سریعتر باشه ولی در کل دور خوبی زد و بالاتر از بوتاس وایساد
    حداقل بیاید خوشحال باشید بعد از چندسال نتیجه تعیین خط دیگه از قبل معلوم نیست و هیجان به q3 برگشته
    در مورد رایکونن تو مصاحبش بازم از اندراستیر شکایت داشت وقبول کرد دور خیلی خوبی نزده البته نمیشه کتمان کرد سنش بالا رفته و تو تک دورای حساس q3 دیگه اون کیمی قدیمی نیست البته کیمی نشون داده با تجربه ای که داره خودشو بالا میکشه
    بوتاس هم خیلی اینجا دست کم گرفته شده همین بوتاس با ماشین کندتر نذاشت کیمی تو روسیه ازش رد بشه

  • ali911

   7

   3

   نه دوستان ایشونو بی خیال شین تفکراتشون خیلی فوق العاده ست. آخه میگن وتل با بوتاس یکیه! فک کن رایکونن اینقد ضعیفتر از بوتاس!

  • سجاد

   16

   1

   آره قشنگ بود.بیچاره آلونسو ببین کیه دیگه این ماشینه داغونه میاره بالا.یعنی فورس ایندیا حداقل دستش بود ۵ به پایین بود.

  • Ali n

   15

   0

   با تمام احترام به هوادارای همیلتون ، فتل ، رایکونن و …
   به نظرم آلونزو بی نظیره حرف نداره ، ۲ تا موقعیت ۱۳ تو گرند پری از دو جنس مختلف اونم وقتی هم تیمیت آخراس و مدیر تیم اعلام میکنه ما موتور ۲۰۱۶ داریم
   بی نظیره بی نظیر

 5. Ali

  20

  1

  کلا میتونید تو هر پیستی انتظار پول از همیلتون داشته باشید چون عملکرد خوب در تعیین خط جز مشخصه هاش در فرمول یک محسوب میشه.
  نمیتونم پیش بینی کنم که کی فردا میبره ولی احتمالا مسابقه جذاب و غیر قابل پیش بینی رو می بینیم.
  مسا رو دریابید.داره چه میکنه با ویلیامز
  آلونسو چه تیکه ای انداخت به تیم.جالب اینه که مهندس پشت رادیو اصرار میکرد که نه این ماشین مال GP2 نیست. :))

 6. y@sin

  14

  27

  منطق یک فراری(وتل) فن:تا زمانی لویس دوم باشه یعنی در حد وتل نیست زمانی هم که اول باشه ماشینش بهتر از وتله? .قرار شد دیگه امسال بهانه ای نباشه

  • peyman

   31

   7

   مثل منطق همیلتون فن ها??
   تا موقعی که لوییس اول بشه تو مسابقه برا نبوغشه
   اول نشه یا تقصیر لاستیک و خوردگیشه
   یا گیر کردن پشت بقیه?
   اخه دعوا سر چی میکنید
   همین مونده راجبه نبوغ کسایی صحبت کنیم که هرکدوم ۳٫٫۴ بار قهرمان دنیا شدن?

  • اکبر

   22

   5

   تا اینجا که ماشین مرسدس در تک دورها سریعتره ولی فراری توی ریس به نظر بهتر میاد…
   ضمنا من فتل فن هستم ولی یادم نمیاد قراری با شما داشته باشم

   • سجاد

    10

    1

    منم موافق پیمانم دوتاشون خب واقعا خوبن حالا ما عقیده داریم فتل بهتره دوستداران همیلتون میگن نه.مشکلی نیست زمان مشخص میکنه
    اکبر جان ایشون با خودش قرار گذاشته.اصلا مگه قرار گذاشتنیه واقعیتارو باید منطقی و علمی بررسی کرد حالا اگه واقعا موتور مرسدس بهتر باشه یا مثلا آیرودینامیک فراری ما بگیم نه چون قرار گذاشتیم فرض میکنیم نیسن خب نمیشه که عزیز من باید طبق شواهد بسنجیم.

 7. مصطفی

  0

  12

  سلام دوستان
  فک میکنم یه اشتباهی رخ داده
  تعداد پول پوزیشن های همیلتون ۷۵ تاست!
  آخر برنامه ای که داشت به صورت آنلاین پخش میشد
  اگر اشتباه نکنم نوشته بود
  ۷۵ پول پوزیشن از مجموع ۱۵۰ گرند پری!

 8. F1 fan

  17

  2

  فاصله دنیل خیلی زیاده با ۴تای اول و ای کاش ردبولم برسه
  مرسدسم زیرآبی رفت تا Q3 بعد بازی اصلیشو رو کرد
  فردا اگر ماشین مشکلی نداشته باشه رانندگی مکس هم ممکنه دیدنی باشه از اون انتها
  و این فتل بی نظیر که داره عالی کار می کنه

  • just.jeep.cj5

   13

   2

   بیاد داشته باشیم که اختلاف فتل و بوتاس فقط یک هزارم ثانیه بود.این نشون میده بوتاس داره با ماشینش مچ میشه.فتل در ادامه فصل بابد در دو جبهه بجنگه.هم با همیلتون و هم با بوتاس.کیمی هم که طبق معمول.یادش بخیر زمانی که لباس تیم مکلارن هوندا تنش بود واقعا برازندش بود.قهرمانیشم که

   • just.jeep.cj5

    7

    0

    مکلارن مرسدس پوزش میخوام.

 9. omid

  14

  2

  اصلا مین تو کتر این رایکونن موندم….انگار بهش گفتن تو فقط باید بری یدونه ۴ ام بشی کافیه!!!!
  پسر q1 و q2 و q3 رایکونن زمین تا اسمون فرق دارن باهم:/
  این توتو ولف کارش خیلی درسته همیشه ی کارتی داره ک استفاده نکرده باشه
  ایشالا ک برد با فراریه^_^

  • سجاد

   13

   0

   آره همه تو Q3کلی پیشرفت کردن به غیر کیمی بابا این بشر بیخیاله تفریحی میاد مسابقه.
   ولی هالکنبرگ اگر جسارتشو تو مسابقه بیشتر میکرد و کمتر محتاط بود خیلی نتایج بهتری میگرفت واقعا پتانسیلشو داره و راننده خوبیه.

   • Hossein

    8

    0

    اگر قرار داد بلند مدت با رنو نمیبست بنظرم لیاقت صندلیه فراری رو داره

 10. milad

  21

  0

  دوستان مقایسه بین فتل و همیلتون مثل مقایسه بین رونالدو و مسیه و اشتباه خیلی بزرگ اینه که بخوای بگی کدوم بهترن.
  هردو عالی هستند و باجی به هم نمیدن
  من خودم سب و فراری رو ترجیح میدم ولی برای لوییس و مرسدس هم احترام زیادی قائلم و از رقابتشون لذت میبرم،این که بخوایم بگیم این بهتره یا اون بهتره اصلا جالب نیست،لذت ببرید از حضور همزمان این دو اسطوره باهم و کاش فرناندو هم به این رقابتها برگرده که خیلی جاش تو پودیوم ها خالیه.

 11. ایمان

  13

  6

  فردا رقابت سنگینی بین سه راننده اول شاهد خواهیم بود و همیلتون و مرسدس در صورتی که کوچکترین اشتباهی انجام بدن سباستین مثل ملبورن بدجوری تنبیهشون میکنه.کیمی اگر بخواد مثل ملبورن باشه که همون رده چهارم کارشو تموم میکنه.در کل فکر میکنم سب شانس زیادی برای برد داره فردا

 12. J.B

  10

  2

  با توجه به سرعت هایی که کارگردان تلویزیونی با گرافیک ها نشون داد هر دو ماشین مرسدس توی مستقیمی ها با اختلاف از هر دو ماشین فراری سریعتر بودن. حتی ماشین های ویلیامز که موتور مرسدس داشتن. این یعنی که موتورهای مرسدس هنوز با اختلاف از فراری ها بهتر هستن. و دلیل بهتر شدن امسال فراری حل نسبی مشکلات ائرودینامیکی و چسپندگی ماشین هاش نسبت به پارسال ه. پارسال لاستیک خوری ماشین های فراری افتضاح بود. فراری موتورش هم از پارسال ش بهتر شده اما سهم بیشتر پیشرفت ش در ائرودینامیک و کار با لاستیک ها بوده. و موتور مرسدس همچنان از موتور های فراری بهتر هستند. دلیل نوسانی که مرسدس تو این دو گرند پری داشته شاید وزن بیشتر ماشین هاش و عدم تطابق ۱۰۰ درصد با تغییرات قوانین ائرودینامیکی جدید بوده

 13. امیررضا

  18

  2

  استارت فردا اخره هیجانه!
  باید ببینیم لوییس تو پیچ اول به نفع بوتاس یا وتل میپیچه؟!
  الونسو تو پیچ اول چندتا ماشین رو میگیره؟!
  و خداروشکر که طرفدارای f1 دارن تو کشورمون بیشتر میشن

 14. saeed.shei

  5

  0

  درباره ی دیگر موارد نظر خاصی ندارم ولی اگر مشکل ماشین ورشتپن حل بشه و در مسابقه با ماکزیمم قدرت باشه خیلی جالب میشه سبقت هاش از انتها
  اگر بتونه خودش را به رده های ۴ و ۳ برسونه خیلی جذاب میشه

 15. Amin mashhad

  8

  0

  محمد جان منم نظر تورو دارم به جرات میتونم بگم طرفدارای اتومبیل رانی مخصوصا فرمول ۱ درکشورمون زیادن امیدوارم شبکه ی محترم ورزش لاین ویژه ای رو واسه فرمول۱ بازکنن تا همه از دیدن این مسابقات لذت ببرن . واسه مکس ورشتپن متاسفم امیدوارم فردا استارت خوبی رو داشته باشه مخصوصا بخاطر آیرودینامیک خوب بتونه تا پنجم خودشو بالا بکشه

   • ایمان

    0

    2

    اینا یه سری از سایت های است که نوشتن پل پزیشن …. البته حرف شما هم درسته یه سری سایت ها هم هست پوزیشن مینویسند ولی پول از لحاظ املایی غلط مطمئن باشید پل صحیح

 16. احسان

  3

  0

  نظرات خیلی منطقی تر شده و کمتر احساسات و تعصب دیده میشه واقعا باید تبریک و خسته نباشید گفت به بچه های سایت که این فضا رو بوجود آوردن و علاقه مندانی که پیگیری میکنند

دیدگاه خود را بیان کنید